Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tune Flex 2
Bezdrátová sluchátka JBL Tune Flex 2 nabídnou možnost využívat pecky a špunty v jednom produktu. Pokud se tedy nemůžete rozhodnout mezi oběma typy sluchátek, s tímto modelem mezi nimi můžete snadno střídat. Kromě toho se pyšní v dané cenové hladině velmi dobrou kvalitou zvuku, dlouhou výdrží baterie a mobilní aplikací s řadou doplňkových funkcí.
Nejčastější otázky a odpovědi
Maximální výdrž baterie sluchátek dosahuje 12 hodin, nabíjecí pouzdro přitom zajití dalších 36 hodin poslechu. Během mého testu se mi povedlo těchto hodnot dosáhnout.
Funkce sluchátek JBL Tune Flex 2 rozšiřuje mobilní aplikace JBL Headphones. V ní najdete například možnost nastavení ekvalizéru, režimu poslechu nebo si můžete přizpůsobit zvukový zážitek na míru s funkcí Personi-Fi.
JBL Tune Flex 2 umožňují snadný výběr mezi peckami a špunty – což je výhoda pro ty, kteří nemají rádi utěsněný pocit v uchu (nebo to chtějí střídat). Své uplatnění mohou najít při běžném poslechu hudby či sledování filmů doma i na cestách a také telefonování. Hodit se mohou také během sportu.
Obsah balení a technické parametry
V balení JBL Tune Flex 2 najdete kromě samotných sluchátek v nabíjecím pouzdře také tři různé velikosti špuntů, napájecí kabel s USB-C konektorem, nezbytnou dokumentaci a malou krabičku na jeden pár špuntů.
Právě přítomnost této malé krabičky mě překvapila a až dosud jsem se s ní u žádného produktu nesetkala. Sluchátka lze používat i bez silikonových nástavců a mít tak lepší přehled o svém okolí. A nástavce si pro jistotu vzít s sebou, kdybyste na cestách zatoužili po lepší izolaci od okolních hluků.
Stejně jako jiná JBL sluchátka, i Tune Flex 2 jsou k dispozici v různých barevných provedeních. Kromě mnou testované klasické černé si můžete pořídit model v bílé, fialové a modrozelené barvě. Zaujaly mě rovněž varianty Ghost White a Ghost Black, která pracuje s poloprůsvitnými prvky.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Typ sluchátek | True Wireless |
Rozměry nabíjecího pouzdra | 5,1 × 4,7 × 2,9 cm |
Celková hmotnost pouzdra se sluchátky | 41,3 g |
Konektivita | Bluetooth 5.3 |
Výdrž baterie | 12 hod (sluchátka), 36 hod (pouzdro) |
Odolnost - stupeň krytí | IP54 |
Podporované kodeky | AAC, SBC |
Frekvenční rozsah | 20–20 000 Hz |
Citlivost | 98 dB |
Impedance | 13 ohm |
Mikrofon | Ano |
Pouzdro, které jednoduše schováte do kapsy
Když se mi bezdrátová sluchátka JBL Tune Flex 2 poprvé dostala do ruky, všimla jsem si jejich matného provedení. V kombinaci s plastem může celek na jednu stranu působit trochu lacině, na druhou stranu jsou ale sluchátka i pouzdro příjemně lehké.
V porovnání s JBL Tune Beam 2 a Tune Buds 2 je pouzdro ještě o něco menší. Zásluhou kompaktních rozměrů pouzdro snadno schováte do kabelky, batohu i kapsy kalhot.
Přední části pouzdra dominuje typické logo JBL a nechybí ani praktická trojice LED diod informující o zbývající kapacitě baterie pouzdra. Pouzdro se otevírá zvrchu a sluchátka se mi z něj snadno vytahují. Ve spodní části pouzdra pak samozřejmě nechybí napájecí konektor.
Samotná sluchátka jsou rovněž vyrobena z plastu a pyšní se nožkou, na níž jsou umístěny dotykové plošky. Tvar sluchátek v uchu velmi dobře sedí a mně osobně byla sluchátka pohodlná i při dlouhodobém nošení.
Nožku nabídnou také JBL Tune Beam 2, naopak Tune Buds 2 sází na fazolový tvar, který mně osobně tolik nevyhovuje a v uších mi moc neseděl. To je hlavní rozdíl mezi těmito sluchátky, jejich další parametry jsou pak prakticky totožné.
Sami si přitom můžete vybrat, zda se rozhodnete pro peckové (bez nástavců), nebo špuntové (s nástavcem) provedení sluchátek. Touto volbou přitom můžete ovlivnit míru utěsnění sluchátek, respektive jejich pasivní odhlučnění, čemuž se podrobněji budu věnovat za chvíli. Oceňuji, že jsou součástí balení tři různé velikosti špuntů a nemusíte proto činit žádné kompromisy.
Rychlé párování
JBL Tune Flex 2 snadno a rychle spárujete s vaším zařízením a budete se moct pustit do poslechu oblíbených skladeb. Pokud je budete propojovat s mobilním telefonem s operačním systémem Android, díky funkci Fast Pair je připojíte jedním kliknutím. Kromě toho model podporuje i funkci Microsoft Swift Pair pro jednoduché spárování s počítačem.
Já jsem JBL Tune Flex 2 používala s iPhonem. V tomto případě jen stačí sluchátka vybrat ze seznamu dostupných zařízení v sekci Bluetooth.
Jak se ukázalo, stabilita připojení se odvíjí od způsobu použití sluchátek. Při poslechu hudby připojení vypadlo až tehdy, kdy obě zařízení dělilo patro a několik dveří. Na druhou stranu při Zoom callu stačilo odejít jen do vedlejší místnosti.
Bluetooth multipoint
JBL Tune Flex 2 lze rovněž díky technologii Bluetooth multipoint připojit až ke dvěma zařízením najednou (tedy například k počítači a telefonu). Mezi zdroji přehrávání pak lze jednoduše přepínat. Já jsem například poslouchala hudbu z počítače, následně jsem vytočila hovor přes telefon a zdroj se okamžitě přepnul. Po skončení hovoru pokračovalo přehrávání hudby z počítače.
Narozdíl od dražších JBL Tour Pro 3 sluchátka nepodporují funkci Auracast, při které sluchátka fungují jako vysílač i přijímač, což umožňuje sdílení zvuku mezi více zařízeními.
Snadné ovládání
Ovládání sluchátek je velmi jednoduché, jak jsem u JBL produktů zvyklá. K přepnutí skladeb, změně nastavení nebo třeba přijetí hovoru lze využívat dotykové plošky přímo na sluchátkách. Zpočátku jsem sice měla problém si všechna gesta zapamatovat, v takovém případě ale stačí nakouknout do mobilní aplikace, kde jsou gesta popsána.
Stejně jako u JBL Tune Beam 2 a Tune Buds 2 jsou dotykové plošky poměrně citlivé. Pokud si budete upravovat sluchátka v uších, může se vám stejně jako mně stát, že si omylem přepnete skladbu. Často jsem bojovala i s trojklikem. Pokud jsem toto gesto učinila příliš rychle, k požadovanému přepnutí na předchozí skladbu nedošlo. Vždy jsem se proto musela hodně soustředit, aby sluchátka pochopila, co od nich chci.
Doporučuji si stáhnout doplňkovou aplikaci JBL Headphones
Sluchátka samozřejmě fungují i bez aplikace, nicméně právě ta značně rozšiřuje jejich funkce. Proto doporučuji si ji bezplatně stáhnout z App Store či Google Play a funkcemi se proklikat. Aplikace je přehledná a se zorientováním jistě většina lidí nebude mít potíže.
Sluchátka si zapamatují nastavení, které si určíte v mobilní aplikaci a pokud je budete používat s počítačem (kde samozřejmě mobilní aplikace není), nastavení zůstane stejné.
Ear Tip Sound Settings
Jak jsem již zmínila, můžete si vybrat, zda budete sluchátka používat jako pecky, nebo špunty. Svou preferenci si zvolíte i v aplikaci, což následně ovlivní hudební projev. JBL technologie totiž trochu mění charakteristik zvukuu, aby výsledný projev zněl s danou volbou co nejvíce vyváženě. Tuto funkci u JBL Beam 2 a Tune Buds 2 nenajdete, jelikož oba tyto modely neumožňují výběr mezi špuntovým a peckovým provedením.
Ambient Sound Control
V této sekci si můžete vybrat preferovaný režim poslechu:
- Noise Cancelling: omezuje pronikání okolních hluků.
- Ambient Aware: zvuky okolí naopak zesiluje.
- Talk Thru: hlasitost přehrávané hudby se automaticky sníží na minimum a zesílí okolní zvuky, díky čemuž vám usnadní třeba rozhovor.
Na funkci ANC má vliv to, zda se rozhodnete pro pecky nebo špunty. Právě špunty si přirozeně s odizolováním okolních hluků poradí lépe. Přesto ale výsledek není stoprocentní, a to ani v případě, kdy si v mobilní aplikaci nastavíte Noise Cancelling na nejvyšší úroveň. Bez zapnuté hudby jsem zvuky okolí stále slyšela poměrně dobře (a to i poměrně tiché zvuky jako myčku nádobí spuštěnou v jiném patře domu). O něco lepší mi subjektivně funkce ANC připadala u JBL Beam 2 s trochu jiným designem, i tak se ale nevyrovná některým dražším modelům. K příznivé cenovce je proto třeba v tomto směru přihlédnout.
Smart Audio & Video
Můžete si vybrat mezi režimem pro poslech audia a sledování videa. Osobně doporučuji právě při sledování filmů na režim Video přepnout, jelikož mě výsledek vždy více vtáhnul do děje.
Gesta
V mobilní aplikaci si můžete kdykoliv zjistit platná gesta, případně si je i do jisté míry přizpůsobit. Nastavení gest není zcela libovolné, vybírat proto můžete pouze z přednastavených voleb.
Ekvalizér
JBL Tune Flex 2 umožňují nastavení ekvalizéru podle vašich osobních preferencí. Kromě přednastavených ekvalizérů si můžete nastavit i svůj vlastní. Doporučuji si proto tuto část proklikat a najít vhodné nastavení pro váš preferovaný styl hudby. Já mám například ráda kvalitní basy a překvapilo mě, jak moc silně mohou znít s ekvalizérem Extreme Bass.
Nastavení ekvalizéru zůstane uložené i v případě, že budete následně poslouchat hudbu z počítače. Pokud budete chtít volbu upravit, je třeba opět otevřít mobilní aplikaci (například když z poslechu hudby na telefonu přejdete na sledování filmu na počítači).
Spatial Sound
Režim Spatial Sound simuluje zvuk v 3D prostoru. Osobně mi přišlo, že zvuk v tomto režimu opravdu zněl tak, že zní z více směrů a výsledek se mi zamlouval.
Personi-Fi
S funkcí Personi-Fi se zvuk upraví tak, aby odpovídal vašemu osobnímu poslechovému profilu. Je potřeba absolvovat krátký test sluchu, kterým vás provede mobilní aplikace. Ačkoliv jsem si nemyslela, že nějaké potíže se sluchem mám, aplikace mě upozornila na to, že mám opravdu problém některé tóny slyšet.
Upravený profil pak byl o poznání živější a rozdíl jsem okamžitě poznala. Doporučuji proto funkci vyzkoušet.
Další funkce
Mezi spíše doplňkové funkce v mobilní aplikaci patří:
- omezení maximální hlasitosti,
- relaxační zvuky přírody
- či funkce Find My Buds.
JBL Tune Flex 2 lze samozřejmě používat i během telefonování. Sound Level Optimizer automaticky koriguje hlasitost druhé strany během hovoru, aby nebyl zvuk příliš hlasitý nebo tichý.
V sekci Sound a Voice Setting si můžete zvolit, zda má hlas váš a druhé strany během hovoru znít přirozeně, nebo zda chcete zvýraznit výšky či hloubky. Osobně mi nejvíce vyhovuje přirozený režim, ale volba je na vás.
Nakonec s funkcí Voice Aware si můžete přizpůsobit, jak moc během telefonování uslyšíte svůj vlastní hlas. Jednoduše tak můžete korigovat to, abyste příliš nekřičeli, nebo naopak nemluvili moc potichu.
V porovnání s dražšími JBL sluchátky mezi funkcemi nenajdete Private Call Mode (speciální režim, kdy lze jedno sluchátko využít jako mikrofon). A dále pak Head Tracking pro sledování pohybu hlavy při prostorovém zvuku.
Jak sluchátka obstála aneb kvalita zvuku
JBL Tune Flex 2 disponují jako předchozí generace 12mm měniči a postarají se o poměrně dynamický projev. Obzvláště v případě, že je budete používat s mobilní aplikací, docílíte slušného zvuku s ohledem na cenu.
Kvalita zvuku u JBL Tune Flex 2 se liší dle toho, v jakém režimu je budete používat. Pojďme se na to podívat podrobněji.
Špuntový režim
Ve špuntovém režimu hrají JBL Tune Flex 2 povedeně. Během testu jsem měla pocit, že větší měniče jakoby přidávaly sluchátkům dynamický rozsah v přímém porovnání s ostatními špunty. Rozdíl ale šel poznat jen v přímém porovnání a také hodně záleželo na nastavení ekvalizéru.
Peckový režim
V režimu pecek se změní nastavení zvuku a sluchátka hrají basověji, aby kompenzovala netěstnosti v porovnání s režimem špuntů. Ve vyšších hlasitostech (zhruba od 70 %) však dochází ke zkreslení hlubokých tónů. Měnič je totiž v tomto frekvenčním pásmu přebuzený a zkrátka to nezvládá. Peckový režim bych proto doporučila spíše jako doplňkový, když si potřebujete od špuntů odpočinout. Na hovory či podcasty se ale hodí skvěle.
Tip pro náročné: Pokud nejste omezeni rozpočtem, stojí za doporučení dražší JBL Tour Pro 3. Ty disponují dvěma měniči v každém sluchátku, podporují Hi-Res Audio a kodek LDAC a na výsledku je to opravdu znát.
Telefonování se sluchátky
JBL Tune Flex 2 tedy díky své multifunkčnosti najdou uplatnění nejen při poslechu hudby a podcastů, ale také u sledování filmů. Sluchátka se mi osvědčila i během telefonování. Mezigeneračně se v tomto směru dočkala vylepšení. Zatímco JBL Tune Flex pracují s čtveřicí mikrofonů, u JBL Tune Flex 2 se jedná o šest mikrofonů. Jejich úkolem je efektivně a inteligentně izolovat okolní zvuky, což funguje velmi dobře. S druhou stranou jsem se bez potíží domluvila i v rušnějším prostředí. I když nemají certifikaci pro Zoom hovory (jako například JBL Tour Pro 3), fungují prakticky srovnatelně a v tomto směru jim nemám co vytknout.
Kvalitu zvuku jednoznačně ovlivňuje utěsnění sluchátek v uších. Špunty nabídnou lepší pasivní i aktivní izolaci okolních hluků, díky čemuž jsem je používala raději. Stejně tak i basy byly díky lepšímu utěsnění sluchátek v uších u této varianty znatelnější. Na druhou stranu peckové provedení může dávat smysl v případě, že po izolaci okolních hluku netoužíte a naopak chcete lépe slyšet, co se kolem vás děje.
Zvládnou až 48 hodin přehrávání
JBL Tune Flex 2 stejně jako Tune Beam 2 a Tune Buds 2 zvládnou až 48 hodin přehrávání na jedno nabití. Samotná sluchátka garantují až 12 hodin poslechu, dalších 36 hodin jim pak zajistí nabíjecí pouzdro. Mezigeneračně se tedy nic nezměnilo, nicméně jedná se i tak o velmi dobré hodnoty.
Celkovou výdrž baterie však samozřejmě ovlivňuje způsob, jakým budete sluchátka používat. Se zapnutou funkcí ANC se dostanete na 8 hodin. Při telefonování s vypnutým ANC činí výdrž baterie 5 hodin, se zapnutou funkcí ANC pak 4,5 hodiny. Během mého testování přitom data odpovídala realitě.
K nabíjení slouží přiložený napájecí kabel s USB-C konektorem. Plné nabití pouzdra zabere zhruba dvě hodiny. Jen 10 minut nabíjení sluchátek v pouzdře přitom zajistí další tři hodiny poslechu. Stačí si proto udělat jen krátkou přestávku a po deseti minutách můžete pokračovat v dalším, poměrně dlouhém, poslechu. Bezdrátové nabíjení ale sluchátka nepodporují, tuto funkci najdete například u zmíněných JBL Tour Pro 3.
Odolnost sluchátek JBL Tune Flex 2
JBL Tune Flex 2 jsou odolná vůči vodě a prachu dle parametru IP54. Znamená to, že je můžete bez problémů používat nejen doma, ale i venku. Ublížit by jim nemělo mírně prašné prostředí, deštivé počasí ani váš pot během sportu. Dražší JBL Tour Pro 3 nabídnou zvýšenou odolnost dle parametru IP55, díky čemuž mohou být pro venkovní použití ještě o něco vhodnější.
Co se sportu týče, doporučila bych vám je spíše na aktivity v interiéru. Venku jsem stejně jako u předchozí generace bojovala s trochu horším izolováním větru v případě větrného počasí. V případě pecek jsem během dynamického pohybu bojovala s jejich horším usazením v uchu. Při sportu se mi proto osvědčilo používat spíše špunty.
Závěr – komu bych sluchátka JBL Tune Flex 2 doporučila?
JBL Tune Flex 2 s sebou přinášejí obrovskou výhodu v tom měnit si kdykoliv jejich design z pecek na špunty a naopak. Nejvyšší kvality zvuku jsem osobně docílila v případě špuntového provedení, na druhou stranu ne každý má takový tvar sluchátek v oblibě.
V základu sluchátka nabídnou slušnou kvalitu zvuku, nicméně rozhodně doporučuji stáhnout si mobilní aplikaci JBL Headphones. Právě díky ní jsem totiž z tohoto zařízení vytěžila maximum. Líbí se mi možnost personalizace zvukového projevu s funkcí Personi-Fi, chytré režimy pro přehrávání Audia a Videa i možnost snadno měnit ekvalizéry nebo si nastavit svůj vlastní.
JBL Tune Flex 2 jsem si oblíbila nejen při poslechu hudby, ale i telefonování. Kvalitě hovorů nemám co vytknout. Ze slabých stránek mohu zdůraznit samotné dotykové plošky, na které jsem měla tendenci klikat omylem při pouhé úpravě sluchátka v uchu.
Zařízení mohu vytknout také ne úplně stoprocentní funkci ANC. Pokud zrovna neposloucháte hudbu, ANC nedokáže odizolovat ani poměrně tiché zvuky, jako je ťukání do klávesnice. Subjektivně se mi v tomto směru trochu více osvědčil model JBL Beam 2, ani u nich se ale funkce ANC nevyrovná dražším modelům. S přihlédnutím k příznivé ceně to však lze odpustit.
Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tune Flex 2
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Ovládání a funkce
-
Poměr cena/výkon
-
Využití na cesty
-
Využití na sport
-
Využití do kanceláře/na telefonování
-
Využití na gaming
-
Univerzální každodenní použití
Sluchátka s flexibilním nošením
Bezdrátová sluchátka JBL Tune Flex 2 nabídnou možnost využívat pecky a špunty v jednom produktu. Pokud se tedy nemůžete rozhodnout mezi oběma typy sluchátek, s tímto modelem mezi nimi můžete snadno střídat. Kromě toho se pyšní v dané cenové hladině velmi dobrou kvalitou zvuku, dlouhou výdrží baterie a mobilní aplikací s řadou doplňkových funkcí.
Klady
- Špunty a pecky v jednom
- Skvělý zvuk a silné basy
- Kvalita hovorů
- Kompaktní rozměry
- Mobilní aplikace s řadou funkcí
Zápory
- Funkce ANC není stoprocentní
- Dotykové plošky lze snadno stisknout omylem
