ITmix.cz logo

Bojlery: jak vybrat ten nejlepší?

Recenze vybraných produktů

Bojlery: jak vybrat ten nejlepší?

Ohřívač vody neboli bojler je poměrně důležitou součástí každé domácnosti. Bez něj byste zkrátka neměli teplou vodu. Nemohli byste se osprchovat, umýt nádobí… Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší ohřívač vody, co vše je důležité při výběru zvážit a jaký typ bojleru je vhodný právě pro vás. Kvalitní ohřívač vody vám totiž může ušetřit nemalé částky za vodu i její následný ohřev.

Bojler nebo ohřívač vody?

Hned na začátku článku si musíme ujasnit jednu velice podstatnou věc. Jako bojlery by se měla označovat ta zařízení, která fungují jako zásobník teplé vody. Průtokový ohřívač vody by označení bojler nést neměl. U nás je ale význam slova bojler tak zažitý i pro tyto druhy zařízení, že jsme se rozhodli pro lepší pochopení textu a jeho čtivost důsledně neoddělovat tyto typy.

Dva druhy ohřívačů –⁠ jaký je mezi nimi rozdíl?

Na trhu s bojlery existují prakticky dva druhy ohřívačů vody. Jedná se o průtokový nebo zásobníkový bojler. V čem se tyto dva typy liší?

Průtokový ohřívač vody

Průtokový ohřívač vody zajišťuje ohřev vody, která protéká skrze něj. Pokud koupíte menší průtokový ohřívač, může být elektrický. Mnohem častěji se ale využívá plynu a takový bojler je zpravidla znám jako „karma“. Toto označení se v Česku používá zejména díky značce Karma, která vyráběla právě plynové průtokové ohřívače vody. Výhodou je, že máte dostatek teplé vody prakticky vždy. Jak voda protéká, tak se také ohřívá.

Zásobníkový ohřívač vody

Zásobníkový bojler funguje tak, že se do něj načerpá voda, kterou ohřívač ohřeje. Zde už můžete vybírat, protože elektrické i plynové bojlery jsou běžné. Na trhu ale existují také kombinované ohřívače vody, ty kombinují ohřev pomocí plynu a elektřiny. Nevýhodou je, že když máte bojler na 60 litrů, budete mít naráz k dispozici pouze 60 litrů horké vody. Na další várku horké vody si budete muset počkat.

Konstrukce bojlerů

Už víme, že bojlery a ohřívače vody se rozdělují na průtokové či zásobníkové. Toto dělení ale dále pokračuje podle konstrukce. Existuje totiž opravdu nepřeberné množství bojlerů, a tak je důležité vybrat skutečně ten, který budete potřebovat a který vám reálně odvede nejlepší službu.

Zásobníkový tlakový ohřívač vody

Tyto ohřívače vody jsou konstrukčně poměrně velké a bývají napojené přímo na centrální rozvodný systém. Zásobníkový tlakový ohřívač vody se využívá v bytech a domech, kde je spotřeba vody opravdu vysoká. Tyto bojlery většinou disponují alespoň 50 litry, menší zpravidla neseženete. Výhodou je, že lze využít tyto bojlery také k ohřevu v rámci místností. Bohužel, tyto bojlery mají vyšší tepelnou ztrátovost, velké rozměry a také vysokou hmotnost. To určité nevýhody, se kterými je potřeba počítat. Jedná se však o zdaleka nejběžnější a nejoblíbenější typ ohřívače vody.

Zásobníkový beztlakový ohřívač vody

Beztlakový ohřívač vody funguje tak, že teplou vodu distribuuje pouze do jednoho jediného místa. Nemůžete jej tedy použít pro rozvod teplé vody po celém bytě. Vzhledem ke své velikosti se často schovává například pod dřez. Objem zásobníkových beztlakových ohřívačů vody bývá zpravidla do 15 litrů. Větší objemy se z logiky věci příliš nepoužívají. Tyto ohřívače se hodí do malých bytů ale především také do chalup. Ohřev vody je v tomto případě velice rychlý a pro běžnou spotřebu na mytí nádobí, případně pro mytí rukou voda bohatě dostačuje.

Průtokový ohřívač vody

Tato zařízení ohřívají vodu, která protéká jejich vnitřním systémem zajišťujícím výměnu tepla. Voda tedy není dopředu napuštěná a ohřátá v zásobníku. Ohřívá se pouze tolik vody, kolik se v danou chvíli spotřebuje. Velmi často se tyto „průtokáče“ instalují do koupelen. Tato zařízení jsou skladná, a především jsou velmi hospodárná. To umožní menší spotřebu vody. Na druhou stranu se průtokové ohřívače vody vyznačují vysokou spotřebou energií. Obrovskou nevýhodou je, že je potřeba mít průtokový ohřívač nainstalovaný u každého kohoutku. Proto se hodí spíše do méně používaných prostor, jako jsou například chalupy nebo dílny.

Elektrický, plynový nebo kombinovaný?

Kladete si otázku, zda vybrat elektrický, plynový nebo kombinovaný ohřívač vody? Pojďme si rozebrat plusy a mínusy jednotlivých typů ohřívačů vody.

Elektrický ohřívač vody

Elektrický ohřívač má velkou výhodu především v celkové pořizovací ceně. Navíc, díky faktu, že budete mít elektrický ohřívač vody, můžete mít nárok na sníženou sazbu D25d. To znamená, že získáte osm hodin denně levnější elektřinu. Zapojení elektrického ohřívače je jednoduché. Spolehnout se můžete na dlouhou životnost a prakticky nulovou údržbu. Vzhledem k tomu, že takový ohřívač neprodukuje zplodiny, nemusíte vůbec řešit komín.

Plynový ohřívač vody

Ohřívače vody na plyn se vyznačují především vysokým výkonem. Díky faktu, že je plyn levnější, neřešíte levnější tarif elektřiny. Nicméně, pořizovací náklady na plynový ohřívač jsou mnohem vyšší než na jeho elektrického kolegu. Prodraží se vám také počáteční náklady. Zřejmě budete potřebovat upravit plynové rozvody a také nesmíte zapomenout na vyvložkování komínu. To vše jsou další náklady navíc. Zapomínat nesmíte ani na pravidelnou údržbu.

Kombinovaný ohřívač vody

Tyto ohřívače kombinují jak elektřinu, tak i plyn. Jejich hlavní výhodou je, že vždy využívají aktuálně nejvýhodnější druh energie. Když je snížená sazba, ohřívá se voda pomocí elektřiny. Ve zbylém čase se voda ohřívá za pomoci plynu. Toto řešení se vyplatí také pro případ, že by došlo k výpadku elektrické energie.

Akumulační ohřívač vody

Tento systém se snaží co nejvíce využívat nakumulované zbytkové teplo. Jde tedy o velice ekonomické řešení. Akumulační ohřívač vlastně šetří vaši peněženku ještě více, neboť nespotřebovává žádnou energii navíc, pouze zbytkové teplo. Toto teplo vzniká například z kotlů na tuhá paliva, tepelná čerpadla a tak dále. Bohužel, k ohřevu vody dochází pouze v případě, že se zrovna jinde produkuje zbytkové teplo. V opačném případě vodu neohřejete.

Jaký objem bojleru potřebuji?

Když už jsme si udělali jasno v tom, jaký druh energie se hodí pro ohřívání vody, měli bychom se podívat také na objem ohřívače vody. Objem se vždy odvíjí od toho, jaké jsou nároky vaší domácnosti. Musíte najít nějaký vhodný kompromis mezi zbytečně velkým objemem, který vám zvedne celkovou spotřebuje energií, a naopak zbytečně malým, kdy byste měli zase horké vody nedostatek.

Naštěstí ale existuje taková všeobecná rada, že jeden člověk potřebuje zhruba 50-60 litrový ohřívač teplé vody. Jestliže budete v domácnosti dva, vybírejte bojler se zhruba 100-120 litrovým objemem. Pro rodinu pak neváhejte vybrat i 200 litrový ohřívač vody. Vyplatí se vám.

Orientace a správné umístění

Vybírat dnes můžete mezi vodorovným a svislým ohřívačem vody. Vodorovný typ má poměrně velkou plochu, na které dochází k mísení teplé a studené vody. To pak znamená, že v době, kdy vodu nespotřebováváte, dochází k jejímu rychlejšímu ochlazení. To pak samozřejmě vede k vyšší spotřebě energií. Proto, pokud z důvodu místa nemusíte, vodorovný ohřívač vůbec nepoužívejte.

Někoho by možná napadlo, že i když má vodorovný ohřívač, dá jej do svislé polohy. To ale důrazně nedoporučujeme, protože na to není bojler uzpůsobený a mohlo by dojít k tomu, že by vodu ohříval s nedostatečnou účinností a v konečném důsledku by mohlo dojít také k nedostatku teplé vody. Vždy montujte ohřívače vody pouze tak, jak jsou navrženy.

Existují také bojlery, které se umisťují na zem. Tyto ohřívače vody jsou dimenzovány na 400-500 litrů. Díky velké hmotnosti se proto tyto bojlery nedají upevnit na zeď. Jedná se o tzv. stojaté bojlery.

Poslední částí, ke které si něco řekneme, je umístění ohřívače. Obecně se radí instalovat jej do zateplených částí domu. Zároveň je vhodné také vybrat místo, které bude nejblíže místu odběru. Zamezíte tak dodatečnému ochlazení vody v trubkách.

Jak dlouho trvá ohřev vody?

Za jak dlouho se vám voda ohřeje je hodně individuální, nejvíce o tom ale rozhoduje především celkový objem bojleru. Logicky, čím větší bude mít ohřívač vody objem, tím delší bude její celkové ohřátí. U ohřívačů s objemem 200 litrů se může voda ohřívat i šest hodin. Velmi zjednodušeně totiž lze říct, že pět litrů vody se ohřeje za deset minut. Tedy v případě, že zakoupíte zásobníkový ohřívač vody.

Bojler a spotřeba elektrické energie

Vzhledem k tomu, že vodu ohříváte hodně, měli byste hledat takový ohřívač vody, který bude disponovat co nejmenší spotřebou elektrické energie. V takovém případě totiž můžete na energiích ušetřit nemalé peníze. Informace o spotřebě, jakou ohřívač vody disponuje, naleznete na energetickém štítku. Rozhodně je ve vašem zájmu vybírat takové bojlery, které nabízejí energetickou třídu A, B nebo C. Horší jsou pak energeticky velmi nevýhodné. Na starších ohřívačích můžete na energetickém štítku nalézt energetickou třídu A+, A++ a další. Taková značení ale uváděla uživatele tak trošku v omyl. Proto Evropská unie od března roku 2021 ustoupila od používání označení se symbolem “plus” a navrátila se ke třídám A, B, C až G.

Ovládání bojlerů bývá jednoduché

Tak jako spousta spotřebičů také ohřívače vody musíte nějakým způsobem ohřívat. Oblíbenou formou ovládání jsou LED displeje. Na nich totiž můžete vidět všechny podstatné informace o tom, co se s ohřívačem právě děje. Myslíme tím především aktuální teplotu vody nebo aktuální stav, tedy zda je vše v pořádku. Ohřívače disponují také různými programy, které můžete nastavovat podle potřeby. O tom ale později v našem článku.

Materiály, se kterými se u bojlerů setkáte

Bojlery jsou velmi často vyráběné z nerezové oceli nebo smaltované oceli. Tyto materiály se využívají zejména pro nádoby. Pojďme si představit jednotlivé výhody a nevýhody nerezové oceli či dvojitého smaltu:

  • Nerezová ocel – disponuje životností okolo 15-20 let. Celkově se v takovém ohřívači vody lépe drží teplo. Bohužel je nerezová ocel dražší, což může některé zákazníky odradit.
  • Smaltovaná ocel – smaltovaná ocel má životnost okolo 10-15 let, tedy o něco menší, než jakou nabízí nerezová ocel. Má ovšem nevýhodu v podobě horšího držení tepla. Toto se také odráží na menší pořizovací ceně. Smalt se používá pouze jako ochrana ocelové nádoby, která je jím pokryta z vnitřní strany.

Funkce ohřívače vody

Vedle všech podstatných parametrů mohou ohřívače vody disponovat také různými funkcemi, které vám pomohou při provozu samotného ohřívače. Velmi často proto bojlery disponují regulací cílové teploty. U některých modelů se dokonce můžete setkat s odpočtem, kolik minut (hodin) ještě zbývá do ohřátí celého objemu vody. To je poměrně šikovná funkce, kterou kdekdo ocení.

Do funkcí se pak velmi často zahrnují také určité bezpečnostní prvky, mezi které se řadí například čidlo, které zapne ohřev v případě, že se voda dostala pod tzv. kritickou hodnotu. U plynových ohřívačů vody pak jako bezpečnostní prvek slouží tzv. spalinová pojistka, která v případě potíží na problém upozorní. Pojďme se na to ale podívat podrobněji.

Anti-Freeze funkce

Tato funkce se hodí především v případě, že bude ohřívač vody umístěný na místě, kde se pravidelně netopí. Pakliže není místnost vytápěna, mohlo by dojít k tomu, že by voda v ohřívači zamrzla a díky tomu by mohlo dojít k poškození bojleru. Tomu právě zabraňuje Anti-Freeze funkce. Jakmile bojler detekuje, že teplota vody klesla pod 5 °C, zapne automatické zahřátí a tím se zabrání poškození ohřívače vody.

Pojistný ventil

Pojistný ventil má mnoho různých jiných názvů, jako například zpětná klapka nebo přetlakový ventil. Tento ventil by měl být prakticky u všech ohřívačů vody. Tento pojistný ventil totiž zabraňuje tomu, aby voda tekla zpět do zásobovací sítě, jinými slovy by se voda vracela zpět do trubek, což by se nemělo stávat.

Anti-Legionella

Jak vyplývá z názvu, tato funkce ohřívače vody by měla likvidovat patogenní bakterie známé jako Legionella. Tato bakterie se vyskytuje a množí právě ve vodě, respektive v bojlerech. Pokud tedy ohřívač vody zjistí, že voda nebyla zahřátá po dobu 30 dní alespoň na 70 stupňů, automaticky ji zahřeje. Díky tomu dojde ke zničení bakterií Legionelly, což vede k bezpečnému a zdravotně nezávadnému používání vody z ohřívačů.

ECO funkce

ECO funkce je opravdu pokročilou funkcí, která vám může ušetřit spoustu energie i vody. Jak ale přesně funguje? Jedná se o velice inteligentní systém, který se snaží naučit vaše návyky. Díky tomu tak ohřívač vody pozná, kdy budete potřebovat horkou vodu a kolik by jí mělo být. Například, ohřívač vody ví, že se ráno pravidelně sprchujete. Připraví vám tedy dostatek horké vody, zároveň jí nebude zbytečně mnoho.

Kontrolky a indikace

Ohřívače vody bývají také vybaveny LED displeji nebo různými signalizacemi. Díky tomu máte absolutní přehled o tom, co se s vaším ohřívačem vody zrovna děje. Jestli je v pořádku, zda nepotřebuje servisní zásah a tak dále. Rozhodně je dobré si tyto kontrolky a indikace hlídat, můžete tak prodloužit životnost samotného bojleru.

Regulace teploty

Toto je poměrně důležitá funkce především proto, abyste mohli nastavovat teplotu vody zcela podle svých představ. Jednoduše si nastavíte, na kolik se má voda ohřívat, a nic více řešit nemusíte.

Pojistka proti přehřátí

Zde se jedná o čistě bezpečnostní prvek, který je ale poměrně důležitý. Tato pojistka se stará o to, že jakmile je voda ohřátá, dojde k vypnutí ohřevu vody. Stejně tak by pojistka proti přehřátí měla zamezit tomu, aby ohřívač vody „ohříval“ i v případě, že je prázdný. Můžete tak ušetřit na energiích, ale také zabránit poškození ohřívače vody nebo případně i požáru.

Jaká je životnost ohřívačů vody

Je potřeba si uvědomit, že bojlery sice mají poměrně dlouhou životnost, avšak nemůžete počítat s tím, že vám vydrží na věčné časy. Měli byste proto zvažovat hned několik aspektů při výběru ohřívače vody. Co je tedy zásadní? Především musíte vybírat takový materiál, který je odolný vůči korozi či vodnímu kameni. Proto se doporučuje vybírat především nerezový materiál oproti například smaltované oceli. Doporučuje se také, aby víko i nádoba samotného ohřívače byli vyrobené ze stejného materiálu.

Velmi důležité je také topné těleso, které potažmo ovlivňuje celkovou životnost ohřívače vody. Z tohoto důvodu byste měli vybírat takový bojler, který je vybavený keramickým, vyjímatelným a neponorným topným tělesem. To dokáže nejen zefektivnit celkový ohřev vody, ale také pozitivně ovlivňuje celkovou životnost ohřívače vody.

Ověření výrobci bojlerů

Na poli ohřívačů vody a bojlerů existuje celá řada výrobců, avšak u některých máte absolutní jistotu toho, že jejich výrobky budou skutečně excelentní. Které výrobce máme konkrétně na mysli?

Dražice

Družstevní závody Dražice patří k největším výrobcům ohřívačů vody v České republice. Samozřejmě, že její bojlery jsou známé také po Evropě, přeci jen exportuje své výrobky do 25 dalších zemí. Prakticky každý druhý uživatel v České republice používá ohřívač vody z Dražic. Vybrat si můžete prakticky všechny typy a nejrůznější objemy. Sortiment je skutečně velmi široký, takže máte z čeho vybírat. Pokud chcete kvalitu a tradici, pak jsou ohřívače z Dražic to nejlepší, co můžete získat.

Ariston

Ariston nabízí nejen ohřívače vody a bojlery, ale také kotle a další podobná zařízení. Tato značka je na trhu již několik desítek let a výrobky od Aristonu můžete najít ve 150 zemích po celém světě. Společnost byla založena ve třicátých letech minulého století v Itálii. Pokud zvolíte ohřívač vody Ariston, máte jistou, že neprohloupíte.

Mora

Mora je českým výrobcem domácích spotřebičů. Její historie se začala psát již v roce 1825. Vedle spotřebičů do kuchyně, jako jsou sporáky nebo trouby, můžete najít právě ohřívače vody. Mora si zakládá na nejnovějších technologických funkcích svých zařízení, stejně jako na moderním designu. V případě Mory s výběrem prakticky nemůžete šlápnout vedle.

Nejlepší ohřívač vody z hodnocených

V této kapitole se podíváme na námi recenzované ohřívače vody a pokusíme se je určitým způsobem porovnat mezi sebou. Protože se jedná o poměrně specifický druh zboží, porovnáme mezi sebou prakticky tři řady ohřívačů. Dražice OKCE, Dražice TO a Ariston Velis Evo.

Za nás je nejlepší řada Ariston Velis Evo, a to díky svým funkcím i výbavě, kterou nám tento ohřívač vody nabízí. Jeho drobnou nevýhodou je především menší objem, který se u námi recenzovaných ohřívačů pohybuje mezi 65-80 litry, v závislosti na konkrétním modelu. Na trhu ještě existuje model Ariston Velis EVO 50, který disponuje 45 litrovým objemem. Z tohoto hlediska se tyto ohřívače vody hodí spíše do dvoučlenných domácností. Díky vybavení se ale jednoznačně jedná o ty nejlepší ohřívače vody, jaké jsme měli možnost recenzovat.

Druhou nejlepší řadou jsou Dražice OKCE. Ty sice nenabízejí takové funkce a vymoženosti, jako právě řada Ariston Velis Evo, za to ale nabízejí širší možnosti využití. Objemy se pohybují od 75 litrů do 199 litrů. Podle potřeby si tak můžete vybrat objem, jaký bude pro vaši domácnost vyhovující. Tato řada se dá označit za zlatou střední cestu prakticky ve všech ohledech.

Poslední recenzovanou řadou byly Dražice TO, konkrétně model Dražice TO 20. Tato řada se díky velmi malému objemu hodí spíše na chalupy či například pod dřez, kde bude mít funkci zásobovače teplé vody pro kuchyň. Pro běžné použití v domácnostech se příliš nehodí, čemuž samozřejmě odpovídají také funkce, kterými tato řada disponuje.

Jak ohřívač vody udržovat

Vzhledem k tomu, že ohřívač vody není levnou záležitostí, je potřeba se o něj dobře starat. Základem je především ohřívač vody pravidelně kontrolovat. To s sebou přináší odstraňování vodního kamene a dalších usazenin, které by mohly snižovat efektivitu ohřevu a také by se výrazně snižovala životnost samotného ohřívače.

Pokud budete vodní kámen odstraňovat, myslete na to, že budete potřebovat nejdříve vypustit vodu. Pak je vhodné ohřívač vody otřít, abyste zbavili bojler znečištění. Pokud by vodní kámen nadále zůstával, pokuste se jej opatrně mechanicky odstranit. Využít k tomu můžete například dřevěnou špachtli. Musíte ale dávat pozor, abyste tímto čištěním jakkoli nepoškodili samotné zařízení.

Nejčastější dotazy

Tak jako ke všem nejrůznějším výrobkům, také zde je několik otázek, které si zákazníci často pokládají. Pojďme si na ně odpovědět, ať v nich máte jisto.

Mám zvolit plynový nebo elektrický ohřívač vody?

V prvé řadě záleží především na vašich preferencích a dostupné infrastruktuře. Rozhodně má smysl uvažovat také o kombinovaném řešení, které může využívat osm hodin levnější elektrickou energii a následně přejít na ohřev pomocí plynu.

Jak mám zvolit kapacitu ohřívače vody

Objem ohřívače vody vždy volte podle toho, kolik lidí je v domácnosti. Předimenzovaný nebo naopak poddimenzovaný ohřívač vody není vhodným řešením. Obecně se dá doporučit, že na jednoho člověka je potřeba 50 litrů teplé vody. Pro dva tedy 100 litrů a tak dále.

Jaká je životnost bojleru

Životnost bojleru záleží na několika aspektech. Ten první je především materiál, ze kterého je vyrobený. Setkat se tedy můžete s nádobami z nerezové oceli nebo ze smaltované ocelí. K tomu, abyste zvýšili životnost ohřívače vody, můžete využít také pravidelné údržby a servisu.

Lze vodorovný ohřívač nainstalovat svisle?

Rozhodně ne! V takovém případě by mohlo dojít k míchání studené a teplé vody. Mohlo by také dojít k poškození ohřívače. Proto vždy instalujte bojlery pouze tak, jak je udáváno výrobcem. Jen tak může ohřívač vody fungovat správně.

Jak ušetřit správným výběrem bojleru?

Rozhodně důležité, abyste vybírali takový bojler, který má na energetickém štítu u hodnoty spotřeby značku A, B, C nebo D, horší už z hlediska spotřeby energií nemá smysl pořizovat. Vybírejte také bojler vhodně dimenzovaný k vašim potřebám. Kombinovaný bojler vás může v dlouhodobém horizontu ochránit před změnami cen energií.

Závěr –⁠ na co při výběru ohřívače vody pamatovat?

Věříme, že jsme vám s výběrem bojleru pomohli. Nejdůležitějšími parametry, podle kterých byste měli bojler vybírat jsou: orientace zavěšení, technologie ohřevu a energetická náročnost. Pokud vám to infrastruktura umožňuje, tak z dlouhodobého hlediska jsou kombinované bojlery zajímavou volbou, která vás může ochránit před změnou cen energií. Obecně také můžeme doporučit svislé bojlery, které poráží vodorovné v udržení tepla.

Autor: Jakub Zich
Autor: Jakub Zich
Jsem nadšeným průzkumníkem světa technologií. Moje vášeň pro technologie se stala mým povoláním, a tak pomáhám lidem vybrat ty nejlepší digitální společníky do jejich každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4.6/5 - (13 hodnocení)
Komentáře (2) – Bojlery: jak vybrat ten nejlepší?
  1. Dobrý den, měla bych dotaz včera mi dali nový bojler 120 L a teplotu nastavili na Eco.
    Ručička teploměru je v střede v červeném
    Voda je dost horka.
    Mám to tak nechat? Jsme doma 2 osoby bojler je Stiebel ELTRON 120l.
    Poraďte mi prosím ohledně nastavení teploty nebo to mám nechat na E děkuji za odpověď Jana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dražice OKCE 100
Tip redakce
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram