Recenze: chytré hodinky Samsung Galaxy Watch FE
Samsung v letošním roce přichází na trh se zbrusu novým modelem Galaxy Watch FE (Fan Edition). Jeho cílem bylo vytvořit chytré hodinky s takřka kompletní výbavou a zároveň rozumnou cenou. Jak se mu to povedlo? Na to se podíváme právě v této recenzi.
Galaxy Watch FE jsou dostupné v jedné velikostní variantě. Zaujmou 1,2” AMOLED displejem, elegantním designem a pestrou nabídkou zdravotních, sportovních i lifestylových funkcí. V porovnání s dražšími nejnovějšími modely jim však chybí výkon, teploměr a některé funkce.
Nejčastější otázky a odpovědi
Jak Samsung Galaxy Watch 6, tak Samsung Galaxy Watch 5 Pro jsou skvělou alternativní volbou, kterou určitě doporučujeme zvážit. Samsung Galaxy Watch 6 ve variantě 40 mm nabízí stejnou velikost pouzdra a je tak vhodná i pro uživatele nebo uživatelky s užším zápěstím. V době publikace recenze jsou tyto modely stále dostupné a cenový rozdíl je zanedbatelný.
Samsung Galaxy Watch FE jsou zhruba o polovinu levnější než Watch 7 (v závislosti na konkrétní konfiguraci). Jsou dostupné pouze v jedné velikosti, Watch 7 ve dvou. Hodinky Watch FE disponují 1,2” AMOLED displejem, u Watch 7 se jedná o 1,3” (respektive 1,5” u větší verze). U Galaxy Watch FE počítejte také s absencí senzoru pro měření teploty ze zápěstí. Vzhledem k tomu hodinky neměří vaši teplotu během spánku a u žen tato data nevyužívají ke zpřesnění sledování menstruačního cyklu. U Galaxy Watch 7 se také objevují novější technologie a hodinky využívají umělou inteligenci Galaxy AI pro ještě pokročilejší algoritmy. Galaxy Watch FE také vzhledem k zastaralejším technologiím nabídnou méně svižné prostředí operačního systému.
Samsung Galaxy Watch FE jsou kompatibilní výhradně s mobilními telefony s operačním systémem Android, a to verzi 11.0 a novější. Na všechny funkce však dosáhnete pouze s mobilním telefonem Samsung.
Ano, hodinky lze využívat k plnohodnotnému telefonování a také odesílání zpráv (za předpokladu připojeného telefonu v blízkosti). Později v roce 2024 má být představen i model s LTE.
Obsah balení a technické parametry
Obsah balení těchto chytrých hodinek je takovou pomyslnou klasikou. Uvnitř krabičky objevíte samotné zařízení s jedním řemínkem, napájecí kabel (bohužel bez USB-C konektoru) a nezbytnou dokumentaci.
Hodinky jsou dostupné pouze v jedné velikosti s 40mm pouzdrem, čímž se liší například od Galaxy Watch 7 se dvěma velikostmi. Vybírat ale můžete ze tří různých barev (černé, stříbrné a růžové). Vzhledem k velikosti doporučuji hodinky spíše ženám.
Název parametru | Hodnota |
---|---|
Typ řemínku | Silikonový |
Odolnost | IP68 |
Displej | 1,2” AMOLED |
Výdrž baterie | Až 40 hodin |
Způsob nabíjení | Magnetický napájecí kabel |
Konektivita | Bluetooth 5.3, Wi-Fi, GPS, NFC, eSIM (u budoucího LTE modelu) |
Operační systém | Wear OS |
Rozměry bez řemínku | 39,3 × 40,4 × 9,8 mm |
Váha bez řemínku | 26,6 g |
Elegantní a příjemně lehká konstrukce
Samsung Galaxy Watch FE sází na odolné hliníkové pouzdro a kulatý ciferník. Design hodnotím jako takový kompromis mezi elegantním a sportovním stylem, díky čemuž se hodinky hodí nejen na sport, ale i každodenní nošení do práce. Tělo Watch FE je poměrně tenké a bez problémů tedy přes hodinky třeba přetáhnete mikinu během sportu (aniž byste museli zařízení sundávat ze zápěstí).
Na pravé straně se nachází dvě tlačítka, která se pohodlně nahmatávají i poslepu a která zároveň nabízí bezchybnou odezvu. Otočnou lunetu zde ale narozdíl od Galaxy Watch 6 Classic nenajdete, hodinky pracují pouze se softwarovou lunetou.
Řemínek je silikonový s plastovou sponou. Na zápěstí je příjemný, a to i ve chvíli, kdy se při sportu zpotíte. Velkou předností hodinek je jejich nízká hmotnost, která se zastavila na 26,6 gramech. Díky tomu jsem během testování mnohokrát až skoro zapomněla, že mám hodinky na ruce.
Hodinky jsou určeny pro Android, ideálně pak pro telefony Samsung
Samsung od modelu Galaxy Watch 4 nepodporuje možnost spárování chytrých hodinek s iPhony. A ne jinak je tomu i u Galaxy Watch FE. Zařízení spárujete pouze s mobilními telefony s operačním systémem Android ve verzi 11.0 a novější. K párování poslouží intuitivní aplikace Galaxy Wearable.
Nutno také upozornit, že na nejširší nabídku funkcí dosáhnete pouze v případě, kdy hodinky propojíte s telefonem stejné značky. Abyste mohli nějaké funkce používat (například měření EKG), musíte si totiž stáhnout doplňkovou aplikaci Samsung Health Monitor která je k dispozici pouze v Galaxy Store.
Kromě toho vám bude sloužit aplikace Samsung Health, v níž najdete přehledné statistiky týkající se vašeho zdraví a pohybu.
Nutnost používání tří různých aplikací je bohužel nevýhodou, která je se Samsung produkty spjata.
Operační systém Wear OS
Galaxy Watch FE běží na operačním systému Wear OS, což se podepíše na intuitivním prostředí i pestré nabídce lifestylových funkcí. Jedná se například o zobrazení notifikací v plném rozsahu, možnosti plnohodnotného odpovídání na příchozí zprávy či podporu bezkontaktních plateb. Plnému výpisu funkcí se ostatně věnujeme níže.
Co se týče pohybu v prostředí operačního systému, za mě osobně není tak plynulý jako například u nejnovějších Galaxy Watch 7. Galaxy Watch FE jsou v tomto ohledu spíše takové recyklované Watch 4 a na jejich svižnosti se to negativně podepisuje. Samsung zkrátka musel učinit určité kompromisy, aby mohl zákazníkům nabídnout přívětivější cenovku.
AMOLED displej se safírovým sklíčkem
Galaxy Watch FE jsou stejně jako ostatní modely z dílny Samsung vybaveny AMOLED displejem. Jeho velikost činí 1,2” a rozlišení zcela dostačujících 396 × 396 px. Pro srovnání u Galaxy Watch 7 se jedná o 1,3” displej (u menší verze) a 1,5” displej (u větší verze). O ochranu displeje se stará safírové sklíčko, které najdete také u modelu Watch 7.
Hodinky podporují funkci automatické regulace jasu. Regulace je poměrně spolehlivá, i když se mi párkrát stalo, že jsem musela při přechodu do světlejšího či tmavšího prostředí vteřinku na úpravu nastavení počkat. Při maximálním nastavení jasu je přitom displej bez problémů čitelný i ve venkovním slunečném prostředí.
V nastavení nechybí ani funkce Always-On-Display, která však přirozeně způsobí rychlejší vybití baterie (zhruba o 40 %).
Jak je na tom výdrž baterie
Samsung Galaxy Watch FE jsou vybaveny baterií s kapacitou 247 mAh. Pro srovnání podobně velké hodinky Galaxy Watch 7 disponují baterií s kapacitou 300 mAh. Tento rozdíl však při běžném použití vůbec nepoznáte. Dle slov výrobce obě varianty vydrží maximálně 40 hodin na jedno nabití (v závislosti na použitých funkcích).
Hodinky nabízí úsporný režim, se kterým můžete výdrž baterie o pár hodin prodloužit. Rozhodně ale nečekejte možnost používání v řádech několika dní. Tyto hodinky zkrátka a jednoduše nejsou konstruovány na náročné expedice.
Při mém testu jsem ponechala vypnutý Always-On-Display, který má vliv na rychlejší vybití baterie. Na druhou stranu jsem ale zapnula podrobnější analýzu spánku a nepřetržité měření srdečního tepu. Každý den jsem se věnovala zhruba půlhodinové monitorované aktivitě, přijala přibližně deset notifikací a krátce z hodinek telefonovala. V takovém případě bylo nutné zařízení znovu dobít po přibližně 30 hodinách. Pokud toužíte po Samsung Watch s delší výdrží baterie, sáhněte po dražších Galaxy Watch 5 Pro.
Hodinky je nutné nabíjet prakticky každý den. K tomuto účelu přitom slouží přiložený napájecí kabel. Plného nabití dosáhnete zhruba za 2 hodiny. Nicméně již za 20 minut nabíjení jsem se dostala na 30 % energie.
Mohou s vámi i do bazénu
Samsung Galaxy Watch FE nabízí odolnost dle parametru IP68. To znamená, že jsou plně prachotěsné, neublíží jim deštivé počasí a zvládnou i pobyt v bazénu. Ostatně mezi podporovanými sportovními aktivitami najdete i plavání. Během něj umí hodinky měřit dobu trvání aktivity, uplavanou vzdálenost, průměrné tempo, množství spálených kilokalorií i tepovou frekvenci.
I když se pravděpodobně hned po plavání usušíte, i mírně vlhký displej reaguje na dotyk poměrně dobře.
Zdravotní funkce Samsung Galaxy Watch FE
Co se týče nabídky funkcí, ta je téměř srovnatelná s dražšími Galaxy Watch 7, i když ty toho nabídnou ještě o něco více. V porovnání s Watch 7 hodinky nemají teploměr. Vzhledem k tomu neměří teplotu zápěstí během spánku. U žen pak absence tohoto senzoru zapříčiní, že nedochází ke zpřesnění sledování menstruačního cyklu.
Denní aktivita, tep, stresová zátěž a spousta dalšího
Samsung Galaxy Watch FE si podobně jako jiné hodinky od této značky poradí s monitoringem vaší denní aktivity. Během dne měří počet ušlých kroků, spálených kilokalorií a dobu strávenou pohybem. Své osobní cíle si přitom můžete sami nastavit.
Mezi základní funkce se řadí také monitoring srdečního tepu. Nastavit si můžete buď nepřetržité měření, měření každých 10 minut, nebo pouze na vyžádání. Zařízení zároveň umí upozornit na příliš vysoké či nízké hodnoty. Pokud zjistí nějakou nepravidelnost, vyzvou vás hodinky k provedení podrobného EKG vyšetření srdečního rytmu.
Mezi další praktické zdravotní funkce se řadí měření stresové zátěže, které za mě povedeně odráží realitu. Na přehledném grafu jsem jasně viděla okamžiky během dne, kdy jsem byla ve větším stresu a kdy naopak mé tělo odpočívalo. Absolvovat lze také dechová cvičení. Nechybí ani možnost zapisovat si na hodinkách pitný režim nebo si změřit okysličení krve.
Měření EKG a krevního tlaku
Abyste mohli využívat tyto dvě funkce, budete potřebovat již zmíněnou mobilní aplikaci Samsung Health Monitor. V případě EKG stačí jen odklikat všechny nutné souhlasy, poté se již můžete nechat změřit.
Monitoring krevního tlaku vyžaduje kalibraci za použití klasického monitoru krevního tlaku s manžetou. Ten jsem bohužel během recenze k dispozici neměla a funkci neotestovala.
Tyto aplikace jsou dostupné iu dražších hodinek jako Samsung Galaxy Watch Ultra a Watch 7. Jsou však dostupné jen po spárování hodinek s chytrým telefonem Samsung.
Analýza složení těla
Zařízení lze využívat k podrobné analýze vašeho těla, kdy vám zobrazí podíl kosterních svalů, tuku a tělesné vody. Nechybí ani odhad BMR, tedy odhad množství vydané energie v klidovém stavu. Hodnoty je samozřejmě potřeba brát jako orientační a zároveň se zaměřit na trend hodnot v delším časovém horizontu.
Sledování spánku
Chytré hodinky lze používat také k monitoringu spánku, volitelně si lze přitom zapnout pokročilé měření (sleduje navíc hladinu kyslíku v krvi a detekuje chrápání). Po probuzení získáte přehled o tom, jak dlouho trvaly jednotlivé fáze spánku včetně ohodnocení skóre spánku. Data týkající se doby usnutí a probuzení za mě odpovídaly realitě. Skóre spánku mi pocitově přišlo podhodnocené v porovnání s tím, jak jsem se po probuzení cítila, ale to může být samozřejmě subjektivní.
S ohledem na nižší cenovku nejsou Galaxy Watch FE vybaveny teploměrem a teplotu vašeho zápěstí ve spánku tedy nezměří. K tomuto účelu poslouží dražší Galaxy Watch 6 či 6 Classic.
Monitoring menstruačního cyklu
Ženy jistě ocení funkci pro sledování menstruačního cyklu. Po zadání data poslední menstruace vám zařízení zobrazí předpokládané plodné dny, ovulaci a datum příští periody. Stačí se tedy jen v rychlosti podívat na hodinky a najednou víte, v jaké fázi cyklu se právě nacházíte.
Pro upřesnění výše uvedených dat hodinky nepoužívají naměřenou teplotu ze zápěstí v průběhu spánku. S ohledem na nižší cenovku je to však pochopitelné.
Monitoring sportovních aktivit
Mezi základní funkce chytrých hodinek se samozřejmě řadí monitoring sportovních aktivit. Sledovat jich lze více než 100.
Hodinky navíc umí automaticky detekovat chůzi, běh a jízdu na kole, což se hodí pro případ, že máte tendenci na spuštění měření zapomínat. V případě automatické detekce těchto cvičení se však v mobilní aplikaci nezobrazuje záznam trasy. Za mě osobně se vyplatilo automatickou detekci aktivity vypnout, jelikož má tendenci se náhodně zapínat (třeba když jsem nesla krabici a zřejmě se chovala nějak „vzorově“ pro určitý sport).
- V případě chůze hodinky zobrazují dobu trvání aktivity, ušlou vzdálenost, počet ušlých kroků, tepovou frekvenci (včetně průměrné a maximální), rychlost a průměrnou rychlost.
- U běhu najdete informace o době trvání, vzdálenosti, tempu, odhadu spálených kalorií, průměrné rychlosti, kadenci a průměrném tempu. Nechybí ani údaje týkající se aktuální, průměrné a maximální tepové frekvence a asymetrie došlapu na pravou a levou nohu.
- Co se cyklistiky týče, najdete zde data týkající se doby trvání, vzdálenosti a průměrné rychlosti. Dále pak odhad množství spálených kilokalorií, průměrné tempo, rychlost a opět podrobná data související s tepovou frekvencí.
U jednotlivých aktivit si lze nastavit cíle (třeba v podobě vzdálenosti nebo spálených kilokalorií). Jakmile tohoto cíle dosáhnete, hodinky vás na to upozorní.
Zajímavá je také funkce HR zone, která umožňuje stanovení pěti zón tepové frekvence. Následně se můžete během cvičení držet ve stanoveném pásmu. Pokud si se správným nastavením nevíte rady, hodinky nastavení provedou za vás, a to na základě 10minutového běhu. Díky této funkci získáte přehled o tom, v jakých zónách se opravdu pohybuje vaše tělo a naměřená data jsou přesnější.
Tréninky
Přímo v hodinkách najdete takzvaného Trenéra běhu, který vám bude zobrazovat, čemu se aktuálně máte věnovat. Pro začátečníky se jistě může jednat o vítanou funkci. Vybrat si můžete z několika přednastavených typů tréninků, kterými vás hodinky provedou (např. program pro začátečníky, aby poprvé uběhli 5 km). Animované tréninky, které se objevují třeba u pokročilých modelů značky Garmin, zde ale nečekejte.
Po skončení cvičení si můžete v mobilní aplikaci prohlédnout podrobné statistiky týkající se dané aktivity. Výhodou je i to, že monitoring cvičení lze minimalizovat a hodinky používat k čemukoliv jinému (třeba k odepsání na zprávu během procházky).
Detekce pádu
Hodinky rovněž podporují vaše bezpečí. Pokud detekují pád, automaticky vytočí kontakt, který si předem nastavíte. U standardního modelu však samozřejmě u sebe musíte mít také spárovaný mobilní telefon. V případě plánované LTE verze se u této funkce obejdete bez telefonu.
Lifestylové funkce Samsung Galaxy Watch FE
Jak jsem již zmínila, hodinky běží na operačním systému Wear OS. S tím se pojí hned několik výhod, které souvisí s pestrou nabídkou lifestylových funkcí. Hodinky se intuitivně používají a umožňují stažení široké škály aplikací třetích stran. Zároveň jsou perfektním pomocníkem pro usnadnění každodenního života. Pojďme se na jednotlivé funkce podívat podrobněji.
Plnohodnotná komunikace
Předností Samsung Galaxy Watch FE je fakt, že z nich lze plnohodnotně telefonovat. Hovor snadno vytočíte přímo z hodinek (výběrem kontaktu nebo vyťukáním čísla na číselníku). Kvalita hovoru je poměrně slušná a osobně jsem neměla problém se s druhou stranou domluvit.
Hodinky mají v letošním roce (2024) přijít i s variantou LTE. Z tohoto modelu bude možné telefonovat, aniž byste museli mít připojený mobilní telefon v bezprostřední blízkosti. Prozatím ale na trhu není.
Samozřejmostí je také možnost odesílání zpráv z hodinek. Zprávu vyťukáte na klávesnici, přičemž nechybí ani podpora české diakritiky. Přidat můžete emoji. Přirozeně je ale klávesnice poměrně malá a osobně jsem často dělala překlepy a chyby. Pro příležitostné odeslání zprávy však hodinky jistě postačí.
Případně lze využívat přednastavené odpovědi, které mně osobně vyhovují více. Kromě toho lze využít zadávání zprávy pomocí kreslení jednotlivých písmen. Tato metoda je však nejzdlouhavější a ne vždy hodinky správně rozpoznaly to, co jsem chtěla napsat. Další možností je diktování zprávy hlasem, bohužel ale hodinky podporují jen angličtinu. Tento nedostatek lze ale vyřešit stažením aplikace Gboard.
Bezkontaktní platby
Tyto chytré hodinky s NFC lze využívat k bezkontaktním platbám. Jen si předem zjistěte, zda vaše banka Google Pay podporuje. Banky jsou chráněny PIN kódem či gestem, které je potřeba zadat vždy, když hodinky sundáte ze zápěstí. Tímto způsobem je tedy zajištěno, že nedojde k jejich zneužití v případě zcizení.
Mapy a navigace
Přímo na hodinkách si lze zobrazit svou aktuální polohu na mapě nebo se nechat navigovat na určité místo. I když je displej malý, na mapě jsem neměla problém se zorientovat a úspěšně dorazit na místo.
Narozdíl od Galaxy Watch 5 Pro ale zařízení nepodporuje přenos trasy ve formátu GPX pro navigaci (například při turistice či cyklistice).
Další funkce
Mezi doplňkové funkce chytrých hodinek patří například předpověď počasí, kalkulačka, stopky, časovač nebo zobrazení světového času. Z hodinek lze také ovládat hudbu přehrávanou na mobilním telefonu nebo si do hodinek přetáhnout skladby pro poslech offline (prostřednictvím mobilní aplikace Wearable). Jelikož hodinky běží na operačním systému Wear OS, můžete využívat i nejrůznější streamovací platformy.
Závěr – komu bych chytré hodinky Samsung Galaxy Watch FE doporučila?
Samsung Galaxy Watch FE jsou navrženy tak, aby pokrývaly všechny důležité funkce a přitom nabídly příznivou cenovku.
Za stejnou cenu více muziky?
Pokud se poohlédnete po alternativních možnostech, jak Samsung Galaxy Watch 6, tak Samsung Galaxy Watch 5 Pro jsou skvělou volbou, kterou určitě doporučujeme zvážit. Samsung Galaxy Watch 6 ve variantě 40 mm nabízí stejnou velikost pouzdra a je tak vhodná i pro uživatele nebo uživatelky s užším zápěstím. V době publikace recenze jsou tyto modely stále dostupné a cenový rozdíl je zanedbatelný.
Pokud vás neomezuje rozpočet
Pokud Samsung Galaxy Watch FE porovnáme s nejnovějšími Galaxy Watch 7, cenový rozdíl je téměř dvojnásobný. Rozdílů však existuje hned několik.
Galaxy Watch FE v porovnání s Watch 7:
- jsou dostupné pouze v jedné velikosti,
- disponují starší výbavou a technologiemi, které se podepíší na horší svižnosti systému,
- nemají teplotní senzor, proto neměření teplotu zápěstí během spánku,
- kvůli chybějícím datům nedokáží zpřesňovat sledování menstruačního cyklu, odhadovat připravenost k tréninku, respektive dobu potřebnou k regeneraci,
- nepracují s umělou inteligenci Galaxy AI a ještě pokročilejšími algoritmy.
Na druhou stranu ale nabízí pestrou škálu sportovních, zdravotních a lifestylových funkcí. Díky NFC čipu s nimi pohodlně bezkontaktně zaplatíte a potěší i přehledný displej a rychlá odezva.
Z nevýhod lze zmínit fakt, že stejně jako další nové hodinky z dílny Samsung je nespárujete s iPhonem. Pro dosažení plné nabídky funkcí (tedy měření EKG a krevního tlaku) je navíc nutné použít telefon totožné značky. Celkově se však až na tyto drobné nedostatky jedná o velmi povedené zařízení za super cenu.
Recenze: chytré hodinky Samsung Galaxy Watch FE
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Operační systém
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
WearOS hodinky za super cenu
Samsung v letošním roce přichází na trh se zbrusu novým modelem Galaxy Watch FE (Fan Edition). Jeho cílem bylo vytvořit chytré hodinky s takřka kompletní výbavou a zároveň rozumnou cenou. Jak se mu to povedlo? Na to se podíváme právě v této recenzi.
Galaxy Watch FE jsou dostupné v jedné velikostní variantě. Zaujmou 1,2” AMOLED displejem, elegantním designem a pestrou nabídkou zdravotních, sportovních i lifestylových funkcí. V porovnání s dražšími nejnovějšími modely jim však chybí výkon, teploměr a některé funkce.
Klady
- Příznivá cena mezi WearOS hodinkami
- Pestrá nabídka funkcí
- Přehledný displej
- Podpora bezkontaktních plateb
Zápory
- Všechny funkce získáte jen se Samsung telefonem
- Větší rámeček kolem displeje
- Absence teploměru
- Nutnost instalace 3 aplikací
a jeden duvod proc nekoupit radeji galaxy watch 5 pro ktere jsou v nekterych ohledech i nad watch 7 ultra a cenove na urovni techto ktere jsou ale hlubokoko v pomeru cena vykon pod watch 5 pro ? Uplnej ulet kterej je neprodejnej
Dobrý den, ano, to je určitě zajímavou volbou pro jedince, které mají dostatečně velké zápěstí. Zpravidla dámy mohou považovat Watch 5 Pro za příliš velké. V těchto případech je naše doporučení Samsung Galaxy Watch 6 40mm viz. naše video v úvodu článku: https://www.youtube.com/watch?v=RbhjLnSchxY
Vzhledem k výrobě Watch 5 Pro nebo Watch 6 je tato možnost ale časově omezená.