ITmix.cz logo

Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Live Flex 3

Silné stránky
  • Solidní kvalita zvuku
  • Funkce ANC
  • Bezkonkurenční výdrž na baterii
  • Šikovný displej na pouzdře
  • Ekvalizér
  • Aplikace plná funkcí
Slabé stránky
  • Vyšší cena
  • Aplikace ani pouzdro nepodporují češtinu
  • Problém s multipoint konektivitou se zařízeními Apple

Série bezdrátových sluchátek JBL Live 3 předvedla také jedny pecky; JBL Live Flex 3. V doprovodu bezkonkurenční výdrže na baterii se sluchátka pyšní chytrým dotykovým displejem na nabíjecím pouzdře. Bez použití telefonu tak můžete upravovat zvuk, a to i pomocí ekvalizéru nebo efektu Spatial Sound. Nechybí ani režim aktivního potlačení hluku. Jak však sluchátka obstála v mém testování?

Nejčastější otázky a odpovědi

Jak dlouho vydrží sluchátka na jedno nabití?

Výdrž sluchátek činí až 10 hodin, se zapnutým tlumením hluku (ANC) 7 hodin. Pouzdro pak dodá sluchátkům dalších 40 hodin výdrže.

Jak se JBL Live Flex 3 ovládají?

Každé sluchátko má dotykovou plochou, pomocí které určujete chod skladeb, jejich hlasitost, nebo režim potlačení hluku. V aplikaci JBL Headphones si dvě funkce vyberete a rozmístíte na kterékoliv sluchátko. Z každého z nich navíc můžete řídit hovory nebo jimi zapnout hlasového asistenta. Ovládat sluchátka můžete i pomocí dotykového displeje na nabíjecím pouzdře, v poslední řadě také v aplikaci.

Jaké mají sluchátka funkce?

JBL sluchátka disponují např. režimem aktivní potlačení hluku (ANC) nebo obohacujícím efektem Spatial Sound, který navozuje pocit prostorového zvuku. Sluchátka podporují multipoint Bluetooth, díky kterému připojíte dvě zařízení naráz, a také automatickou detekci ucha. V aplikaci potom najdete řadu dalších doplňkových funkcí, které blíž popíšu v článku.

Obsah balení

Kromě bezdrátových sluchátek JBL Live Flex 3 najdete v krabičce také nabíjecí pouzdro s dotykovým displejem, navíc vybavené očkem. Spolu s tím dorazí krátký USB-C napájecí kabel a uživatelská dokumentace.

Velkým plusem je rozhodně možnost vybrat si mezi čtyřmi barevnými variantami. Sluchátka se prodávají v černé, stříbrné, modré a fialové.

Narozdíl od špuntových JBL Live Buds 3 a Beam 3 pecky samozřejmě přichází v jediné podobě a velikosti. Buds a Beam jsou proto se čtyřmi přibalenými velikostmi silikonových špuntů o dost flexibilnější.

Technické parametry JBL Live Flex 3

Bluetooth sluchátka si jednoznačně zaslouží pozornost za svou výdrž na baterii, kterou nepřekonala Airpods Pro 2 ani Galaxy Buds3 Pro.

ParametrHodnota
Typ sluchátekTrue Wireless
Rozměry nabíjecího pouzdra6,1 × 5,1 × 3 cm
Celková hmotnost pouzdra se sluchátky72,2 g
KonektivitaBluetooth 5.3
Výdrž baterie10 hod (sluchátka), 40 hod (pouzdro)
Odolnost - stupeň krytíIP54
Podporované kodekyAAC, SBC, LDAC
Frekvenční rozsah20-40 000 Hz
Citlivost100 dB
Impedance16 ohm
MikrofonAno
Pokud chcete získat přehled a být si svým výběrem jistí, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat bezdrátová sluchátka nebo nahlédněte do jednotlivých recenzí. 

JBL průkopníkem dotykového pouzdra

JBL Live Flex 3, jak jsem už zmínila, dorazí v jediné velikosti. Mně samotné sluchátka do uší nesedla, svým tvarem mírně tlačila a měla tendenci vypadávat. Mnohem víc se mi proto osvědčila Beam 3 a Buds 3.

Sluchátka jsou každopádně lehká a i hmotnost pouzdra, která čin 63,7 g, si vede z celé řady Live 3 nejlépe. Pouzdro je sice rozměry trochu větší, zato vyjímání i vkládání sluchátek do něj je primitivní a okamžité. Pouzdro navíc zdobí 1,45” dotykový displej, který celkově posouvá sluchátka na vyšší úroveň.

Na displeji ovládáte kromě základních funkcí (hlasitost, přehrávání, režim propustnosti), také detailnější nastavení (jako automatickou detekci ucha). Nechybí ani zvolení ekvalizéru nebo typu Spatial Sound (budící dojem ozvěny). V neposlední řadě můžete zapnout přijímání notifikací (ty uvidíte jen na chvíli a v omezené délce slov) a řídit příchozí hovory. Komunikace funguje i se zařízeními iOS.

Pohyb po displeji je díky infinite scrolling víceméně plynulý a za tapetu můžete zvolit kromě výchozích také vlastní fotku. Když opomenu samovolné otevírání obrazovky, ke kterému může dojít, když nesete pouzdro v kapse (podobně jako se otevře mobil), displej nese samá pozitiva. Telefon není třeba vůbec otevírat. Plus, hrát si můžete s podobou zvuku i na zařízeních, kde není stažená aplikace (k té se vrátím za okamžik). Na připojeném počítači nebo chytré televizi tak můžete upravovat zvuk třeba ekvalizérem.

Ovládání JBL Live Flex 3

Sluchátka ukrývají na každém vrchu nožičky dotykovou plochu. Pomocí pár gest na nich zvuk ovládáte. Na odpověď nemusíte příliš čekat, odezva funguje bez prodlevy.

Reakci gest oznamuje slabá zvuková signalizace, v případě režimu ANC (potlačení hluku) hlas – dá se ale vypnout.

Kde koupit JBL Live Flex 3
JBL Live Flex 3
Hodnocení
3.9/5

Z mé zkušenosti, kdy mi sluchátka do uší nezapadla tak jako Buds 3 a Beam 3, bylo ovládání problém. Za chůze jsem totiž neustále sluchátka poupravovala a vždy přitom nechtěně pozastavila hudbu nebo vypnula režim ANC. Zvlášť při větrném počasí se mi pak sluchátka jen trochu uvolnila z uší a, díky zapnuté automatické detekci ucha, se dělo to samé. Je proto nezbytné, aby vám sluchátka padla jako ulitá.

Rozmístění gest můžete v aplikaci upravit (přehodit funkce stran sluchátek, nastavit na obou to samé, dotykové ovládání zrušit), a přizpůsobit si tak sluchátka svému vkusu a přirozenosti. Každé sluchátko přitom zvládne řídit jednu z funkcí (režim propustnosti, hlasitost, nebo přehrávání). Pro všechny, a mnoho dalších, máte každopádně k dispozici chytré nabíjecí pouzdro.

Sluchátka podporují také hlasové ovládání. Dlouhým podržením kteréhokoliv ze sluchátek zapnete hlasového asistenta z telefonu.

Gesta doprovází velice slabá znělka
Gesta doprovází velice slabá znělka

Šikovná aplikace sluchátka obohatí

Škálu funkcí JBL zařízení tradičně obohacuje také aplikace. V tomto případě JBL Headphones, stažitelná v obchodech App Store i Google Play a za mě povedená a přehledná. Nepodporuje ale češtinu (stejně jako pouzdro).

V aplikace si můžete např. vytvořit vlastní ekvalizér. Stačí si zapnout písničku a zkoušet, jaké tóniny chcete zvýraznit a které potlačit. Kromě toho jsou v aplikaci připravené i již předchystané ekvalizéry.

Mimo základní funkce, které ovládáte i na pouzdře, aplikace dodává např.:

  • omezovač maximální hlasitosti (aby se vám nepoškodil sluch, když omylem hudbu zesílíte),
  • Audio a Video mode (ten se soustředí na správný lip-sync),
  • vyvážení sluchátek,
  • funkci Najít (ta jednotlivě rozezvoní sluchátka),
  • detailnější nastavení zvuku při hovorech
  • nebo relaxační zvuky přírody (nakombanitovatelné, ideální třeba k uspání).

Kontrolu utěsnění (Check My Best Fit) oproti JBL Live Beam 3 a Buds 3 tento model logicky nemá. Mezi žádnými velikostmi totiž vybírat nelze a pasivní izolace je u pecek samozřejmě nižší. Na rozdíl od Buds 3 však můžete zapnout režim Smart Talk, který detekuje váš hlas. V případě, že jej slyší, hudba je po celou dobu mluvení utlumena, a potom (po chvíli, kterou sami nastavíte) znova zesílená.

Pro uvolnění režimu Smart Talk je třeba v Adaptive EQ zvolit Low Volume EQ.

V případě ztráty se můžete spolehnout na Google Finder. Find My podporované není.

Personi-Fi

V aplikaci najdete pod názvem Personi-Fi funkci, která vám pomocí testu pečlivě změří kvalitu sluchu. Podle toho, v jakých tóninách slyšíte lépe a hůře, hlasitost zvuku adaptuje a rozprostře. Sami pak můžete posoudit, zda vnímáte hudbu vyváženěji.

Spárování a Bluetooth multipoint

Jakmile jednou spárujete sluchátka, připojení je bleskové. V seznamu Bluetooth zařízení se i na poprvé objeví sluchátka hned sama a od té chvíle se automaticky propojí pokaždé, když je zapnete. Bez ohledu na to, jestli se třeba pohybujete po pracovně, nebo se vzdálíte do jiné místnosti, spojení zůstává silné. Ušetříte si tak starosti s neustálým nošením telefonu s sebou.

Pro funkci bluetooth multipoint na kterékoliv sluchátko dvakrát ťukněte a potom na 5 vteřin podržte. Tehdy se i na druhém zařízení zjeví JBL sluchátka v nabídce.

Pomocí Bluetooth multipoint připojíte sluchátka hned ke dvěma zařízením zároveň. Využít to můžete při sledování filmů, ale hodit se to může i při práci. Na prvním zařízení stačí zvuk pozastavit a na druhém zapnout, přijímání zvuku by se tak mělo automaticky přepnout. V případě hovorů navíc sluchátka ihned přeskočí k telefonátu sama.

S Android zařízeními Bluetooth multipoint sluchátka zvládla. Při testování s Apple produkty však všechna sluchátka série Live 3 právě tady narazila. Jak se jednou sluchátka naučila připojit k notebooku (MacBook, 13”, M2), ráda upřednostňovala právě jej. I když na něm nic nehrálo, sluchátka z mobilu (iPhone 15) zvuk ne a ne spustit. Nemůžu říct, že by tomu tak bylo pokaždé, ale AirPods Pro 2, zřejmě i díky Apple souhře, fungovaly v tomto ohledu bezchybně.

Pokud v mobilní aplikaci cokoliv upravujete a sluchátka zrovna přehrávají zvuk třeba z počítače (kde aplikace stažená není), sluchátka stejně okamžitě reagují. Když potom mobil odpojíte, nastavení se zachová.

Impozantní výdrž na baterii Live Flex 3

Ze série JBL Live 3 svou výdrží vyčnívají právě Flex 3, to ostatně i na zbytku trhu bezdrátových sluchátek do uší. Výrobce slibuje až 50 hodin poslechu a já se o tom chtěla přesvědčit.

Pro představu, Galaxy Buds3 Pro a stejně tak AirPods Pro 2 mají deklarovanou výdrž baterie maximálně 30 hodin.

Při poslechu hudby nebo sledování videí a seriálů na zhruba 55% hlasitost jsem bez problémů dosáhla přibližně 10 hodin výdrže (bez aktivního režimu ANC) i 7 hodin (s aktivním ANC). Dokonce jsem tuto dobu mírně překonala. Co se týče dobíjecího pouzdra, slibovaných 40 hodin navíc se také potvrdilo – pouze napočtvrté mi na sluchátkách zbylo několik procent nedobitých.

Sluchátka během 10 minut nabíjení posílíte až ke 4 hodinám poslechu. Já jsem použila přidaný napájecí kabel. JBL ale podporují i bezdrátové nabíjení.

Přesný stav baterie jednotlivých sluchátek i pouzdra najdete v horní části displeje, pokaždé když jej zapnete.

Výdrž nezná na poli peckových sluchátek konkurenta
Výdrž nezná na poli peckových sluchátek konkurenta

Zážitek z hudby aneb prostor pro experimentování

Díky 12mm měničům se za kvalitu zvuku sluchátka nemusí při nejmenším stydět. I když mi Flex 3 nedokázala úplně zapadnout do uší, hudba mě na poměry peckových sluchátek obklopila perfektně. A to je co říct.

Sluchátka ze série JBL Live podporují kodeky AAC, SBC a LDAC. V praxi to znamená, že na Android zařízeních můžete v aplikaci aktivovat High-Resolution Audio (LDAC). I když jeho spuštění omezí některé funkce (jako např. Spatial Sound), ze sluchátek učiní – co se týče kvality zvuku – ještě lepší zařízení. V redakci se nám proto osvědčilo nechat LDAC stále zapnutý. Odměnou se vám stane plný, dynamický zvuk, který v kombinaci s ekvalizéry překonává i AirPods Pro 2.

Kde koupit JBL Live Flex 3
JBL Live Flex 3
Hodnocení
3.9/5

V aplikaci iPhonu sice LDAC nenajdete, podporovaný kodek AAC je ovšem dostačující a při běžném poslechu je zvuk snadno srovnatelný k tomu s aktivovaným LDAC.

Ve výchozím vyladění zvuku mírně akcentují basy, ale neřekla bych, že nějak zásadně. Ze samého pouzdra navíc můžete zvuk poupravit kterýmkoliv z ekvalizérů, včetně toho, co jste si v aplikaci nakonfigurovali sami.

AirPods Pro 2 proti tomu žádnými ekvalizéry sama o sobě neoplývají – na druhou stranu je jejich zvuk ze startu o něco lépe vyvážený.

Sama jsem si oblíbila zejména efekt Spatial Sound, který simuluje prostorový zvuk a vzbuzuje tak mocnější pocit. Zvlášť je připraven přímo i pro video nebo hraní her.

Nebojte se experimentovat s ekvalizéry a efekty, které JBL poskytuje. Sluchátka vás odmění plnější hudbou a bohatým zážitkem. Je potom jedno, zda posloucháte pop nebo metal, jestli koukáte se sluchátky na akční filmy nebo na cestovatelská videa – nastavíte si je zkrátka tak, jak chcete.

Režim aktivního potlačení hluku

JBL Live Flex 3 nezahálela a i ona disponují aktivním potlačením hluku. Režim ANC (Active Noise Cancelling) má za úkol nechat vás se plně soustředit i na hlučnějších místech – a to tím, že onen hluk tlumí.

Protože mi ale sluchátka příliš nesedla, nemůžu tlumení úplně ohodnotit. Nehledě na to mají pecková sluchátka zpravidla nižší pasivní úroveň zvukové izolace, protože nezasahují přímo do zvukovodu. Pokud hledáte sluchátka na cesty, tak aby odblokovala ruch autobusu nebo letadla, sáhněte spíš po JBL Live Buds 3 nebo Beam 3.

ANC režim můžete na sluchátkách měnit za propustný. Narozdíl od dalších dvou modelů ale nezvolíte míru této propustnosti.

Ani režim Talk Thru, jako mají Live Buds 3 nebo Beam 3, zde nenajdete. Bohatě ale vystačí funkce Smart talk, která sama okamžitě detekuje hlas (jenom ten váš, ne cizí) a přehrávaný zvuk utlumí.

Komunikace se sluchátky

Výrobce sibuje na popud 6 mikrofonů perfektní kvalitu hovorů i v hlučném prostředí. Z mé zkušenosti byl sice hlas jasný a zřetelný, v případě okolní hluku ale kvalita poklesla.

V době připojení vám na pouzdro dorazí oznámení a taky příchozí hovory. Ty můžete přijmout přímo na pouzdře, ale i pomocí sluchátek. Přijmete je dvojím stisknutím, odmítnete ťuknutím a dlouhým podržením.

Míru, jakou slyšíte během hovoru sami sebe můžete upravit nejen v aplikaci, ale i rovnou na pouzdře – pomocí režimu Voice Aware. Jinak je při volání automaticky zapnutý režim ANC, tak aby bylo člověku na druhé straně bez obtíží rozumět a okolí vás příliš nerozptylovalo.

Pro skupinové hovory využijete např. funkci Sound Level Optimizer, která zajistí vyvážení hlasitosti hlasů ostatních účastníků hovoru. V aplikaci najdete spolu s tím ještě další vymoženosti, tak aby byl pro vás i pro ostatní poslech co nejpříjemnější. Mezi to patří Private call mode, který dopomůže k soukromí hovorů.

JBL Flex 3 nabízí také automatické zvednutí hovoru při nasazení sluchátek.

Live Flex 3 jako jediné pecky

True Wireless sluchátka jsou vybavena odolností IP54. Prach, špatné počasí ani pot jim proto neublíží. Rozhodně ale nepatří do vody. Pokud vám sluchátka sednou, na procházku, do školy nebo doma budou ideální.

Přestože si vychvaluji zejména špuntové Live Buds 3 a Live Beam 3, pecky mohou být pro mnohé lepší variantou. V uších jsou o něco ,,lehčí”, právě protože nesahají tak hluboko a okolní hluk tolik neutlumí. Navodí tak o něco vzdušnější pocit, který může být po delší dobu příjemnější. Pro ty z vás, které ze špuntů pravidelně bolívají uši, budou pecky jasnou volbou.

Kde koupit JBL Live Flex 3
JBL Live Flex 3
Hodnocení
3.9/5

V případě, že Flex 3 vyzkoušíte a padnou vám, oceníte je možná na výlet v přírodě nebo v práci, kde chcete být zároveň ve střehu, víc než ty špuntové.

Pokud ale hledáte sluchátka spíš na sport a ta co vás bezpečně odizolují od okolí, doporučím vám rozhodně JBL Live Beam 3 nebo Buds 3.

JBL Live Flex 3, Beam 3, Buds 3
JBL Live Flex 3, Beam 3, Buds 3

Závěr –⁠ komu bych sluchátka JBL Live Flex 3 doporučila?

True Wireless JBL Live Flex 3 jsou v kategorii pecek nepopiratelně sluchátka kvalitního zvuku, která nesou nejednu kvalitu. Mezi ně patří zejména vyjímečná výdrž na baterii dosahující až 50 hodin poslechu (spolu s pouzdrem) a atraktivní dotykový displej na pouzdře sluchátek. Pomocí toho ovládáte dost detailně zvuk, dokonce odbavíte hovor, tedy bez nutnosti vytáhnout mobil.

Součástí je také povedená JBL aplikace, díky které si např. vytvoříte vlastní ekvalizér nebo si pomocí Personi-fi necháte zvuk co nejlépe přizpůsobit vašemu sluchu.

V sérii JBL Live 3 přichází Flex sluchátka jako jediné pecky. Mají proto výhodu lehčího a ,,otevřenějšího” pocitu při nošení než zbylé dva modely. Ochuzena jsou ale o pár funkcí a hlavně o schopnost přizpůsobit si velikost. Je proto klíčové, aby vám sluchátka padla jako ulitá.
Vytknout musím dále zadrhávající funkci Bluetooth multipoint s Apple zařízeními. Připojení ke dvěma zdrojům sluchátka zmátlo a neuměla si s tím docela hladce poradit. Celkově bych se proto za vyšší cenu jako u Beam 3 nebo Buds 3 nepostavila.

Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Live Flex 3
  • Kvalita zvuku
  • Kvalita zpracování
  • Baterie
  • Ovládání a funkce
  • Poměr cena/výkon
  • Využití na cesty
  • Využití na sport
  • Využití do kanceláře/na telefonování
  • Využití na gaming
  • Univerzální každodenní využití
3.9

Zvuk v rukou dotykového pouzdra

Série bezdrátových sluchátek JBL Live 3 předvedla také jedny pecky; JBL Live Flex 3. V doprovodu bezkonkurenční výdrže na baterii se sluchátka pyšní chytrým dotykovým displejem na nabíjecím pouzdře. Bez použití telefonu tak můžete upravovat zvuk, a to i pomocí ekvalizéru nebo efektu Spatial Sound. Nechybí ani režim aktivního potlačení hluku. Jak však sluchátka obstála v mém testování?

Klady

  • Solidní kvalita zvuku
  • Funkce ANC
  • Bezkonkurenční výdrž na baterii
  • Šikovný displej na pouzdře
  • Ekvalizér
  • Aplikace plná funkcí

Zápory

  • Vyšší cena
  • Aplikace ani pouzdro nepodporují češtinu
  • Problém s multipoint konektivitou se zařízeními Apple
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Ilona Dočekalová
Autor: Ilona Dočekalová
Psaní a zkoušení nových věcí mě naplňuje, zejména když mohu svoje zkušenosti předat dál. Mou velkou vášní je hudba a tanec. Ráda zajdu do posilovny nebo na dlouhou procházku do přírody. Sluchátka, chytré hodinky, sporttestery nebo fitness náramek jsou proto mými věrnými společníky.
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Live Flex 3
JBL Live Flex 3
Hodnocení: 3.9/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram