Recenze: fitness náramek Huawei Band 9
Huawei Band 9 přichází jako šikovný pomocník pro ty, kteří chtějí mít přehled nad svým životním stylem. Fitness náramek s oku přitažlivým prostředím AMOLED displeje zaznamená širokou škálu tělesných aktivit. Počínaje monitoringem stresové zátěže až po měření stovky sportovních aktivit, náramek se zajisté stane užitečným společníkem. Huawei Band 9 si oblíbíte pro jeho téměř neznatelnou váhu, výdrž na baterii a velmi intuitivní ovládání. Pokročil ale proti předchozímu modelu? Podrobněji se na něj podívám v této recenzi.
Nejčastější otázky a odpovědi
Na první pohled je to řemínek z kvalitnějšího materiálu. Mezigenerační rozdíl mezi dvěma náramky se potom skrývá spíše v maličkostech. Novější model pracuje se senzorem okolního světla, díky čemuž je jas regulován automaticky. Pro měření spánku, srdečního tepu, stresu a kyslíku v krvi Huawei Band 9 také využívá další vylepšené senzory.
Huawei Band 9 lze spárovat s mobilním telefonem s operačním systémem Android ve verzi 8.0 a novější a iOS ve verzi 13.0 a novější. Užít si jej proto mohou i majitelé iPhonu, přicházejí pouze o možnost posílat z náramku krátké předem připravené odpovědi, stejně jako u minulého modelu.
Neumí. Sportovní náramek vás bez problému na hovor upozorní a můžete jej položit, zvednout ale ne. Uživatelé Androidu navíc mohou odpovídat rychlými předpřipravenými zprávami.
Výkon baterie náramku je solidní a s nabíjením si nebudete muset příliš lámat hlavu. Při šetrném zacházení by měl podle výrobce náramek vydržet až 14 dní. Podle mého zkoušení běžně vydrží náramek zhruba týden. Se zapnutou funkcí Always-On se pak doba samozřejmě značně redukuje.
Ano, můžete. Huawei Band 9 disponuje vodotěsností až do 50 metrů, takže mu bazén či sprcha neublíží. Plavání patří mezi četné sportovní aktivity, které tento náramek dokáže rozpoznat a sledovat. Nicméně, sportovní náramek není určen pro dlouhodobé potápění, příliš horkou vodu nebo silný proud.
Obsah balení
Fitness náramek Huawei Band 9 k vám dorazí v jednoduché krabičce, kde kromě samotného náramku s fluoroelastomerovým řemínkem najdete také napájecí kabel a návod k použití.
Právě řemínek je svým vzhledem i materiálem inovací. Je o něco příjemnější na kůži, má být také prodyšnější a odolnější. Zapínání je o dost elegantnější než bývá zvykem, konec pásku připnete knoflíkem, takže nijak netrčí. Navíc se dá řemínek jednoduše odepnout. V případě, že si koupíte další, jednoduše je můžete střídat podle nálady. Bílý a růžový pásek obepne zápěstí o obvodu 12 až 19 cm, černý, žlutý a modrý zápěstí o obvodu 13 až 21 cm.
Jinak se v porovnání s předchozím modelem Huawei Band 8 náramek, v těle z odolných polymerových materiálů, na první pohled nijak zvlášť neliší. Napájecí kabel je opět zakončen magnetickou koncovkou a USB-A konektorem.
Užším zápěstím padne spíše bílý nebo růžový náramek.
Technické parametry
Z hlediska technických parametrů je třeba vyzdvihnout jeho lehkost, i když stejnou jako u minulého modelu Huawei Band 8. Zůstal také živý AMOLED displej s dotykovým ovládáním, nově však přibyl senzor okolního světla. Slušná je v neposlední řadě výdrž baterie.
Název parametru | Hodnota |
---|---|
Typ řemínku | Fluoroelastomerový |
Odolnost | 5 ATM |
Displej | 1,47” AMOLED dotykový displej |
Výdrž baterie | Až 14 dní, 180 mAh |
Způsob nabíjení | Magnetický napájecí kabel |
Konektivita | Bluetooth 5.0 |
Rozměry (bez řemínku) | 43.45 × 24.86 × 8.99 mm |
Hmotnost | 14 g (bez řemínku), 30 g (s řemínkem) |
Jak spárovat fitness náramek Huawei Band 9 s mobilním telefonem?
Huawei Band 9 můžete spárovat s mobilním telefonem s operačním systémem Android ve verzi 8.0 a novější a iOS ve verzi 13.0 a novější.
Spárování mobilu s náramkem je jednoduché. Po nabití zvolíte v nastavení smartbandu výchozí jazyk a do mobilu stáhnete aplikaci Huawei Zdraví, kde si vytvoříte, pokud jej už nemáte, Huawei ID. Aplikaci sice najdete v App Store, z Google Play byla ale odstraněna. V případě párování s mobilem Androidu vás QR kód na náramku navede na vlastní nezabezpečené stránky. Lepší je proto si prvně pořídit Huawei App Gallery, skrze kterou aplikaci stáhnete.
V Huawei Zdraví posléze už jen přidáte nové zařízení, které si mobil najde sám, a spustíte finální synchronizaci. Ta nezabere víc než pár vteřin.
Přestože jde náramek spárovat i s iPhonem, zabralo mi propojení o něco déle. Pokud navíc měníte párované zařízení, všechna vaše data se smažou.
Šikovná aplikace Huawei Zdraví
Aplikaci Huawei Zdraví jistě oceníte pro její intuitivní ovládání a detailní informace o vašem zdraví. Najdete zde podrobný záznam všech aktivit a změřených hodnot. Skvěle tak poslouží k zpětné analýze pracování vašeho těla, jeho návyků, spálených kalorií a mnoho dalšího. Sama aplikace vám navrhne, jak a co zlepšit.
V aplikaci si také můžete zadat svoje cíle, nejen ty fitness, ale i množství vypité vody, čas spánku nebo braní léků. Je zde nachystáno několik chytrých plánů, díky kterým dostáváte v průběhu dne upozornění. Náramek vás tak popostrkává ke zdravějším návykům, aktivitě nebo zvolnění.
Jednotlivé ikony si můžete v aplikaci upravit podle svého. Mimo to zde najdete výběr nejrůznějších ciferníků, ale o tom za chvíli.
V aplikaci si vyberte svůj ideální plán. Náramek se pak stane notifikacemi v průběhu dne velkým motivátorem.
Barevný AMOLED displej s automatickou regulací jasu
Jasný AMOLED displej se zaoblenými rohy zůstává v řadě Huawei Band tradicí. Od posledních třech modelů Huawei Band 6, Huawei Band 7 a Huawei Band 8 se nezměnila ani jeho úhlopříčka (1,47“), ani rozlišení displeje (368 × 194 px). Konkurencí mu tak zůstává např. už starší Xiaomi Mi Band 8 s úhlopříčkou 1,62“ a vyšším rozlišením. Progres by tedy nejspíš byl na místě.
Uspořádání ikon má ale z části nový, oku přitažlivý vzhled. Jako u většiny náramků, využít můžete funkce displeje Always-On (schovává se v nastavení, v sekci Ciferník). Update zaznamenal také displej v rámci automatické regulace jasu, a to díky přidanému senzoru okolního světla, což jistě nejednou oceníte.
Náramek funguje poměrně plynule dotykovým ovládáním, i když párkrát jsem zaznamenala pomalejší reakci. Pomocí jediného bočního tlačítka se dostanete na úvodní ciferník a z toho potom jedním kliknutím do nastavení. Ovládání je tedy intuitivní.
V mobilní aplikaci navíc najdete širokou paletou stylizovaných ciferníků, z kterých si část můžete stáhnout zdarma a část můžete dokoupit. V některých cifernících můžete dokonce manipulovat s výchozími metrikami (místo spálených kalorií uvidíte míru stresu apod.). Na můj vkus má však např. Samsung Galaxy Fit 3 v zásobě mnohem jednodušší, a přece stylovější designy.
Sportovní náramek se slušnou výdrží, nabitý okamžitě
Huawei Band 9 s baterií o kapacitě 180 mAh (stejné jako má předchůdce Huawei Band 8) dokáže podle výrobce vydržet až 14 dní. Ovšem takové trvání se odvíjí od konkrétní míry užívání. I při tom intenzivním vás každopádně výdrž náramku nezklame.
V rámci mého testu, tzn. za automatického měření stresu, srdečního tepu, zaznamenávání sportovních aktivit i spánku, navíc notifikací během celého dne, náramek fungoval necelý týden. Se zapnutou funkcí Always On Display (v nastavení Vždy na displeji) se potom doba nabití zkracuje zhruba na polovinu.
Plné nabití zabere jen něco málo přes 45 minut.
S Huawei Band 9 do vody
Huawei Band 9 je voděodolný do hloubky 50 metrů. Do bazénu ani sprchy se s ním proto bát jít nemusíte.
Plavání patří mezi množství aktivit, které sportovní náramek měří, automaticky ho ale detekovat z mé zkušenosti nedokázal. Na delší potápění určený není. Výrobce varuje také před příliš horkou vodou, silným proudem nebo saunou. Na to byste si proto měli dát pozor.
Zdravotní a lifestyle funkce Huawei Band 9
Fitness náramek poskytne komplexní přehled nejen o vaší denní aktivitě, tělesných funkcích a ne/zdravých návycích, ale také vám dá představu o míře stresových situací, do kterých se během dne dostáváte, nebo kvalitě vašeho spánku.
Domovská nabídka funkcí je o něco manipulovatelnější než u předchozího modelu. Většina aplikací je ale stále skrytá v nastavení a do hlavní lišty se nedá přidat. V porovnání třeba se Samsung Galaxy Fit 3 mi takový limit vadil. Každopádně, konečně přibyla například aplikace kalendáře.
Denní aktivita, tepová frekvence, stres, kyslík v krvi a další
Pokud máte ve zvyku během dne sledovat počet ušlých kroků, vzdálenosti nebo dobu strávenou stáním, Band 9 vám s tím hravě pomůže. Specifičtější údaje, jako je vzor nebo nárazová síla nášlapu, vám ale náramek nedá (konkurent Xiaomi Mi Band 8 ano).
Huawei Band každopádně zvládne bez obtíží monitorovat tepovou frekvenci a na větší abnormality vás upozorní. Díky zdokonaleným senzorům je navíc měření ještě přesnější než u minulého modelu.
Monitorovat umí náramek také úroveň stresu, přičemž v napjatých momentech můžete využít integrované dechové cvičení pro zklidnění. Náramek ohodnotí vaši zátěž číslem a slovním komentářem. Na základě podrobných grafů obdržíte komplexní zpětnou vazbu, která vás může motivovat k zvolnění.
Technologie TruSleep™ se postará o sledování vašeho spánku a po probuzení vám poskytne informace o tom, jak dlouho trvaly jeho jednotlivé fáze. Součástí jsou i návrhy pro zlepšení, v preciznosti délek fází má však trochu mezery.
Smartband vám v neposlední řadě na vyžádání změří hladinu kyslíku v krvi (SpO2). Ženy také určitě uvítají možnost pohodlně sledovat svůj menstruační cyklus. Po zadání data poslední menstruace a jejího trvání náramek automaticky odhadne termín ovulace, plodné dny a datum následující periody.
Před spuštěním jednotlivých metrik vás poprvé bohužel čeká spousta odsouhlasení a případně nastavení automatického měření.
100 sportovních aktivit
Sportovní náramek dokáže rozpoznat a měřit až 100 různých sportovních aktivit, včetně běhu, chůze, cyklistiky, plavání nebo míčových sportů.
Náramek vám při všech aktivitách ukáže dobu trvání, počet spálených kalorií a hodnotu tepové frekvence. K tomu zjistíte, zda je vše námaha v aerobní anebo anaerobní zóně. U chůze navíc náramek zaznamená ušlou vzdálenost spolu s počtem kroků a průměrným tempem, běh ještě doplní o kadenci a cyklistiku o rychlost. Počtu vystoupaných pater se ale nedočkáte.
Přímo v náramku vidíte nejen dnešní hodnoty, ale i průměrné za celý týden. Stejně tak si přímo tady můžete upravit denní cíle.
Zachycení trasy samotným náramkem ale nečekejte (pro takovou funkci se poohlédněte po náramku s GPS, např. Xiaomi Smart Band 8 Pro). Pro zaznamenání trasy a přesně vypočítanou vzdálenost u sebe musíte mít spárovaný mobil.
K základním zdravotním indikátorům se řadí také pokročilé metriky, jako je hodnota Vo2 mAx, intenzita tréninku nebo doba potřebná k regeneraci (ta mi při testování připadala odpovídající).
Šikovný fitness náramek rovněž dokáže inteligentně rozeznat některé aktivity, včetně chůze nebo běhu. V průběhu měření každopádně náramek nemůžete použít k žádným jiným funkcím.
Lifestyle vychytávky Huawei Band 9
Mezi chytré vychytávky náramku Huawei Band 9 patří funkce Najít telefon, která spárované zařízení rozezvoní (a to i v případě režimu Nerušit). Z aplikace Huawei Zdraví stejně tak můžete rozvibrovat náramek.
Vedle toho jistě oceníte dálkovou spoušť fotoaparátu (třeba pro skupinové fotky a videa) a ovládání hudby v mobilu přímo z náramku.
Hlasitost manipulujte ťukáním na ikony hlasitosti, nikoliv posouváním po ose.
Počítat můžete i s aplikacemi jako počasí, budík, stopky, svítilna a nově také kalendář. Budík můžete nastavit přímo v náramku, nejde však o chytrý budík, který probouzí v lehké fázi spánku (takový nástroj má Xiaomi Mi Band 8).
Pro bezpečnostní funkce jako Detekce pádu nebo SOS tlačítko zamiřte k náramku Samsung Galaxy Fit 3.
Zprávy a telefonování
Podobně jako většina fitness náramků ani tento nedokáže přijímat hovory. Můžete je ale pokládat a v případě androidového zařízení na ně ještě odpovědět krátkou předpřipravenou zprávou (nabídku těchto zpráv si sami můžete sepsat předem v telefonu) nebo smajlíky.
Náramek podporuje zobrazení notifikací příchozích SMS zpráv, emailů, upozornění z Messengeru, Instagramu, WhatsAppu nebo Telegramu.
Závěr – komu bych fitness náramek Huawei Band 9 doporučila?
Fitness náramek Huawei Band 9 zajisté poslouží jako praktický společník, který vám vyšlape cestu k zdravějšímu životnímu stylu. Získá si vás škálou užitečných funkcí, mezi které patří měření tepové frekvence, okysličení krve nebo odhad času potřebného pro regeneraci před další fyzickou aktivitou. Sportovní náramek vás mimo jiné okouzlí svým sytým AMOLED displejem s automatickou regulací jasu, také svou výdrží na baterii a nepatrnou lehkostí.
Pokud tedy hledáte příjemný, praktický a přitom elegantní sportovní náramek, o kterém na ruce nebudete prakticky vědět, Huawei Band 9 vás nezklame.
Mezigenerační posun každopádně ani protentokrát není obrovský. Totožně jako u předchůdce a taky většiny jiných smartbandů, uživatelé iOS nemohou odpovědět přednastavenými zprávami jako uživatelé Androidu. Další nevýhodou je potom absence GPS, což je však u fitness náramků také zvykem. Pokud navíc hledáte co nejpřesnější měření spánku, poohlédnout se budete muset spíše po dražších chytrých hodinkách.
Recenze: fitness náramek Huawei Band 9
-
Kvalita zpracování
-
Výdrž baterie
-
Ovládání a funkce
-
Displej
-
Poměr cena/výkon
Náramek pro aktivní lifestyle
Huawei Band 9 přichází jako šikovný pomocník pro ty, kteří chtějí mít přehled nad svým životním stylem. Fitness náramek s oku přitažlivým prostředím AMOLED displeje zaznamená širokou škálu tělesných aktivit. Počínaje monitoringem stresové zátěže až po měření stovky sportovních aktivit, náramek se zajisté stane užitečným společníkem. Huawei Band 9 si oblíbíte pro jeho téměř neznatelnou váhu, výdrž na baterii a velmi intuitivní ovládání. Pokročil ale proti předchozímu modelu? Podrobněji se na něj podívám v této recenzi.
Klady
- AMOLED dotykový displej
- Funkce Always On Display
- Výdrž baterie
- Pokročilé sportovní ukazatele
- Ovládání foťáku a hudby
- Nízká hmotnost
Zápory
- Chybí GPS
- Bez podpory NFC
- Nižší přesnost měření spánku
- Reakce krátkou zprávou pouze pro Android