Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Live 670NC
Bezdrátová sluchátka JBL Live 670NC mě nadchla především svou lehkostí, vynikající výdrží na baterii a vydařeným vzhledem. Intuitivní aplikace JBL Headphones potom rozšiřuje sluchátkům obzory s řadou šikovných funkcí. Mezi ty patří třeba efekt Spatial Sound, režim Voice Aware a hlavně tvorba vlastních ekvalizérů. Zvuk si tak vyvážíte podle svého. Jak si sluchátka vedla v dalších aspektech?
Nejčastější otázky a odpovědi
Sluchátka podle výrobce dosáhnou až 65 hodin poslechu, s aktivním potlačením hluku 50 hodin. Při hovoru zvládnou JBL 33 hodin, 28 hodin s ANC režimem.
Sluchátka disponují funkcí aktivního potlačení hluku, ambientním a také TalkThru režimem. Zároveň můžete sluchátka nechat připojená ke dvěma zařízením současně. Aplikace JBL Headphones doplňuje nespočet užitečných funkcí jako VoiceAware, Spatial Sound nebo omezovač maximální hlasitosti.
Bohužel, výrobce neuvádí IP krytí nebo jakoukoliv jinou specifikaci jejich odolnosti. V dešti bych proto poslech nedoporučila.
Aplikace nepodporuje češtinu, slovenštinu, polštinu ani maďarštinu. Co se týče sluchátek, veškerá oznámení jsou nastavitelná v aplikaci v sekci voice prompt. Češtinu zde nenajdete – místo toho se spolehnete na angličtinu nebo třeba němčinu – ale vzhledem k jednoduchosti voice prompts čeština není ani potřeba.
Přidaný AUX kabel pro případ, že se sluchátka vybijí
V krabičce bezdrátových sluchátek najdete kromě samotných JBL Live 670NC:
- krátký napájecí USB-A/USB-C kabel,
- praktický AUX kabel,
- látkový vak na cesty
- a uživatelskou dokumentaci včetně přehledného návodu.
Pokud se vám sluchátka vybijí, AUX kabel vás zachrání – samozřejmě za předpokladu, že vaše zařízení má 3,5mm jack. Pamatujte taky, že při připojení kabelem nebudou funkční mikrofon ani ovládací tlačítka (kromě přepínání režimů).
Místo černé si můžete sluchátka objednat také v bílé, modré nebo pískové.
Technické parametry JBL Live 670NC
Z technických parametrů vyčnívá vynikající výdrž na baterii, která dosahuje bez zapnutého režimu ANC (potlačení hluku) až 65 hodin. Kromě toho si všimnete poměrně nízké hmotnosti, např. oproti Apple AirPods Max. Když to ale porovnáme se Sony WH-CH720N nebo JBL Tune 520BT, najdeme i lehčí.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Typ sluchátek | Na uši |
Způsob nabíjení | USB-C kabel |
Celková hmotnost sluchátek | 219 g |
Konektivita | Bluetooth 5.3 |
Výdrž baterie | Až 65 h (bez ANC), 50 h (s ANC) |
Odolnost | Výrobce neuvádí |
Podporované kodeky | AAC, SBC |
Frekvenční rozsah | 20-20 000 Hz (20-40 000 Hz drátově) |
Citlivost | 98 dB/mW |
Velikost měniče | 40 mm |
Impedance | 32 Ω |
Mikrofon | Ano |
Malé náušniky a textilní hlavový most
Na první pohled mě upoutalo neobvyklé provedení hlavového mostu, který pokrývá strukturovaná látka. Sluchátka tak dostávají docela jiný vzhled, na dotek jsou příjemná, ale snáz podlehnout vlhkosti nebo chloupkům z vašeho mazlíčka.
Drobné mušle zdobí měkké koženkové náušníky s vyšitým R a L, vnější stranu zkrášluje elegantní logo. Mušle můžete otáčet a dají se také sklopit do kompaktnější velikosti, což vám spoustukrát ušetří dost místa.
Díky menším mušlím sluchátka tolik neváží, ale také přece jen neobejmou celé vaše uši. Při delším nošení se tak může stát, že vás budou tlačit nebo mírně dráždit. Tím, že vám neobklopí celé ucho, taky nemusí podat takový výkon, co se týče zvuku.
Mě osobně se sluchátka zdála každopádně příjemná. Sluchátka na uši obecně nesnesu příliš dlouho a raději volím ty do uší (v podobné cenové relaci JBL nabízí např. JBL Tune Flex; špunty a pecky v jednom). Přesto si mě JBL Live 670NC získala – díky jejich lehkosti a velmi zdařilému designu.
Vedle toho JBL Live 770NC díky velkým náušníkům obejmou vaše uši celé, což umožňuje plnější a bohatší přenos zvuku. Jejich konstrukce se ale podepsala také na vyšší hmotnosti.
JBL Live 670NC drží na hlavě docela pevně, i když při prudkých pohybech mají tendenci trochu klouzat. Do posilovny nebo na procházku se mi proto osvědčila, ale u něčeho akčnějšího už by vám mohla začít padat.
Aplikaci JBL si oblíbíte
Aplikace JBL Headphones otevře sluchátkům dveře dalších funkcí a možností. Bezpochyby si také zaslouží plus za svou přehlednost. Stáhnout ji můžete v obchodech App Store i Google Play. Najdete v ní mimo všech režimů propustnosti a jejich detailního nastavení také:
- úpravu ekvalizéru (k předpřipraveným režimům možnost vytvořit si vlastní),
- vyvážení sluchátek,
- efekt Spatial Sound nebo Smart Audio & Video,
- omezovač maximální hlasitosti (aby se vám neporušil sluch, když omylem zapnete hudbu naplno),
- funkci VoiceAware (která zařídí, abyste při telefonování dobře slyšeli svůj hlas)
- nebo třeba automatickou play/pause podle detekce ucha.
Vypíchla bych určitě schopnost sestavit si vlastní ekvalizéry (upravují úrovně hlasitosti různých frekvenčních pásem), díky které se podoba zvuku opře o váš vlastní vkus. S výsledným zvukem zamává taky efekt Spatial Sound, speciální pro hudbu, video i gaming. Zvuk je pod ním jakoby rozostřený a simuluje prostorovost, čímž navodí dynamičtější a živější pocit. Efekt Smart Audio zocelí celkový požitek z hudby a Smart Video se snaží zabránit posunutí mezi obrazem a zvukem (důležitý třeba při hraní).
Za zmínku stojí možnost zapnutí automatické play/pause podle detekce ucha. Přiznám se, že pro mě ale bylo přirozenější hudbu pozastavit vždy manuálně. Když jsem si totiž sluchátka na uších přesazovala, aby mi lépe seděla, hudba se přitom zastavovala také. Naopak automatické vypnutí po určitém čase nečinnosti (sami si zvolíte, minimálně ale půl hodinu) jsem nechala zapnuté. Když totiž zapomenete sluchátka vypnout a schováte je, sama by se nevypla.
Pokud zapomenete, kde sluchátka vězí, pomůže vám Google Finder. Find My podporované ale není.
Personi-Fi
Součástí aplikace je také měření kvality vašeho sluchu. Po vyhodnocení je zvuk sluchátek personalizován. Lidem, kteří slyší některé tóniny nebo na jedno ucho hůře, může docela snadno pomoci dosáhnout plnějšího a kvalitnějšího zážitku z hudby. Sama jsem poznala, že je rozdíl dost zásadní.
JBL v rámci konektivity nezklamalo
Prvotní spárování proběhne jednoduše, JBL Live 670NC v nastavení mobilu nebo notebooku rychle vyběhnou. Potom už se sluchátka pokaždé připoutají jak k Android, tak k iOS zařízení automaticky a bez potíží. Celkově mi za celou dobu testování nevznikl s připojením žádný zádrhel.
Na bázi technologie Bluetooth 5.3 funguje přenos parádně. V praxi jsem tak mohla seběhnout z prvního patra do třetího nebo se sluchátky pochodovat napříč bytem. To se mi hodilo třeba, když jsem šla dolů pro poštu nebo při vaření a odbíhání do spíže.
Dlouhým podržením tlačítek + a − sluchátka resetujete.
Sluchátka navíc podporují tzv. multi-point connection, tedy můžete je nechat připojená ke dvěma zařízením současně. Pro připojení stačí na sluchátkách stisknout tlačítko Bluetooth. Při sledování filmu na počítači pak v momentě, kdy vám někdo zavolá, se sluchátka sama připojí ke zvuku z mobilu. Když však chcete místo sledování filmu na chvíli poslouchat hudbu, manuálně musíte video na počítači vypnout. Zase taková překážka to ale není.
Zvuk z počítače můžete dokonce klidně ovládat a upravovat z aplikace JBL Headphones stažené pouze na mobilu. Stačí, když necháte sluchátka připojená k oběma zařízením. Pokud potom mobil odpojíte, zachová se naposledy zvolené rozhraní – poslední ekvalizér nebo jakýkoliv efekt. Tedy dokud sluchátka nevypnete.
Tlačítka i dotyk hrají při ovládání svou roli
JBL sluchátka se opírají o multifunkční tlačítka rozložená výhradně na pravé mušli.
Znamená to, že se musíte nejprve trochu zorientovat, kde jaké tlačítko leží, a taky občas stavět ruku do docela nepřirozené pozice – což by bylo určitě snazší, pokud by tlačítka zdobila obě mušle. Díky výrazné perforaci je každopádně jejich používání jednoduché i po hmatu, i když ze začátku mohou tlačítka přece jen trochu splývat.
Sluchátka zapnete a vypnete posunutím jediného tlačítka ve výklenku. Sluchátka změnu stavu vždy oznámí, zapnutí sluchátek navíc doprovází modré světlo.
Kromě tlačítek hlasitosti a toho pro pozastavení/spuštění zvuku najdete na sluchátkách také tlačítko Bluetooth. To zajistí, aby se sluchátka mohla připojit ke dvěma zařízením kontinuálně. Posledním tlačítkem ovládáte režimy propustnosti – jedním ťuknutím přepínáte mezi ambientním a ANC režimem, dvojí ťuknutí zapne režim TalkThru.
Párování a změnu režimu propustnosti oznamuje hlas, který jde ale v aplikaci vypnout.
Nesmím nezmínit dotykové ovládání, které mě osobně používání sluchátek dost usnadnilo a zpříjemnilo. Místo loga na pravé mušli reaguje na dotyk, čímž můžete přepínat skladby, spustit hlasového asistenta nebo odbavit příchozí hovor. Sluchátka jsou na dotyk docela senzitivní a při štelování na hlavu mohou reagovat nechtěně – dotykové ovládání proto můžete vypnout (ne ale co se týká hovorů). Přepínat skladby můžete také dlouhým podržením tlačítek + a −.
Dvojitým ťuknutím na dotykovou plošinu hovor zvednete i položíte, ale nijak neodmítnete. Dlouhým podržením utlumíte mikrofon.
Dotykem spuštěný hlasový asistent vašeho zařízení reaguje spolehlivě. Sluchátka podporují standardní Siry, Bixby, ale také Google Assistant nebo Alexu (stáhnutelné pouze na Android zařízeních). JBL kromě toho můžete ovládat i hands-free, kdy na sluchátka jen promluvíte (jako ,,Hey Google” nebo ,,Alexa”) a oni reagují.
Dlouhé hodiny hudby s JBL Live 670NC
S kapacitou baterie 850 mAh se JBL Live 670NC chlubí nadstandardní výdrží baterie. Výrobce slibuje až 65 hodin poslechu, se zapnutým ANC režimem 50 hodin. V praxi jsem poslouchala hudbu asi na 45% hlasitost (která se mi zdála s vlastním ekvalizérem ideální) a režim ANC zapínala spíše výjimečně. Při takovém používání se sluchátka vybila asi po 62 hodinách.
Sluchátka podporují rychlonabíjení a jen za pět minut získáte okolo čtyři hodin poslechu. Úplné nabití potom zabere přes dvě hodiny.
O vybití bych se příliš nebála, ani na dlouhých cestách vás sluchátka nezklamou. Přesto může v případě nouze posloužit AUX kabel. Při jeho použití se ovšem vzdáváte všech úprav v aplikaci i ovládání tlačítky nebo dotykem. Funkční zůstává akorát tlačítko pro změnu režimu propustnosti.
V aplikaci najdete stav baterie zaokrouhlený na desítky. Přesná procenta bohužel nezjistíte.
Kvalita zvuku JBL Live 670NC
JBL Live 670NC disponují 40mm měniči a podporovanými kodeky SBC a AAC, které již bývají standardem. Díky tomu je zvuk velice slušný a snadno si vás podmaní.
V továrním vyvážení, na úkor dunivých basů jsou ovšem středy přece jen potlačené, čímž celkový dojem trochu pokulhává. Klíčové se proto stávají ekvalizéry, které si sami v aplikaci poskládáte. Musím přiznat, že mi trvalo, než jsem se se správným rozhraním zvuku poprala. Ekvalizér jsem sestovala tak, aby byl hlas ve videu a v podcastech co nejpřirozenější, taky aby se v hudbě správně rozprostřely výšky a středy. Je tedy třeba trochu zaexperimentovat. Pak už si ale snadno vychutnáte jakýkoliv žánr, od hard rocku, přes R&B až po pop. Významný vliv, mám pocit, měla také funkce Personi-Fi.
Naposledy zvolené ekvalizéry, jak už jsem zmínila, si navíc sluchátka zachovávají. Takže se nemusíte na tovární vyvážení nijak zvlášť ohlížet. Akorát kdyby se sluchátka vybila nebo vypnula, k ekvalizérům ztrácíte přístup.
O třídu vyšší model, JBL Live 770NC, se díky svému špičkovému výkonu, spolu s konstrukcí mohutných náušníků, v naší redakci vyšplhal na jeden z nejlepších ve své kategorii.
Potlačení hluku i to adaptivní
JBL Live 670NC podporují aktivní potlačení hluku, jinak ANC (Active Noise Cancelling), které ztiší okolní ruchy. Hodit se vám bude při cestě plným autobusem, rušným městem nebo v letadle. Zkrátka tehdy, kdy se chcete věnovat sami sobě nebo si jen naplno vychutnat muziku. Potlačení se mi zdálo průměrné, citelný rozdíl jsem poznala právě třeba v tramvaji, i když stoprocentně všechno sluchátka nevyzmizíkují. Už pasivně zvládají mnohem lépe blokovat okolní ruchy JBL Live 770NC, a to díky své konstrukci velkých mušlí. Díky tomu může být dlouhodobé nošení o dost příjemnější, a na cestách je tak možná oceníte více.
Adaptivním ANC režimem sluchátka disponují také. Sama si tak poradí s vaším prostředí a podle toho zvolí sílu potlačení. Režim zapnete v aplikaci, stejně tak zde upravíte intenzitu jednotlivých režimů.
Další v pořadí se nabízí režim Ambient Aware, u kterého navíc nastavíte i jeho stupeň. Při takovém módu se k vám naopak docela jednoduše donese okolní hlas nebo praskající větve pod nohama. Je proto ideální v momentě, kdy chcete být ve střehu a hodí se třeba do přírody nebo do práce.
Na něj navazující režim TalkThru potom slouží k tomu, abyste hudbu nebo video nemuseli pozastavovat, ale zároveň slyšeli své okolí. Zvuk sluchátek se ztlumí na minimum, a vy tak krátce prohodíte s kýmkoliv pár slov, aniž byste sluchátka museli sundávat.
Mikrofon zastává slušnou pozici
Bluetooth sluchátka se svými dvěma mikrofony při telefonátech klidně obstojí. V klidném prostředí se hlas přenese bez potíží, srozumitelný a docela jasný. Čím hlasitěji mluvíte a více artikulujete, tím spíš budete se zvukem spokojení a tím spíš můžete sluchátka využít i pro gaming nebo pracovní hovory.
V hlučnějším prostředí je to o něco horší – potlačení hluku funguje celkem dobře, ale hlas se přitom stává poměrně nevýrazný.
Při telefonování se nebojte využít funkci VoiceAware, díky které v aplikaci nastavíte, jak moc slyšíte svůj vlastní hlas. Současně můžete také přepínat mezi ANC a propustným režimem.
Závěr – komu bych sluchátka JBL Live 670NC doporučila?
Designová bluetooth sluchátka JBL Live 670NC se chlubí poměrně nízkou hmotností, a stávají se tak skvělým parťákem na každý den. Díky aktivnímu potlačení hluku (i jeho adaptivní verzi) a kompaktnímu složení je v přibaleném cestovním vaku oceníte třeba právě na cestách.
Za zmínku zajisté stojí bravurní výdrž na baterii a doprovodná aplikace JBL Headphones, kterou si snad oblíbíte stejně jako já. Mimo spoustu šikovných možností si zde upravíte vlastní ekvalizéry, tak aby vám byl zvuk jako šitý na míru. V továrním nastavení totiž akcentují basy, což nemusí být každého šálek kávy.
Používání sluchátek zpříjemňuje dotykové ovládání. Naopak doplňující multifunkční tlačítka jsou trochu nešťastně vysázena pouze na pravé mušli, což může ovládání ztěžit. Sluchátka každopádně připojíte ke dvěma zařízením současně, a můžete proto upravovat i zvuk na počítači bez stažené aplikace. Stačí, aby jedno ze zrovna spárovaných zařízení aplikace mělo.
Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Live 670NC
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Ovládání a funkce
-
Poměr cena/výkon
-
Využití na cesty
-
Využití na sport
-
Využití do kanceláře/na telefonování
-
Využití na gaming
-
Univerzální každodenní využití
Sluchátka rozmanitých funkcí pro každý den
Bezdrátová sluchátka JBL Live 670NC mě nadchla především svou lehkostí, vynikající výdrží na baterii a vydařeným vzhledem. Intuitivní aplikace JBL Headphones potom rozšiřuje sluchátkům obzory s řadou šikovných funkcí. Mezi ty patří třeba efekt Spatial Sound, režim Voice Aware a hlavně tvorba vlastních ekvalizérů. Zvuk si tak vyvážíte podle svého. Jak si sluchátka vedla v dalších aspektech?
Klady
- Aktivní potlačení hluku a dva režimy propustnosti
- Bezkonkurenční výdrž baterie
- Cestovní vak, AUX kabel
- Aplikace s ekvalizéry
- Podpora iOS i Android
Zápory
- Malé náušníky nesednou každému
- Hlavový most přitahuje nečistoty