Recenze: bluetooth reproduktor Harman Kardon Aura Studio 4
Bluetooth reproduktor Harman Kardon Aura Studio 4 jednoznačně těží ze svého designu. Na první pohled si vás získá zajímavý vzhled doplněný působivou světelnou show. Ani kvalita zvuku ale nezůstává pozadu. Jak si reproduktor vedl v mém testu a v čem spočívají jeho slabiny?
Nejčastější otázky a odpovědi
Tento model je navržen především jako stacionární reproduktor pro domácí použití, a nikoli jako přenosné zařízení. Zalíbí se těm, kteří touží po výkonném a zároveň designovém reproduktoru.
Bohužel, výrobce nenabízí žádnou doplňkovou aplikaci pro úpravu ekvalizéru a doplňkové funkce.
Harman Kardon Aura Studio 4 nemá vestavěnou baterii, takže pro svůj provoz vyžaduje stálé připojení k síti.
Obsah balení a technické parametry
Bluetooth reproduktor Harman Kardon Aura Studio 4 se prodává ve větší krabici, s jejím přenesením z místa na místo jsem si ale bez potíží poradila. Uvnitř najdete kromě samotného reproduktoru napájecí kabel a nezbytnou dokumentaci.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Využití | Designový reproduktor na doma |
Rozměry a hmotnost | 28,3 cm × 23,2 cm × 23,2 cm, 3,6 kg |
Bluetooth technologie a konektivita | Bluetooth 4.2 |
Baterie a nabíjení | Nutné připojení do elektrické sítě |
Odolnost - stupeň krytí | Výrobce neuvádí |
Počet reproduktorů | 6× 40mm reproduktor + 130mm subwoofer |
Výkon | 2× 15 W + 1× 100 W |
Citlivost | Výrobce neuvádí |
Frekvenční rozsah | 45-20 000 Hz |
Impedance | Výrobce neuvádí |
Luxusní design v hlavní roli
Bluetooth reproduktor Harman Kardon Aura Studio 4 na první pohled jednoznačně upoutá svým designem. Na výšku měří zhruba 28 cm, díky čemuž jej můžete postavit nejen na zem, ale třeba i na polici či televizní stolek.
I když by se mohlo zdát, že je průhledná část skleněná, ve skutečnosti se jedná o recyklovaný plast. Díky tomu je částečně podpořena bezpečnost proti rozbití v případě pádu. I když rozhodně nedoporučuji odolnost reproduktoru zkoušet a umisťovat jej například do blízkosti malých dětí. Na průhledné části navíc mohou snadno ulpívat otisky prstů.
Ve spodní části je podstavec mírně vykrojený a reproduktor se proto dá jednoduše vzít do rukou a přenést z místa na místo (nemusíte jej tedy chytat za průhlednou část a tu špinit). Vespod najdete také protiskluzové prvky, díky kterým reproduktor lépe drží na svém místě.
Mřížka reproduktoru je pokrytá recyklovanou polyesterovou přízí. Mezi touto tkaninou a průhlednou částí se nachází černý prstenec kolem celého obvodu reproduktoru, na kterém jsou umístěny jednotlivé ovládací prvky. Mačkají se dotykově a na stisknutí reagují okamžitě. Na druhou stranu se ale hůře nahmatávají poslepu (nejsou nijak vystouplá) a na reproduktor se proto musíte vždy podívat. U tlačítek bych také ocenila podsvícení, aby byla lépe viditelná při použití po tmě a nemuseli jste si předtím rozsvítit.
Co mi ale během použití jednoznačně chybělo, bylo tlačítko pro pozastavení přehrávání přímo na reproduktoru. K tomuto účelu je potřeba vždy sáhnout po telefonu (nebo po jiném připojeném zařízení), což není vždy praktické. Na zakomponování jednoho tlačítka navíc by přitom prostor v prstenci jednoznačně byl a je to za mě tedy trochu škoda.
V zadní části reproduktoru se nachází napájecí a také audio konektor. Samotný reproduktor zaujme skutečně nádherným designem, nicméně přítomnost napájecího kabelu podle mě celkový vzhled trochu kazí. Pokud nemáte možnost jej nějakým způsobem skrýt, bude vám kabel ze zařízení nevzhledně trčet. Doporučuji proto předem vzít v úvahu, kde bude reproduktor v domácnosti umístěn a kudy můžete přívodní kabel vést.
Minimální konektorová výbava
Pokud Harman Kardon Aura Studio 4 srovnáme s některými konkurenčními JBL reproduktory, je potřeba počítat s poměrně omezenou konektorovou výbavou. Jak jsem již zmínila, omezeni jste pouze na napájecí konektor a audio vstup. Reproduktor také neposlouží jako powerbanka (narozdíl od Harman Kardon Go + Play 3).
Párování je otázkou okamžiku
Za jednoduché párování si tento Harman Kardon reproduktor rozhodně zaslouží palec nahoru. Nejprve je potřeba jej zapnout a příslušným tlačítkem spustit proces Bluetooth párování. Potom už jen na svém mobilním telefonu (či jiném zařízení) vyberete reproduktor ze seznamu. Při příštím spuštění je již připojení automatické.
Spárování s dalším zařízením zde ale trochu překvapivě zajišťuje již poměrně zastaralá technologie Bluetooth ve verzi 4.2. S výpadkem připojení jsem nicméně neměla problém ani v momentě, kdy obě zařízení dělilo patro a několik dveří.
Nutno také podotknout, že Harman Kardon Aura Studio 4 nelze propojit s jiným reproduktorem pro synchronizovaný zvuk (jako to umí například Harman Kardon Go + Play 3). Využít však alespoň můžete připojení reproduktoru ke dvěma různým zařízením, díky čemuž se můžete v přehrávání skladeb s někým střídat.
Musí být v zásuvce
V porovnání s některými konkurenčními reproduktory, Harman Kardon Aura Studio 4 není nabíjecí. Během provozu proto musí být vždy připojen do zásuvky. Jelikož se ale jedná o reproduktor určený primárně do domácností, neznamená to žádnou zásadní překážku (kromě již zmíněného narušení estetiky).
Pokud hledáte spíše přenosný reproduktor v podobné cenové kategorii a vzhled je pro vás druhořadý, doporučuji třeba JBL PartyBox Encore. Od stejné značky pak na baterii funguje Harman Kardon Go + Play 3.
Odolnost aneb nechte jej raději doma
Výrobce u tohoto reproduktoru nezmiňuje odolnost vůči vodě ani prachu. Vzhledem k tomu lze jednoznačně doporučit jej před těmito vlivy chránit. Pokud si chcete poslechem hudby zpříjemnit třeba vaše posezení na terase, doporučuji sáhnout po některém z odolnějších JBL modelů, třeba JBL PartyBox Encore (rovněž se světelnou show).
Dunivé basy, které rozvibrují váš domov
Kvalita zvuku je u Harman Kardon Aura Studio 4 na velmi dobré úrovni. Šest reproduktorů a dolů směrující subwoofer vytváří bohatou kulisu. Dočkáte se silných a hlubokých basů, jasně definovaných středních tónů a také čistých výšek. Díky tomu vám reproduktor nabídne skvělé zprostředkování zvuku napříč různými hudebními žánry. Zařízení nabízí kvalitní a vyvážený projev, aniž by docházelo k výraznému zkreslení při vyšších hlasitostech.
Harman Kardon je prémiovou značkou a kvalita zvuku Aura Studio 4 je skutečně na slušné úrovni. Samozřejmě si ale musíte uvědomit, že cenově se stále jedná o dostupné zařízení, které nemůže konkurovat několikanásobně dražším Hi-Fi produktům. Zároveň je třeba vzít v potaz to, že design a provedení je položka, za kterou uživatel platí taktéž, a tak část z vašeho rozpočtu směřuje právě tímto směrem, namísto kvality zvuku.
Pokud srovnám Aura Studio 4 s Go + Play 3, je u Aura Studio 4 větší pozornost věnována právě luxusnímu designu a kvalita zvuku je o něco nižší (ale stále velmi příjemná). Pocitově by se dalo říci, že kvalita zvuku Play 3, je na tom o 30 % lépe.
Výrobce bohužel nenabízí doplňkovou aplikaci pro úpravu ekvalizéru, jako je tomu u většiny konkurenčních JBL reproduktorů (například JBL Xtreme 4 či PartyBox Encore). Vystačit si tedy musíte se základním nastavením. Reproduktor proto cílí spíše na ty, kteří si s nastavením nechtějí lámat hlavu a je pro ně rozhodující pořízení hotového řešení.
Pozitivně hodnotím také velmi slušnou maximální hlasitost, které je reproduktor schopen dosáhnout. Troufám si tvrdit, že při použití v domácích podmínkách plný potenciál ani nevyužijete. Pro běžný hudební podkres mi zcela postačila zhruba 20% hlasitost, u 50% hlasitosti bych se už obávala naštvané návštěvy ze strany sousedů.
Harman Kardon Aura Studio 4 jsem vyzkoušela také při poslechu podcastů, i k tomuto účelu posloužil velmi dobře. Pamatujte ale na to, že reproduktor sází na 360° podání zvuku a pokud jej umístíte příliš blízko stěny či do rohu, basy mohou být výraznější. Mluvené slovo je o poznání srozumitelnější, pokud reproduktor umístíte do volného prostoru.
Pro telefonování jej nevyužijete
Harman Kardon Aura Studio 4 bohužel nemá mikrofon a nelze jej tedy používat pro handsfree vyřízení hovorů. Mikrofonem byly vybaveny starší Aura Studio a Studio 2, od modelu Studio 3 se však již výrobce rozhodl tento prvek nepoužívat. Mikrofon najdete například u Harman Kardon Go + Play 3, který rovněž prošel naší redakcí.
Světelné efekty jsem si zamilovala
Harman Kardon Aura Studio 4 nabízí nejen pastvu pro vaše uši, ale i oči, a to prostřednictvím 5 světelných režimů. Světelná show je synchronizována s rytmem hudby a vytváří tak velmi efektní podívanou.
Pokud na show ale zrovna nebudete mít náladu, lze ji vypnout a reproduktor používat pouze k poslechu hudby. Já jsem světelné efekty nechávala zapnuté během poslechu hudby, ale při sledování filmu jsem je vypla, aby netříštily moji pozornost.
Musím říct, že světelná show je opravdu povedená a působí skvěle. Nejvíce vynikne po tmě, kdy si užijete pohled na uklidňující barevné paprsky. Průhledná kopule zároveň světlo odráží a dochází k povedenému rozprostření světla do stran. Nepočítejte ale s tím, že by se jednalo o diskokouli a celá vaše místnost hrála všemi barvami. Jedná se spíše o decentní osvětlení.
Závěr – komu bych Bluetooth reproduktor Harman Kardon Aura Studio 4 doporučila?
Bluetooth reproduktor Harman Kardon Aura Studio 4 je skvělou volbou pro ty, kteří se poohlíží primárně po designovém zařízení do domácnosti nebo třeba komerčního prostoru. Představit si jej umím jako skvělý doplněk do hotelových pokojů nebo apartmánů k pronájmu. Design se zde nicméně dostal do popředí tak trochu na úkor kvality zvuku, která je o něco horší než u Harman Kardon Go + Play 3. Zároveň je potřeba pamatovat na to, že i když se jedná o prémiovou značku, kvalita zvuku nemůže konkurovat několikanásobně dražším Hi-Fi soustavám.
Vzhledem k tomu, že je nutné reproduktor používat připojený do sítě, se nehodí na časté přenášení ani venkovní použití. Ostatně výrobce ani nezmiňuje, jaká je jeho odolnost vůči vodě nebo prachu.
Předností reproduktoru je jednoznačně vysoká hlasitost, krásné světelné efekty i snadné párování a ovládání. Těšit se můžete na basy, které místnost rozvibrují, stejně tak reproduktor vykreslí i bohaté středy a výšky.
Mně osobně trochu celkový vzhled kazil přívodní kabel, který je slabinou také z hlediska praktičnosti. Z nevýhod bych zmínila absenci aplikace pro úpravu ekvalizéru a počítejte také s tím, že reproduktor nemá mikrofon pro telefonování. Drobným nedostatkem je pak absence tlačítka pro pozastavení přehrávání, k tomuto účelu musíte vždy využít připojené zařízení.
Recenze: bluetooth reproduktor Harman Kardon Aura Studio 4
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita zpracování
-
Napájení
-
Ovládání a funkce
-
Poměr cena/výkon
Designový reproduktor se světelnou show
Bluetooth reproduktor Harman Kardon Aura Studio 4 jednoznačně těží ze svého designu. Na první pohled si vás získá zajímavý vzhled doplněný působivou světelnou show. Ani kvalita zvuku ale nezůstává pozadu. Jak si reproduktor vedl v mém testu a v čem spočívají jeho slabiny?
Klady
- Luxusní design
- Dunivé basy, pevné středy, jiskřivé výšky
- Vysoká hlasitost
- Krásné světelné efekty
- Jednoduché párování i ovládání
Zápory
- Absence tlačítka pro pozastavení přehrávání
- Přívodní kabel trochu kazí vzhled
- Absence aplikace pro úpravu ekvalizéru
- Nemá mikrofon pro telefonování