ITmix.cz logo

Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tune 520BT

Silné stránky
  • Mobilní aplikace
  • Skvělý poměr mezi cenou a výkonem
  • Podpora vícebodového připojení
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Skvělá kvalita mikrofonu
Slabé stránky
  • Při delším poslechu mohou náušníky tlačit do uší
  • Tlačítka jsou poslepu hůře dostupná

Bezdrátová sluchátka JBL Tune 520BT se pyšní velmi dobrým poměrem mezi cenou a kvalitou zvuku. Sází na provedení z plastu a oceníte je nejen při poslechu hudby či sledování filmů, ale i při telefonování. Díky aplikaci JBL Headphones získáte přístup k mnoha doplňkovým funkcím. Potěší také jejich extrémně dlouhá výdrž na jedno nabití dosahující až 57 hodin.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jak dlouho vydrží na jedno nabití?

Maximální výdrž baterie činí 57 hodin. V rámci našeho testování se ukázalo, že hodnota udávaná výrobcem víceméně odpovídá realitě.

Jak se sluchátka ovládají?

K ovládání sluchátek slouží čtyři tlačítka, která jsou umístěna výhradně na pravém sluchátku.

Jaké mají sluchátka funkce?

Sluchátka poslouží pro běžný poslech hudby, díky zabudovanému mikrofonu z nich lze také telefonovat. V mobilní aplikaci lze využívat ekvalizéry, mód pro poslech hudby či sledování filmu nebo si nastavit, zda chcete při telefonování slyšet svůj hlas ve sluchátkách (a v jaké míře). Funkcí ANC vybaveny nejsou.

Pro koho jsou sluchátka vhodná?

Vzhledem ke konstrukci sluchátek bychom je doporučili například pro kratší dojíždění do práce, občasné sledování filmů či poslech podcastů. Při delším poslechu vlivem vyššího přítlaku, který je u tohoto typu sluchátek typický, bohužel mírně tlačí do uší a mohou být některým posluchačům nepohodlné. Vzhledem ke skvělé kvalitě mikrofonu se hodí také pro telefonování nebo gaming.

Obsah balení nepřekvapí

Bezdrátová sluchátka JBL Tune 520BT se prodávají v elegantní krabičce, jejíž obsah nijak nepřekvapí. Kromě samotných sluchátek v textilním sáčku v ní najdete návod k použití a poměrně krátký napájecí kabel s USB-C konektorem. Během nabíjení tak musí sluchátka ležet velmi blízko elektrické zásuvky. Pokud máte elektrickou zásuvku u země a chcete si sluchátka položit například na běžný stůl, kabel tam nedosáhne.

Technické parametry JBL Tune 520BT

Sluchátka bez problémů spárujete se zařízeními s operačním systémem Android i iOS. Za vypíchnutí stojí velmi slušná výdrž na baterii dosahující 57 hodin.

ParametrHodnota
Typ sluchátekPřes uši
Způsob nabíjeníUSB-C kabel
Celková váha sluchátek157 g
KonektivitaBluetooth 5.3
Výdrž baterie57 hodin
Odolnost - stupeň krytíVýrobce neuvádí
Podporované kodekyVýrobce neuvádí
Frekvenční rozsah20-20 000 Hz
Citlivost102 dB/mW
Velikost měniče33 mm
Impedance30 Ω
MikrofonAno

Sluchátka jsou lehká, dlouhodobému nošení ale nenahrávají

JBL Tune 520BT sází na provedení z plastového materiálu, který na jednu stranu může být náchylný k poškození při případném pádu, ale na druhou stranu vyniká nízkou hmotností. Sluchátka váží příjemných 157 gramů, díky čemuž nemají tendenci být v tomto ohledu při dlouhodobém nošení nepohodlná.

Pohodlí při poslechu podtrhuje přítomnost měkké výplně u náušníků, které jsou potaženy zřejmě koženkou. Měkké polstrování ostatně najdete také na hlavové sponě, která spojuje obě klapky.

Co se týče velikosti náušníků, je třeba počítat s tím, že neobejmou celé vaše uši, a proto na ně trochu tlačí. U Niceboy Prodigy 3 Max nebyl přítlak tak velký jako u těchto JBL, což jim na jednu stranu ubíralo na izolaci, na druhou stranu ale přidávalo na pohodlnosti při dlouhodobém nošení.

Na opravdu dlouhé cesty autobusem nebo letadlem bychom je z tohoto důvodu příliš nedoporučili - v tomto ohledu lépe poslouží sluchátka přes uši, například Niceboy HIVE Aura 4 ANC. Každodenní kratší dojíždění do práce s nimi ale naopak zvládnete.

Obě mušle sluchátek lze natočit a tímto způsobem docílit kompaktnějších rozměrů, což oceníte zejména při jejich skladování, například v zavazadle. Ochranné pouzdro ale součástí balení není.

Připojení k telefonu je hotové raz dva

O stabilní a bezproblémový přenos se zasluhuje použitá technologie Bluetooth ve verzi 5.3. Samotné připojení sluchátek k zařízení je velmi rychlé a intuitivní. Stačí je jej zapnout a následně je vybrat ze seznamu dostupných zařízení. Příští připojení již provedou automaticky.

Dosah připojení je více než slušný. Při běžném pohybu v menším bytě jsme nezaznamenali žádné výpadky, ani když jsme měli sluchátka na uších v jedné místnosti a mobilní telefon v místnosti druhé. Problémy se objevily až v případě, kdy od sebe obě zařízení byla vzdálena více než 10 metrů a dělily je dvoje dveře.

Kde koupit JBL Tune 520BT
JBL Tune 520BT
Hodnocení
3.7/5

Sluchátka podporují vícebodové připojení a lze je spárovat maximálně se dvěma zařízeními najednou. My jsme je spárovali s mobilním telefonem a notebookem (v obou případech od značky Apple). Když jsme poslouchali hudbu z počítače a přitom chtěli vytočit hovor z telefonu, přehrávání hudby se automaticky pozastavilo a sluchátka zprostřekovávala právě hovor. Své využití funkce našla i v případě, kdy jsme na notebooku sledovali film, na chvíli jej pozastavili a začali na telefonu brouzdat na sociálních sítích. Zdroj zvuku se automaticky přepnul na mobilní telefon.

Dlouhá výdrž na baterii a podpora rychlonabíjení

Co u těchto bezdrátových sluchátek rozhodně stojí za pochvalu, je jejich výdrž na baterii. Ta dosahuje úctyhodných 57 hodin, což opět nahrává využití sluchátek při cestování, kdy nechcete či nemůžete neustále hledat přítomnost elektrické zásuvky. Například u JBL Tune 500BT se jedná pouze o 16 hodin, u JBL Tune 510BT jde o 40 hodin. V tomto ohledu se tedy JBL s každou generací sluchátek posouvá kupředu.

Celková výdrž baterie se samozřejmě odvíjí od zvolené hlasitosti. My jsme si při běžném poslechu vystačili se zhruba 40-50% hlasitostí. V takovém případě se sluchátka vybila za cca 55 hodin. Při příležitostném poslechu po dobu 2 hodin denně vám tedy bez problémů vydrží téměř měsíc na jedno nabití, což je opravdu slušné.

K nabíjení slouží připojený kabel s USB-C konektorem. Potěší podpora rychlonabíjení, kdy za pouhých 5 minut získáte energii na zhruba 3hodinový poslech. Na nízkou úroveň nabití baterie vás sluchátka upozorní prostřednictvím blikající LED diody.

Umístění napájecího kabelu
Umístění napájecího kabelu

Kvalita zvuku je s ohledem na cenu více než slušná

O zprostředkování hudebního zážitku se starají 33mm měniče. Frekvenční rozsah sluchátek činí dostačujících 20 až 20 000 Hz a zásluhou citlivosti 102 dB/mW dosahují velmi slušné maximální hlasitosti. My jsme při běžném domácím poslechu standardně volili nastavení na 40 %, hudbu jsme slyšeli velmi dobře.

Novější model sluchátek na uši JBL Live 670NC disponuje 40mm měniči, a jeho zvuk se tak povznesl na další úroveň.

Sluchátka pracují s technologií JBL Pure Bass. Jak je u sluchátek této značky zvykem, basová složka je poměrně výrazná. Vzhledem k tomu si s touto výbavou nejvíce užijete hudební žánry, jako je například pop, R&B či latino. Skvěle si také poradí s vykreslením středních tónů, snad jen výšky jsou malinko utlumené. Například zapálení milovníci například rockové hudby, v níž se objevují vysoké tóny, mohou být s těmito sluchátky poněkud zklamaní.

V redakci máme dlouhodobě k dispozici starší model sluchátek JBL Tune 500BT, který jsme využili ke srovnání. I u nich se dočkáte výrazné basové složky v porovnání s 520BT však o něco slabší. Kvalita zvuku se samozřejmě v porovnání s o dvě generaci starším modelem posunula kupředu. Dalo by se však říct, že evolučně, nikoli revolučně.

Pokud JBL Tune 520 BT srovnáme s dražšími konkurenčními sluchátky Sony WH-CH710N, ty nabízí více univerzální pojetí zvuku napříč nejrůznějšími žánry. Basová složka zde není tak výrazná a výsledek v tomto ohledu působí vyváženějším dojmem. V přímém srovnání však budou hrát roli hlavně individuální preference.

Pokud by na vás přece jen basová složka byla moc, můžete k regulaci využít mobilní aplikaci. Díky tomu získáte velmi slušné univerzální řešení pro všechny žánry a také schopná sluchátka pro sledování filmů či poslechu podcastů, kde právě basová složka nebývá pro porozumění mluvenému slovu tolik žádoucí. Zásluhou této funkce se proto jedná o multifunkční model, který najde uplatnění při poslechu hudby, sledování filmů i poslechu podcastů.

Nutno zdůraznit, že mobilní aplikaci lze používat pouze při připojení k mobilnímu telefonu. Pokud chcete využívat nastavení ekvalizéru můžete využít vícebodového připojení, kdy z mobilního telefonu nastavíte ekvalizér zatímco přehrávání bude mít na starost druhé zařízení. Případně využít libovolného ekvalizéru na vašem počítači.

Sluchátka jsme dále otestovali také při telefonování, kdy jsme nezaznamenali problém s výraznější basovostí. Volajícímu není problém porozumět, stejně tak i druhá strana nás slyšela dobře a čistě. Při telefonování na rušnější ulici bylo přirozeně nutné zvýšit hlasitost, sluchátka nejsou vybavena funkcí ANC (narozdíl od Niceboy HIVE Aura 4 ANC, u nichž však kvalita mikrofonu za tímto modelem značně pokulhává).

JBL Tune 520BT bychom doporučili také zapáleným hráčům, a to i v případě, že v rámci gamingu potřebují komunikovat se svými spoluhráči.

Sluchátka podporují hlasové asistenty Siri a Google Assistant. K jejich aktivaci stačí podržet multifunkční tlačítko. Na pouhé zvolání bohužel sluchátka nereagují.

Odolnost vůči vodě a prachu

U sluchátek je obecně důležitým parametrem také jejich odolnost vůči vodě a prachu. Přece jen je typicky chcete používat i při nepříznivém počasí nebo třeba při sportu, kdy se potíte. Bohužel u JBL tune 520BT výrobce odolnost vůči vodě a prachu neuvádí. Vzhledem k přítlaku bychom je doporučili spíše do fitka, při běhu (tedy dynamickém pohybu) nám byly spíše nepříjemné. Vyloženě na sportovce tedy necílí, proto jim lze absenci IP ratingu odpustit.

Ovládání zajišťuje několik tlačítek

K ovládání sluchátek slouží čtyři tlačítka, která jsou umístěna pouze na pravém náušníku. Tři z nich se nachází u sebe, tlačítko pro zapnutí/vypnutí je od nich mírně vzdálené. Prostřední tlačítko z trojice není tolik vystouplé jako okolní dvě tlačítka, což trochu nahrává jejich lepšímu rozpoznání poslepu. Přesto je za nás tento způsob ovládání spíše nešťastný, jelikož se nám čas od času stalo, že jsme omylem stiskli jiné tlačítko, než jsme zamýšleli.

Pokud například potřebujete rychle pozastavit přehrávání, když na vás někdo mluví, je častokrát rychlejší si sluchátka z uší sundat, než se snažit vhodné tlačítko nahmatat. Větší smysl by jistě dávalo ovládání alespoň rozdělit na pravé a levé sluchátko zvlášť.

Mobilní aplikace JBL Headphones

Na ještě širší nabídku funkcí dosáhnete s mobilní aplikací JBL Headphones, kterou si můžete bezplatně stáhnout v Google Play a App Store. Narozdíl od sluchátek Niceboy na vás čeká o něco více možností. Pojďme si je představit.

Snadno si například můžete zkontrolovat aktuální stav nabití sluchátek. Dále je k dispozici několik ekvalizérů, díky nimž si můžete upravit hudební výstup dle vašich preferencí. V nabídce najdete i možnost vlastní tvorby ekvalizéru. Nastavit si můžete limit maximální hlasitosti pro ochranu vašeho sluchu nebo třeba funkci automatického vypnutí zařízení po uplynutí určité doby.

K dispozici je dále funkce Smart Audio & Video. Po spuštění Audio Mode byste měli získat nejlepší možný zážitek z poslechu hudby, s funkcí Video Mode byste poté měli vytěžit maximum ze sledování videí, tedy například filmů. Upřímně jsme ale po spuštění těchto režimů nezaznamenali žádný výrazný rozdíl.

V aplikaci najdete ještě funkci VoiceAware, pomocí níž lze regulovat, kolik vlastního hlasu během telefonního hovoru uslyšíte. To znamená, jaké množství mikrofonního vstupu se bude směřovat zpátky do vašich sluchátek. Nastavení se samozřejmě odvíjí od vašich preferencí, pro nás osobně je poslouchání vlastního hlasu ve sluchátkách během hovoru spíše rušivé, proto jsme funkci vypnuli. Může se ale hodit těm, kteří se neslyší a při hovoru mají tendenci příliš křičet.

Pomocí funkce Voice Prompts si můžete nastavit, aby vám sluchátka předávala určité informace hlasem (například vás upozornila na nízkou kapacitu baterie apod.).

Kde koupit JBL Tune 520BT
JBL Tune 520BT
Hodnocení
3.7/5

Závěr – komu bychom sluchátka JBL Tune 520BT doporučili?

JBL Tune 520BT se pyšní příznivou cenovkou a přitom velmi slušnou kvalitou zvuku. Skvěle se hodí pro poslech hudby, sledování filmů a také telefonování. I když nejsou vybaveny funkcí ANC, izolaci mají dostatečnou a druhé straně ani nám nebylo problém porozumět.

Sluchátka sází na plastové provedení, které je vzhledem k ceně pochopitelné. I přesto však působí poměrně kvalitním dojmem. Drobnou výtku máme k náušníkům, které při několika hodinovému poslechu mohou začít nepříjemně tlačit. To je však obecně daň, která se k těmto těsnícím typům sluchátek neodmyslitelně pojí.

Mobilní aplikace JBL Headphones nabízí širokou škálu doplňkových funkcí. Předností je také podpora vícebodového připojení, kdy dochází k automatickému přepínání mezi zdroji hudby. K ovládání slouží několik tlačítek, která jsou umístěna pouze na pravém sluchátku a poslepu se hůře nahmatávají.

Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tune 520BT
  • Kvalita zvuku
  • Kvalita zpracování
  • Baterie
  • Ovládání a funkce
  • Poměr cena/výkon
  • Využití na cesty
  • Využití na sport
  • Využití do kanceláře/na telefonování
  • Využití na gaming
  • Univerzální každodenní využití
3.7

Šikovná sluchátka s líbivým designem

Bezdrátová sluchátka JBL Tune 520BT se pyšní velmi dobrým poměrem mezi cenou a kvalitou zvuku. Sází na provedení z plastu a oceníte je nejen při poslechu hudby či sledování filmů, ale i při telefonování. Díky aplikaci JBL Headphones získáte přístup k mnoha doplňkovým funkcím. Potěší také jejich extrémně dlouhá výdrž na jedno nabití dosahující až 57 hodin.

Klady

  • Mobilní aplikace
  • Skvělý poměr mezi cenou a výkonem
  • Podpora vícebodového připojení
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Skvělá kvalita mikrofonu

Zápory

  • Při delším poslechu mohou náušníky tlačit do uší
  • Tlačítka jsou poslepu hůře dostupná
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
4.7/5 - (4 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tune 520BT
JBL Tune 520BT
Hodnocení: 3.7/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram