Recenze: chytré hodinky Amazfit Active
Lehké, na první pohled stylové Amazfit Active skrývají spoustu zajímavých funkcí. Pro aktivní nadšence hodinky čítají přes 120 sportovních režimů, doprovázených hodnotami PAI nebo dobou potřebnou k regeneraci. Součástí hodinek je také chytrý AI trenér a možný záznam trasy pomocí GPS. Mimo to nabízí chytré hodinky spoustu lifestylových aplikací a není problémem přes ně telefonovat nebo přijímat oznámení. Slabiny těchto chytrých hodinek vězí naopak v absenci automatické regulace jasu a pár omezení pro uživatele iPhonů.
Nejčastější otázky a odpovědi
Ano, hodinky lze spárovat s mobilním telefonem s operačním systémem Android ve verzi 7.0 a novější a iOS ve verzi 12.0 a novější. Užít si jej proto mohou i majitelé iPhonu, přicházejí pouze o možnost posílat z náramku krátké předem připravené odpovědi a stáhnout si své Spotify playlisty.
Potřebovat budete pouze aplikaci Zepp, dostupnou v Google Play i App Store. Po spárování s hodinkami zde budete moct sledovat všechny změřené statistiky a konfigurovat nastavení jako např. záměnu ciferníků.
S hodinkami bohužel bezkontaktně nezaplatíte, jelikož NFC čip nemají.
V aplikaci Zepp v sekci Profil, Moje zařízení, pod kolonkou Upomínka a oznámení musíte povolit zrcadlení notifikací ze všech konkrétních aplikací.
V šikovně poskládaném balení najdete kromě samotných hodinek také napájecí kabel a uživatelskou dokumentaci.
Technické parametry aneb nevídaná lehkost
Chytré hodinky mě ihned zaujaly svým velkým AMOLED displejem a současně svou lehkou váhou. Krásných 24 g je na poli chytrých hodinek spíše raritou a při neustálém nošení to jistě oceníte. Lehčí jsou např. Amazfit GTS 4 mini, avšak s o poznání menším displejem a bez schopnosti telefonovat.
Hodinky Amazfit Active si můžete vybrat v odstínu levandule, půlnoční černé anebo růžové, které jsem testovala já. Všechny modely padnou na zápěstí o obvodu 13,5 až 19 cm a cílí tedy spíše na ženy.
Název parametru | Hodnota |
---|---|
Typ řemínku | Silikonový |
Odolnost | 5 ATM |
Displej | 1,75” AMOLED displej |
Výdrž baterie | Až 14 dní (30 dní v úsporném režimu) |
Způsob nabíjení | Magnetický napájecí kabel |
Konektivita | Bluetooth 5.2, GPS |
Operační systém | Zepp OS |
Rozměry bez řemínku | 42,36 x 35,9 x 10,75 mm |
Hmotnost | 24 g (bez řemínku), 36 g (s řemínkem) |
Elegance dotykového AMOLED displeje
Amazfit Active si mě okamžitě získaly svým jednoduchým vzhledem. Konec řemínku šikovně zasunete do vnitřní části obvodu, díky čemuž působí hezky a zároveň nezavazí. 20milimetrový silikonový pásek je praktický do vody i ke sportu, navíc je od těla hodinek odnímatelný. V případě, že si koupíte řemínků víc, můžete je podle potřeby střídat, i když se přiznám, že s dlouhými nehty mi hned pásek odepnout nešel.
Příjemně mě překvapil sytý dotykový displej s rozlišením 390 x 450 pixelů a jemností 341 PPI. Barvy aplikací jsou syté a i venku jsou hodinky dobře čitelné. Slabinou je však absence automatické regulace jasu, kvůli čemuž může být manipulace jasu zejména na slunci dost obtížná. Funkce Always-On ale nechybí a čas tak můžete mít neustále na očích. Přestože je odezva na dotyk téměř okamžitá a hodinky většinou pracují plynule, s pohybem doprava (Zpět) mají trochu problém a někdy působí sekaně.
Ve stejné cenové kategorii najdete např. chytré hodinky Honor Watch 4, které jsou v mnoha ohledech srovnatelné. Amazfit jsou lehčí a tréninky obohatí Zepp Coach. Na druhou stranu Honor nabízí funkci automatické regulace jasu, která zde chybí.
Chytré hodinky patří právě díky použitým plastovým materiálům k cenově dostupnějším. Minerální sklíčko je opatřeno ochranou proti otiskům, aby displej nebyl hned upatlaný. Na hliníkovém rámu potom najdete jediné tlačítko, kterým se dostanete do menu aplikací a dlouhým podržením do výběru aktivit (v nastavení lze upravit k jaké funkci se dlouhým přidržením dostanete). Otočnou korunku, která přece jen povznese hodinky na jinou úroveň, najdete u o něco dražších modelů Amazfit GTR 4 nebo Amazfit GTS 4, ale i u Amazfit GTS 4 mini. Ovšem záleží na vašich preferencích.
V aplikaci si můžete pohrát se vzhledem hodinek díky široké nabídce designů, včetně vložení vlastní fotografie. Ciferníky jsou za mě velmi vkusné a oku lichotivé, i když některé jsou placené.
Spárování a šikovná aplikace Zepp
Chytré hodinky pracují s operačním systémem Zepp OS a jedinou mobilní aplikaci, kterou budete potřebovat, je Zepp (dostupnou v Google Play i App Store). V ní budete moct sledovat všechny změřené statistiky, podrobné grafy, měnit vzhled ciferníku a stahovat doplňkové aplikace. Do hodinek tak jdou stáhnout nejen různé jednoduché hry, ale taky instruktážní aplikace k cvičení apod.
Zepp funguje v češtině, stejně jako samotné hodinky, a orientace by tak neměla komukoliv dělat problém.
Spárování je rychlé a navádějící. Zvládnete ho během pár vteřin a bez jakéhokoliv manuálu.
Výdrž baterie Amazfit Active
Smartwatch disponují baterií s kapacitou 300 mAh. Na jedno nabití dokážou dle výrobce vydržet při běžném použití až 14 dní, v úsporném režimu dokonce 30 dní. Pokud byste chtěli s hodinkami vyrazit na túru, za nepřetržitého používání GPS mají hodinky sloužit až 16 hodin.
Během mého testování – za konstantního přijímání notifikací, monitoringu spánku a měření sportovních aktivit (hodinové tréninky čtyřikrát do týdne), dosáhly hodinky zhruba na osm dní. Funkce Always-On byla přitom vypnutá, při ní by se výdrž baterie zkrátila klidně na polovinu. V případě, že byste se ale např. vzdali měření spánku, 14 dní je docela snadno proveditelných.
Pokud by to bylo jakkoliv nutné, na Amazfit Active navíc snadno zapnete režim spořiče baterie. Při takovém režimu se životnost baterie prodlouží zhruba na dvojnásobek, většina funkcí jako monitoring tělesných funkcí a spánku je přitom však omezena.
Vcelku soudím, že si s nabíjením příliš nebudete muset lámat hlavu. Pokud byste ale směřovali k hodinkám, s kterými byste rádi vyrazili na dlouhé výlety s GPS trasováním, poohlédnout se budete muset spíše po luxusnějších hodinkách, jako těch značky Garmin.
Pomocí napájecího kabelu s magnetickou koncovkou trvá hodinky nabít z 0 na 100 % zhruba hodinu a půl.
Zaplavat si s hodinkami se bát nemusíte
Amazfit Active se pyšní, jak bývá zvykem, certifikovanou odolností do 5 ATM. To znamená, že vodě odolají a ani ve sprše si je sundávat nemusíte. S dlouhým hlubokým potápěním nebo silným proudem by nicméně problém mít mohly.
Mezi množství aktivit, které chytré hodinky měří, patří i plavání. Automaticky při něm navíc hodinky obrazovku uzamknou (tzn. blokují dotyk – dlouhým podržením tlačítka aktivitu pozastavíte nebo ukončíte) a po ukončení spustí vibrace pro vytlačování vody.
Amazfit Active nenabídnou málo
Hodinky Amazfit disponují širokou škálou funkcí, ať už těch pro sledování vašeho zdraví anebo lifestyle pomocníků. Vybírat navíc můžete z více než 120 sportovních režimů, doplněných o GPS trasování.
Domovská stránka podporuje infinite scrolling, pohyb v systému hodinek je proto plynulý a komfortní. K základním blokům ale nemůžete jakoukoliv aplikaci přidat a obracet se musíte k menu.
Monitoring zdraví a trefná odezva
Hodinky Active během dne počítají ušlé kroky, dobu strávenou stáním a dobu věnovanou fyzické aktivitě. Pokud trojlístek rozkliknete, najdete zde také počet aktivně a pasivně spálených kalorií, dobu chůze a běhu nebo dobu sezení, stejně tak souhrnný týdenní záznam.
Chytré hodinky nepostrádají ani kontinuální monitoring srdečního tepu, měření okysličení krve, nebo vyhodnocení stresové zátěže. Spolu s tím můžete využít dechového cvičení jako pomocníka pro zklidnění.
Měření jedním klepnutím
Zdravotní ukazatele (srdeční tep, okysličení krve a stres) lze měřit najednou. Po dobu 45 vteřin vám hodinky určí a ukážou všechny příslušné hodnoty. Pro detailní informace však musíte ke každé funkci zvlášť.
Spánková analýza
Díky lehkosti by vám chytré hodinky v noci zavazet nemusely, z mé zkušenosti ničemu nevadily. Nezapomeňte před spaním zvolit ikonu postele (ne režim nerušit ikony měsíce jako jsem předpokládala), při které se jas hodinek ztlumí a s pohybem se nebudou hodinky rozsvěcovat.
Před spaním a také po probuzení v aplikaci můžete zadat poslední aktivitu před usnutím a také, jak jste se ráno cítili. Díky tomu pak může být snadnější zjistit příčinu nepohody a upravit určité návyky.
Ráno dostanete podrobnou analýzu trvání jednotlivých fází vašeho spánku, včetně skóre ohodnocení jeho kvality. Spolu s tím vám v aplikaci přibydou rady a tipy Zepp Aury, jak skóre vylepšit. Sama jsem byla s výsledkem až překvapivě spokojená, ohodnocení se mi zdálo trefné a spolehlivé. Pouze jedinkrát mám pocit, že mi jako spánek hodinky počítaly už dobu, kdy jsem jenom ležela v posteli.
Připravenost, PAI aneb motivátor ke kondici a pohodě
Hodnota tepové frekvence, teplota a kvalita dýchání během spánku se promítnou do tzv. skóre ,,Připravenosti“. Hodinky tak sami posoudí stupeň vaší regenerace, a to nejen fyzické. V potaz je brán také stav psychický, resp. vaše stresová zátěž.
Obdobně jako ostatní chytré hodinky Amazfit, i model Active oplývá ukazatelem hodnoty PAI, Personal Activity Intelligence. Jedná se o souhrnný výsledek vaší denní aktivity s ohledem na vaše tělo (výška, váha, věk), jeho fungování (tepová frekvence) a intenzitu tréninku.
Vaším cílem je dosáhnout PAI 100 – tak víte, že jste využili své síly a energie na maximum. Dlouhodobé udržování stovky podle výrobců vede ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.
Sportování s Amazfit Active
Amazfit Active si pohrávají s více než 120 sportovními režimy. K stálicím, jako jsou chůze, běh nebo cyklistika, se přidávají různé druhy tanců, míčových sportů, pilates, jóga nebo silový trénink. Mezi méně obvyklé potom patří esport, jezdectví či hulahoop. Nemusíte se tím pádem bát, že byste zde svou oblíbenou aktivitu nenašli.
U všech aktivit vám hodinky ukážou základní parametry, jako jsou tepovka, doba cvičení a spálené kalorie. K tomu navíc uvidíte, zda je vše námaha v aerobní anebo anaerobní zóně. Z pokročilých metrik navíc získáte také ukazatel kondice VO2 Max a celkovou tréninkovou zátěž za poslední týden.
U chůze hodinky zaznamenají navíc vzdálenost, spolu s počtem kroků a průměrným tempem. Počtu vystoupaných pater se však nedočkáte. Při běhu hodinky ještě doplní informace o kadenci, při plavání počet délek bazénu.
Během sportu si můžete nastavit připomenutí na doplnění tekutin v jakémkoliv intervalu, stejně tak připomenutí k zvládnutí určité vzdálenosti (nebo počtu délek v případě plavání) či času.
Záznam trasy s GPS
Díky vybavenosti hodinek GPS nebudete postrádat ani záznam trasy venkovních aktivit. Při mém testování taková trasa věrně kopírovala realitu, jedná se každopádně pouze o bílou čáru v černém neurčitu.
Co je ovšem ještě zajímavější, je funkce navigace po křivce. Sami si vytvoříte trasu (např. v Mapy.cz), kterou vyexportujete jako .gpx soubor a vložíte do aplikace. Hodinky vás pak povedou podle směru trasy a pokud se vzdálíte (na rozmezí vámi zvolené), upozorní vás.
Trenér Zepp nebo vlastní plány
Na základě záznamů a vašich cvičebních návyků si pro vás aplikace přichystá vhodný plán, a to docela detailní. Zvolit si můžete mezi plánem určeným jako přípravu na závody a obyčejným pro zlepšení kardiovaskulární kondice. Trenér se vám pak snaží pomoct vytvořit si zdravější cvičební návyky a motivovat vás k splnění různých cílů.
Pokročilý chat s Trenérem je už ale přístupný pouze za poplatek.
Vázaní na takové cíle být však určitě nemusíte, plán si stejně tak dobře můžete vytvořit svůj vlastní. V něm si sami vymezíte tempo nebo dobu trvání, kterých chcete dosáhnout.
V případě, že hledáte sportovně orientované outdoorové hodinky za rozumnou cenu, vyzkoušejte Amazfit Active Edge s robustním designem a podobnou výdrží baterie.
Barevná paleta lifestylových funkcí
Mezi již zažité funkce chytrých hodinek jistě patří aplikace počasí, stopky, kalendář (možný synchronizovat s kalendářem v mobilu), Najít můj telefon (který z hodinek rozezvoníte), fotografování na dálku (pro skupinové fotky) nebo budík.
Zaujaly mě však ještě docela nestandardní aplikace jako časovač pomodoro, seznam úkolů, nahrání členských karet nebo kompas.
Osobně jsem velmi ocenila funkci Čas na vodu, do které si jednoduše přidáváte vypité skleničky a čas od času vás sama aplikace upozorní na dodržování pitného režimu.
Přehrávání hudby
Nejenže můžete z hodinek ovládat hudbu mobilu (její hlasitost a přepínání), tak jako to umí i fitness náramky, do Amazfit si také můžete nahrát hudbu z úložiště mobilu a pouštět si ji přímo na nich. Uživatelé Androidu si navíc mohou díky aplikaci Remotify stáhnout playlisty ze Spotify.
Sledování menstruačního cyklu
Amazfit nezapomněly ani na aplikaci, která může ženám usnadnit přehled v jejich cyklu. Aplikace vypočítá podle zadaných dat, kdy s pravděpodobností nastanou vaše plodné dny, ovulace a menstruace.
Notifikace a volání
Volat s Amazfit Active není žádný problém, akorát musí být v dosahu mobliu. Chytré hodinky jsou vybaveny reproduktorem a mikrofonem a mluvenému slovu je přitom úplně v pohodě rozumět. Telefonovat přímo z hodinek můžete buď pomocí seznamu oblíbených kontaktů, posledních volaných, nebo můžete číslo přímo vytočit na číselníku.
Přijímání notifikací z mobilu je už jakousi samozřejmostí. Bohužel ale jen uživatelé Androidu mohou na zprávy přímo reagovat přednastavenými zprávami (ty se dají modifikovat v aplikaci).
V aplikaci Zepp v sekci Profil, Moje zařízení, pod kolonkou ,Upomínka a oznámení‘ je třeba povolit zrcadlení notifikací ze všech konkrétních aplikací. V kolonce Nastavení aplikace vyberte telefon a povolte Hovory přes Bluetooth.
Závěr – komu bych chytré hodinky Amazfit Active doporučila?
Amazfit Active si mě získaly svým velmi povedeným vzhledem. Zevně působí jednoduše a stylově díky velkému AMOLED displeji, který zdobí množství designových ciferníků. Uvnitř potom čeká sytě barevné a oku lichotivé prostředí.
Za výhodnou cenu chytré hodinky nabízí hodně muziky. Od zaznamenání více než stovky sportovních aktivit až po monitoring zdravotních ukazatelů, Amazfit Active šeří bohatými funkcemi. Skrze hodinky můžete bez problémů telefonovat, přijímat oznámení z telefonu a sledovat svoje výkony. Spolu s šikovnými lifestyle funkcemi a přehlednou aplikací v češtině, chytré hodinky jsou vcelku velmi povedené.
Na druhou stranu však chybí automatická regulace jasu. Odesílání přednastavených zpráv a stahování playlistů Spotify je navíc možné pouze pro uživatele Androidu. Výdrž baterie hodinek je každopádně solidní. Na ruce jsou hodinky velmi lehké a příjemné, což je koneckonců při neustálém nošení zásadní.
Amazfit Active
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Operační systém
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
Lehké hodinky s pestrým displejem
Lehké, na první pohled stylové Amazfit Active skrývají spoustu zajímavých funkcí. Pro aktivní nadšence hodinky čítají přes 120 sportovních režimů, doprovázených hodnotami PAI nebo dobou potřebnou k regeneraci. Součástí hodinek je také chytrý AI trenér a možný záznam trasy pomocí GPS. Mimo to nabízí chytré hodinky spoustu lifestylových aplikací a není problémem přes ně telefonovat nebo přijímat oznámení. Slabiny těchto chytrých hodinek vězí naopak v absenci automatické regulace jasu a pár omezení pro uživatele iPhonů.
Klady
- Nízká hmotnost
- Velký výběr sportovních režimů
- Možnost telefonování z hodinek
- Podpora GPS
- Bohatá paleta funkcí
- Povedený AMOLED displej
Zápory
- Limit funkcí pro iOS uživatele
- Bez podpory NFC
- Bez automatické regulace jasu
Zdravím opravdu se dá přehrávat hudba z paměti hodinek přímo z reproduktoru hodinek?
Nikde jsem tuhle informaci nenašel a zatím jsem dostal odpověď, že to nejde.
Dobrý den, odpověď, kterou jste obdržel, je nesprávná. Hudbu na hodinkách přehrávat lze, jak uvádíme v recenzi: https://youtu.be/POOgbBt5lzg?si=9blXwVvP9mGQTHwr&t=283
Dobrý den,
Lze hodinky použít i na dětskou ruku? 10-11 let. Předem děkuji.
Dobrý den, bez obvodu zápěstí to bohužel nemůžeme posoudit. Mohu poprosit o tuto informaci?