iPhone XS a iPhone XS Max – progres ve jménu rychlosti

iPhone XS a iPhone XS Max – progres ve jménu rychlosti
Můžete ohodnotit článek

Apple představil nový iPhone: upgradovaný iPhone X, vycházející pod očekávaným označením iPhone XS. Zatímco standardní „iksko“ se pyšnilo velikostí 5,8 palce, verze XS přichází ve dvou rozměrech, respektive ještě ve verzi Max, s uhlopříčkou 6,5 palce (a rozlišením 2688 x 1242), což z něj při absenci home tlačítka činí iPhone s dosud největší zobrazovací plochou.

Velká je však i nadále jeho cena. Původní iPhone X startoval na rekordních 999 dolarech za základní 64 GB verzi, iPhone XS se 64 GB stojí stejně, model Max je však dražší, vyjde na 1099 dolarů. V silnějších provedeních pak byl iPhone X pochopitelně dražší (například s interní pamětí 256 GB vyšel o 150 dolarů dráž) a také XS modely se tak mohou vyšplhat až na 1449 dolarů, což je cena za provedení Max s interní pamětí 512 GB. Do prodeje jdou nové modely v pátek 14. září, na pultech obchodů by se měly objevit přesně o týden později.

Oživení se dočkalo i barevné provedení nových iPhonů. Původní stříbrná, která je víc bílou, a vesmírně šedá, která je víc černou, jsou u verzí XS doplněny ještě třetí barvou: zlatou. Nejde však o narůžovělou zlatou známou ze starších typů, ale o skutečně zlatou, poněkud extravagantní.

Pro většinu uživatelů však bude zajímavý hlavně výkon. Čip A11 Bionic byl při loňském uvedení nejrychlejším mobilním procesorem na světě a pravda je, že iPhone X díky němu dodnes předčí i ty nejšpičkovější Androidy. S verzí XS však Apple nasazuje laťku ještě výš, telefony disponují čipem A12 Bionic, které jsou dle prohlášení firmy o 15 % rychlejší než jejich předchůdce, navíc při spotřebování o 40 % méně energie. I tato číselná srovnání však blednou vedle vylepšenému Neural Enginu pro strojové učení, který je nyní schopný 5 bilionů operací za sekundu, oproti 600 miliardám u A11. Jinými slovy, iPhone X zůstává i po roce jedním z nejrychlejších telefonů na světě, iPhone XS je však ještě rychlejší.

Dobrou zprávou pro nadšené fotografy pak je, že Apple přináší vylepšení i v této oblasti. Zadní širokoúhlý fotoaparát disponuje novým senzorem, který jej činí dvakrát rychlejším, což by mělo zaručit lepší výsledky především při focení za zhoršených světelných podmínek a také při focení v režimu HDR. Ten sám o sobě doznal také změn.

Nový systém Smart HDR využívá spolupráce zmíněného Neural Enginu a při vykonání více než bilionu operací na každou fotografii přináší ještě lepší výsledky – lepší detaily v tmavých místech, méně přepalů, věrnější barvy a kvalitnější bokeh při focení portrétů. Portrét mód nadto slibuje lepší snímání okrajů, což uživatelé ocení například při focení kudrnatých vlasů, a novinkou je též výraznější přizpůsobení hloubky ostrosti i poté, co už byla fotografie pořízena.

Vylepšení se dočkal také přední fotoaparát, který sice stále disponuje 7 megapixely, je však nyní dvakrát rychlejší a schopný zaznamenávat 1080p video při 60 snímcích za sekundu, což je dvojnásobek oproti iPhonu X. Vůbec poprvé je také iPhone při natáčení videa schopen zaznamenávat stereofonní zvuk.

Nejlevnější Dovolená ZDEREKLAMA na IT-službyVíce ke čtení najdete zde číst víceHOSTING za 10 Kč

Sdílení je povoleno