Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tune Flex
Bezdrátová sluchátka JBL Tune Flex přináší revoluční design, který vám umožní kdykoli vyměnit pecky za špunty. Sluchátka jsou tak důkazem, že i na bohatém trhu s TWS sluchátky je stále místo pro inovace. Kvalita zvuku se opírá o pronikavější středové frekvence. Ty ovšem můžete zmírnit pomocí ekvalizéru a dát případně do popředí basový projev. Pro jaké účely jsou tím pádem sluchátka vhodná a jaké funkce nabízejí?
Nejčastější dotazy a odpovědi
Výrobce uvádí, že při aktivním ANC vydrží sluchátka na jedno nabití 6 hodin, zatímco s deaktivovaným ANC 8 hodin. Plně nabité pouzdro nabije sluchátka třikrát z 0 na 100 %.
Základní pokyny ovládání jsou dostupné přímo na sluchátkách. Funkce jednotlivých gest můžete měnit v aplikaci, ve které zároveň naleznete zbytek nastavení.
Sluchátka nabízejí poměrně kvalitní ANC a ekvalizér s bohatými možnostmi nastavení. Pro kontakt s okolím můžete využít režimy jako TalkThru či Ambient Awareness. Nechybí ani funkce Find my Buds, díky které naleznete stracené sluchátka.
Balení v sobě skrývá kromě základní výbavy samostatné pouzdro, ve kterém naleznete náhradní špunty ve velikostech S, M a L. Dále jsme v balení narazili na samotná sluchátka, nabíjecí pouzdro a uživatelskou dokumentaci.
Technické parametry JBL Tune Flex
V technických parametrech se sluchátka výrazně neliší od konkurentů stejné cenové kategorie jako Samsung Buds2 Pro, Apple AirPods 2019 či Sony WF-C700N. Oceňujeme jejich relativně nízkou hmotnost, odolnost IPX4 a dobrou výdrž na baterii. Technické parametry ale nejsou jediné vlastnosti, které byste před koupí měli zohlednit. Pokud vás zajímá více informací o Bluetooth sluchátkách, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat bezdrátová sluchátka, nebo recenze dalších sluchátek, které jsme testovali.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Typ sluchátek | True Wireless |
Rozměry nabíjecího pouzdra | 4,7 x 5,2 x 2,9 cm |
Celková váha pouzdra se sluchátky | 48,2 g |
Konektivita | Bluetooth 5.2 |
Výdrž na baterii (bez ANC) | 8 hod (sluchátka), 24 hod (pouzdro) |
Odolnost – stupeň krytí | IPX4 |
Podporované kodeky | Výrobce neuvádí |
Frekvenční rozsah | 20-20 000 Hz |
Citlivost | 110 dB |
Impedance | 32 Ω |
Mikrofon | Ano |
Design a kvalita zpracování
JBL Tune Flex nabízí možnost výměny peckových koncovek za těsnící špunty. Ty jsou dostupné ve třech velikostech a díky nim jsou sluchátka vhodná pro širší spektrum uživatelů. Přibalené náušníky nabízejí solidní pasivní izolování, které se však nevyrovná „plnokrevným“ špuntovým sluchátkům jako JBL Tour Pro 2.
Pouzdro sluchátek má praktické rozměry a je doplněno trojicí diod, které signalizují úroveň jeho nabití. V redakci jsme otestovali bílou matnou verzi, která působila více prakticky než prémiově. Za menší příplatek můžete zvolit tvz. Ghost provedení, které nahrazuje matné plasty na pouzdře a sluchátkách transparentními. Pokud tím pádem hledáte výstřednější sluchátka, mohou být výhodnější volbou.
Ovládání sluchátek Tune Flex
Nastavení sluchátek a jejich funkcí má na starosti aplikace JBL Headphones, kterou naleznete v obchodě Google Play a AppStore. Sluchátka jsou tím pádem kompatibilní se systémem Android a iOS. Nastavení, která naleznete v aplikaci jsou podobná jako u JBL Tour Pro 2. Chybí však pokročilé možnosti jako PersoniFi nebo kontrola utěsnění. Pořád máte ale k dispozici ekvalizér, funkci Find my Buds či možnosti šetření baterie.
Sluchátka jsou doplněna dotykovými plochami s funkcemi, které můžete nastavit v aplikaci. V tomto ohledu jsou možnosti ovládání totožné s JBL Tour Pro 2 nebo Wave Beam. U Tune Flex tak můžete vybírat jen z předvolených šablon ovládání a ne nastavovat vlastní funkce pro jednotlivá gesta.
Výdrž na baterii
Výdrž na baterii sluchátek JBL Tune Flex je závislá na aktivaci, resp. deaktivaci aktivního potlačení hluku (ANC). V případě aktivního ANC jsme v redakci dosáhli výdrže přibližně 5,5 hodiny. V případě deaktivovaného ANC dosáhla výdrž samotných sluchátek přibližně 8,5 hodiny.
Ve výsledku tak můžeme výrobcem uvedené informace o výdrž označit za spolehlivé.
Pouzdro je pro nabíjení vybaveno USB-C konektorem a podporuje rychlonabíjení, díky kterému získáte po 10 minutách nabíjení přibližně 2 hodiny poslechu. Pomocí pouzdra můžete sluchátka nabít z úplného vybití na 100 % třikrát. Co se týče nabíjení pouzdra, zabere vám přibližně 1,5 hodiny. Aktuální kapacitu nabití pouzdra naleznete buď v aplikaci JBL Headphones, nebo ji můžete odhadnout podle tří stavových diod.
Oproti dražším sluchátkům JBL Tour Pro 2 nepodporuje pouzdro Tune Flex bezdrátové nabíjení.
Sluchátka JBL Tune Flex nabízejí pokročilé funkce
Funkce, které sluchátka nabízejí, jsou více než adekvátní jejich cenovce. Nabídka je tím pádem střední cestou mezi JBL Tour Pro 2 (vyšší třída) a JBL Wave Beam (nižší třída). V následující kapitole si funkce Tune Flex blíže popíšeme.
Ekvalizér
Možnosti, které nabízí ekvalizér v aplikaci JBL Headphones, patří mezi silné stránky většiny bezdrátových sluchátek JBL. Funkce na jedné straně nabízí základní režimy nastavení (jazz, vocal, bass atd.), zároveň však umožňuje vytvořit další režimy podle vašich preferencí. Nové režimy můžete tvořit buď úpravou přednastavených, nebo začít „zcela od nuly“.
Aktivní potlačení hluku (ANC)
Potlačení hluku je u bezdrátových sluchátek závislé na jejich utěsnění v uších. Tím, že sluchátka Tune Flex můžete používat jako pecky i jako špunty, liší se jejich schopnosti tlumit hluk. Pasivní potlačení hluku u peckové formy sluchátek je minimální, takže aktivní potlačení hluku (ANC) je ve výsledku poměrně slabé.
V aplikaci JBL Headphones můžete vybírat ze šesti úrovní aktivního potlačení hluku.
Jelikož špunty nabízejí násobně silnější pasivní izolaci, roste spolu s ní efektivita ANC. Pokud bychom ale ANC porovnali s potlačením zvuku JBL Tour Pro 2, levnější sluchátka Tune Flex by byla v nevýhodě.
Důvodem je tvarování špuntů. Zatímco u Tour Pro 2 mají „větší svobodu“ v tom, jak se přizpůsobí vašemu zvukovodu, u Tune FLex je tvar špuntů ve velké míře dán tvarem sluchátek. Rozdíl ve špuntech přibližuje následující snímek.
Ve výsledku ale musíme uznat, že za svoji cenu nabízejí špunty JBL Tune Flex solidní míru potlačení hluku. Přestože potlačení není na úrovni dražších sluchátek JBL, během poslechu nebo hovoru vás bude rušit vaše okolí jen minimálně. V interiérových prostorách jako kancelář nebo domácnost je efektivita ANC více než dostatečná.
Další funkce, které sluchátka nabízejí
- VoiceAware – regulace ozvěny vlastního hlasu během hovoru
- Find My Buds – funkce pro nalezení ztracených sluchátek
- Omezovač maximální hlasitosti
- Bluetooth Multipoint – dvě zdrojová zařízení připojená najednou (funkci jsme blíže popsali v recenzi JBL Tour Pro 2)
Kvalita zvuku
Sluchátka jsou vybavena 12mm měniči, které nabízejí ve své kategorii pronikavější středový projev, ale mají potenciál i pro dunivější basy díky ekvalizéru.. Sluchátka jsme testovali spárovaná s notebookem a chytrým telefonem. Výsledky jsme shrnuli v následující kapitole.
Kvalita zvuku s notebookem
Výchozí nastavení sluchátek je zaměřeno především na střední frekvence, které jsou poměrně výrazné. Nižší frekvence, které dávají skladbám či filmům dunivý doprovod, mírně zaostávají. Pro sluchátka JBL je charakteristická dominance basů a výšek, ale Tune Flex má bez ekvalizéru výrazné hlavně středy. Zvuk tedy samozřejmě není tak vyvážený jako u dražších sluchátek JBL Tour Pro 2 nebo Apple AirPods Pro 2, ale i tak může mnohé uživatele příjemně překvapit.
Jelikož JBL nenabízí ekvalizér pro počítače, můžete pro tento účel využít programy třetích stran.
Kvalita zvuku s chytrým telefonem
Ekvalizér nabízí možnost měnit intenzitu více frekvencí zvuku. Díky němu jsme mohli se sluchátky vytěžit trochu víc z hudby bohaté na basy (EDM, drum and bass). Poměrně čisté výšky nevyžadovaly úpravy při poslechu instrumentálních žánrů (rock, country či klasika). Pokud jsme ale zvýšili hlasitost nad 75 %, rockové a punkové skladby mírně ztrácely na čistotě a odizolování jednotlivých nástrojů. Navzdory snaze zmírnit tyto frekvence v ekvalizéru se nám nepodařilo zvuk dostat na úroveň, kterou nabízí dražší konkurence. V jiných ohledech se ale díky ekvalizéru JBL Tune Flex dokážou právě některým dražším sluchátkům vyrovnat.
Kvalita mikrofonu
Pro hovory či nahrávání hlasu je každé sluchátko vybaveno čtveřicí mikrofonů, které hodnotíme velmi pozitivně. Efektivně a „inteligentně“ izolují okolní zvuky. V případě, že se na moment odmlčíte a hraje kolem vás například hudba, sluchátka ji budou nadále izolovat a „čekat“ na vaše další slova.
Závěrečné hodnocení kvality a rozdíl v kvalitě mezi peckami a špunty
Ve výchozím nastavení bez ekvalizéru si se sluchátky nejvíce užijete podcasty, hovory, seriály a filmy. Zvuk má v tomto nastavení poměrně pronikavé středy, které jsou ideální hlavně pro mluvené slovo.
Rozhodnete-li se pro použití ekvalizéru, získáte možnost mírně ztišit středy a dát do popředí basy, případně do jisté míry i výšky. Sluchátka tak můžete přizpůsobit téměř jakémukoli hudebnímu žánru. Užijete si zároveň filmy, jejichž atmosféra je založena na dechberoucím soundtracku a zvukových efektech.
Kvalita zvuku je v první řadě dána parametry sluchátek. Na druhé straně to, jak kvalitu vnímáme, je ovlivněno utěsněním sluchátek v uších. Tím, že špunty nabízejí lepší pasivní a aktivní izolaci, subjektivně nabízejí i kvalitnější zvuk. V peckové variantě očekávejte hlavně slabší basy, které unikají netěsnostmi. Středy a výšky jsou v obou variantách srovnatelné.
V aplikaci JBL Headphones naleznete nastavení režimu pro špunty a pecky. Režimy do jisté míry mění charakter zvuku tak, aby byl zážitek z dané formy sluchátek co nejlepší.
Pohodlí a zkušenosti z používání
Používání sluchátek hodnotíme celkově pozitivně. Po zvolení správné velikosti špuntů držela sluchátka v uších spolehlivě i přes dynamické pohyby a pocení během sportování. Při exteriérovém běhu byl okolní vítr poměrně pronikavý, což mírně zhoršovalo zážitek z poslechu. Sluchátka jsou tak vhodná spíše ke sportování v tělocvičně nebo jinde v interiéru.
Sluchátka byla pohodlná i během několikahodinového používání, takže vám poslouží nejen doma, ale také v kanceláři. Z hlediska gamingu jsou sluchátka vhodná spíše pro hry typu singleplayer, popřípadě multiplayer bez hovorů. Výdrž s ANC během hovoru totiž může klesnout pod 4 hodiny, což je poměrně málo.
Závěr – komu bychom bezdrátová sluchátka JBL Tune Flex doporučili?
Sluchátka JBL Tune Flex nejsou kompromisem mezi peckami a špunty – jsou oběma. Jejich design totiž umožňuje měnit koncovky dle vašich aktuálních preferencí. Kvalita zvuku je nejvyšší v případě, že zvolíte špuntové koncovky. Sluchátka tak ve výchozím nastavení nabídnou poměrně akcentované středy s méně výraznými nižšími basovými frekvencemi.
V základním nastavení jsou sluchátka vhodná především pro poslech mluveného slova (podcasty, hovory) nebo sledování filmů a seriálů. Důvodem jsou pronikavější středové frekvence a méně výrazný basový projev. Rozhodnete-li se pro úpravu ekvalizéru, budete moci vytěžit mnohem více z většiny hudebních žánrů. Do popředí můžete dostat basy, díky kterým získají žánry jako pop, EDM či drum and bass potřebnou dynamiku. V případě, že zároveň zvýrazníte vyšší frekvence, překvapí vás žánry jako rock, punk a další z řad instrumentálních žánrů.
Díky ANC dokáží sluchátka v režimu špuntů alespoň v nějaké míře okolní hluk, čímž zlepší zážitek z poslechu, byť bychom efekt ANC ocenili výraznější. S peckovými nástavci je ANC efektivní ještě méně (rozdíl téměr nerozeznáte).
Výdrž JBL Tune Flex hodnotíme pozitivně a oceňujeme rychlonabíjení, díky kterému získáte po 10 minutách nabíjení 2 hodiny poslechu. Sluchátka nabízejí úroveň krytí IPX4, takže jim neuškodí pokapání vodou nebo pocení během sportování. Ve formě špuntů sedí sluchátka v uších pevně, a to i během konzumace jídel nebo během dynamických pohybů hlavou.
Recenze: bezdrátová sluchátka JBL Tune Flex
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Ovládání a funkce
-
Poměr cena/výkon
-
Využití na cesty
-
Využití na sport
-
Využití do kanceláře/na telefonování
-
Využití na gaming
-
Univerzální každodenní využití
Špunty i pecky v jednom s kvalitním středovým projevem a ekvalizérem
Bezdrátová sluchátka JBL Tune Flex přináší revoluční design, který vám umožní kdykoli vyměnit pecky za špunty. Sluchátka jsou tak důkazem, že i na bohatém trhu s TWS sluchátky je stále místo pro inovace. Kvalita zvuku se opírá o pronikavější středové frekvence. Ty ovšem můžete zmírnit pomocí ekvalizéru a dát případně do popředí basový projev. Pro jaké účely jsou tím pádem sluchátka vhodná a jaké funkce nabízejí?
Klady
- Pecky a špunty v jednom
- Ekvalizér
- Multipoint Bluetooth
- Solidní kvalita zvuku
- Vhodné pro interiérové sporty
- Úroveň krytí IPX4
Zápory
- Horší izolování větru
- Menší poddajnost špuntů