ITmix.cz logo

Chytré hodinky pro potápěče: kompletní průvodce funkcemi a metrikami

Recenze vybraných produktů

Chytré hodinky pro potápěče: kompletní průvodce funkcemi a metrikami

Množství chytrých hodinek, které nabízejí funkce pro potápěče, je na trhu stále větší. Prémiovější hodinky mohou v mnoha ohledech konkurovat konvenčním potápěčským počítačům. Stále však narazíte na hodinky, které sice podporují režim potápění, ale v praxi velký přínos nemají. Které hodinky jsou pro potápěče nejlepší a kterým se pod vodou raději vyhnout?

Nejčastější dotazy a odpovědi

Pro koho jsou potápěčské hodinky určeny?

Chytré hodinky pro potápěče jsou určeny pro příležitostné a pokročilé uživatele. Prémiovější hodinky dokážou během rekreačních ponorů slušně konkurovat konvenčním potápěčským počítačům. Pokud ale plánujete technické potápění, určitě vám doporučuji sáhnout po dedikovaném potápěčském počítači. Jeho funkce jsou maximálně soustředné jen na potápění, takže nabízejí vyšší přesnost, spolehlivost a v některých případech i širší nabídku funkcí pro ponor.

Jaké funkce nabízejí potápěčské hodinky?

Základem potápěčských funkcí je samotný režim, který tuto aktivitu monitoruje. Režim může být dále rozdělen na rekreační a technické potápění či freediving bez dýchacího příslušenství. Většina hodinek dále nabízí nastavení dýchacích plynů, záznam povrchových bodů na hladině přes GPS, kompas či upozornění na dekompresní zastávky.

Mají hodinky na potápění GPS a navigaci?

Hodinky, které jsou vybaveny GPS modulem, většinou potápěčskou navigaci také podporují. Služby určení polohy ale pod vodou nejsou dostupné. Proto je lokalizace a kontrola trasy dostupná jen po vynoření a držení ruky chvíli nad hladinou. V případě, že jsou hodinky vybaveny kompasem, mohou podporovat nastavení kurzu. Označení tohoto směru je pak vyznačeno na obrazovce kompasu.

Chytré potápěčské hodinky vs. potápěčský počítač – který přístroj vybrat?

Potápěčské počítače jsou přístroje, které mají jasně vymezený účel – usnadnit proces potápění a zvýšit bezpečnost potápěčů. Jejich cílem je v první řadě zjednodušení profilu výstupu a informování potápěčů o hloubce a délce jednotlivých zastávek.

Přístroje tak snižují riziko vzniku dekompresní choroby, která vzniká jako důsledek příliš rychlého vynořování. Počítače vyšších cenových kategorií nabízejí prémiovější materiály a například GPS pro zaznamenání trasových bodů před dalším ponorem nad hladinou.

Potápěčské chytré hodinky jsou spojením chytrých hodinek s potápěčským počítačem. Drtivou většinu z nich tak můžete používat v běžném provozu a jejich funkce nejsou omezeny pouze na potápění. Můžete s nimi monitorovat celé spektrum povrchových i vodních sportů. Většina ale nabízí nižší odolnost než potápěčské počítače, s čímž souvisí jejich nižší maximální ponor. Také platí, že jejich potápěčské metriky a funkce jsou až na některé výjimky poměrně omezené.

Odolnost je špičková
Huawei Watch Ultimate nabízí bohaté funkce potápěčům i běžným uživatelům

Funkce a vlastnosti potápěčských hodinek zásadní pro ponor

Množství funkcí je zásadním rozlišovacím prvkem mezi prémiovými a budgetovými hodinkami pro potápěče. Zatímco ty cenově dostupnější vás informují o hloubce a trvání vašeho ponoru, prémiové již nabídnou nastavení plynů, dekompresní zastávky a mnoho dalšího. To, jaké funkce budete od hodinek vyžadovat, závisí hlavně na úrovni pokročilosti v potápění.

Vodotěsnost hodinek – co říkají označení a certifikace?

To, že musí být potápěčské hodinky chráněny před vniknutím vody, je samozřejmé. Voděodolnost je typicky uváděna jako IP krytí. První číslice udává odolnost vůči vniknutí tuhých částic, druhá právě vůči vniknutí vody. Nejde jen o vodu jako takovou, ale také charakter jejího toku (např. intenzivní stříkání vody). Hodinky jako Huawei Watch GT 5 Pro s kódem IP69K jsou tak prachotěsné, odolají zvýšenému tlaku a zvýšené teplotě vody.

U chytrých hodinek se můžete setkat i s vodotěsností, která je udávána buď jako tlak (ATM), nebo hloubka ponoru (metry). Nicméně samotná ještě hodnota neznamená, že v dané hloubce nebo při daném tlaku nedojde k poškození hodinek.

Hloubkoměr reaguje na změny okamžitě
Potápěčské hodinky dokážou odolat 100metrovému ponoru

Jedná se totiž o parametry testované v laboratorních podmínkách, které nezohledňují různou hustotu vody, teplotu nebo její proudění. U hodinek jako Apple Watch Ultra nebo Huawei Watch Ultimate se setkáte s hodnotou 10 ATM (ponor 100 m). Hodinky s nižšími hodnotami jsou vhodné spíše pro povrchové vodní sporty a šnorchlování.

Certifikace potápěčského vybavení

Samotná hodnota vodotěsnosti nebo voděodolnosti ještě není zárukou toho, že jsou hodinky vhodné pro potápění. Právě proto mnozí výrobci doplňují tento údaj evropskou certifikací EN nebo mezinárodní certifikací ISO. Nejčastěji se setkáte se dvěma následujícími normami:

  • ISO 22810:2010 – hodinky vhodné pro povrchové vodní aktivity,
  • EN 13319 – hodinky vhodné pro potápění do maximální hloubky 100 m.
Potápěčské hodinky mají ponor certifikovaný normami
Potápěčské hodinky mají ponor certifikovaný normami

Přestože certifikace a normy nejsou samostatně vydávány pro slanou a sladkou vodu, s hodinkami se můžete ponořovat do obou typů. Slaná voda ale způsobuje mnohem rychlejší opotřebování materiálů včetně těsnění. Proto je důležité, abyste hodinky po každém ponoru ve slané mořské vodě důkladně opláchli a umyli sladkou vodou.

Dekompresní algoritmus

Dekompresní algoritmus je systém matematických výpočtů, který slouží k určení bezpečných limitů při potápění. Zohledňuje údaje získané v reálném čase, jako jsou hloubka ponoru, délka pohybu v dané hloubce, teplota vody, složení dýchací směsi a rychlost výstupu.

Algoritmy vycházejí z teoretických modelů podpořených výzkumem a daty z reálných ponorů. U chytrých hodinek a potápěčské techniky se nejčastěji setkáte s algoritmem Buhlmann ZHL-16c. Bližší popis specifik algoritmu přesahuje zaměření tohoto článku. Důležité ale je, že ho hodinky nijak neupravují, aby potápěči vždy věděli, co od dekomprese očekávat.

NDL a zastávky při vynořování

S dekompresí souvisí také limit NDL (no decompression limit). Jedná se o hloubku a pobyt v ní, kdy nejsou při vynořování zapotřebí dekompresní zastávky. Tyto parametry jsou hodinkami kontinuálně monitorovány a v případě překročení mezních hodnot je uživatel upozorněn.

Dekompresní zastávky při vynořování jsou stanoveny podle algoritmu zmíněného výše. Jejich účelem je předejít vzniku dekompresní nemoci. Pomocí hodinek můžete sledovat, kolik metrů musíte stoupat, abyste se dostali do stanovené zastávky. Po dosažení požadované hloubky vám hodinky zobrazí čas, který v ní máte strávit.

Nastavení a podpora plynových směsí

Dýchací plyny jsou pro potápění velmi důležité, neboť určují mimo jiné maximální délku a hloubku ponoru. V případě rekreačního potápění byste si měli vystačit se směsí kyslíku a dusíku (poměr 21/79). Pokud plánujete technické potápění, většinou sáhnete po směsi Nitrox (22–40 % kyslíku, zbytek dusík) nebo Trimix (kyslík, dusík a helium v ​​různém poměru).

Gradient faktor

Na pokročilých potápěčských hodinkách jako Huawei Watch Ultimate nebo Garmin Fénix 8 můžete nastavit různé poměry tohoto parametru, což výrazně ovlivňuje dekompresi. Faktor je spojen s konzervativností a tím, kolik inertního plynu (resp. dusíku) může být ve vašich tkáních při vynořování.

Pojem konzervativnost v potápění označuje postup, který zahrnuje rychlost výstupu a délku dekompresních zastávek, a tím snižuje riziko dekompresní choroby. Konzervativní nastavení gradient faktoru (např. 30/70) omezuje povolený rozdíl mezi tlakem plynu ve tkáních a okolí. Omezí se tak tvorba bublin inertního plynu ve tkáních při výstupu, ale prodlouží se zároveň zastávky. Naopak méně konzervativní gradient faktor (např. 50/90) znamená rychlejší vynořování, ale větší zátěž pro organismus.

Představte si láhev s minerální vodou. Láhev obsahuje průzračnou vodu, ve které je plyn. Ten před otevřením nevidíte, protože je při vysokém tlaku uvnitř láhve rozpuštěn ve vodě. Pokud láhev otevřete, začne se plyn z vody uvolňovat a vy uvidíte bublinky, protože jste snížili tlak v láhvi, který se nyní vyrovnává tomu atmosférickému kolem vás.

Pokud láhev otevřete příliš rychle, voda vytřískne hrdlem ven, protože se uvolní příliš mnoho plynu najednou. Pokud budete láhev otevírat pomalu a s přestávkami, bubliny budou vznikat pomaleji a vy sodovku nerozlijete. Konzervativnost tak v tomto případě určuje, jak rychle láhev otevíráte a s jakými přestávkami.

Pod vodou je naše tělo láhev sodovky. Čím hlouběji se nacházíme, tím vyššímu tlaku se naše tělo přizpůsobuje. Při vynořování se okolní tlak snižuje a v našem krevním řečišti vznikají drobné bublinky inertního plynu – dusíku. Vynořujeme-li se postupně, stíhají se vstřebávat. V opačném případě k tomu nedochází dostatečně rychle a vzniká dekompresní choroba.

Kompas a GPS

Orientace pod vodou není jednoduchá, proto jsou prémiové chytré hodinky jako Apple Watch Ultra nebo Huawei Watch Ultimate pro potápěče vybaveny kompasem a GPS. Kompas slouží k rychlé směrové orientaci. U mnoha hodinek můžete nastavit kurz, který bude zobrazen po celou dobu potápění, resp. dokud jej nezměníte.

GPS je obecně u chytrých hodinek rozšířeným modulem. Pod vodou ale určování polohy nefunguje. Potápěčské hodinky tak využívají GPS pouze pro povrchovou navigaci k referenčnímu bodu nebo bodu začátku ponoru. Vždy po vynoření a chvilce držení hodinek nad hladinou bude poloha zaznamenána.

Potápěčské režimy

Potápěčské režimy se u většiny hodinek liší svým zaměřením a množstvím nastavitelných metrik. Základem je rekreační potápění na ponory bez nutnosti dekomprese. Pro pokročilé potápěče je k dispozici technický ponor s nejširším spektrem nastavení. Další možností je freediving, který slouží k potápění bez dýchacího příslušenství. Zkrátka zadržíte dech a plavete tak dlouho, a tak hluboko, jak dokážete.

Tréninkové funkce a nástroje pro přípravu

Část potápěčských hodinek vám může pomoci také s obdobím před ponorem. Na hodinkách můžou být k dispozici následující nástroje:

  • NDL kalkulačka – pomocí ní rychle zjistíte, jak dlouho se můžete v dané hloubce pohybovat bez nutnosti dekomprese během rekreačního ponoru. Výstupem je seznam hloubek a dob, které v nich můžete strávit.
  • Deco kalkulačka – jedná se o nástroj určený ke zjištění celkového množství potřebných plynů, hloubky a trvání dekompresních zastávek během technického ponoru.
  • Apnoe test – měření, které má odhalit maximální dobu zadržení dechu například před freedivingem.
  • Apnoe trénink – další nástroj pro zdokonalení ve freedivingu. Trénink slouží k prodlužování vašeho pobytu pod vodou na jeden nádech.

Nejlepší chytré hodinky na potápění

V naší redakci se vystřídalo již několik hodinek s potápěčskými funkcemi. Některé nabízejí své funkce pro ponor tzv. out of the box (hned po rozbalení), jiné zase vyžadují pravidelné platby ve formě předplatného (např. Oceanic+ u Apple Watch). Hodinky se liší hlavně svým designem, cenou, kompatibilitou s operačním systémem telefonu a dostupnými funkcemi.

Hodinky Apple Watch Ultra s předplatným Oceanic+

Apple Watch Ultra nebo Ultra 2 podporují maximální reálný ponor 40 metrů, nabízejí přátelské uživatelské prostředí a díky maximálnímu jasu 2000 nits je jejich displej pod vodou dobře čitelný. Hodinky využívají dekompresní algoritmus Bühlmann ZHL-16c a v jejich nabídce naleznete několik režimů potápění pro nácvik a ostrý ponor.

Výchozí režim potápění je v hodinkách omezen. K tomu, aby se z režimu stala skutečná pomůcka pro potápěče, budete muset investovat do předplatného Oceanic+. Zaplatit můžete za den, měsíc nebo rok používání. Hodinky s předplatným jsou tak ideální především pro příležitostné potápěče. Kromě toho spárujete hodinky Apple pouze s telefonem se systémem iOS.

Produktová řada Garmin Descent

Hodinky Garmin Descent jsou jedny z mála primárně zaměřených na potápěče. Pouzdra splňují normu EN13319 a systém využívá dekompresní algoritmus Bühlmann ZHL-16c. Dále nechybí podpora různých dýchacích plynů či nastavitelný konzervatismus (gradient faktory). Hodinky vás upozorní na NDL, příliš vysokou rychlost výstupu, změnu směsi a dekompresní zastávky.

Kromě potápěčských funkcí nabízí produktová řada Descent celé spektrum nástrojů a možností, se kterými se setkáte u většiny hodinek portfolia Garmin. Samozřejmostí je podpora různých druhů pozemních sportů, lifestylové funkce a možnosti sledování zdraví. Hodinky jsou kompatibilní se zařízeními s Androidem a iOS a pro všechny dostupné potápěčské funkce není zapotřebí žádné předplatné.

Huawei Watch Ultimate

Hodinky Huawei Watch Ultimate nás v redakci překvapily v první řadě přibaleným prodlouženým řemínkem pro nošení na neoprenu. Odolnost hodinek je certifikována standardem ISO 22810:2010 a normou EN13319 pro potápěčské vybavení. Pouzdro hodinek by tak mělo odolat reálnému ponoru až 100 metrů, což je pro lifestylově orientované hodinky netradičně vysoká hodnota.

Potápěčům hodinky nabízejí podporu rekreačního a technického potápění či freedivingu. I v případě Watch Ultimate nechybí dekompresní algoritmus Bühlmann ZHL-16c s upozorněním na NDL, dekompresními zastávkami a dalšími bezpečnostními funkcemi. V nabídce naleznete také nástroje pro přípravu ponoru jako Deco a NDL kalkulačka nebo režim tréninku apnoe. Hodinky jsou kompatibilní se systémem Android i iOS.

Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Apple Watch Ultra
Tip redakce
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram