Rozdělení mikrofonů podle jejich konstrukce
Nejprve se podívejme na základní rozdělení mikrofonů podle toho, jakým způsobem je řešena jejich konstrukce.
Stolní mikrofony
Jak vyplývá ze samotného názvu této kategorie, stolní mikrofony se umisťují na stůl nebo jiný pevný podklad. Zpravidla se pyšní svým vlastním pevným podstavcem a využití najdou všude tam, kde potřebujete mluvit do mikrofonu a zároveň u toho být po celou dobu na jednom místě (a nepřecházet tedy po místnosti).
Stolní mikrofony používají například řečníci při nejrůznějších projevech a konferencích, ale také tvůrci videí na YouTube, kteří sedí na jednom místě.
Bezdrátové mikrofony
V případě bezdrátového mikrofonu nejste limitováni žádným kabelem. Toto zařízení disponuje zabudovanou vysílačkou, která komunikuje s dalším zařízením.
Takový mikrofon vám proto umožní naprostou volnost pohybu, na druhou stranu však budete muset řešit jeho pravidelné dobíjení. Nevýhodou může být také vyšší cena oproti drátovým mikrofonům.
Ruční mikrofony
Mikrofony do ruky (nebo-li také ruční mikrofony) nachází uplatnění všude tam, kde potřebujete být v pohybu. Můžete jej totiž prakticky držet v ruce, mluvit do něj a přitom přecházet z místa na místo.
Pokud si k němu pořídíte stojan, můžete do něj mikrofon kdykoliv odložit. Stojan pro takové potřeby bývá typicky vyšší než v případě stolního mikrofonu, jelikož stojí přímo na zemi. Tento mikrofon může (ale nemusí) být vybaven kabelem. Typicky můžete ruční mikrofon spatřit u umělců na pódiích.
Klopové mikrofony
Tyto mikrofony umožňují maximální svobodu pohybu. Mikrofon na klopu je totiž poměrně malé a nenápadné zařízení, které může (ale nemusí) být vybaveno kabelem. Obvykle se připevňuje na oblečení v blízkosti obličeje a jedná se o oblíbenou variantu při natáčení nejrůznějších diskuzních a televizních pořadů.
Boundary mikrofony
Jedná se o speciální typ mikrofonu, který se pokládá na zem a slouží ke snímání piana nebo basového bubnu. Pro běžné mluvené slovo nebo zpěv se nepoužívá.
Typ mikrofonu | Výhody | Nevýhody |
Stolní | Vlastní pevný podstavecMultifunkční využití | Neumožňuje volnost pohybu |
Bezdrátový | Zabudovaná vysílačkaŽádný kabelMaximální volnost pohybu | Nutnost pravidelného nabíjení |
Ruční | Maximální volnost pohybuMožnost pořízení stojanu | Někdy je doplněn kabelem, který může překážet |
Klopový | Maximální volnost pohybuIdeální pro rozhovory | Využití jen na mluvené slovo |
Boundary | Dokáže skvěle snímat piano nebo basy | Nepoužívá se pro běžné mluvené slovo |
Rozdělení mikrofonů podle principu snímání zvuku
Mikrofony lze dále rozdělit podle toho, jakým způsobem snímají zvuk. V této oblasti rozlišujeme celkem 5 různých variant.
Mikrofon je zařízení, které přeměňuje akustické (zvukové) vlnění na elektrický signál. Jednotlivé modely se přitom liší v tom, jak toto akustické vlnění snímají.
Kondenzátorové mikrofony
U této varianty akustické kmity rozechvívají membránu, která je jednou z elektrod kondenzátoru. Tento kondenzátor je přitom připojený do elektrického obvodu. Jakmile se změní poloha membrány, změní se i kapacita kondenzátoru, čímž vzniká záznam zvuku.
Kondenzátorové mikrofony vyžadují napájení, a proto byste se vždy měli ujistit, že pro mikrofon máte potřebný napájecí zdroj (ať už externí, nebo přímo zařízení, do kterého je mikforon zapojen). V mnoha případech se přitom neobejdou bez 48V zdroje napájení, čemuž se říká takzvané phantomové napájení. Toto napájení je přitom běžnou součástí mixážních pultů a zvukových karet. Kondenzátorové mikrofony zároveň mají slabý výstup, a proto se uvnitř nich nachází zesilovač.
Vzhledem k tomu, že tyto mikrofony nabízejí věrné podání zvuku a dosahují vysoké citlivosti, využívají se v profesionálních i domácích studiích. Kondenzátorový mikrofon disponuje vyrovnanější frekvenční charakteristikou - bývá pevnější v basech a nižších středech, a zároveň má mírný zdvih ve výškách, díky čemuž podporuje ostrost nahrávaného zvuku.
Dynamické mikrofony
Dynamické mikrofony fungují na principu membrány, která se prohýbá pod tlakem zvukových vln a pohybuje cívkou v elektrickém poli. Výhodou této varianty je především silný signál.
Dynamické mikrofony nepotřebují napájení ani výkonný předzesilovač a dokáží dobře snést i vyšší akustické tlaky. Z tohoto důvodu se velmi často používají na pódiích. Zároveň tento typ není tak citlivý na ruch v okolí.
Elektretové mikrofony
Konstrukce elektretových mikrofonů se od standardních kondenzátorových liší tím, že elektrické pole je u nich vytvořené nevodivou hmotou, která je neustále elektricky nabitá.
Elektretové mikrofony mohou být vyrobeny v miniaturních rozměrech, díky čemuž se typicky používají v mobilních telefonech nebo třeba diktafonech.
Páskové mikrofony
Princip páskových mikrofonů je prakticky stejný jako v případě dynamických mikrofonů. Navíc však podávají věrnější zvuk a jsou také citlivější na zacházení. Protože pásek není spojen s cívkou, dokáže páskový mikrofon zachytit více detailů. Díky své konstrukci dokáže zachytit zvuk ze dvou protilehlých stran, a proto je vhodný například při nahrávání duetů nebo rozhovorů.
Páskové mikrofony se nejčastěji používají pro záznam hlasu, ale i některých akustických nástrojů (typicky houslí).
Lampové mikrofony
Speciální variantou kondenzátorových mikrofonů jsou lampové mikrofony, které poměrně dobře snáší nárazově silný akustický tlak.
Na druhou stranu však v zaznamenaném zvuku bývá patrný charakteristický šum. Lampové mikrofony se používají především ve studiích. Jejich nevýhodou je vyšší cena a také nutnost pravidelné výměny lampy (časem totiž dochází k jejímu opotřebování).
Způsoby zapojení mikrofonů
Způsob zapojení mikrofonu je podstatný pro komunikaci s další technikou a získání zdroje energie. Z toho důvodu nezapomeňte tento faktor při nákupu zohlednit. Existuje přitom celkem 5 různých způsobů zapojení, které si představíme.
- XLR konektor - obvykle dražší než mikrofon s USB konektorem. Na druhou stranu nabízí vyšší kvalitu zvuku, a proto jsou tyto mikrofony oblíbené u zpěváků nebo hráčů na hudební nástroje.
- USB konektor - jedná se o dostupnou a rozšířenou variantu, kterou lze snadno propojit s počítačem. Zároveň se mikrofony prostřednictvím USB konektoru mohou nabíjet a obvykle bývají levnější než XLR mikrofony.
- Jack - nejčastěji disponuje velikostí 3,5 nebo 6,3 mm. Jeho výhodou je kompatibilita s mnoha zařízeními, jako jsou telefony nebo počítače.
- Phantom konektor - používá se u kondenzátorových mikrofonů. Je přitom nutné pořídit zdroj phantomového napájení či kompatibilní předzesilovač.
- Lightning konektor - je méně častý, používá se pro připojení k některým Apple zařízením.
Další technické parametry mikrofonů
Při výběru konkrétního mikrofonu se kromě samotného typu budete řídit i jednotlivými technickými parametry. Jaké konkrétní údaje jsou pro vás při volbě mikrofonu důležité?
Citlivost mikrofonu
Citlivost mikrofonu vyjadřuje, jak velké výstupní napětí dává mikrofon, pokud na jeho membránu působí tlak o velikosti 1 Pascalu. Citlivost mikrofonu se udává v mV/Pa (tedy milivoltech na Pascal). Čím vyšší přitom toto číslo je, tím vyšší je i odstup výsledného užitečného signálu od šumu.
Někteří výrobci citlivost mikrofonu uvádí v dB. V takovém případě se jedná o poměrovou hodnotu vztaženou k referenční úrovni 1 V/Pa. S tímto označením se často setkáme na americkém trhu. Uvádění citlivost v dB má ale jednu výhodu - jednoduše můžete odhadnout, jaké nastavení vstupu na mixpultu potřebujete pro průměrně hlasitý zdroj zvuku.
Frekvenční rozsah
Frekvenční rozsah udává, v jakém pásmu frekvencí bude daný mikrofon zvuk nejlépe snímat. Frekvenční rozsah se vždy odvíjí od velikosti membrány.
Platí, že:
- mikrofony s větší membránou lépe snímají basy a jsou méně citlivé k vysokým tónům
- a mikrofony s menší membránou lépe snímají výšky a jsou méně citlivé k basům.
Frekvenční rozsah | Způsob využití |
méně než 40 Hz | sub basy - velký buben |
40 až 200 Hz | basy, hluboké tóny kontrabasu, kytary a mužského hlasu |
200 až 500 Hz | frekvence těla většiny hudebních nástrojů, v této frekvenci má lidský hlas největší energii |
500 až 3 000 Hz | základ charakteru zvuku, rozsah přenášený mobilním telefonem |
3 000 až 7 000 Hz | řečové souhlásky |
7 000 až 14 000 Hz | prostor pro pocit zvukového lesku a čistoty, hlásky S a T, zvuk smyčců a činelu |
více než 14 000 hz | pro nahrávky, které mají zvuku dodat pocit vzdušnosti |
Šum mikrofonu
Šum mikrofonu se vyjadřuje odstupem šumového napětí. Jedná se o poměr mezi výstupním napětím mikrofonu, které vyvolává referenční hladina zvuku, a šumovým napětím na výstupu při jeho umístění v dokonale tichém prostředí.
Šum mikrofonu způsobují elektrické obvody a tepelný pohyb molekul vzduchu okolo něj. Zjednodušeně můžeme říct, že čím nižší šum mikrofonu, tím lépe.
Maximální SPL
Maximální SPL je hodnota akustického tlaku, který mikrofon dokáže zpracovat bez zkreslení. V tomto ohledu je proto třeba vzít v úvahu, jak intenzivní hluk budete snímat.
Při nahrávání mluveného slova vám bude stačit nižší maximální SPL než při nahrávání hraní na bicí.
Impedance mikrofonu
Impedance je v podstatě druh odporu. Tato hodnota je u mikrofonu podstatná pro správné připojení do předzesilovače. Velikost impedance se udává v Ohmech (Ω).
Rozlišuje se přitom impedance:
- vstupní
- a výstupní.
Vstupní impedance by měla být minimálně pětkrát vyšší než výstupní impedance. Pokud tomu tak není, může docházet ke zvýšení šumu v signálu a zkreslení frekvenční charakteristiky.
Pokud má například mikrofon výstupní impednaci 200 Ohmů, měl by mít předzesilovač vstupní impedanci alespoň 1 000 Ohmů.
Rozměry a váha – rozhodující faktor pro cestovatele
Rozměry a váhu mikrofonu je třeba vzít v úvahu především v případě, že toto zařízení plánujete často přenášet. Pokud vám ale mikrofon bude stát na jednom místě, nejedná se o tak důležitý parametr.
Velikost membrány
Velikost membrány mikrofonu úzce souvisí s velikostí frekvenčního rozsahu. Jak jsme již nastínili, právě velikost membrány má vliv na konkrétní frekvenční rozsah.
Charakteristika snímání zvuku
Při výběru mikrofonu je také vhodné zohlednit, v jakém směru nebo úhlu a v jaké intenzitě mikrofon přijímá zvukový signál. V tomto ohledu se rozlišují následující varianty:
- Všesměrový (kulový) - takový mikrofon snímá zvuk stejně kvalitně ze všech stran a nemusí tedy být nijak natočen ke zdroji zvuku. Využití nachází například při konferencích.
- Kardioidní (ledvinový) - tento princip potlačuje snímání zvuku ze zadní strany mikrofonu. Typicky se používá u dynamických mikrofonů pro zpěváky, jelikož potlačuje zpětnou vazbu.
- Superkardiodní - tato charakteristika je více směrová než kardioidní a mikrofon přijímá zvuk částečně i zezadu.
- Hyperkardiodní - tato charakteristika je ještě více směrová než superkardiodní a mikrofon přijímá více zvuku zezadu. Superkardiodní a hyperkardiodní mikrofony používají například zpěváci, kteří zároveň hrají na hudební nástroj.
- Osmičkový - takový zvuk snímá zvuk pouze z přední a zadní strany, nikoliv z boků. Z tohoto důvodu se nejčastěji používá při rozhovorech, kdy dvojice sedí naproti sobě a mezi nimi stojí mikrofon.
- Úzce směrový - při této charakteristice je významně oslaben příjem zvuku zezadu. Takový mikrofon měří až 1 metr a typicky se používá při snímání pomocného zvuku při filmování.
Jaké příslušenství k mikrofonům si můžete pořídit
Při nákupu mikrofonu můžete zvážit i pořízení určitého příslušenství, které vám usnadní práci s tímto zařízením. Některé příslušenství vám zároveň pomůže zkvalitnit zaznamenávaný zvuk. Mezi jakými konkrétními produkty můžete vybírat?
Stojan pro jednoduché polohování
Stojan na mikrofon vám usnadní polohování mikrofonu a tím i dosažení takového zvuku, jaký chcete. Právě umístění mikrofonu má totiž velký vliv na kvalitu zaznamenaného zvuku. Při výběru stojanu se vyplatí pořídit takový, který má nastavitelnou výšku. Hodit se vám může i nastavitelné rameno a zohlednit nezapomeňte ani průměr pro osazení mikrofonu.
Ochrana proti větru
Pokud se s mikrofonem budete pohybovat v terénu a natáčet zvuk v přírodě, může se vám hodit speciální ochrana proti větru. Jedná se většinou o kryt z transparentní pěny, který dokáže odfiltrovat možné nárazy větru. Toto příslušenství pravděpodobně znáte z televize, protože jimi bývají osazeny mikrofony reportérů.
Pop filtr neboli plivátko
Pop filtru se někdy přezdívá plivátko. Toto označení totiž skvěle definuje, k čemu pop filtr slouží. Jedná se o filtr, který eliminuje takzvanou retnici vznikající u výrazných hlásek B a P. Při jejich nahrávání totiž výsledek může znít tak, jako kdyby dotyčný na mikrofon prskal. Pop filtr má za úkol tuto skutečnost zachytit, aby případné sliny při mluvení nedoletěly až na mikrofon a tím nevytvořily rušivý zvuk.
Přídavné kabely
U mikrofonů se mnohdy neobejdete ani bez určitých kabelů, které slouží k jejich propojení se zvukovým zařízením. Při výběru nezapomeňte zohlednit jejich délku, obzvláště v případě, že budete mikrofon používat na rozlehlém pódiu. U bezdrátových mikrofonů budete nejčastěji řešit kabely v souvislosti s jejich nabíjením.
Držák (např. k hudebnímu nástroji)
Držák slouží k tomu, aby se do něj mikrofon vsunul, a tím byl zajištěn například ve stojanu nebo na určitém hudebním nástroji. Při jeho výběru nezapomeňte zohlednit správný průměr, aby v něm mikrofon dobře seděl.
Nejznámější výrobci mikrofonů
Výrobců mikrofonů pochopitelně existuje velké množství. Níže vám však představíme ty nejznámější z nich, jejichž produkty se těší dlouhodobé oblibě. Pokud si zakoupíte mikrofon jedné z následujících značek v některých z internetových obchodů, zpravidla neuděláte v dané třídě chybu.
Yenkee
Společnost Yenkee je kvalitní výrobce příslušenství pro počítače, tablety a mobilní telefony. Kromě mikrofonů tak v její nabídce najdete také počítačové myši, klávesnice, sluchátka, nejrůznější kabely nebo třeba držáky.
RØDE
Druhou populární značkou v oblasti mikrofonů je RØDE. Jedná se o australskou firmu, která byla založena v roce 1967 v Sydney a od té doby se soustředí na výrobu mikrofonů a dalšího audio příslušenství.
Behringer
Zapomenout nesmíme ani na značku Behringer, která byla založena v roce 1989. Specializuje se přitom na výrobu audio příslušenství pro profesionální i domácí využití. Zároveň se jedná o jednoho z největších výrobců audiotechniky na celém světě.
Shure
Shure je americká firma, která byla založena v roce 1925 Sidney N. Shurem v centru Chicaga. O 7 let později se přitom začala soustředit na výrobu vlastních „uhlíkových“ mikrofonů a v roce 1939 představila první dynamický mikrofon, který byl určen pro rozhlasová studia.
AKG
Značka AKG právem patří mezi jedny z největších hráčů na poli zvukové techniky. Společnost se svého zrodu dočkala v roce 1947 a po několika měsících začaly být její mikrofony používány v rozhlasových stanicích, divadlech a Jazz klubech. V tehdejší době přitom značka mikrofony vyráběla ručně.
Samson
Společnost Samson byla založena v roce 1980 jako výrobce bezdrátových mikrofonních systémů. V současné době přitom značka patří ke světové špičce zvukové techniky, a to jak pro běžné spotřebitele, tak i profesionální použití.
Sennheiser
Sennheiser je známá německá firma, která patří k významným producentům kvalitní audiotechniky. Svého založení se dočkala v roce 1945 a v současné době se specializuje na výrobu mikrofonů, sluchátek, audiologických systémů a dalšího audio vybavení. Se značkou spolupracují i mnohé celebrity, jako je například Nicole Atkins nebo Bob Sinclar.
Cena – kolik stojí mikrofon?
Při výběru mikrofonu pochopitelně hraje roli také cena. Záleží jen na vás, kolik peněz se rozhodnete do tohoto zařízení investovat a jak moc profesionální mikrofon pro svou práci potřebujete. Obecně přitom můžeme mikrofony rozdělit do následujících tří kategorií.
Levné mikrofony (do 1 000 Kč)
Do 1 000 Kč seženete poměrně levný mikrofon pro občasné nahrávání videí nebo třeba účast na videohovorech. Vzhledem k nízké ceně je třeba počítat s tím, že od takového mikrofonu nemůžete očekávat zázraky a že kvalita zvuku může být trochu horší.
Zlatá střední cesta (do 2 500 Kč)
V této kategorii již seženete slušné a kvalitní mikrofony, které se hodí nejen pro kvalitní snímání mluveného slova, ale i pro snímání hudebních nástrojů. Na své si přijdou i hráči nebo streameři, kteří hledají kvalitní zařízení pro časté použití.
Prémiové produkty (nad 2 500 Kč)
Nad touto cenovou hranicí se již pohybují opravdu kvalitní studiové mikrofony pro profesionální použití. Zároveň vynikají prvotřídní kvalitou zvukového záznamu. Mnohdy v této kategorii najdete bezdrátové mikrofony, které jsou obvykle dražší než ty klasické.
Nejčastější dotazy na téma mikrofony
Mikrofony fungují na principu přeměny akustického signálu na elektrický, který následně zpracovávají další zařízení. Elektrický signál se přitom zapisuje do zvukové stopy v softwaru nahrávacího zařízení.
U klasických mikrofonů k tomu slouží kabel s XLR, USB, Jack, Phantom nebo Lightning konektorem. U bezdrátových mikrofonů probíhá komunikace s dalším zařízením bezdrátově pomocí Bluetooth.
Plivátko, neboli pop filtr, má za úkol zachytit případné sliny, které může člověk nevědomě vyprsknout při mluvení. Díky plivátku je výsledný zvuk kvalitnější a čistší.
Rozlišuje se všesměrová, kardioidní, superkardiodní, hyperkardiodní, osmičková a úzce směrová charakteristika. Každý z těchto způsobů je přitom vhodný pro jiné využití.
Nejlepší mikrofon z porovnávacího testu
Zaměřme se nyní na všechny námi recenzované mikrofony. Pokusili jsme se je mezi sebou stručně porovnat a sdělit vám, v čem vynikají a co jsou naopak jejich slabé stránky. Pokud se o nich chcete dozvědět více, neváhejte si přečíst naše podrobné recenze jednotlivých modelů.
Nejlepší z testovaných
Vítězem se na poli mikrofonů rozhodně stal Rode NT-USB mini, který pořídil nejvěrohodnější zvukovou nahrávku. Zároveň jsme se u něj nesetkali s žádnými problémy spojenými s připojením k počítači a mikrofon bez problémů fungoval. Pozitivně jsme zhodnotili také jeho kompaktní rozměry, nevýhodou je však nemožnost nastavení výšky. Konstrukce je však bytelná a úhel mikrofonu lze snadno polohovat. Navíc si můžete do mikrofonu připojit sluchátka a získat tak maximální přehled o tom, co nahráváte.
Stříbrná medaile
Druhé místo si odnáší mikrofon Behringer C-1U, u kterého jsme se rovněž setkali s vysokou kvalitou záznamu, ovšem s větší dávkou šumu. Připojení do počítače bylo bezproblémové a jeho konstrukce působí velmi pevně. Na druhou stranu jako nevýhodu hodnotíme již zmíněnou přítomnost šumu v nahrávkách a nutnost dokoupení stojanu nebo ramena, které není součástí balení. V balení obdržíte pouze držák mikrofonu, který je sám o sobě prakticky k ničemu.
Bronzová medaile
Na třetím místě se umístil mikrofon Yenkee YMC 1030. U něj je velkou výhodou bohaté příslušenství, které nemusíte dokupovat. Nahrávky stále dosahují poměrně slušné kvality, i když se do nich bohužel přenáší ruchy přes tlumič i při velmi malém chvění a u některých zařízení se možná setkáte s problémovým připojením způsobeným TRS konektorem bez redukce na TRRS. Výhodou je však nastavitelný stojan a bytelná konstrukce.
Nejslabší v testu
Poslední příčku obsadil Yenkee YMC1020GY. U něj jsme pozitivně zhodnotili jeho kompaktní rozměry, bytelnou konstrukci a zároveň nízkou cenu. Na druhou stranu jsme se u něj rovněž potýkali s problémovým připojením, podobně jako u modelu Yenkee YMC 1030.
Mikrofon | Silné stránky | Slabé stránky |
---|---|---|
Rode NT-USB mini | Kompaktní rozměry Vysoká kvalita záznamu Bezproblémové připojení do PC | Nemožnost nastavení výšky |
Behringer C-1U | Slušná kvalita záznamu Bezproblémové připojení do PC Pevná konstrukce | Nutnost dokoupení stojanu nebo ramena |
Yenkee YMC 1030 | Bohaté příslušenství Bytelná konstrukce | Problémové připojení Přenáší ruchy i při malém chvění |
Yenkee YMC 1020GY | Kompaktní rozměry Nastavitelný stojan Možnost snímání zvuku ze všech stran | Problémové připojení |
Závěr – na co si tedy dát při výběru mikrofonu pozor?
Jak vidíte, výběr mikrofonu sestává hned z několika kroků. V prvé řadě si proto ujasněte, v jakých příležitostech budete mikrofon nejčastěji používat a co od něj tedy očekáváte. Následně vezměte v úvahu jednotlivé parametry, které vám pomohou vybrat takový mikrofon, který vám bude po všech stránkách vyhovovat. Klíčová je především jeho citlivost, frekvenční rozsah, impedance, šum a maximální SPL.
V neposlední řadě si promyslete také to, kolik jste ochotni do tohoto zařízení investovat. Výhodou je, že v současné době již existuje velké množství výrobců s produkty v různých cenových relacích.
dobry den, prosim poradte mi co se nejvice hodi na nahravani knouraveho projevu zvuku letu drona.? neni skoro slyset ale ja ho vnimam a chci ho taky zachytit a identifikovat. Bydlim kousek od klubu kde maji letani dronem. nemaji letat vecer ale ja je castokrat slysiM i v noci. ten zvuk je specificky temer neslysitelny, ale musi byt nejak nejvhodnejsi zarizeni kterym to zachytim. dekuji a nashledanou