Recenze: chytré hodinky Xiaomi Redmi Watch 4
Xiaomi Redmi Watch 4 jsou cenově dostupné chytré hodinky, které nabídnou dostatek funkcí pro sledování zdraví i pohybu. V porovnání s předchozí generací se dočkaly vylepšení, například v podobě využití prémiovějších materiálů nebo podpory funkce automatické regulace jasu. Jak hodnotím jejich funkce a má toto zařízení nějaké mezery?
Nejčastější otázky a odpovědi
První rozdíl spočívá v kvalitě materiálu. Novější Redmi Watch 4 mají pouzdro vyrobené z hliníku, u Redmi Watch 3 se jedná pouze o plast. Mezigeneračně došlo také ke zvětšení displeje (místo 1,75” se jedná o 1,97”). Nově také přibyla otočná korunka na straně. U Redmi Watch 4 se také nově objevuje funkce automatické regulace jasu. Redmi Watch 3 jsou dostupné i v osekané verzi Active, u Redmi Watch 4 již dvě produktové řady k dispozici nejsou.
Bohužel, použití řemínku z Redmi Watch 3 možné není. V porovnání s předchozí generací chytré hodinky dostaly nový systém upínání řemínku.
Xiaomi Redmi Watch 4 bychom doporučili osobám, které se poohlížejí spíše po základních chytrých hodinkách za rozumnou cenu. V porovnání s několikanásobně dražšími hodinkami zde nenajdete pokročilé tréninkové funkce či funkce pro zcela plnohodnotnou komunikaci, nicméně základní nabídka funkcí jistě mnoha uživatelům zcela postačí.
Xiaomi Redmi Watch 4 spárujete s mobilními telefony s operačním systémem Android ve verzi 8.0 nebo novější a iOS ve verzi 12.0 nebo novější.
Obsah balení a technické parametry
Balení Xiaomi Redmi Watch 4 se prakticky neliší od mnoha jiných chytrých hodinek. Kromě samotného zařízení se můžete těšit na nezbytnou dokumentaci a napájecí kabel. Nic důležitého tedy nechybí.
Název parametru | Hodnota |
---|---|
Typ řemínku | Silikonový |
Odolnost | Vodotěsné do hloubky 50 metrů |
Displej | 1,97” AMOLED displej |
Výdrž baterie | Až 14 dní |
Způsob nabíjení | Magnetický napájecí kabel |
Konektivita | Bluetooth 5.3, GPS |
Operační systém | Xiaomi HyperOS |
Rozměry bez řemínku | 47,5 × 41,1 × 10,5 mm |
Hmotnost bez řemínku | 31,5 g |
Hliníkové pouzdro a otočná korunka
Jeden z hlavních mezigeneračních rozdílů spočívá v použitém materiálu. Xiaomi Redmi Watch 4 i na svou příznivou cenovku disponují hliníkovým pouzdrem, které hodinkám dodává elegantní a prémiový vzhled. U Redmi Watch 3 se jednalo o plastový materiál. Co se týče tvaru pouzdra, sází hodinky stejně jako předchůdce na hranaté provedení.
Musím říct, že použití hliníku dodává hodinkám o poznání luxusnější design. Kdybych o nich nikdy neslyšela, osobně bych jim hádala klidně i dvojnásobně vyšší cenovku.
V pravé části hodinek najdete otočnou korunku s funkcí tlačítka z nerezové oceli. Otáčením korunky se snadno budete pohybovat v menu. Haptická odezva nechybí, nicméně se i ve výchozím nastavení jeví jako poměrně silná. Při silném nastavení je pak až rušivá. Možná se proto (stejně jako já) rozhodnete nechat ji vypnutou.
Váha Xiaomi Redmi Watch 4 činí příjemných 31,5 g, což lze na poli chytrých hodinek označit za takovou zlatou střední cestu. Mně osobně bylo nošení hodinek během testování pohodlné a většinou mě nijak neomezovaly při běžné práci na počítači, sportu ani domácích pracech (například vaření), i když jsem o ně párkrát zavadila (to však přisuzuji větším rozměrům pro ženské zápěstí).
Řemínek je silikonový a vzhledem ke své délce hodinky cílí na majitele zápěstí o obvodu 13,5 až 20,5 cm. Díky tomu budou skvěle sedět většině žen i mužů (já osobně jsem je bez problémů dotáhla tak, aby na zápěstí nebyly příliš volné).
Senzorová výbava zahrnuje vše potřebné
Z hlediska senzorové výbavy není v této cenové kategorii chytrým hodinkám co vytknout. Samozřejmostí je snímač tepové frekvence s měřením okysličení krve, akcelerometr pro detekci pohybu a pět satelitních systémů pro určování vaší polohy.
AMOLED displej v hlavní roli
Xiaomi Redmi Watch 4 jsou vybaveny 1,97” AMOLED displejem (předchozí generace pracovala s 1,75” displejem). Jas přitom dosahuje až 600 nitů. Co se týče čitelnosti, ta je ve vnitřním prostředí naprosto perfektní a bezproblémová. Pokud se pohybujete venku za opravdu jasného počasí, můžete mít sem tam s čitelností potíže (i při maximálním nastavení jasu). To je však daň, kterou za tento typ displeje platíte. Podání barev je nicméně velmi povedené a ani na rozlišení 450 × 390 pixelů si nelze nijak stěžovat.
Obnovovací frekvence displeje činí 60 Hz. Nízkofrekvenční obnovovací frekvence displeje pak odpovídá 5 Hz (používá se například s aktivním Always-On displejem).
Zatímco u předchozí verze hodinek chyběla funkce automatické regulace jasu, Xiaomi Redmi Watch 4 již tuto funkci nabízí. Díky tomu nemají tendenci vás například zbytečně oslňovat v momentě, kdy přejdete do tmavého prostředí. Nechybí ani podpora funkce Always-On. Nutno podotknout, že režim Always-On svítí poměrně málo a při silnějším světle pravděpodobně budete muset mnohdy hodinky stejně probudit zvednutím nebo korunkou.
Během testování jsem ale zaznamenala, že automatická regulace nefunguje zcela spolehlivě. Sem tam se stalo, že chytré hodinky po odemknutí zůstaly moc tmavé a jas se srovnal až po dotyku.
Displej je poměrně velký a i díky němu se vám budou chytré hodinky snadno ovládat dotykem prstů.
Slušná výdrž baterie
Chytré hodinky si mezigeneračně polepšily také z hlediska použité baterie. Místo 289mAh baterie se jedná o 470mAh variantu. Díky tomu dokáže model vydržet až 2 týdny provozu při běžném používání. Vše ale samozřejmě závisí na tom, jaké konkrétní funkce se rozhodnete využít. Pokud budete chtít výdrž baterie prodloužit na maximum, nechybí ani možnost spuštění úsporného režimu.
Já jsem se během testování na dostala na zhruba 11 dní (bez zapnuté funkce Always-On). Během týdne jsem se přitom věnovala zhruba 3 hodinovým aktivitám a hodinky využívala také pro monitoring spánku a nepřetržitý monitoring stresu.
Když jsem hodinky využila pro nepřetržité sledování aktivity se zapnutou GPS během turistiky, musela jsem je po celém dni již nabít. Celodenní výlet ale zvládnou bez potíží, což hodnotím velmi pozitivně.
Nabíjení zajišťuje přiložený kabel s magnetickými piny. Z 0 na 100 % hodinky nabijete zhruba za 1,5 hodiny. Funkce rychlého nabíjení tedy chybí, což lze ale opět s přihlédnutím k cenovce odpustit.
Můžete si je vzít i do bazénu
Díky vodotěsnosti 5 ATM si chytré hodinky můžete vzít s sebou i do bazénu. V průběhu plavání se dotykový displej vypne a hodinky vám zobrazí uplynulý čas, množství uplavaných metrů a délek a množství spálených kilokalorií. Stejně jako Redmi Watch 3 nezobrazují aktuální tepovou frekvenci. Pokud se tedy během plavání chcete držet v nějaké zóně srdečního tepu, nemáte se bohužel čím řídit.
Stejně jako u předchozího modelu výrobce neuvádí odolnost hodinek vůči prachu.
Systém HyperOs vyniká svou plynulostí
Xiaomi Redmi Watch 4 podporují češtinu, nicméně lokalizace není úplně stoprocentní. Během testu jsem narazila na několik položek, které přeloženy nebyly a zůstaly v angličtině. Co se týče plynulosti během používání, ta je zcela bezproblémová. Na dotyk reagují prakticky okamžitě a systém rovněž nemá tendenci se nijak zasekávat.
K nastavení hodinek a sledování statistik slouží mobilní aplikace Mi Fitness, která je za mě hezky přehledná a snadno se v ní orientuje.
Funkce Xiaomi Redmi Watch 4
I přes svou nízkou cenovku nabídnou Xiaomi Redmi Watch 4 slušný balíček funkcí, které oceníte pro sledování vašeho zdraví a pohybu. Pojďme si je podrobněji představit.
Základní funkce pro sledování zdraví
Xiaomi Redmi Watch 4 nabízí řadu funkcí, které jsou již na poli chytrých hodinek pomyslnou stálicí. Jedná se zejména o měření srdečního tepu, u kterého si můžete nastavit interval měření (inteligentní, každou minutu, každých 10 minut či každých 30 minut). U monitoringu míry stresu si můžete nastavit měření na vyžádání, nebo po celý den. Já se rozhodla jej sledovat po celý den s cílem odhalit, v jakých okamžicích byla hladina nejvyšší.
Osobně mi ale přišlo, že data nedokázala přesně odrazit realitu a že výkyvy se objevovaly napříč celým dnem (pro mě z neznámého důvodu). Prakticky totožný problém jsem popisovala i u Redmi Watch 3 a pro sledování stresové zátěže bych vám proto doporučila spíše dražší chytré hodinky (např. Garmin to umí bravurně). Na druhou stranu kolega z redakce měl zkušenost opačnou a funkce mu fungovala zcela v pořádku.
Součástí nabídky funkci jsou také krátká dechová cvičení, která vám pomohou během dne zpomalit a soustředit se na chvíli pouze na svůj dech. Nechybí ani funkce pro měření okysličení krve.
Stejně jako Redmi Watch 3 nabízí chytré hodinky typické kroužky pohybu, které monitorují počet spálených kilokalorií, množství ušlých kroků a minut, které jste věnovali pohybu. Na hodinkách během dne hezky vidíte progres, což mě osobně motivovalo k tomu snažit se kroužky vždy splnit. Cíle si můžete upravit v mobilní aplikaci a přizpůsobit je tedy svým potřebám.
Monitoring spánku
Chytré hodinky mohou v noci monitorovat váš spánek. Pro co nejlepší přehled doporučuji zapnout si takzvané rozšířené měření a také skóre dýchání, díky čemuž ze zařízení vytěžíte opravdu maximum dat.
Po probuzení na vás pak budou čekat podrobná data týkající se délky spánku i jednotlivých fází. Hodnotit pravdivost výstupů je v tomto případě pochopitelně obtížné, nicméně zhodnocení kvality spánku za mě odpovídalo skutečnosti (tedy tomu, jak odpočatě jsem se po probuzení cítila).
Jak jsem již zmínila, Xiaomi Redmi Watch 4 vzhledem ke svým rozměrům cílí spíše na muže. To se ostatně projevilo i během spánku, kdy mi na zápěstí tak trochu zavazely. Věřím ale, že pánové s tím potíže mít nebudou a na jejich přítomnost si zvyknou snadněji.
Monitoring sportovních aktivit
Xiaomi Redmi Watch 4 najdou uplatnění v rámci monitoringu sportovních aktivit. Na výběr jich je více než 150. Jednotlivé sporty jsou roztříděny do kategorií, díky čemuž je celek hezky uspořádaný a vy daný režim najdete během chvilky. Nestane se vám tedy, že budete seznamem listovat několik minut, zatímco již skupinová lekce dávno začala.
Zobrazená data v průběhu cvičení se pak přirozeně liší podle toho, pro jakou aktivitu se rozhodnete (např. během chůze nechybí informace o uražené vzdálenosti a průměrném tempu).
Z hlediska sportovních funkcí stojí za zmínku také zobrazení tréninkové zátěže za posledních 7 dní. Díky tomu se můžete lépe rozhodnout, zda zařadit další trénink, nebo se věnovat spíše odpočinku. K tomuto účelu slouží také zobrazení odhadu doby potřebné pro regeneraci. Nechybí ani funkce pro monitoring VO2 Max. Další hodnotou je takzvané týdenní skóre vitality (od 0 do 100). Hodnota 100 přitom značí, že cvičíte tak, že zlepšujete své zdraví. Pro představu: já jsem se po 2km chůzi dostala z týdenní hodnoty 0 na hodnotu 4.
Chytré hodinky lze propojit s populární mobilní aplikací Strava a Google Fit a data z cvičení sdílet s ostatními i tímto způsobem.
Hodinky jsou vybaveny GPS a lze je tedy využít i pro záznam trasy (například při chůzi, běhu či jízdě na kole). Funkci jsem otestovala v městské zástavbě a záznam věrně kopíroval skutečnou trasu.
Tréninky pro běžce
Xiaomi Redmi Watch 4 potěší i amatérské běžce (profesionální pravděpodobně sáhnou po dražším a propracovanějším modelu hodinek).
Běžci mohou vybírat z několika předpřipravených tréninků, kterými je hodinky provedou. Zařízení vám vždy na displeji zobrazí, čemu se zrovna máte věnovat (např. 3minutové rychlé chůzi). Zároveň nechybí informace o tom, v jaké zóně srdečního tepu byste se měli držet (pokud jsem ale byla pod rozmezím zóny, hodinky mě nijak neupozornily). Pokud si čísla chcete opravdu hlídat, nezbývá vám, než se průběžně dívat na hodinky.
Sledování menstruačního cyklu
Stejně jako u předchozího modelu je dostupná funkce pro sledování menstruačního cyklu. V mobilní aplikaci si lze navíc nastavit, kolik dní předem vás mají chytré hodinky upozornit na předpokládané datum menstruace či ovulace, což může být pomocníkem v případě, že se snažíte otěhotnět. Přímo na hodinkách lze také v datech listovat do minulosti a snadno se informovat o datu vaší poslední menstruace, zatímco se vás lékař na tento údaj zeptá.
Notifikace a telefonování
Xiaomi Redmi Watch 4 vás v průběhu dne upozorní na příchozí zprávy. Stejně jako u předchozí generace na ně ale bohužel nelze nijak odpovídat. Chytré hodinky si neporadí se zobrazení emoji a u delších zpráv stejně zpravidla sáhnete po mobilním telefonu, abyste si mohli přečíst celou zprávu.
Chytré hodinky dále disponují zabudovaným mikrofonem a reproduktorem, díky čemuž lze hovory vyřídit pohodlně přímo ze zápěstí (za předpokladu, že je váš mobilní telefon k hodinkám připojený). Rovněž lze hovor vytočit přímo z hodinek (vyťukáním čísla na klávesnici, nebo výběrem z oblíbených kontaktů). Oblíbené kontakty uložíte prostřednictvím aplikace, bohužel jste ale limitováni pouze 10 kontakty. Celý svůj seznam kontaktů zde bohužel nepřenesete.
Upozornění na notifikace a podpora telefonování platí pro mobilní telefony s operačním systémem Android i iOS.
Hodinky myslí i na vaši bezpečnost. Pokud se dostanete do krizové situace, můžete trojitým stisknutím korunky rychle vytočit váš nouzový kontakt (který si sami nastavíte). Podmínkou ale je, aby se v blízkosti hodinek nacházel i váš mobilní telefon. Díky tomu se mohou hodinky hodit třeba i pro děti nebo seniory, kterým zde uložíte kontakt na blízkou osobu. Jelikož je nutné tlačítko stisknout třikrát po sobě, nestane se, že byste tak učinili omylem.
Ovládání hudby
Přímo z chytrých hodinek lze pohodlně ovládat hudbu, která právě hraje na vašem mobilním telefonu. Jednoduchým stisknutím můžete přepnout na předchozí či následující skladbu, pozastavit přehrávání a opět jej spustit. Lokální úložiště či speciální aplikaci pro hudbu zde nehledejte, nicméně vzhledem k nízké ceně se nejedná o žádný problém.
Další funkce
Z doplňkových funkcí stojí za zmínku například předpověď počasí, kalendář, stopky či budík. Sledovat lze také světový čas, vzdáleně ovládat spoušť fotoaparátu na telefonu při skupinových fotografiích a mnoho dalšího. Na druhou stranu je třeba počítat s absencí map (včetně Petal Maps), i když to opět vzhledem k ceně není až tak překvapivé.
Závěr - komu bychom chytré hodinky Xiaomi Redmi Watch 4 doporučili?
Xiaomi Redmi Watch 4 jsou povedené cenově dostupné chytré hodinky. I přes svou nízkou cenovku přitom nabídnou pestrou škálu funkcí, která bude nenáročným uživatelům postačovat. Zásluhou velkého AMOLED displeje se velmi pohodlně ovládají a potěší také velmi slušná výdrž na jedno nabití.
Co můžete na hodinkách postrádat
Z hlediska nevýhod lze zmínit snad jen fakt, že lokalizace do češtiny není úplně stoprocentní. Také je třeba počítat s tím, že na příchozí zprávy nelze nijak reagovat. V nastavení mobilní aplikace jsme také nenašli řešení pro leváky. Vytknout lze také NFC a s tím související chybějící bezkontaktní platby. Pokud ale přihlédnu k poměrně nízké cenovce, lze tyto skutečnosti hodinkám snadno odpustit.
Recenze: chytré hodinky Xiaomi Redmi Watch 4
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Operační systém
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
Povedené hodinky za pár korun
Xiaomi Redmi Watch 4 jsou cenově dostupné chytré hodinky, které nabídnou dostatek funkcí pro sledování zdraví i pohybu. V porovnání s předchozí generací se dočkaly vylepšení, například v podobě využití prémiovějších materiálů nebo podpory funkce automatické regulace jasu. Jak hodnotím jejich funkce a má toto zařízení nějaké mezery?
Klady
- Skvělý poměr cena/výkon
- Velký displej
- Dlouhá výdrž baterie
- Hliníkové pouzdro
- Automatická regulace jasu
- Otočná korunka
Zápory
- Chybějící NFC pro bezkontaktní platby
- Na příchozí zprávy nelze reagovat
- Překlad do češtiny není stoprocentní
Dobrý den
Zajímá mě jestli tyto chytré hodinky mají funkci diktafon
Popř a aplikací..
Děkuji
Dobrý den, tuto funkci bohužel hodinky nenabídnou.
Dobrý den,
s chodinkami jsem spokojena.Jen bohužel jsem na hodinkách nenašla měření krevního tlaku,ale v aplikaci na mobilu jo.To je jediné co mne trošku vadí.Jinak jsem naprosto spokojená
Dobrý den,mohu se zeptat s jakým telefonem jste hodinky měli k testování?
Řeším teď takový problém. Hodinky mám a zprvu jsem je měla spárované s pohonem. Veškeré upozornění fungovalo. Viděla jsem každý hovor i že sociálních sítí
Ale po zakoupení nového telefonu (Xiaomi!!) oznámeni nefunguje. Funguje pouze oznámeni hovoru přes SIM kartu!
Nepozorovali jste stejný problém? Přečetla jsem zahraniční weby, kde si lidi globálně stěžují a popisují naprosto stejný problém...
Dobrý den, testovali jsme s iPhone 13 a Samsung Galaxy A53. Nicméně s takovým problémem jsme se nesetkali. Máte v aplikaci aktivované oznámení ze všech aplikací?