Recenze: chytré hodinky Garmin Lily 2 Classic
Garmin Lily 2 Classic jsou mimořádně elegantní chytré hodinky, které cílí na ženy. Ty jistě potěší jejich opravdu kompaktní rozměry a velmi nízká hmotnost. Hodinky zaujmou vzorovaným sklíčkem a pestrou nabídkou funkcí pro monitoring zdraví, pohybu i spánku. Na druhou stranu je třeba počítat s omezenou nabídkou sportů a absencí GPS. Jak si chytré hodinky vedly v našem testu?
Nejčastější otázky a odpovědi
Zásadní rozdíl spočívá v podpoře Garmin Pay. Garmin Lily 2 Classic totiž bezkontaktní platby umožňují, Garmin Lily 2 nikoliv. Další rozdíl je patrný v materiálu řemínku. U Garmin Lily 2 Classic můžete vybírat z nylonové a kožené varianty. Model Garmin Lily 2 je dodáván se silikonovým řemínkem.
Garmin Lily 2 Classic cílí vzhledem k použitým rozměrům a designu především na ženy. Obecně bych je charakterizovala jako povedené městské chytré hodinky. Pro profesionální sportovkyně ale určeny nejsou, a to vzhledem ke spíše základní nabídce sportovních funkcí.
Běžná výdrž chytrých hodinek dosahuje 5 dní, což se potvrdilo i v rámci této recenze. Díky tomu nemusíte každý den myslet na nutnost jejich dobíjení.
Obsah balení a technické parametry
Obsah balení u těchto chytrých hodinek nijak nevyčnívá od ostatních modelů. Kromě samotných hodinek s jedním řemínkem je součástí napájecí kabel s klipem a uživatelská příručka.
Hodinky se prodávají v několika designových variantách. V naší redakci jsme měli k dispozici model Cream Gold / Coffee s nylonovým řemínkem, který podle mého názoru vypadá velmi elegantně. Zařízení je určeno pro obvod zápěstí od 11 do 17,5 cm, což bude pravděpodobně většině žen vyhovovat.
Název parametru | Hodnota |
---|---|
Typ řemínku | Nylonový nebo kožený (základní verze silikonový) |
Odolnost | Voděodolné do hloubky 50 metrů |
Displej | LCD (1″ × 0,84″) |
Běžná výdrž baterie | Až 5 dní |
Způsob nabíjení | Napájecí kabel s klipem |
Konektivita | Bluetooth, NFC (pouze u varianty Classic) |
Operační systém | Garmin OS |
Rozměry (bez řemínku) | 35,4 × 35,4 × 10,1 mm |
Váha s textilním řemínkem | 20,6 g |
Vzorované sklíčko a rozměry stvořené pro ženy
Garmin Lily 2 Classic díky svému designu a rozměrům jednoznačně cílí na ženy. V porovnání s první generací mají nikoliv plastové, ale hliníkové pouzdro (o průměru 35 mm). Díky tomu vypadají ještě o něco elegantněji a zároveň kvalitněji a pevněji.
Potěší také velmi nízká hmotnost, která činí pouhých 25 gramů a tenké provedení řemínku. Během nošení jsem proto často snadno zapomněla, že mám hodinky vůbec na ruce. Zároveň se jedná o ty nejlehčí chytré hodinky, které dosud prošly naší redakcí.
Při běžných činnostech mi hodinky vůbec nepřekážely a i pro jejich nevšední design hodinky sklidily řadu komplimentů. Garmin Lily 2 Classic totiž disponují vzorovaným sklíčkem, které se nachází na displeji. Díky tomu vypadají jako módní doplněk. Pokud tedy hledáte chytré hodinky a zároveň se vám nelíbí vyloženě sportovní styl, pravděpodobně budou právě Garmin Lily 2 Classic tím pravým pro vás.
Narozdíl od předchozí generace je řemínek vybaven systémem uchycení Quick Release. Případná výměna řemínku je tedy snadná a rychlá, není potřeba pracovat s žádným šroubovákem a podobně. Jelikož se jedná o elegantní designový model hodinek, který budou chtít nositelky kombinovat s různým oblečením, dává za nás toto řešení smysl. Řemínek s 14mm šířkou si snadno a rychle vyměníte, zatímco se budete chystat do práce.
Můžete je vzít i do bazénu
Přesto, že sportů hodinky zdaleka nezvládají tolik jako sportovní málo, to málo, co umí, dělají skvěle. Vzhledem k vodotěsnosti 5 ATM si je můžete vzít s sebou i do bazénu, na potápění však určeny nejsou. Pokud plavete často, doporučili bychom vám sáhnout spíše po silikonové variantě řemínku (nylon vám bude dlouho schnout a kůže do bazénu ideální není).
Hodinky nemají žádná tlačítka. Spuštění a pozastavení režimu pro plavání je proto realizováno pomocí dvojitého poklepání na displej. Zatímco aktivitu jsem spustila bez problémů, s jejím ukončením jsem měla opakovaně potíže a hodinky mé dvojité poklepání rozpoznaly asi až na desátý pokus (a to i když byl displej a prsty suché).
Senzorová výbava zcela postačí
Garmin Lily 2 Classic do vínku dostaly snímač tepové frekvence Elevate 4. Vyšší třídy hodinek mají mnohdy novější verzi Elevate 5, nicméně v tomto případě to dává i vzhledem k ceně smysl. Kromě toho lze využívat oxymetr a nechybí ani akcelerometr pro detekci pohybu.
Stejně jako první generace těchto hodinek, ani Garmin Lily 2 Classic nedisponují GPS konektivitou. To znamená, že při monitoringu venkovních aktivit je třeba mít u sebe mobilní telefon, aby hodinky dokázaly zaznamenat například vaši trasu, tempo a další metriky. V tomto ohledu mě hodinky trochu zklamaly. Přece jen GPS přijímačem bývají mnohdy vybaveny chytré hodinky i v nižších cenových hladinách. Pokud se ale opět dostaneme k tomu, že se jedná o městské chytré hodinky (a ne o nějaký sporttester), lze jim tento nedostatek odpustit. Ostatně GPS nemají ani Garmin Vivomove Trend. Pokud hledáte dámské elegantní chytré hodinky s GPS, doporučuji mrknout na recenzi Huawei Watch GT 4. Tento model je rovněž dostupný v designově povedené dámské variantě.
Výdrž baterie? Příjemných 5 dní
U těchto hodinek si nemusíte dělat starosti s jejich každodenním dobíjením. Bez problémů totiž vydrží až 5 dní na jedno nabití v závislosti na tom, jak intenzivně je budete využívat. U Garmin Vivomove Trend se jedná o prakticky totožnou hodnotu.
V rámci mého testování přitom tato hodnota odpovídala skutečnosti. A to hodinky během dne obdržely desítky oznámení a každý den jsem je využila v průměru k 30minutovému měření fyzické aktivity. Kromě toho jsem využívala také monitoring spánku bez měření okysličení krve. Pokud si tedy hodinky nabijete v neděli večer, bez potíží s vámi zvládnou celý pracovní týden.
K nabíjení Garmin Lily 2 Classic slouží přiložený kabel s klipem. Plného nabití dosáhnete zhruba za 2 hodiny.
Monochromatický LCD displej, který zaujme na první pohled
Jak jsem již zmínila, displej je chráněn gravírovaným sklíčkem. Tento vzor přitom vynikne především v případě, že je displej hodinek vypnutý. V takovém okamžiku model vypadá jako běžné hodinky. Na druhou stranu jakmile se displej zapne, ani vzorování nebrání dobré čitelnosti.
Než jsem si ale na přítomnost vzorování zvykla, párkrát jsem se přistihla nad tím, jak se snažím sklíčko vyčistit (od neexistujících šmouh). Čitelnost je skvělá především ve vnitřním prostředí. Venku za jasného počasí jsem měla občas potíže a bylo nutné si hodinky přistínit druhou rukou.
Garmin Lily 2 Classic pracují s monochromatickým LCD displejem s 16 stupni šedi (barvu podsvícení měnit nelze). Displej se aktivuje automaticky v momentě, kdy hodinky nakloníte směrem k sobě nebo na displej poklepete. Ale pozor, narozdíl od Garmin Vivomove Trend hodinky nemají analogové ručičky.
S vypnutým displejem z nich tedy aktuální čas nevyčtete a hodinky nemají ani funkci always-on displeje (AoD). Velmi povedený displej najdete u již zmíněných Huawei Watch GT 4.
Snadné ovládání a plynulost systému
Hodinky nejsou vybaveny žádnými tlačítky a k jejich ovládání budete používat pouze dotyk. Nutno ale podotknout, že vše se zdá být po pár dnech velmi intuitivní a jednoduché. Neměla jsem problém se rychle dostat přesně k té volbě, k jaké jsem zrovna potřebovala. Pochvalu si zaslouží i okamžitá odezva dotykového displeje a rychlost systému, díky čemuž je pohyb v menu plynulý a uživatelsky příjemný. A samozřejmostí je i podpora češtiny.
Ke spárování chytrých hodinek a mobilního telefonu slouží aplikace Garmin Connect, která je dostupná v Google Play i App Store. Samotná aplikace má přehledné rozhraní a nabízí přístup k nastavení hodinek i jednotlivým statistikám.
Jaké funkce Garmin Lily 2 Classic nabízí?
Garmin Lily 2 Classic jsou konstruovány jako městské chytré hodinky. Ostatně i jejich vzhled napovídá, že pro příznivkyně outdooru a extrémních aktivit určeny nejsou. Stejně tak je nelze doporučit ani profesionálním sportovkyním. Hodí se podle mě spíše pro ženy, které touží po chytrých hodinkách se základní nabídkou funkcí, ale běžný sportovní vzhled je nenadchl.
Pokud se poohlížíte spíše po sportovních hodinkách, můžete si přečíst naši recenzi Garmin Venu Sq 2.
Základní funkce pro monitoring zdraví a pohybu
Garmin Lily 2 Classic velmi dobře zvládají základní funkce, se kterými se setkáte u mnoha konkurenčních chytrých hodinek. Řeč je především o celodenním monitoringu srdečního tepu, krokoměru či měření množství spálených kilokalorií. Kromě toho vám dají přehled také o minutách strávených intenzivní aktivitou. Nechybí ani funkce pro měření okysličení krve.
Hodinky dále umožňují sledování zatížení organismu v průběhu dne, které povedeně odráží realitu. Během mého testu byly hodnoty při intenzivní pracovní zátěži vyšší než během klidného víkendového dne stráveného v přírodě.
Funkce Body Battery umožní sledovat, kolik má vaše tělo odhadem energie. Díky tomu si můžete lépe naplánovat, zda se například vrhnout do tréninku, nebo si raději odpočinout. Pokud jsem se věnovala sportovní aktivitě, Body Battery přirozeně klesla a odrážela tak moji potřebu odpočívat. V některých případech však byla hodnota nízká, i když jsem se celý den věnovala pouze práci a po fyzické stránce jsem byla plná energie.
Pokud máte problémy s dodržováním pitného režimu, můžete si pomocí hodinek zaznamenávat množství vypitých sklenic v průběhu dne. Tedy aspoň za předpokladu, že si na to pokaždé vzpomenete (mně se to nedařilo).
Monitoring spánku
Pokud si necháte hodinky na zápěstí i přes noc, budou monitorovat váš spánek. Samozřejmostí je možnost spustit si noční režim, aby vás nerušily příchozí notifikace. Osobně musím říct, že s hodinkami se mi spalo skvěle i díky jejich nízké hmotnosti a skutečně kompaktním rozměrům.
Po probuzení si můžete prohlédnout celkovou délku spánku (včetně délky jednotlivých fází). Součástí je i stručná informace o kvalitě spánku (v mém případě například „Hodně hlubokého spánku“). Nechybí ani číselné zhodnocení kvality spánku (od 0 do 100). V mobilní aplikaci si pak můžete konkrétní faktory ovlivňující skóre spánku prohlédnout podrobněji. I když je těžké posoudit, zda hodnocení odpovídá realitě, při pocitově dlouhém spánku plném odpočinku jsem získala hodnocení mezi 80-85. Usuzuji tedy, že by to mohla být pravda.
Hned po probuzení na vás bude čekat ranní zpráva, díky níž se můžete rychle informovat o kvalitě vašeho spánku, počasí a položkách v kalendáři. Okamžitě tedy budete vědět, co vás daný den čeká nebo třeba zda sáhnout před odchodem z domu po deštníku.
Monitoring sportovních aktivit
Garmin Lily 2 Classic nejsou prvoplánově konstruovány jako sportovní chytré hodinky, i přesto je však můžete pro monitoring sportovních aktivit využívat. Jak jsem již ale zmínila, je třeba počítat s absencí GPS. Pokud tedy chcete získat data týkající se například vaší trasy a délky běhu, je nutné si s sebou vzít i svůj mobilní telefon (prostřednictvím něj se hodinky k GPS připojí).
Chytré hodinky nabízí výběr pouze z 18 sportovních aktivit, což se může při porovnání s konkurencí zdát jako poměrně málo. Na druhou stranu zde nechybí populární dámské volby, jako je chůze, běh, cyklistika, jóga, pilates či dance fitness. Součástí je i univerzální režim síla či HIIT.
Po spuštění aktivity vám hodinky zobrazí data v závislosti na dané aktivitě. Zpravidla nechybí informace o srdečním tepu, délce trvání a množství spálených kilokalorií. U chůze se naopak může jednat o počet kroků či vzdálenost. Využít můžete také nastavení určitých časových intervalů, kdy vás hodinky pomocí vibrací upozorní, kdy se věnovat cvičení a kdy odpočívat.
Vzhledem ke koncepci hodinek zde nenajdete žádné animované tréninky a podobně. V tomto směru nabízí Garmin Lily 2 Classic spíše takový základ, čímž hodinky cílí na specifickou cílovou skupinu.
Po skončení aktivity si můžete podrobné statistiky prohlédnout v mobilní aplikaci Garmin Connect.
Monitoring menstruačního cyklu
Garmin Lily 2 Classic jsou chytré hodinky pro ženy. Proto je jedině dobře, že zde nechybí ani funkce pro monitoring menstruačního cyklu. Data týkající se vašeho cyklu nejprve zadáte prostřednictvím aplikace Garmin Connect, následně se můžete na hodinkách snadno informovat o tom, jaký den cyklu právě nastal.
Na hodinkách najdete pouze číselný údaj (tedy např. 21. den cyklu), v mobilní aplikaci nechybí ani označení fáze cyklu (např. luteální). Kromě toho zde najdete i praktické doporučení, zda je v dané fázi vhodné se věnovat nějaké aktivitě, či spíše odpočívat.
Garmin Pay najdete pouze ve verzi Classic
Pokud je pro vás funkce bezkontaktního placení hodinkami důležitá, zbystřete. Funkci Garmin Pay totiž podporují pouze Garmin Lily 2 Classic (tedy s řemínkem z nylonu či kůže). Základní verze se se silikonovým řemínkem placení nepodporuje. Zároveň doporučujeme si předem zkontrolovat, zda vaše banka Garmin Pay podporuje.
Funkci zprovozníte prostřednictvím mobilní aplikace Garmin Connect. Při placení pak na hodinkách vyťukáte kód, který si zvolíte, čímž je platební karta chráněna před zneužitím. Zadání kódu je vyžadováno pouze jednou za 24 hodin (pokud si hodinky ze zápěstí nesundáte a máte aktivováno měření srdečního tepu). Pokud tedy vyrážíte na nákupy, nebudete muset kód zadávat u každé pokladny obchodu, který ten den navštívíte.
Upozorní na příchozí notifikace
Hodinky poslouží také pro upozornění na příchozí notifikace z vašeho mobilního telefonu. Jelikož nemají reproduktor ani mikrofon, příchozí hovor z nich nevyřídíte. Uživatelé mobilních telefonů s Androidem však mohou hovor odmítnout se zasláním přednastavené textové zprávy, případně zareagovat na příchozí zprávu přednastavenou odpovědí. Pro uživatele iPhonů tato funkce dostupná není.
Ovládání hudby
Přímo z chytrých hodinek lze ovládat hudbu, která právě hraje na vašem mobilním telefonu. Skladbu lze přepnout na předchozí či další, pozastavit ji a znovu spustit.
Další funkce
Mezi doplňkové funkce chytrých hodinek lze zařadit například zobrazení vašeho kalendáře z mobilního telefonu či předpověď počasí.
Závěr - komu bychom chytré hodinky Garmin Lily 2 Classic doporučili?
Chytré hodinky Garmin Lily 2 Classic bych vzhledem k jejich rozměrům a designu doporučila ženám, které nepatří mezi profesionální sportovkyně. Spíše se bude zařízení zamlouvat těm dámám, které hledají elegantní hodinky s chytrými funkcemi.
Garmin Lily 2 Classic narozdíl od modelu Garmin Lily 2 navíc nabízí bezkontaktní platby Garmin Pay. Kromě toho potěší přítomnost základních funkcí pro monitoring zdraví, pohybu a spánku. Samozřejmostí je také upozornění na příchozí notifikace, přičemž uživatelé mobilních telefonů s Androidem na zprávy mohou odpovídat pomocí přednastavených odpovědí.
Pokud bych měla jmenovat nějaké nevýhody, jednalo by se o podporu měření pouze 18 sportovních aktivit, což se může zdát v kontextu konkurence poměrně málo. Na druhou stranu mezi těmito sporty nechybí populární volby právě pro ženy, jako je jóga, pilates či tanec. Počítat je dále třeba s absencí GPS. Pokud chcete jít běhat a po skončení si prohlédnout záznam trasy a další metriky, je třeba si vzít s sebou i mobilní telefon, ke kterému se hodinky připojí.
Recenze: chytré hodinky Garmin Lily 2 Classic
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Operační systém
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
Elegantní volba pro dámy
Garmin Lily 2 Classic jsou mimořádně elegantní chytré hodinky, které cílí na ženy. Ty jistě potěší jejich opravdu kompaktní rozměry a velmi nízká hmotnost. Hodinky zaujmou vzorovaným sklíčkem a pestrou nabídkou funkcí pro monitoring zdraví, pohybu i spánku. Na druhou stranu je třeba počítat s omezenou nabídkou sportů a absencí GPS. Jak si chytré hodinky vedly v našem testu?
Klady
- Opravdu nízká hmotnost
- Elegantní design pro ženy
- Podpora Garmin Pay
- Vzorované sklíčko vypadá originálně
Zápory
- Pouze 18 sportovních aktivit
- Absence GPS
- Absence AoD