Recenze: chytré hodinky Xiaomi Watch S1 Pro
Chytré hodinky Xiaomi Watch S1 Pro jsou vyšší řadou modelu Xiaomi Watch S1 a na první pohled zaujmou svým prémiově vypadajícím elegantním designem. Zvlášť v případě recenzované varianty s koženým hnědým řemínkem. Hodinky slibují také řadu lifestylových i sportovních funkcí, ale bohužel to vypadá, že výrobce honil příliš mnoho zajíců a mnoho funkcí zůstalo nedotažených. Ať už více než 100 sportovních režimů, u kterých se však většinou měří stejné metriky, nepohodlné dotykové ovládání při sportovní aktivitě nebo problémy s notifikacemi a přijímáním hovorů. I tak mohou být hodinky pro nenáročné uživatele užitečným a zároveň stylovým doplňkem.
Nejčastější dotazy
Hodinky Watch S1 Pro jsou oproti Xiaomi Watch S1 o něco větší a dvě kulatá tlačítka na boku jsou nahrazena digitální korunkou a oválným tlačítkem. Větší rozměry hodinek Xiaomi Watch S1 Pro jsou důsledkem o něco většího 1,47palcového displeje AMOLED s rozlišením 480 × 480 pixelů. Naproti tomu hodinky Watch S1 mají 1,43palcový displej AMOLED s rozlišením 466 × 466 px. Model S1 Pro má navíc snímač teploty pokožky a také delší výdrž baterie (14 vs. 12 dní udávaných výrobcem).
Ano, hodinky mají ve výbavě NFC a umožňují bezkontaktní placení. Překážkou je ale kompatibilita – vaše banka musí být kompatibilní s Xiaomi Pay. Kompatibilní banky najdete na stránkách výrobce.
Hodinky jsou vodotěsné do hloubky 50 metrů (5 ATM) a disponují také plaveckými sportovními režimy, které měří počet délek a plavecký styl. Námi recenzovaný model má ovšem kožený pásek, který se do vody příliš nehodí.
Xiaomi Watch S1 podle výrobce vydrží v režimu smartwatch 14 dní. Reálná výdrž se v závislosti na používaných senzorech a sportovní aktivitě pohybuje od 4 do 7 dnů.
Balení hodinek
Hodinky jsou zabalené v prémiově působící kvádrové krabičce. V té najdete také nabíjecí kabel a návod. Na rozdíl od modelu S1 se v balení nachází pouze jeden kožený řemínek. Je možné zakoupit také sportovnější černou variantu s fluorokaučukovým řemínkem.
Technické parametry Xiaomi Watch S1 Pro
Hodinky Xiaomi Watch S1 Pro sází na působivý AMOLED displej, pestrou funkční výbavu a prémiový design. I přestože nabízí mnoho sportovních režimů, i zásluhou designu (a koženého řemínku u testovaného modelu) řadíme hodinky spíše mezi lifestylové modely.
Parametry Xiaomi Watch S1 Pro
Název parametru | Hodnota |
---|---|
Typ řemínku | Kožený (22 mm, Quick Release) |
Odolnost | Voděodolné do 5 ATM (vhodné pro plavání) |
Displej | AMOLED s úhlopříčkou 1,47” |
Výdrž baterie | 14 dní při běžném používání |
Způsob nabíjení | Bezdrátové nabíjení (kabel s magnetickým nabíjecím pukem součástí balení) |
Konektivita | Bluetooth 5.2, satelitní systémy Beidou/GPS/GLONASS/Galileo/QZSS, NFC, |
Operační systém | MIUI Watch OS |
Rozměry (bez řemínku) | 46 × 46 × 11,28 mm |
Váha | 61 g s řemínkem (48 g bez řemínku) |
Zpracování hodinek
Na pohled hodinky působí elegantně. Tělo hodinek tvoří kombinace nerezové oceli a safírového skla (to kryje také okénko pro snímání srdečního tepu), které zvyšuje odolnost proti poškrábání. Ze zadní strany jsou hodinky černé a materiál připomíná keramiku. K dispozici je jediná varianta velikosti – 46 mm, což je tak akorát. Hodinky nejsou nijak robustní, ale ani příliš malé.
Na materiálech se nešetřilo – zpracování je prémiové a obhájilo by si i vyšší cenovku.
Look hodinek skvěle doplňuje kožený řemínek v hnědé barvě. Ten je široký 22 mm a díky jednoduchému mechanismu ho snadno vyměníte za jiný. Telecí kůže je však na ruce velmi pohodlná a oproti silikonovým řemínkům se může jednat o příjemnou změnu. Pokud máte zájem o sportovnější vzhled a praktičtější řemínek například do vody, sáhněte po černé variantě s fluorokaučukovým řemínkem.
Hodinky jsou poměrně těžké a poznáte, že je máte na ruce. Zvlášť, když nejsou pevně utažené, na ruce trochu „skáčou“. To je docela nepohodlné zejména u sportu, ale pro někoho může být vyšší váha obtěžující i při spánku. Z důvodu vyšší váhy se model hodí spíše pro větší zápěstí a ruce a tento model si tak vyberou pravděpodobně spíše muži.
Hodinky se ovládají primárně dotykem, ale na spodní pravé straně nahmatáte také fyzické tlačítko, kterým spustíte aktivitu a nad ním hezky zpracovanou korunku. Její stisknutí vás dostane do menu s aplikacemi a točením s ní se můžete v menu orientovat. Příjemným prvkem je jemná haptická odezva v korunce.
Displej a ovládání
Displej hodinek Xiaomi Watch S1 Pro je jednou z nejsilnějších stránek tohoto modelu, proto se u něj zastavíme detailněji.
- Úhlopříčka 1,47",
- rozlišení 480 x 480 px,
- jas 600 nitů
- a technologie AMOLED.
To jsou nejdůležitější parametry, díky kterým je displej opravdu skvělý. Stejně je to i s dotykovým ovládáním, které funguje excelentně (za sucha) s rychlou odezvou a plynulostí. Bohužel dotykové ovládání ztrácí svou pohodlnost při sportovních aktivitách nebo za mokra, kdy se dokonce ovládání nahodile spouští samo a hrozí například přerušení aktivity.
Dotykové ovládání naštěstí můžete nahradit tlačítky, ale zůstává prostor ke zlepšení. Intuitivní a pohodlné ovládání tlačítky nabízí například většina modelů sportovních hodinek Garmin.
Displej disponuje funkcí always-on a také automatickým přizpůsobením jasu displeje podle okolního světla.
Safírové sklíčko je vybaveno ochranou proti otiskům prstů, ale v testu se nám zdálo, že z hlediska ulpívání otisků prstů nic nového nepřináší. Při ovládání hodinek například za deště nebo zpocenou rukou tím spíše. V tomto ohledu hodnotíme displej jako standardní, bez jakékoli ochrany.
Řešením je ovládání analogovými tlačítky, to ale není tak pohodlné jako například u vyšších modelů Garmin, které disponují celkem 5 tlačítky.
Hodinky Xiaomi Watch S1 Pro běží na operačním systému MIUI Watch OS. Menu s jednotlivými aplikacemi vzhledem připomíná prostředí Apple Watch.
Nevýhodou je velká podobnost jednotlivých ikon v rozhraní samotného systému, což může někdy způsobit problém trefit tu správnou. To může vyřešit možnost nastavení zkratek a widgetů.
Jediné chvíle, kdy displej trochu zaostává, je sledování na přímém slunečním svitu, kdy se sklo hodně leskne a informace na displeji musíte trochu hledat s pomocí natáčení hodinek.
Výdrž baterie a nabíjení
V hodinkách je baterie s kapacitou 500 mAh, což slibuje slušnou výdrž. Výrobce udává 14 dní v režimu smartwatch. Při častějším používání, spuštění různých zdravotních funkcích a aktivitách s využitím GPS ale počítejte s výrazně nižší výdrží.
V našem testu jsme hodinky měli nasazené i přes noc, zapnuté neustálé měření tepu, okysličenosti krve a měření stresu (zátěže organismu) a s hodinkami jsme podstupovali přibližně 1,5 hodiny sportovní aktivity denně. Výsledek? Hodinky vydržely od plného nabití 4,5 dne, což je pořád velmi slušné. Zároveň však poměrně vzdálené od hodnot udávaných výrobcem.
Záleží ale na mnoha faktorech, jako je jas displeje, spuštěné senzory a další, díky kterým můžete výdrž hodinek výrazně prodloužit směrem k udávaným 14 dnům.
Ani častější nabíjení ale tolik nevadí, protože v balení najdete kabel s pukem pro bezdrátové nabíjení, který dokáže nabít hodinky z 0 na 100 % za hodinu a pár minut. Bezdrátová nabíječka je vybavena magnetem, který se k hodinkám spolehlivě přichytí. Kabel je potřeba zapojit do síťového adaptéru s USB-A portem (ten není součástí balení).
Hodinky můžete nabíjet také vybranými telefony Xiaomi, pouhým přiložením k zádům telefonu. Toto však funguje pouze s některými modely telefonů Xiaomi, které podporují reverzní nabíjení – například Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi 12 Pro, Mi 11 Ultra, Mi 10 aj. Tuto funkci jsme bohužel, kvůli absenci takového mobilního telefonu v redakci, nemohli otestovat. Můžeme však konstatovat, že funkce reverse charge dostupná u mobilního telefonu značky Samsung, přestože se jedná o koncepčně shodné řešení, s hodinkami kompatibilní není.
Spárování je bezproblémové
Prvním krokem k párování zařízení je stažení aplikace Mi Fitness do paměti chytrého telefonu. Aplikace je dostupná pro systémy Android a iOS, takže ji naleznete v obchodech Google Play nebo App Store. K tomu, abyste mohli přidat do aplikace nové zařízení, si nejprve musíte vytvořit nový účet a zadat své základní údaje (hmotnost, výška, pohlaví). Pokud již máte účet vytvořen, můžete se do něj pomocí mailové adresy a hesla přihlásit.
Při testování jsme hodinky párovaly s telefonem Apple iPhone 13.
Aplikace Mi Fitness rozšiřuje možnosti využití hodinek
Aplikace Mi Fitness samozřejmě můžete provádět různá nastavení a také zobrazuje údaje o naměřených hodnotách ve formě dlaždic a po klepnutí na ně se můžete dostat k podrobnostem a detailním statistikám (denním, týdenním, měsíčním a ročním), které si v hodinkách nezobrazíte.
Aplikace Mi Fitness prezentuje všechny naměřené hodnoty v moderním a relativně intuitivním uživatelském rozhraní. Většina položek také nabízí historická data a grafy, díky nimž můžete sledovat jejich vývoj v průběhu času. Například můžete sledovat, jak se vaše tepová frekvence vyvíjí s rostoucí fyzickou kondicí. Aplikace ale bohužel s daty nijak dále nepracuje a nenabízí vyhodnocování výkonnosti nebo například doporučení aktivity.
V aplikaci si také do telefonu můžete stáhnout více než 100 různých ciferníků, takže vaše hodinky mohou klidně každý den vypadat jinak. Případně můžete střídat ciferníky třeba na sport, na dovolenou nebo do práce.
V aplikaci můžete také vyzývat své připojené přátele, vzájemně soupeřit v plnění cílů a motivovat se tak k lepším výkonům.
Vodotěsnost
Hodinky se chlubí vodotěsností do 5 ATM (50 metrů hloubky), takže si s nimi můžete jít klidně zaplavat a nemusíte je sundávat ani ve sprše. Pokud hodinky plánujete vystavovat vodě doporučujeme variantu bez koženého pásku.
Mezi aktivitami najdete plavání, které umožňuje sledování užitečných metrik, jako třeba počet temp nebo délek bazénu.
Široká paleta senzorů
Hodinky Xiaomi Watch S1 Pro jsou vybaveny poměrně bohatou nabídkou senzorů, které jsou základem mnoha funkcí. Některé umožňují detailní sledování vašich sportovních aktivit, jiné jsou zase praktické z hlediska vašeho zdraví. Hodinky nabízejí:
- snímač tepové frekvence,
- oxymetr,
- akcelerometr,
- gyroskop,
- geomagnetický senzor (elektronický kompas),
- atmosférický senzor (barometr),
- světelný senzor (pro automatickou úpravu jasu),
- a snímač teploty pokožky.
Poslední snímač teploty pokožky je novinkou oproti modelu Xiaomi Watch S1 a při správných podmínkách (pokojová teplota, hodinky nebyly v předchozích minutách na nabíječce) měří poměrně spolehlivě, Přesto jej neberte jako zdravotní ukazatel také berte v potaz, že teplota na ruce může být až o 1 stupeň nižší než například v podpaží.
Více než 100 sportovních režimů a další funkce
K dispozici je celkem 117 různých možností a v seznamu prakticky nic nechybí. Tohle číslo je ale upřímně jen marketingové lákadlo, protože reálně u většiny aktivit neměří žádné speciální metriky a orientuje se pouze podle tepu, trasy, spálených kalorií apod.
To ale neznamená, že základní sportovní režimy, jako jsou plavání, běh, chůze nebo jízda na kole nejsou zpracovány dobře. O plavání už jsme mluvili a podobně funguje také běh nebo chůze, u které se dozvíte například kadenci, délku kroku nebo převýšení.
Pro sporty se změnami nadmořské výšky, jako je například horská turistika, je cvičební algoritmus pro přesné monitorování upraven a optimalizován tak, aby počítal každý krok, který vystoupáte.
Sekce Běh také umožňuje využít tréninkové plány pro dosažení základních i pokročilých tréninkových cílů s návodem, jak upravit srdeční tep pro zajištění lepších tréninkových výsledků. To může fungovat jako účinná motivace pro zlepšování.
GPS lokalizace bez navigace
Stejně jako většina konkurentů mají hodinky Watch S1 Pro vestavěnou GPS. To znamená, že mohou sledovat, kde jste byli na procházce, běhu nebo jízdě na kole, aniž byste byli připojeni k telefonu. Data se pak automaticky synchronizují, jakmile se vrátíte do dosahu, a to zcela bez problémů. Hodinky využívají Dual Band GPS s využitím 5 satelitních systémů (Beidou/GPS/GLONASS/Galileo/QZSS), takže se spolehněte na vysokou přesnost.
Nepočítejte však s navigací. Svou trasu si můžete prohlédnout pouze zpětně.
Měření tepové frekvence
Hodinky samozřejmě neustále sledují váš aktuální srdeční tep a můžete si také prohlédnout graf své tepové frekvence v posledních dnech se zvýrazněním nejvyšší a nejnižší hodnoty.
Okysličení krve
Pulzní oxymetr měří aktuální okysličení krve, buď aktuální hodnotu nebo si můžete nastavit neustálé měření (v tom případě pozor na nižší výdrž baterie). Hodnota z pulzního oxymetru se zobrazuje jako procento nasycení kyslíkem. V aplikaci si pak můžete zobrazit další podrobnosti, například trendy v rozmezí několika dní.
Monitoring spánku
Když nosíte hodinky i v noci, můžete těžit také ze základní analýzy spánku. Hodinky sledují, jak dlouho jste spali a poměr hlubokého a lehkého spánku, nebo také variabilitu srdečního tepu.
Hodinky nedisponují chytrým budíkem, takže vám nezbývá než si nastavit ten klasický.
Funkce pro lifestyle
Telefonování a notifikace
Velká výhoda hodinek Xiaomi Watch S1 Pro je možnost telefonování přímo z hodinek (v případě, že je telefon připojený skrze Bluetooth v blízkosti) a zobrazování notifikací. Během testu se nám ale tuto funkci při spárování s iPhonem 13 nepodařilo zprovoznit ani přes několikeré restartování, párování hodinek a všemožná povolení v telefonu i aplikaci. Hodinky zkrátka nereagovaly na příchozí hovory a neupozorňovaly na příchozí notifikace. Zajímavé však bylo, že notifikace se po vyhledání v hodinkách ukazovaly a nepřijaté hovory také.
Možná by vás napadlo, zda nejsou problémy způsobené použitím platformy iOS. Výrobce však nijak neudává, že by hodinky nebyly s iOS v tomto smyslu kompatibilní, jako je tomu u jiných výrobců. Xiaomi Watch S1 Pro dokonce dokonce integrují Apple Health i dle samotného výrobce. Navíc jsme podobné ohlasy zaznamenali u uživatelů s mobilními telefony na platformě Android.
Mohli jsme tak vyzkoušet telefonování odchozím hovorem (což lze pouze u seznamu nepřijatých hovorů, hodinky nepracují s kontakty). Rešerší na toto téma jsme došli k závěru, že nereagování na notifikace a hovory není ojedinělým problémem, takže tuto funkci hodnotíme jako nedotaženou a spolehlivějším řešením pro ty, kteří potřebují z hodinek vyřizovat zprávy a telefonovat, bude například model Apple Watch SE, který je cenově srovnatelný. Otestování na odchozím hovoru pak už proběhlo bez problémů a telefon pohodlně vyřídíte, dejte si ale pozor na pozici hodinek, může se stát, že rukou zakryjete mikrofon, který je umístěný trochu nešikovně na spodní straně těla hodinek.
Hudební přehrávač
Přímo v hodinkách také můžete ovládat přehrávání hudby. Bohužel chybí vlastní paměť, takže jste odkázání na hudbu z připojeného telefonu v dosahu Bluetooth.
Placení hodinkami
Xiaomi Watch S1 Pro také patří mezi hodinky vybavené technologií NFC potřebnou pro bezkontaktní placení, takže si nemusíte brát ani peněženku na nějaké to občerstvení.
V aplikaci Mi Fitness naskenujete platební kartu, vyplníte číslo, platnost a další potřebné údaje a nastavíte si PIN, který zadáváte při placení. To, které banky a karty hodinky podporují, naleznete na stránkách výrobce.
Ovládání fotoaparátu v telefonu
Šikovnou funkcí je také funkce ovládání fotoaparátu v připojeném telefonu, nemusíte tak chvátat, abyste stihli naaranžovat fotku na samospoušť. Jednoduše stisknete spoušť z hodinek na dálku, až budete připraveni.
Funkce pro ženy
Chcete-li mít svůj cyklus pod kontrolou, můžete využít funkci jeho monitorování. Na úvod je třeba v aplikaci Mi Fitness zadat základní informace o vašem cyklu. V hodinkách se následně zpřístupní kalendář, který vás informuje o aktuální fázi vašeho cyklu a jeho průběhu.V aplikaci si pak můžete prohlížet historii vašeho cyklu, můžete nastavit připomenutí nebo zaznamenat doprovodné projevy (bolest, míra krvácení, náladovost). Tuto funkci nabízejí také mnohé další dámské chytré hodinky s jemnějším vzhledem.
Další praktické funkce
Kromě výše zmíněných funkcí nabízejí hodinky také několik praktických nástrojů, které vám mohou usnadnit vaše každodenní fungování. Patří mezi ně například:
- svítilna,
- najdi můj telefon,
- informace o počasí (s připojeným telefonem)
- výškoměr a měřič tlaku vzduchu,
- hlasový asistent Amazon Alexa (v ČR nedostupná funkce),
- dechové cvičení
- nebo hlasový záznamník.
Závěr – pro koho se hodí Xiaomi Watch S1 Pro?
Hodinky Xiaomi Watch S1 Pro bychom doporučili spíše méně náročným uživatelům, kteří chtějí elegantní hodinky s univerzálními funkcemi. Problém hodinek je však paradoxně právě v tom, že nabízejí mnoho funkcí ale většina z nich není zcela dotažena. Sportovně zaměření uživatelé sáhnou spíše po lépe vybavených modelech Garmin.
Ti, kteří hledají lifestylové hodinky, se kterými mohou i spolehlivě komunikovat, si vyberou například lépe hodnocené Apple Watch SE (pro majitele iPhonů) nebo Samsung Galaxy Watch 5 Pro (pro majitele telefonů s Androidem). Model Xiaomi Watch S1 Pro tak zůstává někde na pomezí, ovšem pro běžného uživatele nebude zklamáním. Příjemné uživatelské rozhraní, skvělý displej, řada užitečných funkcí pro sledování sportovních výkonů, zdraví a spánku z něj společně s atraktivní cenovkou rozhodně dělají zajímavým nákup.
Recenze chytrých hodinek Xiaomi Watch S1 Pro
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Operační systém
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
Chytré hodinky s prémiovým designem
Chytré hodinky Xiaomi Watch S1 Pro jsou vyšší řadou modelu Xiaomi Watch S1 a na první pohled zaujmou svým prémiově vypadajícím elegantním designem. Zvlášť v případě recenzované varianty s koženým hnědým řemínkem. Hodinky slibují také řadu lifestylových i sportovních funkcí, ale bohužel to vypadá, že výrobce honil příliš mnoho zajíců a mnoho funkcí zůstalo nedotažených. Ať už více než 100 sportovních režimů, u kterých se však většinou měří stejné metriky, nepohodlné dotykové ovládání při sportovní aktivitě nebo problémy s notifikacemi a přijímáním hovorů. I tak mohou být hodinky pro nenáročné uživatele užitečným a zároveň stylovým doplňkem.
Klady
- Displej
- Dotykové ovládání
- Solidní výdrž baterie
- Mnoho funkcí a sportovních režimů
- Vodotěsnost do 5 ATM (50 m)
Zápory
- Problémy s příjmem notifikací a hovorů
- Zhoršená ovladatelnost dotykem při sportovní aktivitě
- Nedotažené sportovní a lifestylové funkce
- Nevýrazné vylepšení oproti modelu S1
Vážený pane Knížátko,
prosím Vás o radu k hodinkám Xiaomi Watch S1 9BC7.
Zapomněl jsem je včas nabýt a po nabytí mi ukazují čas o 3 hodiny a 20 minut napřed. Nemohu je nastavit na správný čas. Můžete mi prosím poradit jak to udělat.
Nikde jsem na internetu návod nenašel. V Bluetoothu mám hodinky připojené, při novém připojování kódy potvrzuji jak v telefonu, tak na hodinkách a pak se jen objeví - Připojení pro hovory a čas se nezmění. Prosím o sdělení postupu jak si nastavit správný čas na hodinkách. Moc Vám za pomoc děkuji.
Ahoj, malé varování. Mají podporovat platbu NFC s bankou ČSOB. Karty se zobrazí v aplikaci na mobilu, ale ne v hodinkách. Nejsou podporovány - dle vyjáfření ČSOB. Lze to prý přes karty Curve, což považuji za nevhodné..
Dobrý den. S hodinkami jsem byla nadmíru spokojená když jsem používala telefon od Xiaomi. Ale koupila jsem si iphone a vůbec mi neukáže, ani že mi někdo volá nebo volal. Jde nějak spárovat aby to fungovalo? Jiné oznámení není problém. Děkuji a hezký den
Ahoj! Mám podobný problém. Nechodí mi tam sms. Volání a whatsaap v poho, ale sms prostě nechodí.
Taky dík za radu.
Dobrý den chtěl bych se zeptat zda se dají udělat vlastní ciferníki pomocí fotografie co mám v mobilu.děkuji za odpověď
Dobrý den, ano, je to možné přes mobilní aplikaci. Postup naleznete např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=6nW8g-0A7SI