Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tune Buds 2
JBL Tune Buds 2 jsou povedená bezdrátová sluchátka, která oceníte při poslechu hudby i podcastů, skvěle se hodí také na telefonování. Předností je mobilní aplikace JBL Headphones, která nabídne spoustu doplňkových funkcí. Pozitivně lze hodnotit i poměrně slušnou výdrž na jedno nabití nebo odolnost sluchátek vůči vodě a prachu.
Nejčastější otázky a odpovědi
Bezdrátová sluchátka JBL Tune Buds 2 vydrží až 12 hodin na jedno nabití, pouzdro jim pak dodá dalších 36 hodin. Při mém testu hodnoty odpovídaly skutečnosti.
JBL Tune Beam 2 spolupracují s mobilní aplikací JBL Headphones, kde si můžete mimo jiné upravit ekvalizér, vyladit zvuk podle svého sluchu pomocí funkce Personi-Fi 3.0, nastavit ovládání pomocí gest a využít i další užitečné možnosti přizpůsobení.
Sluchátka JBL Tune Buds 2 jsou ideální volbou pro ty, kteří hledají kvalitní zvuk za rozumnou cenu. Kompaktní rozměry oceníte, ať už nosíte sluchátka každý den do práce, cestujete nebo sportujete. Potěší poměrně dlouhou výdrží baterie a mobilní aplikací s pestrou nabídkou funkcí.
Obsah balení a technické parametry
Obsah balení bezdrátových sluchátek JBL Tune Buds 2 nijak nevybočuje od standardu JBL sluchátek. Součástí jsou samotná sluchátka s nabíjecím pouzdrem, napájecí kabel s USB-C konektorem, dokumentace a tři různé velikosti špuntů do uší.
Já jsem měla na test k dispozici JBL Tune Buds 2 v elegantní černé barvě, kromě toho jsou k dostání také v bílé a modrozelené. Přítomnost různých velikostí nástavců do uší kvituji, jelikož si tak prakticky každý uživatel přijde na své.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Typ sluchátek | True Wireless |
Rozměry nabíjecího pouzdra | 6,2 × 2,9 × 4,8 cm |
Celková hmotnost pouzdra se sluchátky | 51 g |
Konektivita | Bluetooth 5.3 |
Výdrž baterie | 12 hod (sluchátka), 36 hod (pouzdro) |
Odolnost - stupeň krytí | IP54 |
Podporované kodeky | AAC, SBC |
Frekvenční rozsah | 20–20 000 Hz |
Citlivost | 100 dB |
Impedance | 16 ohm |
Mikrofon | Ano |
Plastová sluchátka jsou v uších opravdu lehká
Sluchátka JBL Tune Buds 2 jsou vyrobena z plastu a stejný materiál dominuje i jejich nabíjecímu pouzdru. Díky tomu je celek opravdu velmi lehký, na druhou stranu působí na první pohled trochu laciným dojmem. Nízkou hmotnost sluchátek však při jejich nošení rozhodně oceníte.
Rozměry pouzdra nahrávají jeho snadnému umístění do batohu, kabelky i kapsy u bundy. Samotné pouzdro působí kvalitním dojmem, pant víka nevrže a nestalo se mi ani to, že by se v kapse samovolně otevřelo a sluchátka by vypadla.
Na přední straně pouzdra objevíte charakteristické JBL logo a nechybí ani praktická trojice LED diod informující o jeho orientační úrovni nabití. Ve spodní části se pak nachází napájecí USB-C konektor, bezdrátové nabíjení sluchátka bohužel nepodporují.
Jak jsem již zmínila, samotná sluchátka jsou opravdu velmi lehká. Jejich tvar připomíná fazole a od mnoha konkurenčních modelů se liší tím, že nemá typickou nožku. Mně osobně o něco více seděla sluchátka JBL Tune Beam 2 nebo Tune Flex 2, tato preference však může být individuální. Právě tvar sluchátek je přitom hlavním rozdílem mezi všemi třemi modely. Kromě toho JBL Tune Flex 2 umožňují volbu mezi špunty a peckami, toho se u Buds 2 ani Beam 2 nedočkáte.
Rychlé párování a snadná obsluha
Jak jsem u JBL produktů zvyklá, uvedení sluchátek do provozu bylo otázkou chviličky. Pokud je budete párovat s mobilním telefonem s operačním systémem Android, s funkcí Fast Pair je propojíte jedním kliknutím. Stejně tak model podporuje funkci Microsoft Swift Pair pro jednoduché spárování s počítačem.
Já jsem JBL Tune Buds 2 párovala s iPhonem, v takovém případě jen stačí sluchátka jednoduše vybrat ze seznamu dostupných zařízení v nastavení Bluetooth.
Stabilita připojení byla ve většině případů velmi dobrá, nicméně závisí na způsobu použití. S výpadkem jsem se setkala až v momentě, kdy obě zařízení dělilo patro a několik dveří. Na druhou stranu při Zoom callu stačilo poodejít jen 5 až 6 metrů do vedlejší místnosti.
Narozdíl od dražších JBL Tour Pro 3 tato sluchátka nepodporují funkci Auracast. Tour Pro 3 umí fungovat jako vysílač i přijímač, což umožňuje sdílení zvuku mezi více zařízeními.
Bluetooth multipoint
Stejně jako JBL Tune Beam 2 a Tune Flex 2, i Tune Buds 2 lze připojit až ke dvěma zařízením najednou, a to díky podpoře Bluetooth multipoint. Já jsem otestovala zmíněný iPhone a MacBook a mezi zdroji přehrávání šlo pohodlně přepínat. Během sledování seriálu na počítači jsem například začala scrollovat sociálními sítěmi na telefonu a zdroj přehrávání se automaticky změnil s pozastavením seriálu.
Snadné ovládání
Ovládání sluchátek pak budete řešit prostřednictvím dotykových plošek, které se na nich nacházejí. Stejně jako u Tune Beam 2 a Tune Flex 2 musím vytknout jejich poměrně vysokou citlivost, kdy se mi často stalo, že jsem změnila nastavení, aniž bych chtěla (sluchátka na změnu nastavení naštěstí reagují komentářem, takže jsem vždy věděla, jaké nastavení mám aktivní). Problém mi dělal i trojklik, na který se musíte soustředit. Pokud jsem jej učinila příliš rychle, k požadovanému přepnutí na předchozí skladbu nedošlo.
Pokud budete mít stejně jako já problémy si všechna gesta zapamatovat, doporučuji nahlédnout do mobilní aplikace, kde jsou přehledně popsány. Po pár dnech používání jsem si je ale již osvojila.
Funkce rozšiřuje mobilní aplikace JBL Headphones
Bezdrátová sluchátka JBL Tune Buds 2 lze samozřejmě používat i bez mobilní aplikace. Nicméně vřele doporučuji si ji stáhnout. Jedině tak totiž z tohoto zařízení vytěžíte maximum. Aplikace nese označení JBL Headphones a je bezplatně dostupná v App Store i Google Play.
Sluchátka si zapamatují nastavení, které si určíte v mobilní aplikaci a pokud je budete používat s počítačem (kde samozřejmě mobilní aplikace není), nastavení zůstane stejné.
Ambient Sound Control
V sekci General najdete možnost pro nastavení požadovaného režimu poslechu. V nabídce najdete:
- Noise Cancelling: pro omezení pronikání okolního hluku.
- Ambient Aware: zvuky okolí zesiluje, jedná se o opak předchozí funkce.
- Talk Thru: v tomto režimu se hlasitost přehrávané hudby automaticky sníží na minimum a zároveň se zesílí okolní zvuky. Díky tomu můžete i během poslechu snadněji s někým mluvit (například s prodavačkou v obchodě).
Funkce Noise Cancelling má i při nastavení na maximální úroveň své mezery. Já jsem například i v tomto režimu slyšela zvuk ťukání na klávesnici, i když byl trochu tlumený. Se zapnutou hudbou je přirozeně odhlučnění okolí lepší. Funkci Ambient Aware oceníte třeba během běhání v přírodě, kdy lépe uslyšíte, že za vámi někdo je. Funkce Talk Thru najde uplatnění okamžiku, kdy posloucháte hudbu a najednou na vás někdo začne mluvit.
Funkce ANC u JBL Tune Buds 2 rozhodně nedosahuje takových kvalit jako u dražších modelů. Na výsledek měl u mě rozhodně vliv i to, že mi JBL Tune Buds 2 v uších subjektivně nepříliš dobře seděly. Mnohem více mi v tomto směru vyhovovala sluchátka JBL Tune Beam 2 s tyčinkou, případně JBL Tune Flex 2. U nich je funkce ANC přirozeně nejspolehlivější v případě, že se rozhodnete pro jejich špuntové provedení.
Smart Audio &Video
Dále si můžete vybrat mezi režimem pro poslech audia a režimem určeným pro sledování videa. Oba jsem vyzkoušela při sledování části filmu a musím říct, že Video Mode mě svým zvukovým podáním víc vtáhl do děje a například zvukové efekty byly dynamičtější. Pokud tedy plánujete sledovat film, určitě doporučuji tento režim vyzkoušet.
Gesta
V mobilní aplikaci se můžete nejen informovat o vybraných gestech, ale zároveň si je do jisté míry přizpůsobit. Nastavení gest není zcela libovolné a volit lze pouze z přednastavených voleb.
Ekvalizér
Sekce Audio nabízí možnost výběru z přednastavených ekvalizérů nebo nastavení svého vlastního. Vše je navíc velmi intuitivní – jednotlivé frekvence si můžete upravit pomocí posuvníků a ihned uslyšíte rozdíl v reálném čase. Ať už preferujete výrazné basy, jasné výšky nebo vyvážený zvuk, nastavení si snadno doladíte podle svého. Tato funkce se hodí zejména tehdy, pokud posloucháte různé žánry hudby a chcete si zvukový profil přizpůsobit konkrétnímu stylu.
Sluchátka si zvolený ekvalizér pamatují i při následném nebo střídavém používání s počítačem.
Spatial Sound
Spatial Sound nabízí režimy optimalizované pro různé typy zážitku – filmový režim zdůrazňuje prostorovost a efekty, hudební nabízí větší hloubku a herní zase zvyšuje orientaci v prostoru, což oceníte třeba při akčních scénách nebo multiplayerových hrách. Pokud chcete z poslechu vytěžit maximum a nechat se zvukem obklopit, rozhodně doporučuji si s tímto nastavením pohrát a vyzkoušet, který režim vám sedí nejlépe.
Personi-Fi
Pokud chcete ze svých sluchátek vytěžit maximum, Personi-Fi rozhodně stojí za vyzkoušení. Nejprve je třeba absolvovat krátký test vašeho sluchu, kterým vás mobilní aplikace provede. Pokud například máte potíže slyšet určité frekvence zvuku, sluchátka vám díky této funkci dokážou nabídnout kvalitnější zážitek z poslechu na míru vašim potřebám.
Překvapilo mě, jak i drobné úpravy vnímání jednotlivých frekvencí dokážou ovlivnit celkový dojem z hudby nebo mluveného slova. Rozdíl byl opravdu okamžitě znát.
Další funkce
Mezi doplňkové funkce dostupné v mobilní aplikaci se řadí například možnost nastavit si maximální hlasitost na 85 dB, abyste chránili svůj sluch. V aplikaci najdete také relaxační zvuky přírody, které mohou být perfektní pro meditaci či odpočinek. Hodit se může i funkce Find My Buds či režim úspory baterie.
V aplikaci dále nechybí několik funkcí pro zkvalitnění vašich hovorů. Funkce Sound Level Optimizer se postará o automatické vyrovnání hlasitosti během hovoru – upravuje úroveň zvuku tak, aby druhá strana nezněla ani příliš potichu, ani zbytečně nahlas.
Sekce Sound a Voice Setting umožňuje určit si, zda má hlas vás a druhé strany během hovoru znít přirozeně, nebo zda mají být podpořeny výšky, či naopak hloubky. Mně se nejvíce zamlouval přirozený režim, změna hlasu mi v praxi nedávala smysl.
Díky funkci Voice Aware si můžete nastavit, jak silně budete během hovoru slyšet svůj vlastní hlas. Pomáhá to lépe kontrolovat hlasitost řeči, abyste se vyhnuli zbytečnému křičení nebo příliš tichému mluvení. Mně osobně ale funkce příliš nevyhovovala, a tak ji mám raději vypnutou.
V porovnání s dražšími JBL sluchátky zde nenajdete funkci Private Call Mode. Jedná se o speciální režim, při kterém lze jedno sluchátko využít jako mikrofon pro telefonování. Stejně tak počítejte s absencí funkce Head Tracking (funkce sledování pohybu hlavy při prostorovém zvuku).
Jaká je kvalita zvuku sluchátek JBL Tune Buds 2
Kvalita zvuku je u sluchátek JBL Tune Buds 2 na velmi dobré úrovni, a to obzvlášť v případě, kdy přihlédneme k jejich poměrně příznivé cenovce. Sluchátka se pyšní 10mm měniči, stejně jako jejich předchozí generace. Co se zvukového projevu týče, JBL Tune Buds 2 nabídnou poměrně výrazné basy, pevné středy a čisté výšky. Sluchátka se mi osvědčila jak při poslechu hudby, tak i podcastů a sledování filmů, kde bylo mluvenému slovu dobře rozumět a basy nepřehlušovaly jednotlivé dialogy.
Nejlepšího výsledku jsem dosáhla v momentě, kdy jsem v mobilní aplikaci aktivovala zmíněnou funkci Personi-Fi a vybrala si ekvalizér podle toho, jaký styl hudby jsem právě poslouchala.
Tip pro náročné: Na lepší kvalitu zvuku dosáhnete s dražšími JBL Tour Pro 3. Ty mají v každém sluchátku dva měniče (10mm dynamický měnič + měnič s vyváženou armaturou) a zároveň podporují Hi-Res Audio a kodek LDAC. Pokud nejste omezeni rozpočtem, doporučuji právě tento dražší model zvážit.
Funkce aktivního potlačení hluku je u JBL Tune Buds 2 (stejně jako u Tune Flex 2 a Tune Beam 2) tak trochu slabou stránkou tohoto zařízení. Funkce sice něco odfiltruje, ale výsledek rozhodně není stoprocentní. S pasivní izolací hluku pomůže správné utěsnění sluchátek v uších, proto doporučuji vybrat si vhodnou velikost špuntů.
Co se kvality zvuku týče, mezi JBL Tune Buds 2, Tune Flex 2 a Tune Beam 2 jsem nezaznamenala žádné výrazné rozdíly. Na mou výslednou spokojenost proto měl největší vliv právě tvar sluchátka. Subjektivně mi v uších nejvíce seděly JBL Tune Beam 2, případně Flex 2 ve špuntovém provedení. Nicméně každý člověk samozřejmě může mít preference odlišné. Fazolový tvar se může hodit třeba pro ty, kteří jsou zvyklí se sluchátky usínat. Mají diskrétnější vzhled, nevyčnívají a lépe se hodí třeba pod pokrývkou hlavy.
Telefonování s JBL Tune Buds 2
Pro úplnost této recenze jsem samozřejmě JBL Tune Buds 2 vyzkoušela během telefonování. Stejně jako JBL Tune Beam 2 a Tune Flex 2 mají sluchátka šest mikrofonů a zachytávají váš hlas co nejjasněji. S druhou stranou jsem se bez potíží domluvila i během telefonování v rušnějším venkovním prostředí. Ačkoliv JBL Tune Buds 2 nemají certifikaci pro Zoom hovory (jako například JBL Tour Pro 3), fungovaly v tomto ohledu prakticky totožně jako dražší model.
Vychutnejte si až 48 hodin přehrávání
JBL Tune Buds 2 stejně jako JBL Tune Beam 2 a Tune Flex 2 nabídnou celkem 48 hodin přehrávání na jedno nabití. V tomto ohledu se tedy jednotlivé modely neliší. Samotná sluchátka garantují 12 hodin, s nabíjecím pouzdrem pak dosáhnete na dalších 36 hodin. V praxi se pak výdrž baterie samozřejmě odvíjí od vámi zvoleného nastavení a způsobu používání.
Při poslechu se zapnutou funkcí ANC se například bude jednat o maximálně 10 hodin, ještě rychlejší vybíjení zapříčiní telefonování se zapnutou funkcí ANC. V takovém případě se dostanete maximálně na 5 hodin. Uvedené hodnoty dle mého testování odpovídají skutečnosti.
K nabíjení pouzdra využijete přiložený napájecí kabel s USB-C konektorem. Plné nabití zabere zhruba 2 hodiny. Jen 10 minut nabíjení sluchátek vám ale zprostředkuje až tři hodiny poslechu. Pokud si tedy před tréninkem všimnete, že jsou sluchátka vybitá, stačí jen pár minut počkat. Pro úplnost dodám, že bezdrátové nabíjení JBL Tune Buds 2 nepodporují, tuto funkci najdete například u JBL Tour Pro 3.
Odolnost sluchátek JBL Tune Buds 2
Bezdrátová sluchátka JBL Tune Buds 2 jsou odolná vůči vodě a prachu dle parametru IP54. Vzhledem k tomu jim neublíží venkovní prašnější prostředí, déšť ani váš pot během sportu. Dražší JBL Tour Pro 3 jsou odolná dle parametru IP55 a mohou být tedy ještě o něco vhodnější variantou pro venkovní použití.
Závěr – komu bych sluchátka JBL Tune Buds 2 doporučila?
Bluetooth sluchátka JBL Tune Buds 2 jsou skvělou volbou pro ty, kdo hledají kvalitní zvuk za přijatelnou cenu. Líbí se mi jejich lehká konstrukce, která zajišťuje pohodlí při nošení v uších (i když já osobně dávám přednost jinému tvaru sluchátek). Další výhodou je solidní výdrž baterie. Sluchátka se vyznačují kompaktními rozměry, které jsou ideální pro přenosnost. K tomu nabízí mobilní aplikace JBL Headphones řadu užitečných funkcí, které ještě vylepší poslechový zážitek.
Co se nevýhod týče, počítejte s tím, že funkce aktivního potlačení hluku není dovedena k dokonalosti. Zvuky okolí do uší často pronikají, i když trochu tlumeněji. V tomto směru se tedy sluchátka nevyrovnají dražším modelům. Zmínit musím i poměrně citlivé dotykové plošky, které jsem často stiskala omylem a tímto způsobem třeba nechtěně přepínala skladby.
Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tune Buds 2
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Ovládání a funkce
-
Poměr cena/výkon
-
Využití na cesty
-
Využití na sport
-
Využití do kanceláře/na telefonování
-
Využití na gaming
-
Univerzální každodenní použití
Sluchátka s příznivou cenovkou
JBL Tune Buds 2 jsou povedená bezdrátová sluchátka, která oceníte při poslechu hudby i podcastů, skvěle se hodí také na telefonování. Předností je mobilní aplikace JBL Headphones, která nabídne spoustu doplňkových funkcí. Pozitivně lze hodnotit i poměrně slušnou výdrž na jedno nabití nebo odolnost sluchátek vůči vodě a prachu.
Klady
- Slušná kvalita zvuku
- Mobilní aplikace se spoustou funkcí
- Personi-Fi pro personalizaci zvukového zážitku
- Skvělý poměr cena/výkon
- Kompaktní rozměry
Zápory
- Aktivní potlačení hluku není stoprocentní
- Dotykové plošky lze snadno stisknout omylem