Recenze: chytré hodinky Amazfit Balance
Amazfit Balance mě na první pohled zaujaly svojí kombinací elegantního hliníkového pouzdra se sportovním nylonovým řemínkem. Hodinky sice působí svými materiály jako cenově dostupnější, ale v jejich pouzdře se skrývá velmi dobře vybavený systém s celým spektrem sportovních, zdravotních i chytrých funkcí. Jak si hodinky stojí v porovnání s konkurencí?
Nejčastější dotazy a odpovědi
Ano, hodinky jsou kompatibilní se systémy Android (7.0 a výše) a iOS (14.0 a výše). Aplikaci Zepp tak naleznete v obchodě Google Play i App Store. Uživatelé systému iOS ale bohužel nemají přístup k rychlým odpovědím, ale jen k notifikacím.
Ano, pouzdro hodinek je odolá tlaku 5 ATM (50 m) v laboratorních podmínkách. V praxi by jim proto plavání v bazénu nebo na otevřené vodě nemělo uškodit. Na šnorchlování nebo hlubší ponory vám spíše doporučuji odolnější potápěčské hodinky.
Hodinky Amazfit Balance jsou vhodné pro uživatele, kteří hledají cenově dostupné hodinky se solidníkvalitou zpracování a solidními funkcemi. Sportovcům hodinky nabízí přesnou GPS, navigaci, tvorbu vlastních tréninků či pokročilé běžecké metriky.
Ano, hodinky jsou vybaveny NFC čipem, který umožňuje platit bezkontaktně. Platforma Zepp Pay podporuje především platební službu Curve a některé lokální banky ve vybraných zemích.
Technické parametry svědčí o dobrém poměru ceny a výkonu
Hodinky Amazfit Balance nabízí za svoji výhodnou cenu velmi slušné parametry. Velký AMOLED displej s vynikajícím maximálním jasem, 2týdenní výdrž baterie při běžném používání, dvoupásmová GPS a hmotnost díky které hodinky na ruce ani neucítíte. Jediným kompromisem může být odolnost 5 ATM, která hodinky předurčuje spíše na souš nebo aktivity na hladině (hlavně plavání).
Parametr | Hodnota |
---|---|
Typ řemínku | 22mm nylonový |
Odolnost | 5 ATM |
Displej | AMOLED, 1,5“, 480 x 480 px, 1500 nitů |
Výdrž baterie | 14 dní (běžné používání), 50 dní (režim digitálních hodinek) |
Způsob nabíjení | Magnetický napájecí adaptér |
Konektivita | Bluetooth, Wi-Fi, NFC, GPS, Galileo, Glonass, BDS |
Operační systém | Zepp OS 4.0 |
Rozměry (bez řemínku) | 46 x 46 x 10,6mm |
Hmotnost (bez řemínku) | 35 g |
Technické parametry nejsou jedinými vlastnostmi, které byste měli před koupí hodinek zvážit. Více informací o jejich funkcích a vlastnostech naleznete v našem článku o tom, jak vybrat chytré hodinky, nebo se podívejte na recenze konkrétních modelů.
Design kombinuje sport s elegancí
Z hlediska designu výrobce vsadil na jednoduchost a eleganci. Na rozdíl od Amazfit Cheetah Pro s plastovým pouzdrem a mohutnou titanovou lunetou se u Balance setkáte s celohliníkovým tělem. Sklíčko displeje je nataženo téměř na celou přední plochu hodinek. Samotná fyzická luneta chránící displej pro bočními nárazy má šířku méně než jeden milimetr.
Hodinky tak jednoznačně působí na první pohled promyšleně. Přispívá k tomu i fakt, že černý rámeček obrazovky je také relativně tenký. Nicméně korunka na svém místě nedrží nejpevněji, mírně se kýve, což neprospívá dojmu odolnosti nebo snad prémiovosti. Přestože výrobce její materiál nespecifikuje, jedná se pravděpodobně o plast, který je v této cenové relaci očekávaný. Nižší kvalita zpracování korunky při běžném používání ale nepřekáží.
S displejem na slunci nebudete mít problém
1,5“ AMOLED displej s rozlišením 480 x 480 px je na první pohled jednoznačné plus. Obraz se ale v praxi nezdá tak ostrý, jak jsem u těchto parametrů očekával. Také technologie AMOLED většinou přináší vyšší kontrast a sytost barev, což se ale nedá říci o těchto hodinkách. Ve své cenové kategorii je však displej velice povedený. Pokud nepřicházíte do kontaktu s chytrými hodinkami vyšších řad, tak si pravděpodobně těchto nuancí nevšimnete.
Maximální jas dosahuje slušných 1500 nitů, díky čemuž jsem s čitelností na přímém slunci neměl sebemenší problém. Displej je pokryt vypouklým 2,5D temperovaným sklíčkem s oleofobní vrstvou, která v praxi pěkně odpuzuje otisky prstů. Nicméně po více než dvou týdnech testování se na něm objevily mikroškrábance. Z toho důvodu by bylo výhodnější safírové sklíčko, které však v této cenové kategorii nelze očekávat.
Slabší stránkou je také odezva při rychlejším pohybu v systému. Některé kroky jsem musel opakovat, aby je hodinky zaznamenaly. Také některé animace jsou méně plynulé, což může svědčit o nižší obnovovací frekvenci displeje nebo nižším výkonu hardwaru. Pokud ale nemáte srovnání s výkonnějšími hodinkami z řady prémiových, tak si tohoto menšího nedostatku ani nebudete všímat a hodinkám jej brzy odpustíte.
K pohodlí nošení mám drobné poznámky
Amazfit Balance jsou dostupné ve více barevných provedeních, která mohou být doplněna buď silikonovým nebo nylonovým řemínkem. Já jsem testoval verzi s 22mm nylonovým řemínkem. S jeho estetikou jsem byl velmi spokojen, ale chyběla mu elasticita.
S podobným problémem jsem se setkal u Amazfit Cheetah Pro – krásný řemínek, který mě ale při pevném utažení mírně tlačil na zápěstí. S nylonovým řemínkem jsou dodávány i mnohem větší a dražší outdoorové hodinky Garmin Enduro 3. U nich jsem se ale s tímto problémem nesetkal, protože je jejich řemínek pružnější.
Jak se dočtete níže v recenzi, nylonový řemínek může být limitující i při sportování. Jeho nízká elasticita může vést k tomu, že i když jej pořádně utáhnete, přesnost měření tepovky nemusí být nejlepší. Pro sportování proto jednoznačně doporučuji spíše verzi se silikonovým řemínkem nebo řemínek před aktivitou vyměnit, což je díky Quick Release úponu velmi jednoduché.
Další nevýhodou řemínku je fakt, že pokud ho propotíte nebo osprchujete, chvíli potrvá, než uschne.
Výdrž baterie je jednoznačnou výhodou
Hodinky dostaly 475mAh baterii, kterou dokáže systém Zepp OS 4 velmi efektivně využívat. Výrobce uvádí, že při běžném používání dosáhne výdrž na jedno nabití 14 dní a v režimu spořiče baterie až 25 dní. Bližší informace o podmínkách těchto hodnot naleznete na stránkách výrobce. Já jsem hodinky podrobil vlastnímu testu, jehož podmínky bych umístil mezi běžné a náročné používání:
- 30 minut sportovních aktivit denně,
- 5 minut hovorů denně,
- pravidelné měření saturace krve,
- automatické měření stresu a tepovky každých 5 minut,
- deaktivovaný Always-on displej,
- 400 rozsvícení displeje denně,
- 45 minut rozsvíceného displeje denně.
V těchto podmínkách mi hodinky vydržely přibližně 11 dní, což je velmi slušné číslo. Pokud bych upravil frekvenci měření zdravotních metrik, snadno bych dosáhl výrobcem uvedené hodnoty. Pokud jsem aktivoval Always-on displej a ostatní podmínky zůstaly stejné, klesla výdrž baterie na necelých pět (v lepším případě sedm) dní, což souhlasí s hodnotou výrobce.
Výdrž baterie je ovlivněna nastavením GPS
Hodinky umožňují upravovat způsob záznamu polohy přes GPS. V základní nabídce můžete vybrat automatický výběr všech nastavení, prioritu přesnost nebo prioritu úsporu energie. Zvolit můžete také vlastní režim, ve kterém si vybíráte manuálně počet pásem a využívané satelitní systémy.
Nastavení GPS během aktivit výrazně ovlivňuje výdrž baterie. Maximální přesnost znamená největší nároky na energii a výdrž na jedno nabití přibližně 26 hodin. Pokud při aktivitě stanovíte jako prioritu úsporu baterie, naroste výdrž hodinek na 52 hodin.
Sportovní funkce si zamilujete
Amazfit Balance jsou na pomezí lifestylových hodinek a sporttesterů. Vypovídá o tom v první řadě více než 150 sportovních režimů, mezi nimiž nechybí jóga, lyžování či dokonce venčení psa. Obecně ale platí, že nejvíce detailů a metrik vám hodinky nabídnou v souvislosti s běžeckými aktivitami. Platí také, že sportovní funkce jsou v mnohém velmi podobné hodinkám Amazfit Cheetah Pro.
Přesnost tepovky je vzhledem k ceně vynikající
Přesnost měření tepovky jsem se rozhodl porovnat s hrudním pásem Polar H10+. Jak vidíte na snímku níže, většinu času nabízely obě zařízení podobné hodnoty. V některých situacích ale hodinky Amazfit Balance zaznamenaly příliš vysoká čísla. Důvodem byl pravděpodobně nylonový řemínek, který jsem nemohl mít utažen až na doraz, protože mě příliš tlačil. Kontakt senzoru s pokožkou tím pádem nebyl tak spolehlivý jako u hrudního pasu.
Přesnost GPS mě příjemně překvapila
Hodinky jsou pro záznam trasy během aktivity vybaveny GPS modulem, který podporuje několik satelitních systémů (GPS, Galileo, Glonass, BDS). Já jsem se přesnost rozhodl porovnat s hodinkami Garmin Forerunner 165, které sice nabízejí jen jedno pásmo, ale v našich testech obstály vzhledem ke své ceně velmi dobře.
Obě zařízení byla nastavena tak, aby upřednostnila přesnost určení polohy. Ve výsledku je přesnost Amazfit Balance velmi dobrá. Trasa je plynulá, pěkně zakreslená do podkladu a jen místy s odchylkami, hlavně ve vysoké zástavbě a v lese na svahu. Ovšem navzdory absenci dvoupásmové GPS jsou hodinky Garmin Forerunner 165 o něco přesnější.
Přesnost jednotlivých nastavení GPS je srovnatelná s outdoorovými hodinkami Amazfit T-Rex 3. Nejlepší výsledky nabízí priorita přesnost a s největšími odchylkami se setkáte v případě úspory baterie. Automatický výběr je zlatou střední cestou.
Topografické mapy a navigace
Hodinky umožňují importovat trasy ve formátu .gpx. Svou trasu můžete naplánovat pomocí libovolného nástroje, který preferujete (online mapy, mobilní aplikace nebo fitness zařízení), a následně ji prostřednictvím aplikace Zepp nahrát do hodinek. Já jsem si takhle vytvořil novou trasu v okolí, které jsem neznal, uložil ji jako soubor .gpx a následně importoval do hodinek, aby mě mohli navigovat v neznámém terénu.
Mapy jsou poměrně detailní a díky 1,5“ displeji skvěle přehledné. Přestože některé animace v menu nejsou nejplynulejší, vykreslování mapy je rychlé. Jediný problém je fakt, že mapu musíte vždy ovládat jen pomocí dotykových nebo fyzických tlačítek (včetně korunky), což je nepohodlné. Klasický pohyb dotykem jako na chytrém telefonu nebo hodinkách Garmin bych proto mnohem více ocenil.
Na druhou stranu oceňuji dostupnost offline map. Stačí v aplikaci Zepp nastavit výřez, požadované oblasti a ten následně v hodinkách nastavit ke stažení. V nastaveních můžete dále změnit barvu překonané a plánované trasy nebo odchylku od trasy, při které vás hodinky na tento fakt upozorní (20, 50 a 100 m nebo vlastní).
Personalizované tréninky a trenér Zepp
Dostupnost tréninkových plánů je vždy u hodinek velké plus. Hodinky Amazfit Balance nabízí dva druhy tréninků – Základní plán s umělou inteligencí a běžecký plán s jasně stanoveným cílem.
Trénink vytvořený umělou inteligencí je přizpůsobivý a pravidelně se automaticky aktualizuje podle výkonu a dalších zaznamenaných údajů. Před začátkem programu je třeba zadat základní informace jako počet tréninků týdně, jejich trvání a intenzita. Hodinky pak na každý den nastaví cíl, který zahrnuje například požadovanou průměrnou srdeční frekvenci a trvání aktivity. Hlavním záměrem je zlepšit kardiorespirační kondici, fyzickou výkonnost a celkový zdravotní stav uživatele.
Druhý typ běžeckých tréninků je navržen pro uživatele s konkrétním cílem (příprava na maraton nebo desetiboj). Stačí zadat základní údaje, jako je datum závodu, a hodinky automaticky vytvoří kompletní tréninkový plán přizpůsobený vašim potřebám.
Pokročilé sportovní metriky
Pomocí základních běžeckých údajů zaznamenaných během aktivit vypočítávají hodinky několik pokročilých metrik. Ty vypovídají o míře vaší regenerace, stavu tréninku nebo fyzické kondici. Přestože samotným hodnotám chybí více kontextu, v praxi jsou velkým přínosem. Hodinky totiž sledují jejich dynamický vývoj v době, který je důležitější než samotná hodnota.
Například stanovené VO2 Max 57 ml/kg/min je z mého pohledu příliš vysoké a netuším, jak hodinky toto číslo stanovily. Sportu se sice věnuji pravidelně, ale na rekreační úrovni. Odhadnutá hodnota je podle některých zdrojů na úrovni atletů, takže pro mě není 100% relevantní. Pokud si ale všimnu, že klesá, je mi jasné, že se moje kondička zhoršuje.
Mezi pokročilé metriky patří:
- připravenost,
- doba regenerace,
- výkon v reálném čase,
- výkon ve Wattech,
- rytmus (kadence),
- délka kroku,
- tréninkový efekt (poměr aerobní a anaerobní složky),
- tréninková zátěž,
- VO2 Max.
V neposlední řadě jsou k dispozici funkce jako Virtual Pacer pro udržování stálého tempa běhu nebo automatická pauza aktivity po zastavení či poklesu tempa pod definovanou mez.
Lifestylové funkce osloví hovory či posíláním zpráv
V lifestylových funkcích hodinky jednoznačně nezaostávají a nabízejí možnosti, které jsou dobře známy z ostatních hodinek Amazfit. Těšit se můžete na zrcadlení hovorů přes Bluetooth, předdefinované odpovědi na zprávy, klávesnici, hlasové zadávání či ovládání hudby s offline úložištěm na .mp3 soubory.
Zrcadlení hovorů
Pokud se budete nacházet v dosahu Bluetooth signálu, můžete pomocí hodinek odbavovat hovory. Vytáčet můžete poslední volaná čísla, libovolné číslo pomocí numerické klávesnice nebo jeden z oblíbených kontaktů, které nastavíte v aplikaci Zepp.
Kvalita hovorů je na dobré úrovni. Při maximální hlasitosti je druhá strana slyšet srozumitelně i v rušném prostředí. Mikrofon hodinek má také dobrou kvalitu a v tichém prostředí si druhá strana na nic nestěžovala. Na rušné ulici je ale situace poněkud odlišná a několikrát jsem musel odpovědi opakovat.
Bezkontaktní platby
Na rozdíl od Amazfit Cheetah Pro jsou hodinky vybaveny NFC modulem. Díky tomu s nimi můžete bezkontaktně platit. Hodinky využívají jako primární platební službu Curve a kromě ní podporují jen některé lokální banky.
Oznámení a odpovědi na zprávy
V aplikaci Zepp si můžete vybrat, které aplikace mají odesílat do hodinek oznámení. Oznámení jsou zobrazována v plném znění. V případě, že se jedná o zprávu a jste uživatelem Androidu, můžete na ni také odpovědět. Vybrat můžete v podstatě jakýkoli způsob odpovědi, jaký preferujete. K dispozici máte v první řadě předdefinované odpovědi, jejichž znění můžete upravovat v aplikaci. Druhou možností jsou odpovědi ve formě emoji.
Situace začne být zajímavá, když zvolíte možnost vlastní odpovědi. Zprávu můžete buď vyťukat na typicky mikroskopické klávesnici, nebo ji můžete nadiktovat. Poslední možností jsou chytré odpovědi pomocí asistenta Zepp Flow. Pokud asistentovi dovolíte prohlížet vaše upozornění, může vám navrhnout odpovědi.
Když mi partnerka napsala zprávu s otázkou, co bude k večeři, asistent navrhl odpovědi, ve kterých navrhoval těstoviny, sushi nebo se zeptal na preference partnerky. Před odesláním můžete zprávu upravit pomocí klávesnice. Odpovědi jsou velmi stručné a občas generovány v angličtině a ne v jazyce, ve kterém zpráva přišla. Nicméně i přes tyto nedokonalosti považuji možnost za velmi pokrokovou a překvapivě dobře fungující.
Ovládání a vlastní úložiště hudby
Pokud posloucháte během sportování hudbu, můžete s hodinkami spárovat bezdrátová sluchátka a využít jejich úložiště pro vlastní hudbu. Je však třeba mít skladby uložené ve formátu .mp3 v paměti telefonu. Kopírování probíhá přes aplikaci Zepp a k dispozici máte 2,2 GB prostoru, což na druhou stranu není hodně.
K přehrávání vlastních skladeb a podcastů můžete využít také vestavěný reproduktor hodinek.
Hodinky můžete využít jako zdroj hudby nebo jako ovladač přehrávání z chytrého telefonu. Služby jako Spotify nebo YouTube Music v hodinkách bohužel nenajdete a nejsou k dispozici ani v obchodě aplikací.
Asistent Zepp Flow
Asistenta Zepp Flow můžete použít i mimo odpovědi na zprávy. Můžete jím hlasově ovládat některé funkce hodinek nebo se ho můžete ptát na různé otázky. Pokud budou hodinky v dosahu chytrého telefonu s připojením na internet, asistent najde odpověď. Asistent rozumí v době kdy hodinky testujeme angličtině, francouzštině, němčině, italštině a španělštině.
Hodinkám samozřejmě nechybí ani funkce jako stopky, časovač, budík, světové hodiny, hlasový záznamník či kalendář.
Zdravotní funkce – základ doplněný praktickými nástroji
Zdravotní funkce zahrnují v první řadě sledování srdeční frekvence, kterou hodinky využívají k výpočtu dalších důležitých ukazatelů. Počet dostupných zdravotních funkcí považuji za základní, je však doplněn například o měření složení těla, se kterým se u většiny konkurenčních hodinek nesetkáte.
Měření jedním klepnutím
Hodinky dokážou během 45sekundového měření stanovit hladinu okysličení krve, aktuální tepovou frekvenci a úroveň stresu. U většiny konkurenčních hodinek jsou všechny tyto hodnoty zaznamenávány samostatně. Proto oceňuji, že u Amazfit Balance je celý proces jednodušší. Naměřené výsledky jsou přehledně zpracovány a s výjimkou drobných odchylek odpovídají realitě.
Tepovku, stres a okysličení krve můžou hodinky monitorovat i kontinuálně s různou frekvencí. Minimálně však každou minutu, což není z hlediska přesnosti optimální. Myslím si, že s tak dobrým hospodařením s baterií by si hodinky zasloužily také měření každou vteřinu.
Denní cíle
Hodinky nabízejí několik denních cílů, které mají uživatele udržovat v pohybu. Základem jsou kroky, čas spalování tuků a množství hodin přerušených stáním nebo pohybem. Namísto kroků můžete jako hlavní cíl zvolit i spálené kalorie. Cílové hodnoty upravíte přímo na hodinkách a každé splnění cíle je doplněno malou motivační gratulací s odznakem.
Kromě toho máte k dispozici hodnotu PAI (personal activity inteligence). Hodnota je počítána na základě trvání aktivit nízké, průměrné a vysoké intenzity. Vaším cílem je udržovat hodnotu 100 každý den. Já jsem hodinky testoval v období, kdy jsem byl méně aktivní. Navzdory pravidelným běhům se mi hodnotu 100 bohužel nepodařilo ani jednou dosáhnout.
Monitorování spánku
Pokud hodinky nosíte i během spánku, poskytnou vám analýzu, která vám může pomoci zlepšit vaše spánkové návyky. Sám jsem je používal ke sledování spánku pravidelně a přesnost záznamu času usínání a probouzení hodnotím pozitivně.
Přímo na hodinkách si můžete prohlédnout i podrobnosti, jako jsou doby jednotlivých fází spánku či průběh srdeční frekvence během noci. V aplikaci dále naleznete další podstatné metriky včetně stručného komentáře s doporučením, které aspekty spánku zlepšit.
Se sledováním spánku jsem měl problém jen v jedné situaci, kdy byl můj spánek nad ránem přerušen dvouhodinovou přestávkou kvůli cestě na letiště. Po návratu jsem si šel opět lehnout a spal jsem další tři hodiny. Amazfit Balance tuto druhou etapu vůbec nezaznamenaly jako spánek nebo zdřímnutí, což mě trochu zklamalo. Na druhou stranu chytrý prsten Amazfit Helio Ring mi připsal devět hodin spánku s dvouhodinou přestávkou v době cesty na letiště a zpět.
Měření složení těla
Pro měření složení těla využívají hodinky bioimpedanční metou. Velice zjednodušeně lze říci, že měří elektrický odpor v těle. Tím, že různé tkáně kladou elektřině různý odpor, jsou získávány hodnoty jejich procentuálního zastoupení.
Při opakovaných měřeních byly mé hodnoty poměrně stálé. Jelikož si dlouhodobě udržuji stejnou hmotnost a moje svalová hmota se výrazně nemění, byly pro mě výsledky uspokojivé.
Závěr – pro koho jsou hodinky Amazfit Balance vhodné?
Amazfit Balance doporučuji každému, kdo hledá kompromis mezi lifestylovými a sportovními hodinkami. Zároveň osloví ty, kteří nechtějí za kvalitu hodně utrácet. Hodinky totiž nabízejí za výhodnou cenu solidní kvalitu zpracování, bohatou nabídku sportovních funkcí a slušný arzenál chytrých nástrojů.
Sportovci se mohou těšit na tréninkové plány pro každý den, přesný záznam trasy pomocí dvoupásmové GPS, navigaci s topografickými mapami či pokročilé tréninkové metriky. Z lifestylových funkcí je třeba zmínit zrcadlení hovorů, bezkontaktní platby nebo chytré odpovědi na zprávy pomocí umělé inteligence.
V čem ale hodinky jednoznačně zaostávají, je nabídka aplikací třetích stran. Do hodinek nestáhnete ani streamovací služby jako Spotify či YouTube Music. Také mi překážel pohyb po mapě, který je omezen jen na fyzická a dotyková tlačítka. Intuitivní pohyb jako na chytrém telefonu nebo hodinkách s Wear OS mi chyběl.
Recenze: chytré hodinky Amazfit Balance
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Operační systém
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
Cenově dostupné hodinky s přesným záznamem tepovky a bohatými funkcemi
Amazfit Balance mě na první pohled zaujaly svojí kombinací elegantního hliníkového pouzdra se sportovním nylonovým řemínkem. Hodinky sice působí svými materiály jako cenově dostupnější, ale v jejich pouzdře se skrývá velmi dobře vybavený systém s celým spektrem sportovních, zdravotních i chytrých funkcí. Jak si hodinky stojí v porovnání s konkurencí?
Klady
- Dobrá kvalita zpracování
- Výborný poměr cena/výkon
- Velký displej
- Vynikající výdrž baterie
- Přesné GPS
- Navigace a offline mapy
- Bezkontaktní platby
Zápory
- Bez podpory streamovacích služeb
- Nylonový řemínek nesedne každému
- Omezená nabídka aplikací třetích stran
- Méně intuitivní pohyb po mapě