ITmix.cz logo

Jak stres ovlivňuje naše zdraví a jak ho lépe zvládat

Stres je přirozenou součástí života, ale jeho dlouhodobé působení může negativně ovlivnit naše zdraví – od oslabení imunity až po srdeční choroby. K měření hladiny stresu lze v dnešní době využívat moderní technologické vychytávky, například chytré hodinky. Na základě čeho stres určují a jak si udržet psychickou a fyzickou pohodu?

Co je stres a proč je důležité se mu věnovat

Stres je přirozenou reakcí našeho organismu na hrozící nebezpečí. Spouštěčem stresu může být v podstatě jakákoliv nepříjemná situace. Krátkodobý stres pomáhá mobilizovat energii, kterou potřebujeme ke zvládnutí daného okamžiku. Rozhodně se přitom nemusí jednat pouze o situaci, kdy nám jde o život. Stres zažíváme i v momentech, kdy máme hodně starostí v práci, ve škole nebo třeba řešíme potíže v partnerském vztahu.

S krátkodobým stresem se náš organismus dokáže poměrně dobře vypořádat. Problém však nastává v případě, že se jedná o dlouhodobý stav. V takovém případě může stres značně ovlivňovat naše fyzické i duševní zdraví. Proto je na místě se spouštěčům stresové reakce co nejvíce vyhýbat, případně si osvojit techniky pro jejich lepší zvládnutí.

Dlouhodobý stres může vést ke zdravotním problémům
Dlouhodobý stres může vést ke zdravotním problémům

Jak stres ovlivňuje naše zdraví

Zatímco krátkodobý stres může být prospěšný, jelikož nás motivuje k lepším výkonům, chronický stres může mít negativní dopad na naše zdraví.

Nadměrný stres může vést k únavě, depresím, úzkostem, poruchám paměti a spánku. Podepsat se může také na rozvoji mnoha somatických problémů, jako jsou například potíže s trávením, bolesti hlavy a zad, sklon k vysokému tlaku a diabetu. Chronický stres může stát také za rozvojem obezity nebo srdečními onemocněními.

Dochází také k oslabení imunitního systému, což může zvyšovat náchylnost k různým infekcím a nemocem. Lidé s dlouhodobou stresovou zátěží mnohdy také ztrácejí zájem o aktivity, které jim dříve dělaly radost. Nedostatek motivace může ovlivňovat jejich pracovní výkon, sociální vztahy i celkovou kvalitu života.

Chytré hodinky dokážou stresovou zátěž rozpoznat

Pokud chcete získat orientační přehled o hladině vašeho stresu během dne, můžete k tomuto účelu využít chytré hodinky nebo chytré prsteny. Ty měří stresovou zátěž na základě variability srdečního tepu.

Variabilita srdečního tepu, nazývaná také jako HRV (heart rate variability), vyjadřuje nepravidelnost ve frekvenci stahů vašeho srdce v reálném čase. Srdce totiž nebije vždy úplně pravidelně, ale přirozeně zde vznikají určité rozdíly.

  • Pokud srdce bije pravidelněji, je variabilita srdečního tepu nízká.
  • Pokud bije nepravidelněji, variabilita srdečního tepu je vysoká.

Představte si, že váš srdeční tep činí 60 tepů za minutu. To ale nutně nemusí znamenat, že vaše srdce bije přesně každou sekundu. Pokud máte nízkou variabilitu srdečního tepu, přichází tepy pravidelněji (třeba víceméně každou sekundu). Pokud ale máte vysokou variabilitu srdečního tepu, jsou mezi jednotlivými tepy rozdíly (např. 0,9 sekundy, pak 1,1 sekundy, pak 0,8 sekundy atd.).

Laicky řečeno: Pokud jste ve stresu, srdce má tendenci bít pořád stejně a fungovat jako robot. Hůře se přizpůsobuje okolním podmínkám a variabilita srdečního tepu je nízká. Pokud jste uvolnění, srdce lépe reaguje na okolí a umí se přizpůsobit. Znamená to, že variabilita srdečního tepu je vysoká.

Když chytré hodinky nebo prsteny zaznamenají, že vaše srdce bije pravidelněji než obvykle, vyhodnotí, že jste právě ve stresové situaci. Na základě toho, jak moc pravidelná tato frekvence je, určí množství stresové zátěže (zpravidla na stupnici od 0 do 100).

Stres má být chápán jako zatížení organismu
Stres má být chápán jako zatížení organismu

Jakými způsoby můžete stres regulovat

Pokud si uvědomujete, že dlouhodobě zažíváte stresovou zátěž, je na místě podniknout určité kroky k lepšímu zvládání stresu.

Dechové cvičení

Dechové cvičení je skvělým způsobem, jak můžete stres uvolnit. Jeho prostřednictvím totiž ovlivňujete právě variabilitu srdečního tepu. Když se nadechnete, srdce začne bít rychleji. Připravuje se totiž na akci či boj. Když následně pomalu vydechnete, srdce se zpomalí a tělo se uvolní. Díky pomalému řízenému dýchání se srdce uklidní a pracuje efektivněji.

Dechové cvičení mnohdy najdete mezi funkcemi chytrých hodinek. Díky tomu můžete během dne snadno korigovat hladinu stresu. Hodinky vás těmito cvičeními provedou a zobrazí vám, kdy se nadechnout, zadržet dech nebo vydechnout.

Pravidelný pohyb

Fyzická aktivita podporuje produkci endorfinů, hormonů štěstí. Díky tomu může zlepšit naši psychickou pohodu a snížit hladinu stresu. S pravidelným pohybem vám rovněž mohou pomoct chytré hodinky, respektive fitness náramky či chytré prsteny.

Drtivá většina z nich nabízí možnost nastavit si denní pohybové cíle, což vás může motivovat k aktivitě. Zároveň vás mohou tato zařízení upozornit na to, abyste se přes den nezapomněli hýbat. K výkonům vás mohou motivovat také různé medaile a ocenění, které lze zísakt.

Meditace

Uklidnit mysl a snížit hladinu stresu lze také prostřednictvím meditace. Studie publikovaná v časopise American Journal of Pharmaceutical Education zkoumala vliv šesti týdnů jógy a meditace na úroveň stresu a úzkosti u vysokoškolských studentů. ​Po absolvování tohoto programu přitom u studentů došlo k významnému poklesu skóre úzkosti a stresu.

Pokud si s meditací nevíte rady, i v tomto ohledu mohou být vaším pomocníkem chytré hodinky. Například u modelů Xiaomi a Huawei najdete propracované mobilní aplikace, v nichž si můžete spustit vedenou meditaci, meditaci s hudbou nebo třeba zvuky přírody.

Během meditace můžete podpořit mindfulness a lépe si uvědomit, co se kolem vás právě teď děje. Cílem techniky je zlepšit vnímání vlastních prožitků, snížit stres, zlepšit duševní pohodu a rozvíjet větší sebereflexi a soucit.

Dostatek spánku

Kvalitní spánek hraje klíčovou roli při regeneraci našeho těla a mysli. Snažte se proto vždy dodržovat pravidelný spánkový režim. Chytré hodinky či chytré prsteny přitom mohou být pomocníkem, abyste zjistili, jaké kvality váš spánek každý den dosahuje.

Kvalitnější modely dokážou nabídnout velmi komplexní pohled na váš spánek. Změří vám jednotlivé fáze spánku, variabilitu srdečního tepu ve spánku nebo dokonce teplotu zápěstí, díky čemuž mohou včast odhalit přicházející nemoc. Kvalita spánku nemusí nutně souviset pouze s jeho délkou, ale vstupují do toho i další faktory, které právě chytrá zařízení pomohou odhalit.

Zdravá strava

Neméně důležité je zaměřit se na zdravý a vyvážený jídelníček a vyhýbat se potravinám, které mohou hladinu stresu v těle zvyšovat. Mezi takové potraviny se řadí zejména kofeinové nebo slazené nápoje a alkohol.

Závěrem

I když je těžké se v dnešní době stresovým situacím zcela vyhnout, je rozhodně na místě se o to alespoň pokusit. Do svého života pak můžete zařadit aktivity, které vašemu tělu pomohou se s touto zátěží lépe vypořádat. Kromě pravidelného pohybu můžete vyzkoušet meditaci nebo dechová cvičení, která pomohou k celkovému zklidnění.

Pokud chcete získat lepší přehled o hladině stresu během vašich běžných dnů, můžete si pořídit chytré hodinky a data si snadno prohlížet. Pravidelně pro vás recenzujeme nejnovější chytré hodinky a naše články tak můžete použít jako odrazový můstek při jejich výběru.

Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Recenze produktů

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram