ITmix.cz logo

Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tour Pro 2

Silné stránky
  • Solidní potlačení hluku
  • Dva režimy propustnosti
  • Testování utěsnění
  • Funkce PersoniFi
  • Dlouhá výdrž na baterii
  • Ekvalizér
  • Praktický displej na pouzdře
Slabé stránky
  • Vyšší cena
  • Větší rozměry pouzdra

Bezdrátová sluchátka JBL Tour 2 si vás získají kvalitou zpracování, dlouhou výdrží na baterii a širokou nabídkou funkcí. 10mm měniče nabízejí solidní kvalitu zvuku, k dispozici máte aktivní potlačení hluku (ANC) a hned dva režimy propustnosti. Díky ochraně IPX5 jsou sluchátka odolná vůči tryskající vodě a potu, takže s nimi můžete i sportovat. Na první pohled se tak jedná o pozoruhodná sluchátka, jak však obstála během našeho testování?

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jakou mají JBL Tour Pro 2 výdrž na baterii?

Výrobce uvádí, že při aktivním ANC dosahuje výdrž 8 hodin a bez potlačení hluku až 10 hodin. Pouzdro přidává k výdrži samostatných sluchátek dalších až 30 hodin.

Jak se JBL Tour Pro 2 ovládají?

Sluchátka JBL Tour 2 jsou doplněna dotykovými plochami s nastavitelnými funkcemi. Nastavení sluchátek můžete upravovat v aplikaci JBL Headphones a některé funkce máte k dispozici přímo na pouzdře.

Jaké funkce nabízí sluchátka JBL Tour Pro 2?

Sluchátka nabízejí především aktivní potlačení hluku (ANC) a možnost přizpůsobit zvuk na míru podle vašeho sluchu. Pomocí aplikace můžete otestovat utěsnění nebo můžete aktivovat režim SilentNow, ve kterém sluchátka zastávají funkci špuntů proti hluku. Sluchátka dále podporují multipoint Bluetooth, díky čemuž k nim můžete připojit dvě zařízení najednou.

Obsah balení pro nás nebyl překvapením, přesto ale obsahuje vše potřebné. Kromě samotných bezdrátových sluchátek v něm naleznete nabíjecí pouzdro, napájecí kabel, silikonové špunty ve třech velikostech (S, M a L) a uživatelskou dokumentaci.

Technické parametry JBL Tour Pro 2

Z technických parametrů nás nejvíce zaujala výdrž baterie, která „na papíře“ poráží konkurenční sluchátka jako Apple AirPods Pro 2 nebo Sony WF-1000XM5. Ve své kategorii mají sluchátka výhodu i v souvislosti s odolností. Zatímco většina konkurentů nabízí stupeň krytí IPX4, JBL Tour Pro 2 je o úroveň výš na IPX5. Přehled dalších technických parametrů naleznete v tabulce níže.

ParametrHodnota
Typ sluchátekTrue Wireless
Rozměry nabíjecího pouzdra6 x 5,5 x 2,9 cm
Celková váha pouzdra se sluchátky85,2 g
KonektivitaBluetooth 5.3
Výdrž na baterii (bez ANC)10 hod (sluchátka), 30 hod (pouzdro)
Odolnost – stupeň krytíIPX5
Podporované kodekyVýrobce neuvádí
Frekvenční rozsah20-20 000 Hz
Citlivost100 dB
Impedance16 ohm
MikrofonAno

Bezdrátová sluchátka nejsou charakterizována pouze technickými parametry, ale i dalšími vlastnostmi. Ty jsme pro vás shrnuli v článku o tom, jak vybrat bezdrátová sluchátka, a v samostatných recenzích.

Design se oproti JBL Tour Pro+ dramaticky změnil

Hned po rozbalení nás sluchátka zaujala novým designem pouzdra. Zatímco pouzdro předchozí generace vážilo 56,8 g, hmotnost nového pouzdra činí 73 g. Pozornost ale pochopitelně přitáhne spíš dotykový displej na pouzdře, který si popíšeme v kapitole Ovládání sluchátek. Na váze se podepsala i větší baterie pouzdra, jejíž kapacita stoupla z 510 mAh na 850 mAh.

Co se týče designu samotných sluchátek, ten se také dočkal výrazných změn. Sluchátka dostala oproti předešlé generaci lištu, která podporuje dotykové ovládání. Tvarově se tak Tour Pro 2 podobají více sluchátkům AirPods Pro 2.

Podívejte se také na novější špuntové modely JBL Live Beam 3 a Buds 3, které si v našem testu vedly ještě o něco lépe.

Ovládání sluchátek Tour Pro 2

Centrem nastavení a ovládání je aplikace ve spárovaném chytrém telefonu. Recenzovaná sluchátka využívají pro tento účel aplikaci JBL Headphones, která nabízí široké spektrum nastavení a nástrojů pro lepší zážitek z poslechu. Sluchátka můžete používat s chytrými telefony se systémem Android a iOS, takže aplikaci naleznete v obchodech App Store a Google Play. Aplikace nabízí možnosti jako:

  • úprava ekvalizéru,
  • nastavení prostorového zvuku,
  • nastavení dotykového ovládání,
  • kontrola utěsnění
  • či úprava zesílení zvuku podle kvality vašeho sluchu.

Ovládání dotykovými gesty

Jak jsme zmínili výše, sluchátka jsou vybavena dotykovými plochami, které podporují různá gesta (jedno ťuknutí, ťuknout a podržet atd.). V aplikaci můžete vybrat jednu ze tří šablon pro ovládání pro každé sluchátko. Každá šablona přiřadí jednotlivým gestům jinou funkci. V tomto ohledu nás zamrzelo, že uživatel nemůže vytvořit vlastní šablonu, která by například kombinovala gesta výchozích šablon.

Dotykové ovládání je doplněno zvukovou signalizací, nikoli haptickou odezvou.

Dotykové ovládání reaguje prakticky bez odezvy a každé zaznamenání dotyku je doplněno zvukovým signálem, což oceňujeme. Pokud ale posloucháte hudbu nahlas, nemusí být signál slyšet. Když jsme na sluchátkách poslouchali během sportování hudbu, při běžeckém pohybu bylo často náročnější trefit dotykovou plochu tak, aby gesto sluchátka zaznamenala.

První dotyková obrazovka na pouzdře sluchátek

Pouzdro nabízí v první řadě základní funkce a nastavení, mezi kterými najdete regulaci hlasitosti, Find my Buds nebo svítilnu (bílé pozadí s maximálním jasem). Zároveň můžete v aplikaci zvolit pokročilé možnosti pouzdra, díky nimž budete moci sluchátka ovládat a nastavovat bez chytrého telefonu. Displej může zobrazit ovládání ANC, prostorového zvuku, funkci SilentNow, VoiceAware nebo výběr režimu ekvalizéru.

Ve výsledku tak může být pouzdro s displejem velkým přínosem pro uživatele, kteří si neradi zaplňují paměť v chytrém telefonu zbytečnými aplikacemi. Aplikaci JBL Headphones můžete po nastavení pouzdra odinstalovat a sluchátka používat pouze s pouzdrem a zdrojovým zařízením. Ovládání na pouzdře je praktické i po spárování sluchátek s počítačem, který kromě hlasitosti nenabízí žádné možnosti jejich nastavení, jelikož chybí jakákoli alternativa mobilní aplikace pro počítače. Pouzdro je tak ve výsledku zajímavou výhodou oproti konkurenčním sluchátkům s konvenčními pouzdry.

Displej zobrazí také informaci, že váš telefon obdržel oznámení a v případě zpráv zobrazí i jejich obsah. Zároveň můžete přijmout nebo odmítnout příchozí hovory. Jde tak na jedné straně o zajímavé funkce, ale skutečně je pro ně potřebný další displej?

Výdrž na baterii

Výrobce uvádí, že při vypnutém ANC by sluchátka měla vydržet 10 hodin na jedno nabití. Se zapnutým ANC se doba zkrátí na 8 hodin. Během našeho testování při hlasitosti 75 % jsme dosáhli výdrže 8,5 hodiny s ANC a 11 hodin bez aktivního potlačení hluku. Ve výsledku tak sluchátka překonala tvrzení výrobce, což nás příjemně překvapilo.

Otestovali jsme také výdrž pouzdra, které je vybaveno 850mAh baterií. Po jeho plném nabití jsme mohli sluchátka nabít téměř třikrát z 0 na 100 % s tím, že během posledního (třetího) nabíjení jsme dosáhli na sluchátkách 80 % kapacity.

Funkce JBL Tour Pro 2

V následující kapitole vám stručně přiblížíme funkce, které můžete od sluchátek očekávat.

Kde koupit JBL Tour Pro 2
JBL Tour Pro 2
Hodnocení
4.1/5

Aktivní potlačení hluku a jeho možnosti

Aktivní potlačení zvuku, také označované jako ANC (active noise cancelation), vám umožní užívat si vašich oblíbených skladeb, filmů, her či dokonce tichai v rušných prostorách. Kvalita ANC je dalším mezigeneračním zlepšením. JBL Tour+ byly pro tento účel vybaveny třemi mikrofony na každém sluchátku.

Novější generace dostala šest mikrofonů a jejich výsledkem je pohodlný poslech na rušné ulici, v přeplněné kavárně, na vlakovém nádraží či dokonce při spuštěném vysavači (hlučnost 80 dB). Potlačení hluku pochopitelně není 100%, takže při větším hluku se neobejdete bez zvýšené hlasitosti.

Sluchátka JBL Tour Pro 2 podporují adaptivní ANC. Znamená to, že se přizpůsobuje v reálném čase hlasitosti vašeho okolí. Pokud se tím pádem přesunete z velmi hlučného prostředí do tiššího, změní se intenzita potlačení hluku, což zlepší zážitek z poslechu a prodlouží výdrž baterie.

Kromě potlačení zvuku můžete zvolit režim Ambient awareness. Po jeho aktivaci upraví sluchátka hlasitost tak, abyste slyšeli přehrávaná média, ale zároveň měli kontakt s okolím. Poslední možností je režim TalkThru, který po aktivaci ztiší přehrávání na minimum, abyste mohli vést rozhovory. Funkce ztiší hlasitost na minimum (úroveň 1/15 podle pouzdra) a omezí její zvyšování až do deaktivace tohoto režimu.

V hlučnějším provozu jsme ale nejnižší hlasitost v podstatě neslyšeli. Pro účely rozhovoru tak bylo pohodlnější buď sluchátko vyndat, nebo přehrávání pozastavit.

Pokud bychom na závěr porovnali ANC a jeho možnosti s AirPods Pro, sluchátka Apple by byla v menší výhodě. Režim propustnosti je u AirPods doplněn minimálním šumem, zatímco u JBL je šum výraznější a celkově působí subjektivně méně přirozeně. Zároveň jsou sluchátka Apple obecně účinnější z hlediska ANC.

Personi-Fi

Funkce je dostupná v aplikaci JBL Headphones a slouží k přizpůsobení zvuku podle toho, jak kvalitní je váš sluch. Způsob, jakým sluchátka testují váš sluch, jsme pro vás popsali v souhrnném článku o bezdrátových sluchátkách JBL.

Během testování jsme funkci vyzkoušeli a musíme uznat, že byl zvuk po vyhodnocení subjektivně kvalitnější.

Bluetooth multipoint

Funkce slouží k připojení více zdrojových zařízení přes Bluetooth. Sluchátka JBL Tour Pro 2 umožňují tímto způsobem připojit maximálně dvě zařízení.

Proces párování je jednoduchý a funkce nás během testování nezklamala. Bez odezvy a komplikací jsme střídali přehrávání ze dvou chytrých telefonů nebo telefonu a notebooku. Problémem nebyly ani rozdílné verze technologie Bluetooth.

V praxi je střídání zdrojových zařízení rychlé a snadné. Stačí na jednom z nich pozastavit přehrávání a následně jej spustit na druhém. Když jsme poslouchali hudbu z notebooku a přijali na chytrém telefonu hovor, sluchátka automaticky zvolili za zdrojové zařízení telefon a hudbu z notebooku ztlumili, nikoli pozastavili.

Další praktické funkce

  • Find my buds (pro nalezení ztracených sluchátek)
  • SilentNow (sluchátka jako špunty proti hluku)
  • VoiceAware (umožňuje regulovat ozvěnu vašeho hlasu během hovorů)
  • Spatial Sound (simulace prostorového zvuku)

Kvalita zvuku je vyvážená s výraznější basovou složkou

Po představení designu, způsobů ovládání a funkcí je na čase, abychom si přiblížili kvalitu zvuku. Vzhledem k vyšší ceně sluchátek je konkurence velmi silná a patří do ní již vícekrát zmiňované AirPods Pro 2 nebo Sony WF-1000XM5 a Bose QuietComfort Earbuds II. Ve srovnání se sluchátky od Apple ale nabízí JBL Tour Pro 2 ekvalizér (alespoň bez využití software třetích stran), kterým si můžete zvuk ladit podle svých představ, což je velké plus. Ve výsledku tak může kvalita zvuku dosahovat vyšší úrovně než konkurence od Apple.

Ekvalizér výrobce je sice dostupný pouze v aplikaci JBL Headphones, ale jeho režimy, včetně těch vlastních, mohou být dostupné na pouzdře, takže aplikaci po úvodním nastavení používat nemusíte.

Ve výchozím nastavení nás sluchátka Tour Pro 2 překvapila především basovou linkou, která je sice výrazná, ale neruší. Obecně je zvuk poměrně vyvážený v celém rozsahu frekvencí a v mnohém podobný zvuku AirPods Pro 2. Přestože bude kvalita v tomto nastavení dostatečná pro většinu uživatelů, s menšími úpravami ekvalizéru můžete ze sluchátek vytěžit maximum.

V žánrech bohatých na basy (EDM, drum and bass či techno) vynikly pronikavější basy a mírnější pokles kvality jsme zaznamenali jen u maximální hlasitosti, a to jen u výšek. Stačila však mírná úprava ekvalizéru a zvuk byl o něco kvalitnější. V případě žánrů jako rock, punk či reggae si vystačíte s výchozím nastavením. U podcastů bylo žádoucí, nikoli nevyhnutelné, mírné snížení intenzity basů, díky kterému byly i hlubší pánské hlasy lépe slyšitelné. 

Pokud budete ochotni trochu si pohrát s ekvalizérem, sluchátka vám poslouží při poslechu v podstatě jakéhokoli žánru. V opačném případě jsou sluchátka ideální především pro elektro, rock, EDM či pop.

Kvalitě mikrofonu v podstatě nemáme co vytknout. Hlas našeho testera měl dostatečnou hlasitost a během hovoru byly nežádoucí zvuky větru a okolí solidně tlumené.

V případě hraní her oceníte především pohodlí sluchátek a kvalitu zvuku. Avšak v případě, že patříte mezi hráče multiplayer her, kteří se neobejdou bez komunikace se spoluhráči, nemusí být pro vás výdrž dostatečná.

Pohodlí a zkušenosti z používání

Sluchátka nabídla vysoký komfort během několikahodinového používání, což oceňujeme. Navzdory poměrně robustnímu tvarování nevypadávaly z uší ani během sportovních aktivit, mluvení nebo konzumace jídel. Sluchátka si brilantně poradila také s větrem, který byl během poslechu účinně odizolován. Díky pohodlí, ANC, solidní výdrži a velmi kompaktním rozměrům v porovnání se sluchátky přes hlavu bychom JBL Tour Pro 2 doporučili také na kontinentální cestování letadlem či vlakem.

Pro pohodlí uživatele je balení doplněno třemi velikostmi špuntů (S, M a L). Jejich správný výběr determinuje nejen účinnost potlačení hluku, ale také stabilitu sluchátka v uchu během pohybu. V tom ohledu ale mají sluchátka AirPods Pro 2 menší výhodu, jelikož v balení nabízí ještě čtvrtý rozměr špuntů (XS).

Používání sluchátek v domácnosti, kanceláři či v exteriéru je obecně pohodlné a přívětivé. Avšak v případě, že plánujete sluchátka spárovat se zařízením, které podporuje nižší verzi Bluetooth než 5.0, můžete narazit na delší odezvu a na občasné ztráty signálu i po přesunutí z jedné místnosti do druhé.

Závěr – komu bychom sluchátka JBL Tour Pro 2 doporučili?

Bluetooth sluchátka JBL Tour Pro 2 bychom doporučili každému, kdo hledá moderní a pohodlná sluchátka s pokročilými funkcemi. Díky širokým možnostem přizpůsobení zvuku a ověření propustnosti vám sluchátka nabídnou kvalitní zvuk při většině vašich aktivit. Máme na mysli pohyb ve městě a domácnosti či sportování. Sluchátka bychom naopak nedoporučil uživatelům zařízení, která podporují jen starší verze Bluetooth (4.1 a nižší).

Díky spolehlivému ANC vás nebude vyrušovat rušná doprava ani rozhovory z vašeho okolí. Pomocí ovládání na sluchátkách můžete rychle měnit režimy potlačení hluku, abyste v případě potřeby neztratili kontakt s okolím. Menším negativem je cena, která nepatří mezi nejnižší. Zároveň naleznete v této cenové kategorii modely, které nabízejí účinnější ANC, jako například AirPods Pro 2.

Kde koupit JBL Tour Pro 2
JBL Tour Pro 2
Hodnocení
4.1/5
Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tour Pro 2
  • Kvalita zvuku
  • Kvalita zpracování
  • Baterie
  • Ovládání a funkce
  • Poměr cena/výkon
  • Využití na cesty
  • Využití na sport
  • Využití do kanceláře/na telefonování
  • Využití na gaming
  • Univerzální každodenní využití
4.1

Bezdrátové špunty pro náročné s bohatou nabídkou funkcí a ekvalizérem

Bezdrátová sluchátka JBL Tour 2 si vás získají kvalitou zpracování, dlouhou výdrží na baterii a širokou nabídkou funkcí. 10mm měniče nabízejí solidní kvalitu zvuku, k dispozici máte aktivní potlačení hluku (ANC) a hned dva režimy propustnosti. Díky ochraně IPX5 jsou sluchátka odolná vůči tryskající vodě a potu, takže s nimi můžete i sportovat. Na první pohled se tak jedná o pozoruhodná sluchátka, jak však obstála během našeho testování?

Klady

  • Solidní potlačení hluku
  • Dva režimy propustnosti
  • Testování utěsnění
  • Funkce PersoniFi
  • Dlouhá výdrž na baterii
  • Ekvalizér
  • Praktický displej na pouzdře

Zápory

  • Vyšší cena
  • Větší rozměry pouzdra
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4.7/5 - (4 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tour Pro 2
JBL Tour Pro 2
Hodnocení: 4.1/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram