Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Wave Flex
Pecková sluchátka JBL Wave Flex vás přesvědčí svou lehkostí, pohodlím a kompaktním pouzdrem. Za velmi příznivou cenu k vám doputují sluchátka s vyladěnou aplikací, kterou s ekvalizéry vyvážíte zvuk podle svých představ. Nezklame vás ani výdrž baterie. Jak si v mém testu vedl mikrofon a doprovázející režim propustnosti?
Nejčastější otázky a odpovědi
Výdrž sluchátek podle výrobce činí až 8 hodin. Pouzdro pak dodá sluchátkům dalších 24 hodin výdrže.
Každé sluchátko disponuje dotykovou plochou, pomocí které určujete chod skladeb, jejich hlasitost, nebo zapnete ambientní režim. V aplikaci JBL Headphones si dvě z funkcí zvolíte a rozmístíte na každé sluchátko. Dotykovými gesty ovládáte také příchozí hovory.
Pokročilé možnosti otevírá aplikace JBL Headphones. Patří mezi ně předpřipravené ekvalizéry, spolu s možností vytvořit si vlastní, funkce Najít, VoiceAware a další, které blíže popíšu v článku. Aplikace nepodporuje češtinu, slovenštinu, polštinu ani maďarštinu.
V krabičce JBL Wave Flex najdete kromě bezdrátových sluchátek nabíjecí pouzdro, krátký USB-C napájecí kabel a uživatelskou dokumentaci včetně přehledného návodu.
Pokud vám do oka nepadne béžové provedení, JBL si přichystali také modrou, bílou a černou variantu.
Technické parametry JBL Wave Flex
Za zmínku určitě stojí bezkonkurenčně nízká hmotnost pouzdra (35,1 g) i sluchátek (3,8 g každé). Spolu s tím neopomenu slušnou výdrž baterie.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Typ sluchátek | True Wireless |
Rozměry nabíjecího pouzdra | 2,59 × 4,94 × 5,49 cm |
Celková hmotnost pouzdra se sluchátky | 42,7 g |
Konektivita | Bluetooth 5.2 |
Výdrž baterie | 8 hod (sluchátka), 24 hod (pouzdro) |
Odolnost - stupeň krytí | IP54 |
Podporované kodeky | AAC, SBC |
Frekvenční rozsah | 20-20 000 Hz |
Citlivost | 105 dB |
Impedance | 16 ohm |
Mikrofon | Ano |
Lehoučká sluchátka i pouzdro
Peckovým sluchátkům JBL Wave Flex i jejich pouzdru dominuje plast. V jeho důsledku mohou působit sluchátka trochu lacině, ale právě jemu vděčí za nepatrnou lehkost a příjemné nošení. Nabíjecí pouzdro navíc nezabere příliš místa a nikdy vás tak nebude otravovat.
Samotná Wave Flex se mi zdála v uších opravdu pohodlná a netlačila ani po delší dobu nošení. Zda vám sluchátka sednou, je dost individuální, ale osobně jsem s nimi byla spokojenější než třeba s podstatně dražšími peckami Galaxy Buds3 nebo JBL Live Flex.
Otevírání pouzdra mi nepřišlo tolik přirozené jako u sluchátek s pouzdrem řešeným ,,na stojato”, jednou rukou ho totiž neotevřete. Ovšem právě díky této konstrukci, kdy sluchátka v pouzdře leží, je vkládání samotných Flex okamžité a bezproblémové.
Dotykové ovládání JBL Wave Flex
Bluetooth sluchátka disponují dotykovými plochami na každé nožičce. Jednoduše pak pomocí klepnutí, popř. delším podržením, ovládáte zvuk. V aplikaci (ke které se dostanu vzápětí) přiřadíte ke každému sluchátku jednu funkci. Vybíráte mezi ovládáním hlasitosti, chodem skladeb a ambientním režimem (spolu s režimem TalkThru). Dotyková gesta (kromě ovládání hovorů) můžete také úplně vypnout.
Plochy nahmatáte bez problémů a odezva gest se mi ukázala jako okamžitá. Celkově nemám k ovládání příliš výtek. Sluchátka navíc můžete vést i hlasem. Dlouhým podržením kteréhokoliv z nich zapnete hlasového asistenta na vašem mobilu.
V poslední řadě každé sluchátko umí pomocí dotykových gest vyřídit příchozí hovory (dotykové ovládání tady každopádně nejde vypnout). Dvojím stisknutím hovor přijmete/položíte, stisknutím a dlouhým podržením hovor odmítnete.
Gesta doprovází zvuková signalizace – v případě ambientního režimu je tón doprovázený hlasem. Hlas sice můžete vypnout v aplikaci, zůstane ale poměrně nepříjemný pisklavý tón, kterého se nezbavíte.
Přehledná aplikace JBL Headphones
Obohacujícím prvkem zarížení JBL bývá zpravidla také doplňující aplikace. V případě sluchátek Wave Flex se jedná o JBL Headphones, kterou stáhnete v obchodech App Store i Google Play.
Nejvíce jsem ocenila možnost vytvořit si vlastní ekvalizéry (upravují úrovně hlasitosti různých frekvenčních pásem). Stačí si zapnout písničku a zkoušet. Kromě toho zde najdete i již předchystané ekvalizéry. Mezi všemi potom můžete listovat a volit, pro jaký žánr nebo typ zvuku se každý z nich hodí.
K zajímavým vlastnostem patří Smart Audio (které se soutředí na co nejlepší zážitek zvuku) a Smart Video (které se snaží limitovat latenci videa a zvuku – ideální k filmům nebo hrám). Pokud sluchátka ztratíte z dohledu, pomůže funkce Najít, která sluchátka jednotlivě rozezvoní.
Automatickou detekci ucha sluchátka nemají. V aplikaci ale najdete funkci pro automatické vypnutí sluchátek při nečinnosti, kdybyste náhodou sluchátka zapomněli vložit do pouzdra.
Co se mi ale neosvědčilo, byla funkce VoiceAware. Díky ní nastavíte stupeň, jakým při hovorech slyšíte svůj vlastní hlas (abyste mluvili co nejsrozumitelněji). Při jejím zapnutí, zvlášť na maximální stupeň, se ve sluchátkách ozývalo nepříjemné bzučení. Nechala jsem ji proto konstantně vypnutou.
Konektivita bez nejmenších zádrhelů
První spárování je okamžité a bezproblémové. Dejte si akorát pozor, abyste měli při hledání zařízení sluchátka vyjmutá z pouzdra. Připojení je už poté vždy automatické a bleskové, a to jak v případě Android zařízení, tak i iOS. Spojení nedělá problém ani když letíte dolů zpatra pro poštu nebo třeba se sluchátky cvičíte po celé šířce posilovny, s mobilem položeným na jednom místě.
K sluchátkům nelze připojit dvě zařízení zároveň, jelikož nepodporují funkci Bluetooth multipoint. Na druhou stranu, a to mě velmi mile překvapilo, sluchátka si zachovávají své nastavení z aplikace. Když je potom připojíte k jinému mobilu nebo notebooku, kde aplikaci nemáte, naposledy vybraný ekvalizér se nikam nehne. Takže i na počítači zůstává zvuk upravený podle vás. Jen ho nemůžete v ten samý moment měnit, jako to jde u premiovějších modelů série Live 3 (Beam, Buds a Flex). Ta totiž mají na pouzdře dotykový displej s nabídkou nastavení.
Sluchátka podporují rychlonabíjení
JBL Wave Flex se těší celkem až 32 hodin poslechu. Z toho samotná sluchátka garantují 8 hodin, 24 hodin doplňuje nabíjecí pouzdro. Špičková sluchátka AirPods Pro 2 přitom, pro srovnání, nabídnou 6 hodin (24 hodin navíc s pouzdrem).
Přesný stav baterie sluchátek najdete v aplikaci, co se týká pouzdra ale nikoliv. Díky LED diodě však zhruba odhadnete, zda je pouzdro třeba dobít (zelená značí plné nabití, oranžová dostatečné a červená varuje před vybitím).
Během testování se mi slíbené hodnoty podařilo potvrdit. Sluchátka mi spolu s nabíjecím pouzdrem nabídla necelých 32 hodin poslechu hudby, videí a podcastů zhruba na 50% hlasitosti.
Pouzdro dobijete přidaným napájecím USB-C kabelem. Jen během 10 minut nabíjení jsou potom sluchátka ihned připravena zhruba na 2 hodiny poslechu.
Vyvážení zvuku doženou ekvalizéry
Pomocí 8mm dynamických měničů a podporovaným kodekům AAC a SBC na vás čeká slušný zvuk. Výšky každopádně v předvoleném nastavení postrádají ostrost a středy nejsou tak silné, jak by si zasloužily. Celkově působí zvuk tlumeně a jednolitě.
Klíčovou roli proto sehrává ekvalizér, díky kterému výsledná podoba zvuku vyhoví punk rockerům, metalistům, jazz posluchačům i fanouškům popu. Zkrátka komukoliv. Hudba vás potom vtáhne do sebe ani nemrknete. Jak už jsem zmínila, naposledy zvolený ekvalizér navíc zůstává ve sluchátkách i při poslouchání ze zařízení, které aplikaci nemá. Na tovární vyvážení zvuku tedy nemusíte brát příliš ohled.
Jak si jednou vytvoříte ekvalizér, který je ušitý na míru pro vás, se sluchátky budete bez pochyby spokojení.
Efekt prostorového zvuku, který vysadí sluchátka o pořádný kus výše, najdete spíše u dražších modelů bezdrátových sluchátek jako JBL Live Beam 3 nebo Samsung Galaxy Buds3.
Potlačení hluku sluchátkům chybí
ANC (Active Noise Cancelling) režimem sluchátka nedisponují. Obecně ale u tohoto typu sluchátek nebývá režim potlačení okolního hluku, skrze tvarování pecek, příliš efektivní. Místo toho vás čeká režim Ambient Awareness a TalkThru.
V podobné cenové kategorii přínáší ANC režim např. sluchátka Niceboy HIVE Pins 3 ANC.
Ambientní režim má docílit maximálního vnímání vašeho okolí. Abych pravdu přiznala, tak jsem však příliš rozdílů při jeho zapnutí nezaznamenala. Jinak zabodoval režim TalkThru, který po dvojím ťuknutí spolehlivě přehrávaný zvuk ztlumí, ale nevypne. Rychle tak můžete odpovědět kolemjdoucímu nebo kolegovi, a poté nerušeně pokračovat v poslechu.
Detekci vašeho hlasu a automatické ztlumení zvuku umí až dražší AirPods Pro 2 nebo JBL Live Beam 3.
Mikrofon se stal příjemným překvapením
Vzhledem k ceně sluchátek jsem od mikrofonu neočekávala žádné zázraky. Když jsem si proto poprvé přehrála zvuk, který jsem nahrála, byla jsem ohromena. Hlas se přenesl jasný, srozumitelný. Ani když jsem volala s ostatními, nikdo si na kvalitu hovoru nestěžoval. V hlučnějším prostředí se předpokladatelně čistota hlasu horší. V klidném prostředí by však pracovní hovory nebo jen telefonáty s přáteli neměly dělat problém.
Wave Flex společníkem na sport
True Wireless sluchátka Wave Flex disponují odolností IP54. Jsou tedy připravena na škaredé počasí, prach i pot. Do vody s nimi ale nechoďte a pouzdro s krytím IPX2 do styku s vodou nedostaňte raději vůbec.
Přes veškerá neočekávání mi pecková sluchátka zapadla do uší tak krásně a snadno, že se po celý čas zívání, při jídle, posilování a tancování ani nepohla. Klidně jsem si šla zacvičit jógu nebo zaběhat, Wave Flex za celý čas nevypadla ani netlačila. Samozřejmě to tak nemusí dopadnout pro všechny, sluchátka si je třeba důkladně vyzkoušet.
Narozdíl od špuntových sluchátek, ke kterým většinou dostanete několik velikostí špuntů, pecky zůstávají v jediné své podobě. Mezi zajímavé alternativy tak patří např. JBL Tune Flex, které fungují jako pecky a špunty v jednom.
Vzhledem k lehké hmotnosti a kompaktnímu pouzdru se zdají sluchátka ideální také na cesty. Pouzdro hodíte do kapsy a o sluchátkách v uších ani nebudete vědět. Bohužel ale chybí ANC režim a takový ruch plného autobusu nebo letadla se do uší přece jen protlačí. Na procházky nebo třeba při práci každopádně Wave Flex skvěle poslouží.
Závěr – komu bych sluchátka JBL Wave Flex doporučila?
Bezdrátová sluchátka JBL Wave Flex bych označila za velmi příjemné překvapení. Pecky do mi do uší zapadla, netlačila ani nevypadla. Vybírat navíc můžete z několika barevných variant. Čeká na vás potom slušná výdrž na baterii, včetně podpory rychlonabíjení, a šikovná aplikace JBL Headphones. V ní si především za pomoci ekvalizéru zvuk vyvážíte podle svého gusta a ekvalizér se zachová – i v případě poslouchání zvuku z počítače, kde aplikaci nemáte.
K plusovým bodům se řadí zdařilý mikrofon a okamžitá konektivita. Naopak funkce VoiceAware mě zklamala a sluchátka např. nepřipojíte ke dvěma zařízením současně. Také ANC režim Flex nemají, což je velká smůla.
Sluchátka Wave se mi každopádně osvědčila na sport i na běžné každodenní nošení. V uších je totiž ani neucítíte.
Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Wave Flex
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Ovládání a funkce
-
Poměr cena/výkon
-
Využití na cesty
-
Využití na sport
-
Využití do kanceláře/na telefonování
-
Využití na gaming
-
Univerzální každodenní využití
Lehká sluchátka v uších i v kapse
Pecková sluchátka JBL Wave Flex vás přesvědčí svou lehkostí, pohodlím a kompaktním pouzdrem. Za velmi příznivou cenu k vám doputují sluchátka s vyladěnou aplikací, kterou s ekvalizéry vyvážíte zvuk podle svých představ. Nezklame vás ani výdrž baterie. Jak si v mém testu vedl mikrofon a doprovázející režim propustnosti?
Klady
- Lehkost sluchátek
- Kompaktní pouzdro
- Praktická aplikace
- Ekvalizér
- Podpora rychlonabíjení
- Nízká cena
Zápory
- Absence režimu ANC a pokročilých funkcí
- Tvarování nemusí vyhovovat každému