ITmix.cz logo

Recenze: chytré hodinky Xiaomi Redmi Watch 5 Active

Silné stránky
  • Výhodná cena
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Zrcadlení hovorů
  • SOS tlačítko
  • Jednoduchý a přehledný systém
Slabé stránky
  • Absence GPS
  • Omezené sportovní funkce
  • Plastové pouzdro
  • Absence plaveckých režimů

Hranice mezi chytrými hodinkami a fitness náramky je díky některým modelům Xiaomi velmi tenká. Příkladem jsou také hodinky Xiaomi Redmi Watch 5 Active, které svým designem připomínají chytré hodinky, ale výbavou jasně spadají spíše mezi fitness náramky. Během dne monitorují vaše základní zdravotní funkce, nabízí několik praktických lifestylových funkcí a sportovní aktivity zhodnotí stručně a pochopitelně. Co všechno nabízejí za svoji velmi výhodnou cenu a co jim naopak chybí?

Nejčastější dotazy a odpovědi

Čím se liší Xiaomi Redmi Watch 5 Active a Watch 5 Lite?

Hodinky Xiaomi Redmi Watch 5 Active jsou cenově dostupnější, vybaveny LCD displejem a nenabízejí GPS ani gyroskop. Xiaomi Redmi Watch 5 Lite jsou osazeny AMOLED displejem s vyšším rozlišením, nechybí u nich GPS a gyroskop a jejich cena je o něco vyšší. Navzdory stejné odolnosti jsou vodní sporty dostupné pouze na verzi Lite.

Dá se hodinkami telefonovat?

Ano, co je vzhledem k ceně velmi výhodný funkce. Hodinky podporují zrcadlení hovorů přes Bluetooth. Vytočit můžete oblíbené kontakty, poslední volaná čísla nebo libovolné číslo na numerické klávesnici.

Podporují Xiaomi Redmi Watch 5 Active platby?

Ne, hodinky nejsou vybaveny NFC čipem.

Technické parametry jsou adekvátní ceně

Vzhledem k velmi výhodné ceně jsem očekával v souvislosti s parametry kompromisy. Z tabulky níže bije nejvíc do očí IPS LCD displej, který působí v době AMOLED technologie již docela zastarale. Za co ale musím Xiaomi Redmi Watch 5 Active jednoznačně pochválit, je výdrž baterie až 18 dní. Tu připisuji hlavně absenci GPS a některých dalších pokročilých senzorů.

ParametrHodnota
Typ řemínkuPolyuretanový (TPU)
OdolnostIPX8, 5 ATM (nepodporuje vodní sporty)
Displej2”, IPS LCD, 320 x 385 px
Výdrž na bateriiAž 18 dní
Způsob nabíjeníMagnetický napájecí kabel
KonektivitaBluetooth 5.3
Operační systémHyperOS
Rozměry (bez řemínku)49,1 x 40,4 x 11,4 mm
Hmotnost (bez řemínku)30,6 g

Chcete-li se dozvědět více o specifikacích hodinek, podívejte se na náš článek o tom, jak si vybrat chytré hodinky, nebo si prohlédněte naše recenze konkrétních modelů.

Hranatému pouzdru dominuje plast

Hodinky jsou dostupné ve dvou provedeních – černém a stříbrném. V obou případech je pouzdro vyrobeno z plastu. Boční strany mají matný finiš pro imitaci broušeného hliníku nebo jiného kovu. S hranatým designem jsme se v redakci setkali i u předešlé generace Xiaomi Redmi Watch 4, která ale dostala pouzdro z hliníku. Naopak verze Xiaomi Redmi Watch 5 Lite nabízí také plast.

Pouzdro z plastu je samozřejmě méně odolné než z kovu. Při testování v mém běžném provozu v práci, na kole, při běhu nebo při domácích pracích neutrpěl plast žádnou újmu. Totéž platí také o temperovaném sklíčku, jehož bližší specifikace výrobce nenabízí.

LCD displej se širokým rámečkem
LCD displej se širokým rámečkem

Z plastu jsou vyrobeny také nožičky, které drží řemínek. Jelikož je životnost tohoto materiálu mnohem kratší než v kovu, může se z dlouhodobého hlediska jednat o největší slabinu pouzdra. Při neopatrném zacházení může dojít ke zlomení nožičky.

Nožičky podporují řemínky s osičkou
Nožičky podporují řemínky s osičkou

Xiaomi Redmi Watch 5 Active na mě tak ve výsledku nepůsobily levně. Design je docela povedený a hodinky jsou vhodné do běžných podmínek. Avšak do extrémních podmínek s vyšším rizikem jejich poškození (např. downhillový sjezd na kole či náročné manuální práce) je určitě nedoporučuji. Hlavně pokud beru v úvahu ochranu na úrovni IPX8, která nespecifikuje odolnost před vniknutím prachu a částeček.

IPS LCD displej udržuje nízkou cenu

V dnešní době jsou LCD displeje ve většině případů nahrazovány úspornějšími a líbívějšími AMOLED displeji. Displej na hodinkách Xiaomi Redmi Watch 5 Active sice nenabízí opravdu tmavou černou, ale jeho kontrast je dobrý a barvy živé.

Díky rozlišení 320 x 385 px je zobrazení ostré a písmo hezky čitelné. Maximální jas dosahuje 500 nit, což není ideální hodnota pro sledování displeje na přímém slunci, ale během používání jsem výrazné problémy neměl. Hodinky jsem testoval na podzim s převážně zataženým počasím.

S jasem souvisí také absence jeho automatické úpravy podle okolních podmínek. Hodinkám v tomto ohledu chybí senzor okolního osvětlení. V praxi tak musíte veškerou úpravu jasu provádět manuálně přes nastavení. Připadalo mi nepraktické, že se ikona regulace jasu nenacházela ani v liště rychlého nastavení.Hodinkám chybí také Always-on displej, který je opět doménou AMOLED displejů.

Menším estetickým nedostatkem jsou široké černé okraje displeje. Jelikož černá barva na LCD panelu vždy svítí, okraj je viditelný a těžko si jej odmyslíte.

Větší hodinky s vynikajícím pohodlím

Xiaomi Redmi Watch 5 Active mají poměrně velké pouzdro, které je doplněno polyuretanovým řemínkem. Hodinky jsou tak vhodné pro zápěstí o obvodu 135–205 mm. Na mém 160mm zápěstí drželi navzdory velikosti jako přikované, za což může především jejich lehké plastové pouzdro. Po pevném utažení byly hodinky pohodlné během běžných kancelářských prací, spánku i sportování.

Výdrž na baterii? V našem testu 12 dní

Výrobce uvádí, že by hodinky měly vydržet na jedno nabití při běžném používání až 18 dní a v náročnějších podmínkách až 12 dní, což jsou velmi slušné hodnoty. Podmínky získání těchto hodnot jsou blíže specifikovány na stránkách výrobce. Já jsem výdrž baterie podrobil vlastnímu testu v následujících podmínkách:

  • 30 minut sportování denně,
  • celodenní měření tepovky, stresu a saturace,
  • pokročilé sledování spánku,
  • 5 minut hovorů denně,
  • pravidelné prohlížení oznámení a funkcí hodinek.

V těchto podmínkách vydržely hodinky Xiaomi Redmi Watch 5 Active přibližně 10 dní na jedno nabití. Vzhledem k tomu, že hodinky nabízejí jen dva senzory a jejich funkce jsou poněkud omezené, mě dlouhá výdrž baterie příliš nepřekvapila. Stále se však jedná o silnou stránku hodinek, a to hlavně pro méně náročné uživatele.

Hodinky podporují také Ultra spořič baterie, který omezí funkce jen na zobrazení času, datumu, úrovně nabití a počítání kroků. Výdrž baterie se může po aktivaci režimu ztrojnásobit.

Sportovní funkce vhodné pro méně náročné

Pro snímání tělesných metrik jsou hodinky vybaveny snímačem tepovky s oxymetrem a akcelerometrem. Z toho důvodu jsou sportovní metriky poměrně omezené, což je ale vzhledem k nízké ceně samozřejmě očekávané.

Xiaomi Redmi Watch 5 Active nabízí více než 140 sportovních režimů, mezi nimiž nechybí běžecké a cyklistické disciplíny. Výjimkou nejsou ani taneční styly, silové aktivity a mnoho dalších.

Kde koupit Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Hodnocení
3.9/5

Co ale jednoznačně chybí, jsou vodní sporty. Hodinky tak nejsou určeny k plavání v bazénu ani na otevřené vodě. Ovšem díky odolnosti IPX8 a 5 ATM by jim nemělo uškodit sprchování nebo sportování v dešti. Systém je dokonce vybaven funkcí pro vypuštění vody z reproduktoru. Verze Xiaomi Redmi Watch 5 Lite vodní sporty podporuje.

Výrobce uvádí, že podle normy ISO 22810:2010 by hodinkám nemělo uškodit plavání v bazénu, u břehu nebo aktivity v mělké vodě. Ovšem také upozorňuje, že odolnost není permanentní a časem se může zhoršovat.

Přesnost tepovky není nejlepší, ale odpovídá ceně

Tepovku jsem srovnával s hrudním pásem Polar H10+. Nicméně vzhledem k tomu, že z aplikace Mi Fitness nelze exportovat soubor s tepovou frekvencí, výsledné srovnání má jen formu snímků z obrazovky níže. Jak můžete vidět, záznam obou zařízení je relativně odlišný. Přesto, že hodinky dokázaly reagovat na změnu intervalů, naměřené hodnoty neodpovídaly vždy realitě.

Porovnání s hrudním pásem
Porovnání s hrudním pásem
Provizorní proložení křivek (hodinky nepodporují export tepovky)
Provizorní proložení křivek (hodinky nepodporují export tepovky)

Ve výsledku je ale přesnost solidní s přihlédnutím k ceně zařízení. Ve srovnání s dražšími hodinkami, jejichž záznam často téměř kopíruje křivku hrudního pásu, jsou Xiaomi Redmi Watch 5 Active ve výrazné nevýhodě. Proto bych je doporučil předevšeím záčatečníkům.

Ve výbavě hodinek chybí GPS. Polohu tak hodinky zaznamenávají během aktivit z chytrého telefonu. Znamená to, že pokud budete chtít zaznamenat svoji trasu, vždy budete muset mít u sebe telefon s GPS signálem.

Metriky spíše pro rekreační sportovce

Kromě tepovky určují hodinky také její zóny. Těch je zpravidla pět a v případě Xiaomi Redmi Watch 5 Active jsou to následující – lehká, intenzivní, aerobní, anaerobní a VO2 max. Záznam je pak doplněn dobou, kterou jste během sportování strávili v jednotlivých zónách. Moje běhy se většinou pohybovaly v zónách intenzivní a aerobní zátěže, což odpovídalo mému tempu a subjektivním pocitům.

Na základě tepovky je dále určen počet aktivně a celkově spálených kalorií. Akcelerometr dále počítá vaše kroky, měří jejich kadenci (počet/minuta) a délku. Pokud budete sportovat s telefonem s aktivní GPS, stanoví hodinky také tempo a trasu.

Posledním údajem je tréninkový efekt. Ten ale nemá typickou formu – anaerobní a aerobní zátěž. Namísto toho vám hodinky ukážou, kolik bodů bude přičteno k vašemu Skóre vitality, a to na základě intenzity vaší aktivity. Více informací o této funkci v kapitole níže.

V případě běžeckých disciplín si dále můžete nastavit intervalový běh nebo funkci AI pacer, která se postará o to, abyste udržovali předem stanovené tempo. Vzhledem k nízké ceně mě tyto funkce příjemně překvapily.

Zdravotní funkce

Nabídka zdravotních funkcí je sice základní, ale v této cenové kategorii k ní nemám žádné výhrady. Hodinky vám budou měřit tepovku s inteligentním nebo přesně nastaveným intervalem (1, 10 a 30 minut). Systém také vyhodnocuje klidovou tepovou frekvenci, která je uváděna jako průměr za posledních 30 dní. Nechybí ani monitorování saturace a stresu, které mohou být po změně nastavení vyhodnocovány automaticky a ne na vyžádání (výchozí nastavení).

Denní cíle

Denními cíli se hodinky snaží uživatele motivovat k tomu, aby byli během všedních dnů aktivní. Na každý den máte vytyčen předem stanovený počet kroků, počet spálených kalorií a počet hodin přerušených stáním. Cílové hodnoty můžete buď nechat na těch továrních, nebo je můžete upravit dle vlastního uvážení. Každý splněný cíl je oceněn oznámením s malým povzbuzením k dalším cílům.

Skóre vitality

Skóre vitality je o stupínek výš než Denní cíle. Hodnotí totiž minuty strávené aktivitami o nízké, střední a vysoké intenzitě podle vaší tepovky. Čím vyšší intenzita, tím kratší dobu jí musíte věnovat, abyste dosáhli skóre 100, které je cílem každého týdne. Dlouhodobé udržování této hodnoty má podle výrobce pozitivní vliv na zdraví uživatele.

Tvrzení se opírá o údaje Světové zdravotnické organizace (WHO), která doporučuje věnovat se cvikům o střední intenzitě 150–300 minut týdně a cvikům o vysoké intenzitě 75–150 minut týdně. Cviky lze samozřejmě kombinovat. Vzhledem k tomu, že ne každý má povědomí o těchto hodnotách a dokáže si aktivity podle nich plánovat, velmi oceňuji tuto metriku v hodinkách.

Problematika dostatku pohybu je komplexní a odvíjí se od mnoha proměnných. Líbí se mi, že se ji hodinky snaží takto zjednodušit. Skóre vitality ale zůstává přínosným hlavně pro začátečníky, pro které se mohou stát hodinky motivací k pohybu a návyk ke sportu (v dobrém slova smyslu).

Mé kratší běhy do 4–5 km v tempu kolem 6 min/km a průměrnou tepovkou 140/min přispěly většinou 10 body, zatímco po delším 6,5km běhu s tempem 5,5 min/km a průměrnou tepovkou 150/min jsem získal až 30 bodů. Hodnoty tak v mém případě souhlasily s námahou, kterou jsem vynaložil.

Monitorace spánku

Budete-li hodinky nosit i během spánku, nabídnou vám jeho stručnou, ale výstižnou analýzu. V základním nastavení vás informují jen o době usnutí a probuzení, době spánku a délce hlubokého a lehkého spánku. Po aktivování pokročilého monitorování, které zvyšuje spotřebu baterie, sledují hodinky i REM fázi spánku a kvalitu dýchání (podle saturace krve kyslíkem). V aplikaci Mi Fitness dále naleznete interpretaci naměřených hodnot a doporučení, jak je změnit.

Sledování menstruačního cyklu

Dámy ocení jednoduchý menstruační kalendář, který sestává z přehledu celého cyklu, predikcí jednotlivých jeho období a možnosti zaznačení začátku menstruace. Pokročilé funkce jako záznam průvodních jevů a komplikací bohužel na hodinkách chybí. Avšak v aplikaci můžete zadat míru bolesti, náladovosti a krvácení.

Lifestylové funkce

Nabídka zdravotních funkcí je poměrně omezená a obsahuje především základní nástroje. Kromě klasiky ve formě počasí, stopek, časovače a světových hodin nabízí Xiaomi Redmi Watch 5 Active funkce pro zvýšení vaší pracovní efektivity. Mám na mysli především seznam úkolů (to-do list) nebo časovač produktivity (Pomodoro technika).

Kde koupit Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Hodnocení
3.9/5
Nechybí základní nástroje a funkce
Nechybí základní nástroje a funkce

Nechybí ani svítilna ve formě maximálního jasu s bílým pozadím (i s režimem blikání), dálková spoušť fotoaparátu na mobilu a ovladač médií. Samostatné úložiště pro hudbu a podporu připojení bezdrátových sluchátek ale nečekejte. Hodinky dále zobrazují text notifikací a také některé emoji. V aplikaci Mi Fitness můžete upravovat seznam aplikací, jejichž oznámení mají být synchronizovány s hodinkami. Odpovědi na zprávy dostupné nejsou.

Zrcadlení hovorů je příjemným překvapením

Dostupnost odbavení hovorů jsem v této cenové kategorii opravdu nečekal. Na hodinkách můžete hovory přijmout, odmítnout a odpovídat na ně předdefinovanou zprávou. Hovory můžete také zahájit, a to vytočením oblíbeného kontaktu (nastaveno v aplikaci telefonu), posledního volaného čísla nebo libovolného čísla na numerické klávesnici.

Deset oblíbených kontaktů
Deset oblíbených kontaktů

K reproduktoru ani mikrofonu nemám žádné výhrady. Zvuk je během hovoru kvalitní a maximální hlasitost je dostatečná i během volání v hlučnějším prostředí. Na rušné ulici s hustým provozem už ale je třeba mít hodinky téměř u ucha. Člověk na druhé straně byl s kvalitou mikrofonu hodinek také spokojen. Můj hlas bylo slyšet jasně, bez sekání a s omezením okolního hluku. Rušná ulice je byla opět výzvou, která výrazně snižovala slyšitelnost mého hlasu.

SOS tlačítko zavolá nouzovému kontaktu

Hodinky jsou vybaveny jedním tlačítkem, které slouží k zobrazení ciferníku, otevření menu a návratu na ciferník. Rychlé trojité stisknutí vytočí váš nouzový kontakt. Funkce je tak ideální například pro seniory, děti, sportovce po pádu nebo jakéhokoli uživatele v nouzi.

Tísňové volání
Tísňové volání

Podmínkou je aktivace funkce v aplikaci Mi Fitness a nastavení nouzového kontaktu. Po stisknutí se spustí 5sekundový odpočet, po kterém dojde k vytočení kontaktu. Vytáčení můžete kdykoliv přerušit. Rychlost, s jakou je třeba provést tři stisky, mi připadá zvládnutelná asi pro každého.

TIP pro nouzový kontakt:

Vybírejte raději běžný kontakt z vašich známých a ne záchranné složky, pokud by náhodou došlo k nechtěnému vytočení.

V manuálu pro přidání čísla je uvedeno, že má mít mezinárodní předvolbu, ale ve skutečnosti můžete přidat jen číslo bez ní. V případě, že stisknete SOS tlačítko v zahraničí, telefon vytočí číslo bez předvolby a nikam se bohužel nedovoláte. Pevně věřím, že tato chyba bude aktualizací opravena.

Závěr – pro koho jsou hodinky Xiaomi Redmi Watch 5 Active vhodné?

Hodinky Xiaomi Redmi Watch 5 Active doporučuji především nenáročným uživatelům a těm, kteří s nositelnou elektronikou zatím nemají žádné zkušenosti. Z hodinek mohou profitovat i ti, kteří hledají jednoduché zařízení pro sledování svých základních zdravotních metrik či sportovních aktivit a displeje na fitness náramcích jsou pro ně příliš malé. Výjimkou nejsou ani děti či malí sportovci, kteří nechtějí klasické dětské hodinky pro kontrolu rodiči, ale jednoduchý přístroj pro sledování sportů.

Xiaomi Redmi Watch 5 Active nabízí za svoji velmi výhodnou cenu plastové pouzdro s odolností IPX8 a 5 ATM. Přestože by jim voda neměla uškodit, vodní sporty nepodporují. Namísto nich s nimi můžete zaznamenat přes 140 aktivit včetně různých běžeckých disciplín. Výsledné analýzy jsou stručné a základní. Kvůli absenci GPS není bez připojení telefonu k dispozici záznam trasy.

V čem ale vidím jednoznačné pozitivum, je zrcadlení hovorů, se kterým se v této cenové kategorii často nesetkáte. Přínosem může být také SOS tlačítko, které v případě potřeby vytočí váš nouzový kontakt. Nechybí ani další praktické nástroje pro každodenní fungování. Vzhledem k jednoduchosti funkcí a absenci pokročilých senzorů nabízejí hodinky velmi slušnou výdrž baterie.

Kde koupit Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Hodnocení
3.9/5
Recenze: chytré hodinky Xiaomi Redmi Watch 5 Active
  • Kvalita zpracování
  • Baterie
  • Operační systém
  • Kompatibilita
  • Poměr cena/výkon
3.9

Cenově dostupné hodinky s voláním a praktickými funkcemi

Hranice mezi chytrými hodinkami a fitness náramky je díky některým modelům Xiaomi velmi tenká. Příkladem jsou také hodinky Xiaomi Redmi Watch 5 Active, které svým designem připomínají chytré hodinky, ale výbavou jasně spadají spíše mezi fitness náramky. Během dne monitorují vaše základní zdravotní funkce, nabízí několik praktických lifestylových funkcí a sportovní aktivity zhodnotí stručně a pochopitelně. Co všechno nabízejí za svoji velmi výhodnou cenu a co jim naopak chybí?

Klady

  • Výhodná cena
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Zrcadlení hovorů
  • SOS tlačítko
  • Jednoduchý a přehledný systém

Zápory

  • Absence GPS
  • Omezené sportovní funkce
  • Plastové pouzdro
  • Absence plaveckých režimů
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (3 hodnocení)
Komentáře (2) – Recenze: chytré hodinky Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré hodinky Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Hodnocení: 3.9/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram