ITmix.cz logo

Nejlepší autokamera: jak vybrat kameru do auta?

Recenze vybraných produktů

Nejlepší autokamera: jak vybrat kameru do auta?

Autokamera se stává stále častěji součástí výbavy řidičů. Doprava houstne a lidé jsou na silnicích agresivnější a méně ohleduplní. Při dokazování zavinění nehody je autokamera jednoznačně tou nejlepší volbou, jakou můžete zvolit. V našem článku si řekneme, jak vybrat tu nejlepší autokameru do auta.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaká autokamera je nejlepší?

Vybrat nejlepší kameru do auta není rozhodně tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Stejně tak není snadné odpovědět na tuto otázku. Každý motorista má totiž jiné potřeby. Jednoduše se ale dá říct, že nejlepší kamera do auta je taková, která disponuje všemi parametry a funkcemi, které potřebujete. S nimi naplní kamera vaše očekávání a bude právě pro vás tou nejlepší.

Kolik stojí kamera do auta?

Ceny kamer se odvíjejí v závislosti na jejich technickém vybavení. Seženete modely okolo 1 000 Kč, zakoupit ale můžete i kamery za více než 5 000 Kč. Cena autokamer zpravidla reflektuje kvalitu a množství nabízených funkcí a rozlišení nahrávání.

Kde je zakázána kamera do auta?

Kamera v autě je zakázána například v Rakousku, Lucembursku nebo Portugalsku. V České republice se ale nemusíte obávat, zde jsou kamery legální. Je však třeba respektovat další pravidla pro její používání. O těch se dočtete výše v našem článku.

Jak nainstalovat kameru do auta?

Instalace autokamery do auta není nikterak složitá. Je potřeba dodržet jen několik základních kroků, jejichž naplněním docílíte správné instalace vaší kamery. Této tématice jsme se blíže věnovali dříve v našem článku.

Proč si pořídit kameru do auta?

Autokamera je skvělým pomocníkem pro případ nehody. Poslouží totiž primárně jako důkazní materiál, s jehož pomocí můžete prokázat cizí zavinění. Kamera může ochránit váš automobil dokonce v případě, že je zaparkovaný mimo váš dohled. Některé kamery totiž disponují funkcí, která zajistí automatické zapnutí nahrávání v případě, že kamera zaznamená nějaký otřes či pohyb před čočkou.

Nejlepší kamery do auta z našeho testování

V naší redakci se vystřídalo již několik autokamer různých výrobců. Na základě našich zkušeností z testování jsme vybrali několik TOP kamer v různých kategoriích.

Nejlepší poměr ceny a výkonu

Autokamera Lamax T10 nabízí záznamy ve 4K rozlišení, detekci radarů a mnoho dalších praktických funkcí za velmi rozumnou cenu. Přes den je kvalita záznamu na vysoké úrovni, nahrávky jsou plynulé a poměrně dobře čitelné. Kvalitu zpracování kamery hodnotíme velmi pozitivně a spolu s ní také ergonomii používání. GPS modul se skrývá v samolepicím držáku na sklo, se kterým je kamera spojena magnetem.

Lamax T10 4K GPS

Vítěz v poměru cena/výkon
Silné stránky
  • Vysoká kvalita provedení
  • Spolehlivé funkce
  • Poměrně jednoduché ovládání
  • Podpora zadní kamery
  • Dobrá stabilita záznamů
Slabé stránky
  • Nižší kvalita záznamů
  • Slabiny v aplikaci Roadcam
  • Zvuk v nižší kvalitě

Lamax T10 4K GPS je dobře vybavená kamera do auta se solidní kvalitou zpracování. Nabízí několik praktických funkcí s dobrou spolehlivostí. Záznamy mají během dne poměrně dobrou kvalitu a maximální rozlišení 4K. V noci se kvalita mírně zhoršuje.

V příplatkové výbavě naleznete také zadní kameru, která je vhodná pro každého, kdo má o svoje vozidlo strach na parkovišti. Záznamy zadní kamery mají ale v provozu poměrně nízkou kvalitu, a to během dne i v noci. Ovládání autokamery je jednoduché, ale aplikace Roadcam vyžaduje opravy ze strany vývojářů.

Celkové hodnocení
4.2/5

Autokamera s asistenčními funkcemi

Kamera do auta Garmin Dash Cam 57 nás během testování příjemně překvapila nabídkou svých funkcí. Během jízdy nás upozornila na vybočení z pruhu, hrozící čelní náraz nebo rozjetí okolního provozu. Pozitivně jsme hodnotili také kvalitu zpracování a její spolehlivost. Kamera podporuje maximální rozlišení 1440p při 30 FPS.

Garmin Dash Cam 57

Asistenční funkce a špičková kvalita zpracování
Silné stránky
  • Kompaktní rozměry
  • Dobrá kvalita záznamů
  • Minimum zvukových artefaktů
  • Vestavěná baterie
  • Spolehlivé funkce
  • Praktický držák
  • Popis funkcí přímo v kameře
Slabé stránky
  • Bez podpory zadní kamery
  • Méně přehledná aplikace
  • Bez české jazykové mutace

Autokamera Garmin Dash Cam 57 si vás získá svojí jednoduchou obsluhou, praktickým úchytem na čelní sklo a širokou paletou spolehlivých funkcí. Kamera dokáže nahrávat záznamy v rozlišení 1440p při 30 FPS a její nahrávky nabízejí solidní kvalitu v denních i nočních podmínkách. Autokamera podporuje paměťové karty o kapacitě do 512 GB a v její konstrukci je zabudován akumulátor s výdrží 30 minut záznamu videa.

Celkové hodnocení
4.2/5
Kde zakoupit

Základní tipy pro výběr

  • Předně doporučujeme vybírat autokameru s větším rozlišením, minimálně Full HD (1920 x 1080 pixelů) a vyšší – ideálně 4K. Získáte tak kvalitnější záznam.
  • Nezapomínejte, že kvalitní audiovizuální záznam si vyžádá větší uložiště. Počítejte proto s tím, že koupí kamery vaše investice nekončí. Většinou si musíte navíc pořídit i paměťovou kartu s odpovídající kapacitou.
  • Stejně jako v případě ostatních kamer, i u autokamer hraje roli snímková frekvence (takzvaná FPS). Ta značí, kolik snímků za sekundu je kamera schopna pořídit. Zde se doporučuje vybírat takové kamery, které zvládnou alespoň 30 FPS či více. Při menším FPS nejsou záznamy totiž tolik plynulé a mohou v nich chybět důležité detaily.
  • Při výběru vaší kamery se ujistěte, že disponuje pokročilejšími funkcemi, mezi které se řadí například automatický start nebo tzv. cyklické nahrávání. Tyto funkce později jistě oceníte jako užitečné pomocníky, kteří zvyšují pohodlnost každodenního používání vaší autokamery.

Typy autokamer

Autokamery se stejně jako jiná technická zařízení neustále vyvíjejí. Na trhu jich naleznete takřka nepřeberné množství. Jaká autokamera je pro vás z nabízené škály produktů však ta pravá? První otázka, na kterou byste si v souvislosti s výběrem vaší autokamery měli umět odpovědět, je, jaký typ kamery bude odpovídat právě vašim potřebám. Pojďme si tak nyní společně jejich základní typologii krátce představit.

Klasická autokamera

Jedná se o vůbec nejrozšířenější typ autokamery. Umisťuje se výhradně na přední sklo automobilu. Její umístění z povahy věci limituje záběr záznamu, a to pouze na to, co se děje přímo před vámi. Klasická autokamera je na trhu nabízena v různých provedeních. Produkty se od sebe vzájemně liší zvláště kvalitou pořízeného záznamu. Příkladem mohou být kamery jako TrueCam H25, Lamax T10 nebo Niceboy PILOT XR.

Duální autokamera

Duální autokamery je třeba hned v úvodu rozlišit na dva samostatné typy.

První typ duální autokamery disponuje dvěma objektivy umístěnými na jedné kameře. To v praxi znamená, že první z objektivů vám snímá vše, co se děje před vozem. Druhý objektiv se vám pak postará o záznam dění ve voze. To ocení zvláště profesionální řidiči, typicky řidiči taxislužby či autobusu.

Druhým typem je poté duální autokamera sestávající ze dvou samostatných kamer. Každá kamera v sobě nese po jednom objektivu. Jednu z duálních kamer umístíte na čelní sklo vozidla a druhou na zadní. Kamery vám tak svým umístěním umožňují snímat vše, co se děje před vozidlem, ale i za ním. Žádné dění vám tak již neunikne. Z duálních kamer do auta jsme otestovali například Lamax S9 Dual, která obsahuje přední a zadní kameru v balení. U většiny konkurenčních kamer je zadní kamera příplatkovou výbavou.

Autokamery bez displeje

Autokamery bez displeje si své příznivce získají zejména kompaktním provedením, umožňujícím jejich snadné uchycení na přední sklo vozidla. Zde kamera nahrává vše, co se před vámi v daný okamžik zrovna děje. Absence displeje vás zpravidla odkazuje na ovládání autokamery přes aplikaci, kterou si nainstalujete do svého chytrého telefonu.

Autokamera ve zpětném zrcátku

Tyto autokamery se řadí mezi ty vůbec technicky nejpropracovanější kamery, které si můžete v současnosti pořídit. Kamera zvládne snímat dění jak před vozem, tak za ním. Navíc není ve vozidle vůbec patrná, neboť působí jako přirozená součást jeho interiéru. Mezi kamery tohoto druhu patří TrueCam H7 s kompaktními rozměry, díky kterým o ní v interiéru ani nebudete vědět.

Úhel záběru alespoň 140°

Úhel záběru je důležitým parametrem autokamery, o němž byste si měli zapamatovat alespoň následující poučku - čím větší úhel bude vaše autokamera mít, tím širší záběr z ní můžete pořídit.

Nejmenším úhlem záběru je zpravidla 110°. Kamery s takovýmto úhlem záběru sice snímají celou silnici, z chodníku vám však zachytí jen malou část. To může být nevýhodou při bočních střetech s cyklistou či chodcem. Ti se totiž pohybují často na samé hraně snímaného záběru. Chcete-li pořízený záznam využít coby klíčový důkaz při prošetření dopravní nehody, může být takto malý úhel záběru potíží.

Ideální úhel záběru činí alespoň 140°. Takový úhel již zabírá podstatnou část provozu a dění kolem vašeho vozu. Kamery s tímto úhlem záběru dokonce zvládají bez větších problémů zaznamenat i dopravní situaci ve vedlejším pruhu. Jestliže tak vybíráte novou autokameru, doporučujeme z těchto důvodu jednoznačně zvolit úhel záběru o velikosti 140°.

Rozlišení autokamery

Rozlišení autokamery jsme lehce naťukli již v úvodu našeho článku. Hodnota rozlišení by skutečně měla dosahovat alespoň Full HD kvality. Pod označením Full HD kvalita se přitom skrývá rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů. U nižších rozlišení není jisté, jak kvalitní záznam z kamery získáte. Může se tak snadno stát, že na záznamu například vůbec nerozeznáte SPZ vozidla, což není pro případ prokazování nehodového děje skutečně žádoucí.

Při výběru autokamery dopourčujeme volit minimálně Full HD rozlišení
Při výběru autokamery doporučujeme volit minimálně Full HD rozlišení

Vybrat můžete autokameru i s rozlišením 4K. Tyto kamery sice nabídnou (stejně jako kamery s Full HD rozlišením) dostatečně kvalitní obraz, musí k tomu však disponovat patřičně velkým snímačem. Kamery s takto vysokým rozlišením současně potřebují též větší úložiště pro uchování záznamu. Zpravidla mívají i vyšší pořizovací cenu. Je proto dobré si rozmyslet, zda 4K autokameru opravdu potřebujete a její technické vlastnosti naplno využijete.

Velikost snímače

S rozlišením a čitelností záznamu úzce souvisí velikost snímače autokamery. Právě ten rozhoduje o tom, zda bude záznam skutečně kvalitní. Běžným standardem velikosti snímače bývá rozměr ¼ palce. Čím větší bude snímač, tím lepší a kvalitnější záznam ze svého zařízení získáte.

Největší velikost snímače by měli volit zvláště ti z vás, kteří často jezdí v noci. Větší snímač přitom svou práci odvede i za šera, deště či mlhy, kdy vám zajistí i za zhoršených světelných podmínek stále kvalitní záznam.

Parametry optiky

Kromě velikosti snímače jsou důležité i parametry samotné optiky. Řeč je o takzvané světelnosti. S tou jste se mohli setkat již u klasických fotoaparátů či kamer ve vašich mobilních zařízeních. Světelnost je udávána clonovým číslem f/xx. Zjednodušeně se dá říci, že čím menší číslo za lomítkem bude, tím lepší bude kvalita záznamu za horších světelných podmínek.

Pro ty z vás, kteří by si chtěli dát při výběru autokamery pozor právě na její světelnost, však nemáme dobrou zprávu. U většiny autokamer jejich světelnost totiž vůbec nezjistíte. Samotní výrobci tuto vlastnost u specifikace svých produktů často vynechávají, přestože při výběru vhodného zařízení může být velice zásadní.

Displej autokamery –⁠ nechtějte jej za každou cenu

Pokud se poohlížíte po kameře vybavené displejem, je třeba se zaměřit i na jeho parametry. Nejmenší autokamery jsou vybaveny displejem o velikosti 1,5″. Přestože jsme zvyklí z různých zařízení na stále větší displeje a displej autokamery se nám v tomto kontextu tak může jevit jako zbytečně malý, je třeba si uvědomit, že na autokameře se využívá prakticky pouze na její nastavení a seřízení záběru záznamu.

Autokamery nabízejí různé velké displeje
Autokamery nabízejí různé velké displeje

Pokud byste však dospěli k závěru, že displej kamery o velikosti 1,5″ je pro vás přeci jen příliš malý, můžete se zkusit poohlédnout po větším. V úvahu pak přichází kamery s displejem, jehož rozměry zpravidla dosahují 2,5″. Úměrně s velikostí displeje však rostou i rozměry samotné kamery. Ta může být proto v konečném důsledku zbytečně veliká. Nejenom, že kamery s větším displejem nemusí ve vašem vozidle působit esteticky, ale mohou být i překážkou v bezpečném výhledu. Zároveň si za ně významně připlatíte.

V případě, že tedy uvažujete nad koupí autokamery s displejem, rozhodně neplatí, že čím větší displej bude vaše autokamera mít, tím lepší vlastníte zařízení.

Vhodné vstupy a výstupy - konektivita

U autokamery jsou jednotlivé vstupy a výstupy velmi důležité, je jimi totiž zabezpečena konektivita zařízení. Jaké technologie by ve vaší autokameře rozhodně neměly chybět? Na to se společně podíváme na následujících řádcích.

Wi-Fi

Wi-Fi je bezdrátovou technologií, která vám umožňuje kameru propojit například s vaším mobilním telefonem. Přes telefon je následně možné kameru ovládat nebo z jejího uložiště stáhnout nahrané záznamy. Do jisté míry je možné kameru skrze Wi-Fi propojit také s vaším počítačem.

USB a USB-C

Přítomnost USB v autokameře je důležitá hned ze dvou důvodů. Zaprvé USB slouží k napájení autokamery přímo ve vozidle. Drtivá většina kamer se dobíjí právě přes USB. S proprietárním nabíjením autokamery se v dnešní době již prakticky nesetkáte.

Druhým důvodem, proč je USB u autokamery takřka nepostradatelné, je zajištění snadného a spolehlivého připojení k počítači, do něhož si můžete stáhnout pořízené záznamy. USB se vám bude hodit nejenom, když vaše WI-FI připojení nebude zrovna stabilní, ale i na místech bez pokrytí (například na dovolené v horách).

Novější typy autokamer jsou zpravidla vybaveny USB-C konektorem, který slouží pro zapojení napájecího kabelu. Stejným typem USB se poté kamera připojuje k počítači. Výhodou tohoto novějšího typu konektoru je především rychlost nabíjení a přenosu souborů.

HDMI

HDMI konektor slouží na autokameře k tomu, abyste s jeho pomocí mohli kameru připojit k televizi a přehrát na ní pořízené záznamy. Jestliže vámi vybraná autokamera nedisponuje HDMI, rozhodně si z toho nedělejte těžkou hlavu. I pokud by tento konektor měla totiž zabudovaný, troufáme si říci, že jej téměř nikdy nevyužijete.

Vstup na SD kartu

Velmi podstatným je u autokamer vstup na SD kartu. Právě na ni se totiž zpravidla ukládá kamerový záznam. Je pravdou, že některé kamery sice disponují vnitřním úložištěm, to nicméně bývá poměrně malé. Při vyšší kvalitě či množství pořízených záznamů se SD kartě prakticky nevyhnete.

Velikost úložiště

Úložiště je důležité pro ukládání záznamů. To, nakolik uložiště využijete, záleží zejména na tom, jak moc zpětně potřebujete záznamy v zařízení uchovávat. Vnitřní úložiště se u autokamer pohybuje povětšinou od 16 do 64 GB. Většina kamer nemá pouze vnitřní uložiště, ale podporuje microSD paměťové karty, s jejíž pomocí snadno docílíte zvýšení volné kapacity pro ukládání svého obsahu.

Jelikož mnohé z vás jistě zajímá, jakou délku záznamu je s ohledem na svou kapacitu schopno uchovat to či ono uložiště, připravili jsme pro vás krátké shrnutí:

  • 16 GB pojme až 3,5 hodiny Full HD záznamu,
  • 32 GB pojme až 7 hodin Full HD záznamu,
  • 64 GB pojme až 14 hodin Full HD záznamu,
  • 128 GB pojme až 30 hodin Full HD záznamu.

Čísla v tomto přehledu berte, prosím, pouze jako orientační. U kamer záleží na mnoha aspektech, které mohou v každém jednotlivém případě ovlivňovat výslednou velikost záznamu.

Napájení autokamer

Napájení autokamer probíhá zpravidla prostřednictvím USB kabelu. Kabel můžete snadno připojit ke svému USB portu. Nedisponuje-li váš vůz USB portem, nevěšte hlavu, součástí každého balení bývají při zakoupení autokamery i 12V zásuvky s USB výstupy. 

V praxi se setkáte s adaptéry rozličných tvarů. Často jsou pro pohodlné užití osazeny více USB výstupy, nabízejícími odlišný výstupní proud pro spolehlivý provoz autokamery. Další USB port, který vám na adaptéru zůstane po připojení autokamery volný, můžete využít například k napájení mobilního telefonu, chytrých hodinek či jiného zařízení. To je praktické zejména u vozidel, v jejichž výbavě chybí samostatné USB porty.

V moderních autokamerách nenajdeme prakticky jiný způsob napájení než přes zmíněný USB port. Pro ty, kterým však v autě napájecí USB kabely z jakéhokoliv důvodu překáží, doporučujeme vybírat z autokamer, které disponují zabudovanou baterií. Ty jediné "osvobodí" uživatele od nutnosti stálého kabelového propojení kamery a vozidla.

Kamery do auta bez kabelu

Abyste kameru mohli ve svém automobilu používat i bez drátů, musíte zvolit kameru, která disponuje baterií. Bezdrátové autokamery zpravidla nejsou vybaveny žádným displejem, neboť ten by mohl velkou měrou přispívat k jejich rychlému vybíjení.

Rozdíly mezi drátovou a bezdrátovou autokamerou

Drátová autokamera je vzhledem ke stálému připojení k napájení garantem toho, že bude neustále v provozu a bude stále natáčet. Nebudou vás tak trápit obavy, že by kamera kvůli nízkému stavu baterie snad nezachytila nějaký pro vás důležitý moment provozu. Přestože permanentní připojení k napájecímu kabelu přináší jejím uživatelům tuto nespornou výhodu, v jistých ohledech může být i nevýhodné. Hovoříme o nutnosti uspořádat všechny potřebné kabely tak, aby řidiči nikde ve vozidle nezavazely (zejména při výhledu z vozidla), nebo aby zbytečně nehyzdily interiér vozu.

Bezdrátové autokamery vždy disponují (na rozdíl od drátových kamer) baterií. To vám umožňuje jednoduše kameru vyjmout z vozu, doma ji nabít a při další cestě ji do vozu opět umístit. Výhodou bezdrátových kamer je bezesporu fakt, že nemusíte řešit jakékoliv zavazející kabely. Nevýhodu však je, že si musíte zavčasu vzpomenout, že je třeba kameru doma dobít. Zpravidla jsou tyto autokamery vyhledávanější řidiči, kteří jezdí kratší trasy, na nichž si hravě vystačí s dobíjením kamery ze zabudované baterie.

Nejdůležitější funkce autokamer

Autokamery samy o sobě disponují mnoha funkcemi, které usnadní jejich používání. O jaké funkce se jedná a k čemu jsou dobré? Pojďme se na tuto problematiku podívat podrobněji.

Smyčka

Funkce smyčky slouží k tomu, že dojde-li k naplnění celé kapacity úložiště, začne autokamera v rámci svého uložiště přemazávat nejstarší data těmi novými. Díky tomu máte jistotu, že kamera bude nahrávat po celou dobu vaší jízdy, ať je jakkoliv dlouhá. V případě neočekávané události, u níž stojíte o uchování záznamu, kameru jednoduše vypnete a záznam přenesete do počítače, abyste jej mohli následně využít dle svého uvážení. Na trhu existují rovněž kamery, které v případě zaznamenání nárazu záznam v daném momentě automaticky uzamknou a chrání jej před přepisem novějšími záznamy. I přesto lze vřele doporučit takto důležité záznam z kamery co nejdříve přenést do počítače a uchovávat je raději v něm.  

Automatické zapnutí

Automatické zapnutí je další skvělou funkcí, která by na vaší kameře rozhodně neměla chybět. Automatické zapnutí funguje tak, že kamera se sama zapne v době, kdy nastartujete vozidlo, nebo se s ním rozjedete. Díky této funkci nebudete muset před každou jízdou myslet na to, že je třeba kameru manuálně zapnout. Uvést kameru do provozu totiž pravidelně zapomíná mnoho uživatelů a přítomnost kamery ve vozidle pak prakticky ztrácí jakýkoliv smysl.

Mikrofon

Autokamery jsou v dnešní době vybaveny kromě jiného i mikrofonem. Ten vám může posloužit v případě autonehody. Kromě obrazového záznamu nehodového děje máte totiž k dispozici také zvukovou nahrávku, kterou je možné prokázat například obsah komunikace mezi řidičem a operátorem tísňové linky či předmět rozpravy mezi účastníky nehody, pokud se tito pohybují v blízkosti vaší autokamery.  

Noční režim

Noční režim využijete, budete-li často jezdit v noci nebo za zhoršených světelných podmínek (šero, mlha či déšť). Ke kvalitnějšímu záznamu vám v tomto režimu dopomůže infračervené přisvícení. Některé autokamery navíc disponují ještě LED přisvícením. To využijete například za tmy pro případnou dokumentaci rozsahu škod na vašem voze. Kameru vyjmete z držáku umístěného ve vozidle a zacházíte s ní jako s jakoukoliv jinou kamerou. Záznam tak pořizujete klasicky z ruky.

Parkovací režim a kamery do auta s detekcí pohybu

Parkovací režim je výborný v případě, že chcete mít auto pod dohledem také v době, kdy je zaparkované mimo váš dosah. Tento režim totiž spustí autokameru v době, kdy se kolem vozidla začne něco dít. Kamera například detekuje náraz, otřesy nebo další nečekané události. Tímto způsobem vám kamera může posloužit nejen u nákupních center, kde o drobné škrábance a promáčkliny na dveřích vašeho vozidla není nouze, ale i v případě vandalismu. Kamery s tímto režimem nereagují pouze na náraz či otřesy, zapnou se i v případě, že čočka kamery zaregistruje pohyb kolemjdoucích osob (případně zvířat).

Detekce radarů

Autokamery mohou být vybavené také pasivním antiradarem. Jedná se o legální výbavu vozu, takže se nemusíte obávat, že by vám za jejich použití hrozila pokuta. Prakticky se totiž jedná o zabudovanou databázi radarů. Kamera funguje tak, že rozpozná-li dle své databáze radar, upozorní vás na jeho přítomnost zvukovým signálem. 

Vypnutí displeje

V případě, že se rozhodnete pro pořízení kamery s displejem, mohla by se vám hodit funkce automatického vypnutí displeje. Funkce v při horších světelných podmínkách uspí displej vašeho zařízení, které vás tak nebude nežádoucím způsobem oslňovat a odvádět vaši pozornost od řízení. Přestože displej kamery zčerná, nemusíte se obávat, že by kamera nebyla v provozu.

Magnetický držák

Chystáte se kameru z auta přenášet domů a často s ní tak manipulovat? Pak se vám rozhodně bude hodit funkce magnetického držáku. Autokamera díky ní bude pevně držet při jízdě na svém místě. Zároveň však bude snadné ji vzít a odnést s sebou domů či do jiného vozidla.

Ovládání a uživatelská přívětivost

U autokamer se setkáme obvykle se dvěma druhy ovládání.

Jedním z nich je ovládání kamery pomocí tlačítek a displeje. V případě, že je vaše autokamera vybavena displejem, ovládání pro vás bude poměrně jednoduché.

Druhou možností, jak ovládat vaši autokameru, představuje aplikace nainstalovaná do mobilního telefonu. Tímto ovládáním disponují především ty autokamery, které v sobě nemají zabudovaný žádný displej. Kameru tak musíte nejdříve propojit s vaším mobilním telefonem. Až poté budete schopni ji ovládat.

Pozor na legislativu

V rámci používání autokamer byste si měli dávat pozor na platnou legislativu. Autokamera může být dobrým sluhou, ale i špatným pánem, nevíte-li, jaké jsou právní meze jejího užití.

Autokamery v České republice

Při používání autokamery v České republice by problém mohl nastat v případě, kdy byste zveřejnili záběry, na nichž bude rozpoznatelná SPZ vozidla nebo obličej chodce či řidiče, který vám neudělil souhlas ke zveřejnění záznamu. Důležité je také to, aby autokamera nezavazela ve výhledu a byla pevně upevněna. Podrobně se tomuto tématu věnujeme v samostatném článku zaměřeném na právní úskalí při používání autokamery

Autokamery v Rakousku

Jestliže se chystáte vyrazit do Rakouska a v autě máte autokameru, zbystřete. V této zemi je totiž používání autokamery zakázáno, a to pod hrozbou velmi tučné pokuty. Kameru tak nechejte raději doma nebo ji jednoduše uschovejte do schránky spolujezdce.

Autokamery v Německu

Autokamery v Německu můžete používat dle libosti. Neměli byste ale šířit záznam, který jejich pomocí pořídíte. Záznam by vám měl sloužit pouze jako důkazní materiál pro ochranu vašich práv a oprávněných zájmů například při prokazování průběhu dopravní nehody.

Autokamery na Slovensku

Také na Slovensku můžete autokameru ve voze vozit beze strachu. Podmínkou však je, že vám nebude překážet v bezpečném výhledu. Stejně jako v případě dříve jmenovaných zemí, ani na Slovenku byste záznam z autokamery neměli dál veřejně šířit. Použít byste jej měli pouze v případě, že jej potřebujete jako důkazní materiál k prokázání nehody či jiné události.

Autokamery v Polsku

Autokamery v Polsku jsou legální. V případě, že byste chtěli záznam z kamery zveřejnit, musíte se jako v předešlých případech však opět ujistit, že na záznamu nebudou rozpoznatelné osoby či registrační značky kolemjedoucích vozidel. Výjimku tvoří jako již klasicky záznamy, které potřebujete užít coby důkazní materiál.

Instalace autokamery

Prvním krokem k uvedení vaší kamery do provozu je její instalace. Nejběžněji je pro zapojení autokamery využívána 12V autozásuvka. Do ní totiž snadno zapojíte nabíječku, kterou propojíte (povětšinou pomocí USB portu a kabelu) s autokamerou. Těmi jednoduchými kroky zajistíte, že vaše kamera bude funkční a bude snímat vše, co právě potřebujete.

Druhou možností zapojení je využít pojistkový rozbočovač s autozásuvkou. Autokameru tak vlastně nenapájíte přes základní autozásuvku, ale připojíte jí do pojistkové odbočky. Toto řešení má výhodu v tom, že autokamera se automaticky zapne při spuštění motoru. Stejně tak kamera přestane fungovat při jeho vypnutí.

Jak správně umístit autokameru

Při umisťování autokamery dbejte na jednu hlavní zásadu. Kamera nesmí být nikdy v zorném poli řidiče. Nejen, že takové umístění by bylo rizikové z hlediska bezpečnosti výhledu, ale můžete za něj inkasovat i pokutu. Skvělým prostorem pro umístění autokamery je místo za interiérovým zpětným zrcátkem. Zde kamera nijak nepřekáží. Sluší se však zmínit, že takové umístění vyžaduje důkladné připevnění kabelů na palubní desce tak, aby nikde nepřekážely. Situaci s kabely vám může však pomoci řešit bezdrátová kamera s vlastní zabudovanou baterií.

Výrobci, se kterými se na trhu setkáte nejčastěji

Trh s autokamerami je poměrně široký a pestrý. Přesto ale existují typy kamer, které jsou na předních sklech našich vozidel instalovány častěji než jiné. O jaké značky se jedná? Pojďme si je představit.

Autokamery Xiaomi

Xiaomi je známou značkou, která ze spotřební elektroniky vyrábí vše, na co si zrovna vzpomenete. Také její autokamery jsou mezi řidiči velmi oblíbené. Jejich oblíbenost pramení především z nízké pořizovací ceny a z funkcí, které tyto autokamery mohou uživatelům nabídnout.

Autokamery Mio

Mio je značkou, která alespoň něco říká každému motoristovi. Autokamery Mio nabízí celou škálu funkcí, záleží pouze na tom, jakou řadu si do svého auta zvolíte. Značku Mio můžete kromě autokamer nalézt i na svých autonavigacích, i tyto totiž Mio již nějaký čas na trhu nabízí.

Autokamery Lamax

Společnost Lamax je známá jako výrobce sluchátek a další elektroniky. Pronikla ale také na čelní skla řidičů, které nesou její autokamery. Kamery Lamax jsou zpravidla lehké a cenově dostupné. Přitom však nabídnou důležité funkce, bez kterých se neobejde každý uživatel.

Autokamery TrueCam

TrueCam je českou společností, která se specializuje přímo na výrobu autokamer. Vzhledem ke specializaci výrobce na segment autokamer, jeho know how a zkušenostem lze kamery TrueCam obecně označit za ty nejlepší, které můžete do svého automobilu nainstalovat.

Jak vybrat nejlepší autokameru
TrueCam nabízí autokamery rozličných kategorií, vybere si tak každý, a to i ten nejnáročnější zákazník

Ceny autokamer

Na závěr si řekneme něco málo o cenách samotných autokamer. Již na základě ceny jste totiž schopni odhadnout, jak kvalitní bude vámi zakoupená autokamera.

  • Do 1 000 Kč – Tyto kamery zpravidla disponují nutným základem a nedají se od nich očekávat žádné zázraky. Zpravidla se nesetkáte s dostačujícím úhlem záběru či jakýmikoliv pokročilými funkcemi.
  • Do 2 000 Kč – Tyto kamery se dají zařadit mezi pomyslnou střední třídu. Dokážou natáčet alespoň v úhlu 120°. Některé kamery této třídy disponují již pokročilejšími funkcemi. Musíte však mezi nimi obezřetně vybírat, abyste našli ideální poměr mezi cenou a výkonem.
  • Do 3 000 Kč – Autokamery s cenovkou do 3 000 Kč jsou zpravidla dostačující pro všechny řidiče. Disponují dobrými vlastnostmi při záznamu i funkcemi potřebnými k snadnému a efektivnímu provozu. V této cenové relaci si rozhodně vyberete.
  • Nad 3 000 Kč – Jedná se o nejlépe technicky vybavené autokamery na trhu. Dokážou snad vše, na co si jen vzpomenete. Těšit se můžete na propracované pokročilé funkce, které vám velkou měrou usnadní každodenní užívání vašeho zařízení a zajistí vám ty nejkvalitnější záznamy.
Autor: Jakub Zich
Autor: Jakub Zich
Jsem nadšeným průzkumníkem světa technologií. Moje vášeň pro technologie se stala mým povoláním, a tak pomáhám lidem vybrat ty nejlepší digitální společníky do jejich každodenního života. S radostí objevuji nové možnosti a inovace, které mohou zlepšit způsob, jakým lidé využívají moderní technologie.
Jak se vám líbil tento článek?
4.1/5 - (28 hodnocení)
Komentáře (2) – Nejlepší autokamera: jak vybrat kameru do auta?
  1. Ačkoliv nevlastním auto, zajímám se o vymoženosti této doby, a tak mi tento článek přinesl velmi naučné znalosti, které jsem v oblasti autokamer postrádal. 😇

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nextbase 522GW
Tip redakce
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram