Recenze: mikrofon Yenkee YMC 1020GY
Kondenzátorový mikrofon Yenkee YMC 1020GY najde své uplatnění při nahrávání podcastů, účasti na videokonferencích i hraní her. Jeho frekvenční rozsah je na toto použití dostačující a výsledná kvalita nahrávek rozhodně není špatná. Pyšní se pevnou konstrukcí s nastavitelným stojanem a zvuk snímá spolehlivě ze všech stran.
Součástí balení je praktický stojan
Mikrofon se prodává v poměrně malé krabici, která měří přibližně 27×9×7 cm. Balení je navíc poměrně lehké, a to i vzhledem k nízké váze mikrofonu (pouze 252 g). Po otevření krabice na vás bude ve speciálním obalu čekat samotný mikrofon s kabelem (3,5mm jack) a stojanem.
Nutno podotknout, že kabel je rovnou připojený k mikrofonu a stačí jej tedy jen připojit do počítače. Na druhou stranu to může znamenat nevýhodu, pokud nebudete spokojeni s jeho provedením a délkou. Mikrofon můžete poměrně rychle umístit do přiloženého stojanu – stačí ho do něj jen vsunout. Jde to sice trochu obtížně, na druhou stranu poté mikrofon ve stojanu pevně drží. Přímo na těle mikrofonu se nachází posuvné tlačítko na jeho zapnutí/vypnutí.
Konstrukce stojanu na první pohled vypadá poměrně kvalitně a bytelně. Díky přítomnému kloubu si můžete nastavit směr mikrofonu a díky typické „trojnožce“ stojánek snadno postavíte na stůl nebo jiný pevný podklad. Na spodní straně těchto noh se přitom nachází pogumovaná část, díky které zařízení pěkně drží na svém místě.
Technické parametry Yenkee YMC 1020GY
Pojďme se nyní podívat na jednotlivé technické parametry, které se s tímto zařízením pojí.
Praktický stolní mikrofon
Yenkee YMC 1020GY je stolní mikrofon, který se umisťuje na stůl nebo jiný pevný podklad. Tento model disponuje praktickým stojanem, díky kterému si jej můžete snadno polohovat. Z tohoto důvodu je mikrofon ideální na online hraní her nebo třeba videokonference.
Kondenzátorový mikrofon s nutností napájení
Jedná se o kondenzátorový mikrofon. To znamená, že funguje na principu rozechvění membrány pomocí akustických kmitů. Tento typ mikrofonu nabízí věrné podání zvuku a dosahuje vysoké citlivosti. Napájení mikrofonu probíhá automaticky pro připojení do počítače. Zařízení totiž vyžaduje jen velmi malé napětí o velikosti 1,5 V.
Jak na připojení mikrofonu k počítači
Mikrofon se k počítači připojuje prostřednictvím 3,5mm jack konektoru. Jak ovšem uvádíme v sekci instalace, nemusí být toto řešení vždy ideální a možná se proto neobejdete bez speciálního Y adaptéru, který umožňuje připojení sluchátek a mikrofonu najednou, pokud váš počítač nebo mobilní telefon nemá zvlášť konektor na mikrofon a zvlášť na sluchátka. Díky tomuto zapojení je mikrofon kompatibilní s velkou řadu zařízení, jako jsou počítače, mobilní telefony a tablety.
Citlivost
Citlivost mikrofonu výrobce udává v dB, a to v hodnotě -30 dB +/- 3 dB. Toto označení je ovšem typické spíše pro americký trh. Z toho důvodu jsme zmíněnou hodnotu překonvertovali na evropskou, tedy 31,6 mV/Pa. U kondenzátorových mikrofonů se přitom citlivost zpravidla pohybuje mezi 8 až 32 mV/Pa.
Vzhledem k tomu, že se jedná o kondenzátorový mikrofon, není citlivost zase tak zásadním parametrem. Dá se přitom říct, že jakákoliv hodnota nad 8 mV/Pa je pro maskování šumu dostačující.
Frekvenční rozsah
Frekvenční rozsah u tohoto mikrofonu činí 50-16 000 Hz, kvůli čemuž je méně citlivý k basům. Vzhledem k jeho určení se však nejedná o zásadní problém. Pokud jej budete používat pouze pro snímání hlasu (nikoliv hudby), bude pro vás frekvenční rozsah naprosto dostačující.
Šum
Šum mikrofonu se měří podle takzvaného odstupu signálu od šumu. Čím je přitom tento odstup signálu od šumu větší, tím čistší je výsledný zvuk. U tohoto konkrétního mikrofonu činí odstup signálu od šumu 36 dB. V rámci našeho testováni se přitom šum nijak výrazně rušivě neprojevil a nahrávky jsou čisté. Posoudit to můžete sami v sekci Kvalita záznamu.
Maximální SPL
Tuto hodnotu bohužel výrobce nikde neuvádí, a proto nám v tuto chvíli není známa.
Impedance
Výrobce udává hodnotu impedance 2 200 Ω. Pokud byste tedy mikrofon používali s předzesilovačem, měl by mít vstupní impedanci alespoň 11 000 Ω.
Rozměry a váha nahrávají snadnému přenášení
Velkou předností tohoto mikrofonu jsou kompaktní rozměry a nízká váha. Zařízení bez stojanu měří přibližně 15×6,5 cm, se stojanem je jeho výška přibližně 28 cm. Co se týče hmotnosti, váží pouhých 252 gramů. Díky tomu je ideální i na častější přenášení a zároveň se snadno drží v ruce.
Okolní zvuk snímá ze všech stran
Mikrofon snímá zvuk všesměrově. To znamená, že zvuk snímá kvalitně ze všech stran. Při našem testování jsme zkoušeli vytvořit nahrávku z jeho přední i zadní strany a výsledek byl opravdu prakticky totožný (zvuk nezněl „z dálky“). Díky tomu by zařízení mohlo být vhodné například pro tvorbu rozhovorů, kdy by dvojice seděla naproti sobě.
Parametr | Hodnota |
Konstrukce mikrofonu | Stolní |
Princip snímání zvuku | Kondenzátorový |
Typ zapojení | 3,5mm jack konektor |
Citlivost | -30 dB +/- 3 dB (31,6 mV/Pa) |
Frekvenční rozsah | 50-16 000 Hz |
Šum | 36 dB |
Maximální SPL | Výrobce neuvádí |
Impedance | ≤ 2 200 Ω |
Rozměry | 15×6,5 cm (bez stojanu) |
Váha | 252 g |
Charakteristika snímání zvuku | všesměrový |
Instalace mikrofonu přinesla komplikace
Když se nám mikrofon poprvé dostal do ruky, věřili jsme, že s jeho zprovozněním žádné potíže nenastanou. Ve skutečnosti se však vyskytlo hned několik komplikací, které proto níže popíšeme.
Mikrofon jsme chtěli používat s notebookem MacBook Air 2020. Problém přitom nastal již při samotném připojení mikrofonu, kdy jej počítač zpočátku nedokázal rozpoznat a nezobrazoval se tedy mezi zařízeními připojenými na vstupu. Po několika pokusech s opětovným odpojením a připojením se zde již ukázal.
I když byl mikrofon připojený, zpočátku nijak nereagoval na jakýkoliv zvukový podnět. Zkoušeli jsme takto pořídit nahrávku v softwaru Audacity i QuickTime Player, který je součástí MacOS. Při spuštění nahrávání se však žádný zvuk nezaznamenal. Software Audacity nám zároveň čas od času zobrazil chybovou hlášku -9986 Internal PortAudio error.
Celý problém připojení spočívá v tom, že je tento mikrofon nutné připojit do konektoru kompatibilního s takzvaným TRS jackem. Bohužel však většina mobilních telefonů a notebooků (včetně zmíněného MacBooku) disponuje konektorem pro TRRS jack.
V takovém případě je nutné pořídit si přechodku mezi TRS a TRRS konektorem.
My jsme tento problém vyřešili pomocí takzvaného Y-adaptéru, který umožňuje současné připojení mikrofonu a sluchátek (v případě že zařízení nemá dva jack konektory zvlášť pro mikrofon a sluchátka). Bez tohoto adaptéru (nebo přechodky), který není součástí balení, se vám mikrofon zprovoznit bohužel nepodaří.
A v čem přesně spočívá rozdíl mezi TRS a TRRS konektorem? TRS konektor přenáší pouze jeden signál (často se používá tam, kde připojujete dvě různá zařízení dvěma TRS konektory – například mikrofon a sluchátka), kdežto TRRS konektor přenáší dva signály (s tím se nejčastěji setkáte u sluchátek s mikrofonem, jejichž vstupní i výstupní signál přenáší jeden konektor). TRS konektor na první pohled poznáte tak, že má na zástrčce dva černé kroužky, TRRS konektor má tyto kroužky tři.
I v tuto chvíli nám však někdy Audacity ukazoval zmíněnou chybovou hlášku. Obvykle však stačilo program vypnout a spustit jej znovu, případně také znovu odpojit a připojit samotný mikrofon.
Může se jednat o problém MacOS, potažmo Apple zařízení jako takového. Mikrofon jsme na operačním systému Windows netestovali, a proto nevíme, jak se bude chovat zde. Pokud s tím máte zkušenost, budeme rádi, když nám o tom napíšete v komentářích pod článkem.
Kvalita záznamu je na skvělé úrovni
Při testování mikrofonu jsme zkusili nahrát množství nahrávek. Níže přitom přikládáme dvě z nich. Jedná se o nahrávky pořízené ve stejný moment, přičemž jedna z nich byla vytvořena prostřednictvím Audacity, druhá prostřednictvím QuickTime Player.
Kromě toho jsme mikrofon otestovali i v dalších ohledech. Poměrně dobře zvládl i nahrávání zvuku z větší dálky, i když se to pochopitelně odrazilo na výsledné kvalitě zvuku (více šumu).
Mikrofon jsme také otestovali ve stoje, kdy musel zvládat určité otřesy spojené s jeho držením v ruce. V takovém případě se to již trochu podepsalo na kvalitě zvuku, který nebyl tak čistý, jako když mikrofon klidně stojí. To je však pochopitelné.
Zároveň nám to nedalo a mikrofon jsme otestovali i při nahrávce skladby na piano. Výsledek si můžete poslechnout níže. Sám výrobce přitom neuvádí, že by mikrofon byl pro podobné využití vhodný a my musíme souhlasit. Výsledná nahrávka bohužel není tak kvalitní a obsahuje šum. Zajímavé je však porovnání s modelem Yankee YMC 1030, který rovněž není určený k záznamu hudby. Když však obě nahrávky porovnáte, pak uslyšíte, jaký je mezi mikrofony rozdíl.
Bytelné zpracování s možností polohování
Zpracování mikrofonu a přiloženého stojanu je poměrně povedené. Mikrofon ve stojanu pevně drží a nijak se nevyklá. Zároveň lze pozitivně zhodnotit pogumované nožičky, díky kterým zařízení skvěle drží na svém místě.
Mikrofon lze ve stojanu snadno polohovat a přizpůsobit si tak jeho natočení svým potřebám. Ke snadnému spuštění slouží přepínatelné On/Off tlačítko.
Příslušenství – co je součástí a co si pořídit?
Co se týče příslušenství, je součástí balení praktický stojánek, do kterého lze mikrofon umístit a jednoduše v něm polohovat. Nic jiného se bohužel v krabici nenachází.
Vzhledem k našemu testování doporučujeme pořízení zmíněného Y adaptéru, pokud byste se potýkali s podobným problémem jako my. Zvážit můžete také ochranu proti větru, kterou na mikrofon jednoduše nasadíte. Pořídit si dále můžete i externí pop filtr, který si můžete připevnit například ke stolu a za něj postavit samotný mikrofon.
V tomto ohledu se zařízení liší například od modelu Yenkee YMC 1030, u kterého je pop filtr i protivětrná ochrana rovnou součástí balení a nemusíte si tedy toto příslušenství dokupovat zvlášť.
Nejčastější dotazy
Yenkee YMC 1020GY je všesměrový mikrofon. To znamená, že zvuk snímá stejně kvalitně ze všech stran a hodí se tedy například pro tvorbu rozhovorů.
Jedná se o kondenzátorový mikrofon a funguje tedy na principu rozechvění membrány pomocí akustických kmitů.
Součástí balení je pouze stojan, do kterého lze mikrofon upevnit. Další příslušenství (například POP filtr nebo ochranu proti větru) je nutné si v případě potřeby dokoupit.
K připojení k počítači slouží 3,5mm jack konektor. Jeho výhodou je, že jej kromě počítačů zapojíte i do některých tabletů či mobilních telefonů (případně lze využít redukci).
Závěr – jak obstál mikrofon v naší recenzi?
Mikrofon rozhodně chválíme za pevnou konstrukci a přiložený stojan, díky kterému jej můžete jednoduše polohovat podle svých potřeb. Mezi přednosti lze zařadit také jeho kompaktní rozměry a nízkou váhu, díky kterým je ideální i na přenášení. Frekvenční rozsah je dostačující a mikrofon snímá zvuk ze všech stran. Kvalita výsledných nahrávek rozhodně není špatná a mikrofon se proto určitě hodí pro nahrávání podcastů, rozhovorů nebo účast na videokonferencích.
Co nás velmi zaskočilo, byly problémy s připojením kvůli TRS konektoru a související kompatibilita s Apple zařízením. Jak jsme popsali, počítač nejprve mikrofon nedokázal rozpoznat, a poté zařízení nijak nereagovalo na zvukový podnět. Pomohlo až připojení přes Y adaptér, který však ne každý má doma a pro některé osoby se tak musí jednat o nutnost dokoupení. Výrobce by na tuto skutečnost mohl vzhledem k charakteru zařízení upozornit v návodu či na krabici mikrofonu.
Recenze: mikrofon Yenkee YMC 1020GY
-
Kvalita záznamu
-
Kvalita zpracování
-
Příslušenství
-
Poměr cena/výkon
Kompaktní mikrofon pro online hraní i videokonference
Kondenzátorový mikrofon Yenkee YMC 1020GY najde své uplatnění při nahrávání podcastů, účasti na videokonferencích i hraní her. Jeho frekvenční rozsah je na toto použití dostačující a výsledná kvalita nahrávek rozhodně není špatná. Pyšní se pevnou konstrukcí s nastavitelným stojanem a zvuk snímá spolehlivě ze všech stran.
Klady
- Pevná konstrukce
- Nastavitelný stojan
- Kompaktní rozměry
- Možnost snímání zvuku ze všech stran
Zápory
- Na některých zařízeních možné problémy s kompatibilitou, způsobené TRS konektorem bez redukce na TRRS