Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tune Beam 2
JBL Tune Beam 2 jsou povedená bezdrátová sluchátka se skvělým poměrem mezi cenou a kvalitou. Potěší svým kompaktním a lehkým provedením, perfektní kvalitou zvuku v dané cenové hladině a dlouhou výdrží baterie. S mobilní aplikací JBL Headphones dosáhnete na pestrou škálu doplňkových funkcí, které zlepšují celkový zážitek z poslechu.
Nejčastější otázky a odpovědi
Maximální výdrž sluchátek JBL Tune Beam 2 činí 12 hodin, pouzdro jim pak dodá dalších 36 hodin poslechu. Během mého testu uvedené hodnoty odpovídaly realitě.
Funkce JBL Tune Beam 2 rozšiřuje mobilní aplikace JBL Headphones, ve které si můžete například nastavit ekvalizér, přizpůsobit si zvukový zážitek s funkcí Personi-Fi 3.0, nastavit si ovládací gesta a mnoho dalšího.
Sluchátka JBL Tune Beam 2 jsou vhodná pro každého, kdo hledá kvalitní a cenově dostupná bezdrátová sluchátka s velmi dobrým zvukem a pohodlným nošením. Díky jejich kompaktní konstrukci a pohodlným silikonovým špuntům jsou ideální pro aktivní uživatele, kteří je používají při sportu, cestování nebo každodenním poslechu hudby. Potěší i dlouhou výdrží baterie a doplňkovými funkcemi v mobilní aplikaci.
Obsah balení a technické parametry
Obsah balení bezdrátových sluchátek JBL Tune Beam 2 nijak nevybočuje z portfolia sluchátek JBL. Kromě samotných sluchátek v nabíjecím pouzdře zde najdete napájecí kabel s USB-C konektorem, nezbytnou dokumentaci a tři různé velikosti špuntů do uší.
JBL Tune Beam 2 jsem měla během testu k dispozici v elegantní černé barvě. Kromě toho jsou ale dostupná i v bílé a modrozelené.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Typ sluchátek | True Wireless |
Rozměry nabíjecího pouzdra | 6,1 × 2,9 × 4,7 cm |
Celková hmotnost pouzdra se sluchátky | 52,4 g |
Konektivita | Bluetooth 5.3 |
Výdrž baterie | 12 hod (sluchátka), 36 hod (pouzdro) |
Odolnost - stupeň krytí | IP54 |
Podporované kodeky | AAC, SBC |
Frekvenční rozsah | 20–20 000 Hz |
Citlivost | 100 dB |
Impedance | 16 ohm |
Mikrofon | Ano |
Lehká sluchátka, skladné pouzdro
Sluchátkům a dobíjecímu pouzdru dominuje plast, který na první pohled může působit trochu obyčejně a levně. Na druhou stranu je ale celek příjemně lehký, což během nošení sluchátek bezpochyby oceníte.
Pouzdro zaujme kompaktními rozměry, díky kterým se pohodlně vejde nejen do batohu či kabelky, ale i do kapsy. Povrch pouzdra je matný, díky čemuž na něm nejsou zřetelné otisky prstů. Na přední straně najdete logo JBL a trojici LED diod indikujících zbývající kapacitu baterie pouzdra. Ve spodní části pak nechybí USB-C konektor.
Kvalita zpracování pouzdra je na velmi dobré úrovni. Nemá tendenci se v kabelce otevírat, stejně tak u mnou testovaného produktu nedocházelo k viklání víka.
Samotná sluchátka jsou příjemně lehká a v uších pohodlná. Netlačila mě ani při delším poslechu, za což u mě dostávají palec nahoru. Pozitivně ostatně hodnotím i tři různé velikosti špuntů v balení, takže si téměř každý vybere variantu vhodnou právě pro sebe (já jsem zvolila tu nejmenší).
JBL Tune Beam 2 mají typickou nožku, stejně jako JBL Tune Flex 2 (s možností volby mezi špunty a peckami). Naopak JBL Tune Pods 2 sází na fazolový tvar, který mně osobně tolik nevyhovuje a v uších mi moc neseděl. To je hlavní rozdíl mezi těmito sluchátky, jejich další parametry jsou pak prakticky totožné. Pro lepší představu vizuálních rozdílů si můžete prohlédnout galerii níže.
Párování je hotové raz dva
Uvedení sluchátek do provozu je velmi snadné a otázkou okamžiku. Pokud je budete propojovat s mobilním telefonem s Androidem, díky funkci Fast Pair je připojíte jedním kliknutím. JBL Tune Beam 2 podporují také funkci Microsoft Swift Pair pro jednoduché spárování s počítačem se systémem Windows 10+.
V ostatních případech (například při párování s iPhonem) stačí jen sluchátka vybrat ze seznamu dostupných zařízení v sekci Bluetooth.
Jak se ukázalo z mého testu, stabilita připojení závisí na způsobu použití. Při poslechu hudby je bezproblémová. Já jsem se se sluchátky volně pohybovala po domě napříč různými místnostmi a patrem a uklízela, aniž by připojení vypadlo. Na druhou stranu při Zoom callu stačilo odejít přibližně 5 až 6 metrů od počítače do vedlejší místnosti a připojení vypadlo.
Z hlediska konektivity u JBL Tune Beam 2 nenajdete funkci Auracast, kdy sluchátka fungují jako vysílač i přijímač a umožňují sdílení zvuku mezi více zařízeními. Tuto funkci nabídnou například dražší JBL Tour Pro 3.
Jednoduché ovládání
K ovládání sluchátek pak využijete dotykové plošky přímo na sluchátkách. Pomocí různých gest můžete přímo na sluchátkách přepínat skladby, přijímat hovory nebo třeba měnit nastavení režimu poslechu. Pokud budete mít problém si všechny gesta zapamatovat (jako já), bude vám vodítkem mobilní aplikace.
Dotykové plošky jsou poměrně citlivé a během testu se mi párkrát stalo, že jsem je stiskla omylem, zatímco jsem si jen upravovala pozici sluchátka v uchu. Osobně mi také dělal problém trojklik, kterým se lze vrátit na předchozí skladbu. Musela jsem se hodně soustředit a ne vždy byla úspěšná. V některých případech jsem dokonce třikrát slyšela signalizaci sluchátek o dotyku, ale nejspíš bylo gesto provedeno příliš rychle a skladba se nevrátila. S tím jsem bohužel bojovala i u JBL Flex 2 a Buds 2.
Funkce rozšiřuje mobilní aplikace JBL Headphones
Abyste ze sluchátek vytěžili maximum, doporučuji si do mobilního telefonu stáhnout aplikaci JBL Headphones, která je zdarma dostupná App Store i Google Play. Aplikace je sama o sobě velmi přehledná, takže se v ní poměrně jednoduše zorientujete.
Pokud budete sluchátka používat s počítačem, aplikaci zde samozřejmě nenajdete. JBL Tune Beam 2 si nicméně zapamatují nastavení z mobilní aplikace a to používají i při použití s počítačem.
Ambient Sound Control
V sekci General najdete možnost pro nastavení požadovaného režimu poslechu. Můžete si zvolit:
- Noise Cancelling: omezuje pronikání okolních hluků.
- Ambient Aware: opak předchozí funkce, zvuky okolí zesiluje.
- Talk Thru: hlasitost přehrávané hudby se automaticky sníží na minimum a zesílí okolní zvuky, čímž usnadňuje rozhovor bez vyrušení.
Funkci Noise Cancelling doporučuji nastavit na co nejvyšší úroveň. I v takovém případě však výsledek není stoprocentní a já například zvuk ťukání do klávesnice bez problémů slyšela (jen trochu tlumeně). Funkce Ambient Aware mi přišla vhod během procházky, kdy jsem díky ní lépe slyšela cyklistu za sebou. Funkce Talk Thru se pak může hodit třeba v okamžiku, kdy posloucháte hudbu a najednou na vás někdo začne mluvit.
I když funkce ANC nedosahuje takových kvalit jako u dražších modelů, subjektivně mi přišla právě u JBL Tune Beam 2 nejpovedenější. U JBL Tune Flex 2 je třeba pro dosažení nejlepšího efektu volit špuntové provedení sluchátek (nikoliv peckové), JBL Tune Pods 2 mi vzhledem ke svému tvaru v uších tolik neseděla, což má samozřejmě na kvalitu ANC zásadní vliv.
Bluetooth multipoint
JBL Tune Beam 2 lze připojit až ke dvěma zařízením najednou (já vyzkoušela MacBook a iPhone). Mezi zdroji přehrávání můžete jednoduše přepínat, prodleva činí maximálně pár vteřin. Na počítači jsem například sledovala film a mezitím vyřídila hovor na telefonu. Po skončení telefonování se zdroj přehrávání opět přepnul na počítač.
Smart Audio &Video
Dále můžete přepínat mezi režimem pro poslech audia nebo videa. Já si s oběma režimy zkusila pustit část filmu a je pravda, že Video Mode mě tak nějak více vtáhl do děje a efekty byly dynamičtější. Pokud si tedy pouštíte film, doporučuji mód vyzkoušet.
Gesta
V další sekci si můžete do jisté míry přizpůsobit gesta na obou sluchátkách. Nastavení gest není úplně libovolné, vybírat proto můžete pouze z přednastavených voleb.
Ekvalizér
V sekci Audio najdete možnost výběru ekvalizéru. Kromě přednastavených voleb si lze nastavit svůj vlastní ekvalizér a zážitek z poslechu tak maximálně přizpůsobit svým potřebám.
Spatial Sound
Doporučuji také prozkoumat nastavení režimu Spatial Sound, který simuluje zvuk v 3D prostoru. Za mě s touto volbou zvuk pocitově přichází z více různých směrů a ještě více mě vtáhl do děje. Vybrat si můžete režim pro sledování filmů, poslech hudby a hraní her.
Personi-Fi
Skvělou funkcí je také Personi-Fi, s níž se zvuk upraví tak, aby odpovídal vašemu osobnímu poslechovému profilu. Test vašeho sluchu zabere jen pár minut a celým procesem vás aplikace provede. Pokud máte potíže slyšet určité tóny nebo třeba na jedno ucho slyšíte hůře, sluchátka vám poté dokážou nabídnout kvalitnější zážitek z poslechu na míru vašim potřebám.
I když se nepovažuji za člověka, který má se sluchem potíže, rozdíl jsem skutečně zaznamenala. Doporučuji si proto testem projít, výsledek je znát.
Další funkce
Mobilní aplikace nabízí i řadu doplňkových funkcí. Pojďme se na ně ve stručnosti podívat.
- Z doplňkových funkcí si můžete například nastavit maximální hlasitost, která nepřesáhne 85 dB, aby byl chráněn váš sluch.
- Aplikace také nabízí relaxační zvuky přírody, které mohou přijít vhod třeba během meditace.
- Nechybí ani funkce Find My Buds nebo režim úspory baterie.
- Nechybí ani několik funkcí pro zkvalitnění vašich hovorů. Sound Level Optimizer automaticky koriguje hlasitost druhé strany během hovoru, aby nebyl zvuk příliš hlasitý nebo tichý a v praxi funguje spolehlivě.
- V sekci Sound a Voice Setting si můžete určit, zda má hlas vás a druhé strany během hovoru znít přirozeně, nebo zda mají být podpořeny výšky či hloubky. Mně se nejvíce osvědčil právě přirozený režim, volba je však na vás.
- Funkce Voice Aware vám umožní přizpůsobit si, jak moc během hovoru uslyšíte svůj vlastní hlas. Můžete tak snadněji korigovat, abyste na druhou stranu nekřičeli nebo naopak nemluvili příliš potichu. Pro mě osobně je funkce rušivá, proto jsem se rozhodla ponechat ji vypnutou.
V porovnání s dražšími JBL sluchátky zde chybí například funkce Private Call Mode, při níž lze jedno sluchátko využít jako mikrofon během telefonování. Počítejte i s absencí funkce Head Tracking (funkce sledování pohybu hlavy při prostorovému zvuku).
Jak hodnotím kvalitu zvuku
Velkou předností bezdrátových sluchátek JBL Tune Beam 2 je bezpochyby jejich zvukový projev. Ve své cenové kategorii totiž podle mě hrají nadprůměrně. Přítomné 10mm dynamické měniče se postarají o velmi silné basy, plné středy i jasné výšky. Předchozí generace disponovala 6mm měniči a v tomto směru jsme se tedy dočkali vylepšení. Nejlepších výsledků jsem přitom docílila v momentě, kdy jsem aktivovala zmíněnou funkci Personi-Fi a trochu si pohrála s ekvalizérem. Sluchátka se mi osvědčila také při poslechu podcastů a sledování filmů.
Tip pro náročnější uživatele: JBL Tour Pro 3 disponují v každém sluchátku dvěma měniče (10mm dynamickým měničem a měničem s vyváženou armaturou). Také podporují Hi-Res Audio a kodek LDAC, což je rozhodně znát na kvalitě zvuku. JBL Tour Pro 3 jsou sice dražší, nicméně pokud nejste omezeni rozpočtem, v kontextu kvality zvuku je lze jednoznačně doporučit.
JBL Tune Beam 2 jsou samozřejmě určeny také pro pohodlné telefonování, k čemuž slouží kombinace šesti mikrofonů. Mají za úkol zachytávat hlas a přenášet jej jasně a srozumitelně, bez jakýchkoliv ozvěn. Nutno říct, že s druhou stranou jsem se bez potíží domluvila i v případě, že jsem zrovna byla venku během větrného počasí. Mezigeneračně v tomto ohledu sluchátka prošla změnou, u JBL Tune Beam se jedná o čtyři mikrofony.
Ačkoliv JBL Tune Beam 2 nemají certifikaci pro Zoom hovory (narozdíl od JBL Tour Pro 3), během mého testu fungovaly při telefonování prakticky totožně a mají ode mě palec nahoru.
ANC má své mezery
Aktivní potlačení hluku funguje dobře spíše v tišším prostředí. Funkce jistě něco odfiltruje, nicméně není to stoprocentní. V hlasitějším prostředí (například vedle rušné silnice) do sluchátek přirozeně nějaký hluk proniká. Pomoct však může i správné utěsnění sluchátka v uchu, správně zvolená velikost špuntů a dostatečná hlasitost. S tímto problémem jste se mohli setkat již u předchozí generace a je tedy škoda, že na něm výrobce více nezapracoval.
Kvalita zvuku mi u JBL Beam 2, Flex 2 a Buds 2 přišla prakticky stejná a na výsledný zážitek měl největší vliv právě tvar sluchátka (a tím pádem i to, jak model seděl v mých uších). Osobně mi totiž nejvíce vyhovovala právě sluchátka JBL Tune Beam 2, případně Flex 2 ve špuntovém provedení. U Buds 2 jsem s jejich tvarem bojovala. Nicméně tyto preference jsou velmi subjektivní.
Užijete si až 48 hodin přehrávání
S JBL Tune Beam 2 dosáhnete stejně jako u předchozí generace až 48 hodin poslechu Výdrž baterie je tím pádem rozhodně silnou stránkou tohoto zařízení. Samotná sluchátka garantují 12 hodin na jedno nabití, dalších 36 hodin pak nabíjecí pouzdro. Vždy ale samozřejmě záleží na tom, jaké funkce se rozhodnete využívat.
Při poslechu se zapnutou funkcí ANC se bude jednat maximálně o 10 hodin, telefonování s funkcí ANC způsobí ještě rychlejší vybíjení a sluchátka vydrží maximálně 5 hodin. Nutno podotknout, že uvedené hodnoty dle mého testování odpovídají skutečnosti.
K nabíjení dobíjecího pouzdra slouží přiložený kabel s USB-C konektorem. Plného nabití dosáhnete za dvě hodiny. Sluchátka se v pouzdře během 10 minut dobijí na další 3 hodiny poslechu. Díky tomu si stačí udělat jen krátkou přestávku a rázem můžete v poslechu pokračovat poměrně dlouhou dobu. Bezdrátové nabíjení ale sluchátka nepodporují, tuto funkci najdete například u JBL Tour Pro 3.
Odolnost sluchátek JBL Tune Beam 2
JBL Tune Beam 2 jsou odolná dle parametru IP54. To znamená, že jsou sluchátka chráněna před omezeným množstvím prachu a stříkající vodou. Vzhledem k tomu je můžete bez problémů používat venku i během nepříznivého počasí či sportu, kdy se potíte. Dražší JBL Tour Pro 3 nabídnou odolnost dle parametru IP55, díky čemuž mohou být ještě vhodnější volbou pro fyzicky aktivní jedince.
Závěr – komu bych sluchátka JBL Tune Beam 2 doporučila?
Bluetooth sluchátka JBL Tune Beam 2 bych doporučila těm, kteří se poohlížejí po sluchátkách s příznivou cenovkou a velmi dobrou kvalitou zvuku. Oceňuji jejich lehké provedení, které je příjemné při nošení v uších. Výhodou je rovněž poměrně dlouhá výdrž baterie. Sluchátka potěší kompaktními rozměry. Předností je mobilní aplikace JBL Headphones, která nabídne spoustu doplňkových funkcí pro ještě lepší zážitek z poslechu.
Z nevýhod mohu zmínit, že dotykové plošky jsem párkrát stiskla omylem a tímto způsobem měnila nastavení sluchátek. Ačkoliv sluchátka podporují aktivní potlačení hluku, funkce rozhodně není stoprocentní a zvuky okolí do uší přesto pronikají (i když tlumeně). V této cenové kategorii se však jedná o nevýhodu, kterou jsem ochotná zařízení odpustit.
Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tune Beam 2
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Ovládání a funkce
-
Poměr cena/výkon
-
Využití na cesty
-
Využití na sport
-
Využití do kanceláře/na telefonování
-
Využití na gaming
-
Univerzální každodenní použití
Sluchátka za rozumnou cenu
JBL Tune Beam 2 jsou povedená bezdrátová sluchátka se skvělým poměrem mezi cenou a kvalitou. Potěší svým kompaktním a lehkým provedením, perfektní kvalitou zvuku v dané cenové hladině a dlouhou výdrží baterie. S mobilní aplikací JBL Headphones dosáhnete na pestrou škálu doplňkových funkcí, které zlepšují celkový zážitek z poslechu.
Klady
- Kvalita zvuku
- Funkce Personi-Fi
- Dlouhá výdrž baterie
- Kompaktní rozměry
- Příjemné nošení
- Výhodný poměr cena/výkon
Zápory
- Aktivní potlačení hluku není stoprocentní
- Dotykové plošky lze snadno stisknout omylem