ITmix.cz logo

Recenze: chytré hodinky Garmin Venu 3 & Venu 3S

Silné stránky
  • Funkce telefonování
  • Propracované tréninkové funkce
  • Funkce pro vozíčkáře
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Monitoring šlofíků
Slabé stránky
  • Nutnost instalace dvou aplikací
  • Možnost odesílání zpráv jen pro Android

Garmin představil další model z řady městských chytrých hodinek Venu. Venu 3 a Venu 3S jsou v mnoha ohledech podobné, v pár vlastnostech se ale liší. Na tyto rozdíly podrobně poukážeme v recenzi. Mezigeneračně se dočkáme novinek v podobě většího displeje, delší výdrže baterie, funkce telefonování přímo ze zápěstí nebo třeba funkcí pro vozíčkáře. Pojďme se na oba modely podívat podrobněji.

Nejčastější otázky a odpovědi

V čem se liší řada Venu 3 od Venu 2?

Mezigeneračně se dočkáte změn v podobě nového snímače tepové frekvence a vylepšeného uživatelského prostředí. Dále se objevila funkce telefonování přímo z hodinek a nové funkce pro vozíčkáře. Hodinky z řady Venu 3 dále umí monitorovat šlofíky a v porovnání s předchozí verzí nabízí prodlouženou výdrž baterie. Pokud se tedy pro vás jedná o klíčové funkce, mezigenerační přechod se vám vyplatí.

Jaké jsou základní rozdíly mezi Venu 3 a Venu 3S?

Na první pohled se jedná o velikost. Venu 3S cílí se svým 41mm pouzdrem na ženy, Venu 3 mají 45mm pouzdro určené spíše pro muže. S tím souvisí i velikost displeje, která má u Venu 3S úhlopříčku 1,2”, u Venu 3 se jedná o 1,4”. Další rozdíl spočívá ve výdrži baterie. V režimu chytrých hodinek vydrží Venu 3S až 10 dní na jedno nabití, Venu 3 poté nabídnou až 14denní výdrž. Funkce obou hodinek jsou totožné.

Komu bychom tyto chytré hodinky doporučili?

Garmin Venu 3 a Venu 3S jsou chytré hodinky, které v sobě skvěle spojují lifestylové i sportovní funkce. Díky tomu se hodí pro osoby, které touží po elegantním modelu hodinek pro každodenní použití s přesným monitoringem zdraví, sportu i spánku. Na nejširší nabídku funkcí dosáhnou osoby používající mobilní telefon s Androidem.

Obsah balení a technické parametry

Obsah balení je u těchto chytrých hodinek v mnohém stejný jako u jiných modelů. Kromě hodinek s jedním řemínkem se dočkáte návodu k použití a napájecího kabelu s proprietární koncovkou.

Po vzoru předchozí generace cílí Venu 3 spíše na muže, Venu 3S budou poté díky kompaktním rozměrům lépe sedět na dámském zápěstí.

Název parametruHodnota
Typ řemínkuSilikonový nebo kožený
OdolnostVoděodolné do hloubky 50 metrů
DisplejAMOLED s úhlopříčkou 1,2” (Venu 3S) nebo 1,4” (Venu 3)
Běžná výdrž baterieAž 10 dní (Venu 3S), až 14 dní (Venu 3)
Způsob nabíjeníNapájecí kabel
KonektivitaBluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC, ANT+
Operační systémGarmin OS
Rozměry (bez řemínku)41 × 41 × 12 mm (Venu 3S), 45 × 45 × 12 mm (Venu 3)
Váha se silikonovým řemínkem40 g (Venu 3S), 46 g (Venu 3)

Nerezová ocel a nově 3 tlačítka

Co se týče zpracování a použitých materiálů, tak obojí je prakticky stejné jako u předchozí generace hodinek. Opět se tedy dočkáme polymerového pouzdra s rámečkem z nerezové oceli. Displej je před poškrábáním chráněn odolným sklíčkem Corning® Gorilla® Glass 3. Hmotnost hodinek se zvýšila jen nepatrně. Se silikonovým řemínkem váží Venu 3S 40 gramů, u Venu 3 se jedná o 46 gramů.

Hodinky na zápěstí sedí moc hezky a při běžných činnostech budete mít tendenci na ně po pár dnech používání zapomenout (alespoň my jsme to tak měli). Zpočátku vám možná spona zapínání na spodní části bude zavazet například při práci na počítači, nicméně je to o zvyku. Problematické u nás nebylo ani spaní s hodinkami.

Silikonový řemínek s technologií Quick Release lze jednoduše vyjmout a vyměnit jej za jiný, který si můžete dokoupit. Nově Garmin zakomponoval silikonový řemínek se zcela čistým designem (tedy bez vroubkování). Výsledek možná působí o něco méně prémiovým dojmem, ale nejedná se o nic, co by nám vadilo.

Design hodinek je velmi elegantní. U Venu 3 můžete vybírat z neutrální černé a bílé barvy, Venu 3S nabízí o něco více barevných provedení právě pro dámy. My jsme měli v rámci testu k dispozici hodinky s pouzdrem Dust Rose s nerezovou lunetou Soft Gold.

Skvělý parťák i do bazénu

Hodinky využijete nejen v bazénu. Mezi aktivitami nově přibyl i režim pro plavání v otevřené vodě. Na potápění ovšem určeny nejsou, jejich vodotěsnost je pouze 5 ATM. V průběhu plavání se vám zobrazí informace týkající se vámi uražené vzdálenosti a uplynulého času. Jelikož je k dispozici jen jedna datová obrazovka, dotyk nebudete vůbec potřebovat. Po skončení aktivity si poté můžete prohlížet podrobné statistiky. U plavání v bazénu dokonce hodinky umí rozpoznat typ vašeho plavání, při plavání v otevřené vodě tato funkce k dispozici není.

Vlhký displej se o něco hůře ovládá, s tím se ale setkáte prakticky u všech chytrých hodinek a nejedná se o nic neobvyklého.

Vylepšená senzorová výbava

Ze senzorové výbavy můžeme vypíchnout nejnovější a nejpřesnější snímač tepu od Garminu. Během běžného používání používá dvě diody, při sportu dokonce šest. Díky tomu hodinky dosahují při měření ještě přesnějších výsledků. Snímač na spodní straně disponuje kovovými částmi, což by mohlo napovídat, že se třeba v budoucnu dočkáme i funkce EKG.

Kromě toho nechybí GPS + Galileo + GLONASS pro navigaci, pulzní oxymetr, výškoměr, kompas, gyroskop a akcelerometr.

Senzorová výbava
Senzorová výbava

Výdrž baterie je skvělá

Plusové body si chytré hodinky zaslouží pro svou velmi slušnou výdrž baterie. V režimu chytrých hodinek se u Venu 3S běžně dostanete na 10 dní, respektive 14 dní u Venu 3. Pokud si zapnete úsporný režim, vyšplhá se celková výdrž baterie až ke 20, respektive 26 dnům.

  • V režimu GNSS s použitím GPS činí výdrž baterie u Venu 3S až 21 hodin (26 hodin u Venu 3).
  • Při použití GNSS se všemi systémy se jedná o 15, respektive 20 hodin. Znamená to, že s jejich pomocí bez problémů změříte i celodenní výlet v horách nebo třeba dlouhou vyjížďku na kole.
  • Pokud při monitoringu se spuštěnou GPS ještě budete poslouchat hudbu, bude výdrž baterie činit maximálně 8, respektive 11 hodin u větší verze. Mezigeneračně se tedy opět jedná o posun kupředu.

Při našem testování se ukázalo, že hodnoty udávané výrobcem víceméně odráží realitu. K nabíjení slouží přiložený kabel s proprietární koncovkou, přičemž plného nabití dosáhnete zhruba za 2 hodiny.

Umístění napájecího kabelu
Umístění napájecího kabelu

Dobře čitelný AMOLED displej

Stejně jako u jiných chytrých hodinek z řady Garmin Venu se dočkáte AMOLED displeje se zcela dostatečným rozlišením. Jeho čitelnost je dobrá, snad jen ve venkovním prostředí se někdy budete potýkat s nepříjemnými odlesky. To je však dáno obecně charakteristikou AMOLED displeje a lesklého krycího sklíčka, s lepší čitelností se setkáte spíše u transflektivních displejů.

Mezigeneračně došlo k nárůstu velikosti displeje. U Venu 3S se nyní jedná o 1,2” (Venu 2S má 1,1”), u Venu 3 můžete počítat s úhlopříčkou 1,4” (starší generace má 1,3”). Zároveň však došlo k mírnému zmenšení celkových rozměrů hodinek. Rámeček se tedy zúžil a hodinky v tomto smyslu pokročily.

Kde koupit Garmin Venu 3 & Venu 3S
Garmin Venu 3 & Venu 3S
Hodnocení
4.3/5

Jak jsme již zmínili, displej je chráněn sklíčkem Corning® Gorilla® Glass 3 s (pravděpodobně) oleofobní vrstvou. Díky tomu na něm nemají tendenci ulpívat otisky prstů a hodinky proto nemusíte neustále otírat.

Hodinky mají AMOLED displej
Hodinky mají AMOLED displej

Uživatelské prostředí se dočkalo drobných změn

Zásadní rozdíly uživatelského prostředí nečekejte, nicméně setkat se můžete s pár novinkami. Například zkratky při podržení vrchního tlačítka již nemají podobu kolečka, jak jsme byli zvyklí, ale jedná se o klasický seznam.

Již jsme zmínili, že na boční straně hodinek najdete tři tlačítka. Nové prostřední tlačítko vás při stisknutí dostane do poslední otevřené aplikace, při dlouhém podržení zapnete hlasového asistenta. Při stisknutí horního tlačítka je nově viditelná sekce dvou záložek (aktivity a aplikace), díky čemuž je opět o něco jednodušší se v rozhraní zorientovat.

Starší lidé nebo osoby se zhoršeným zrakem ocení také funkci pro zvětšení fontu.

Funkce pro sledování zdraví a sportu

Chytré hodinky nabídnou spoustu klasických funkcí, na které jste u této nositelné elektroniky již zvyklí a pravděpodobně není třeba je podrobně představovat. Jedná se zejména o měření počtu ušlých kroků v průběhu dne, monitoring srdečního tepu, stresové zátěže či okysličení krve. S funkcí Body Battery můžete sledovat rovnováhu mezi odpočinkem a výdejem baterie. Naměřené hodnoty můžete na hodinkách sledovat i do minulosti. Křivkou lze totiž posouvat až k půlnoci téhož dne, v mobilní aplikaci se dostanete i dále do historie.

Pro komplexní přehled o vašem zdravotním stavu můžete spustit funkci Snímek zdravotního stavu. Měření trvá zhruba 2 minuty a zjistíte díky němu vaši průměrnou tepovou frekvenci, okysličení krve, počet nádechů, variabilitu srdečního tepu a průměrnou míru zatížení organismu. Hodinky vás v průběhu dne budou vyzývat k tomu, že ja na čase vstát a trochu se protáhnout. Pokud by vám tato motivace vadila, můžete ji vypnout.

Za vypíchnutí stojí fakt, že u městských modelů Garmin hodinek se vůbec poprvé objevuje funkce pro měření variability srdečního tepu. Díky tomu můžete sledovat, jak vaše tělo dokáže reagovat na změny vnitřního prostředí organismu (například stres, možnou přicházející nemoc, atp). Zároveň díky tomu můžete posoudit vaši aktuální připravenost k tréninku. Zjednodušeně lze říct, že nízká variabilita srdečního tepu znamená vyšší skóre stresu.

Nově i pro vozíčkáře

Garmin Venu 3 a 3S přichází s inovací, která potěší osoby odkázané na používání invalidního vozíku. Umí totiž sledovat záběry v průběhu dne (tedy místo počtu ušlých kroků) a využívat lze i tréninky navržené přímo pro vozíčkáře (specificky sestavené tréninky zohledňující omezenou pohyblivost najdete v sekci HIIT, silových tréninků, jógy či pilates).

Umí monitorovat i krátké šlofíky

Třetí řada Garmin Venu umí automaticky rozpoznat nejen váš noční spánek, ale poradí si i s monitoringem šlofíků. Pokud si tedy sem tam zdřímnete po obědě, budete o tom mít nově přehled. V rámci našeho testu se nám podařilo usnout zhruba na 15 minut přes den při sledování filmu, nicméně hodinky toto krátké zdřímnutí vůbec nezaznamenaly. Pravděpodobně tedy váš šlofík musí být delší.

Po probuzení se můžete informovat o vašem skóre spánku a jeho kvalitě. Samozřejmostí je zobrazení toho, jak dlouho jednotlivé fáze spánku trvaly. Pravdivost těchto údajů pochopitelně nemáme nijak ověřit, nicméně čas usnutí podle nás věrně odráží realitu. Kvalitu našeho spánku v rámci našeho testu výrazně ovlivnil například alkohol konzumovaný před usnutím. Hodinky nás zároveň v tu chvíli upozornily, že hladina zatížení organismu je vysoká, což rovněž může souviset s konzumací alkoholu. V tomto ohledu tedy hodinky opravdu povedeně odráží realitu.

Před usnutím vám hodinky nabídnou denní shrnutí, které zhodnotí vaši aktivitu v průběhu dne a prozradí vám, čemuž se před spánkem věnovat, abyste si odpočinuli a lépe se připravili na nadcházející den.

Zajímavou funkcí je nově také spánkový poradce, který vám radí, kolik hodin byste toho měli příští noc naspat. Na výslednou hodnotu může mít vliv nejen vaše historie spánku, ale i fyzická aktivita, variabilita srdečního tepu či zdřímnutí přes den, což je vidět přímo v hodinkách. V našem případě hodinky stabilně ukazovaly doporučení spát 8 hodin, nicméně v daném období jsme neměli žádné výkyvy (v podobě výrazně krátké doby spánku či naopak velmi zvýšené fyzické zátěže), které by mohly změny doporučení způsobit).

Podle některých zdrojů by tyto chytré hodinky měly disponovat také teploměrem. Reálné využití však v současné době nemá a naměřené hodnoty nikde nenajdete. Možná se ale změny dočkáme v budoucnu stejně jako u měření EKG.

Měření VO2 Max a zobrazení věku dle kondice

Po vzoru předchozí generace si hodinky poradí také s měřením hodnoty VO2 Max. Výsledky jsou však dostupné v případě, že se půjdete souvisle proběhnout ven a dosáhnete hranice tepové frekvence nad 135 úderů za minutu. Toto měření totiž vyžaduje GPS.

Zobrazit si dále můžete věk podle vaší kondice. V mobilní aplikaci navíc najdete jasná doporučení k tomu, jakým způsobem můžete svůj věk dle kondice snížit.

Využití při sportovních aktivitách

Jak je u značky Garmin zvykem, funkce pro monitoring sportovních aktivit jsou vyvedeny na jedničku. Vybírat můžete z pestré nabídky sportů, mezi kterými nechybí ani trochu netradiční aktivity (například v podobě discgolfu či hraní videoher). Nově se také objevilo čím dál populárnější elektrokolo.

Na hodinkách si můžete zapnout funkci automatického zahájení aktivity u chůze a běhu. Díky tomu nemusíte u každé procházky myslet na to, abyste měření zapnuli. Za nás funguje skvěle.

Zobrazené údaje v rámci cvičení se vždy odvíjí od toho, pro jakou aktivitu se rozhodnete. Například při běhu jsou kromě jiného součástí data ohledně vaší rychlosti či tempa, během cvičení jógy můžete sledovat vaši frekvenci dýchání a aktuální stresovou zátěž. Silové tréninky umožňují zadávání počtu opakování a hmotnosti závaží, se kterým jste cvičili. Po skončení cvičení na vás čekají podrobné statistiky nejen na hodinkách, ale i v mobilní aplikaci. Chytré hodinky umí počítat počet opakování, v praxi ale použití této funkce trochu pokulhává. V našem případě jsme například měli udělat 20 dřepů, hodinky však zobrazovaly, že jsme jich udělali pouze 11. Spoléhat se na to tedy nemůžete.

Přímo v hodinkách si můžete také nastavit intervaly pro váš trénink, aniž byste museli používat mobilní telefon.

Stejně jako předchozí řada hodinek, i Venu 3 a Venu 3S přichází s animovanými tréninky. Díky tomu můžete přímo na obrazovce hodinek sledovat, jak se daný cvik správně provádí. Tuto funkci ocení zejména začátečníci.

Mezi praktické funkce lze zařadit také zobrazení doby potřebné pro regeneraci před dalším tréninkem.

Tvorba vlastních tréninků

Stejně jako u jiných Garmin hodinek nechybí možnost pro vlastnoruční tvorbu tréninků v aplikaci Garmin Connect. Díky tomu si můžete v klidu doma promyslet, jaké cviky budete provádět a následně se nechat ve fitku hodinkami vést. V takovém případě však bohužel chybí ukázka animovaných cviků, což je trochu škoda.

Kde koupit Garmin Venu 3 & Venu 3S
Garmin Venu 3 & Venu 3S
Hodnocení
4.3/5

U jednotlivých cviků si v mobilní aplikaci můžete snadno nastavit, kdy chcete přejít na další (např. po uplynutí určitého času nebo po specifickém počtu opakování). Díky tomu si můžete trénink ušít opravdu na míru. Hodinky vás na změnu cviku upozorní vibracemi na zápěstí, případně i zvukovým oznámením (to u Venu 2S chybělo, jelikož tyto chytré hodinky neměly reproduktor).

Stejně jako u jiných Garmin hodinek mohou běžci využívat virtuálního trenéra Garmin Coach, který vás postupně připraví na uběhnutí 5 km, 10 km či půlmaratonu. Tréninkový plán vám přitom ušije na míru dle vaší aktuální fyzické kondice.

Chytré hodinky bohužel nejsou vybaveny klasickou navigací, kdy byste si zadali požadované místo a zařízení by vám k němu ukázalo cestu. Takovou funkci nabízí například konkurenční Huawei Watch 4.

Nicméně využít můžete alespoň navigaci do uložené polohy, kterou si určíte například při vašem výletu do přírody. Může se jednat například o polohu zaparkovaného auta. Následně se lze nechat do tohoto místa navigovat. Jednotlivé pokyny jsou ovšem velmi zjednodušené a hodinky vám v podstatě zobrazí pouze směr a zbývající vzdálenost.

Funkce pro ženy

Hodinky vám vždy zobrazí, v jaké fázi cyklu se právě nacházíte (respektive v jakém jste týdnu těhotenství). Při výpočtu však berou v úvahu pouze prostá data, která jim zadáte. S měřením teploty ze zápěstí (jako například Samsung Galaxy Watch 6 či Apple Watch 8) bohužel pracovat neumí. Mobilní aplikace vám přitom zobrazí konkrétní tréninková doporučení s ohledem na to, v jaké fázi cyklu se právě nacházíte.

Sledování ženského zdraví
Sledování ženského zdraví

Lifestylové funkce hodinek v čele s podporou telefonování

Zásadní mezigenerační změnou je podpora telefonování přímo z hodinek. Garmin Venu 2 a Venu 2S touto funkcí vybaveny nejsou a setkáte se s ní pouze u Garmin Venu 2 Plus. Kvalita hovoru je slušná a druhé straně (stejně jako nám) nebylo problém porozumět. Funkci využijí nejen uživatelé mobilních telefonů s Androidem, ale i iOS.

Hodinky vám také v průběhu dne zobrazí příchozí notifikace z vašeho mobilního telefonu. Uživatelé iPhonů na ně nijak reagovat nemohou. Uživatelé mobilních telefonů s Androidem však mají nově možnost využívat jak přednastavené odpovědi, tak i vlastní odpovědi vyťukané na klávesnici. I když se nejedná o QWERTZ klávesnici, obsluhuje se poměrně příjemně a s překlepy jsme potíže neměli.

Zprávu lze vyťukat na klávesnici
Zprávu lze vyťukat na klávesnici

Hodinky podporují také zobrazení obrázků, které vám přijdou prostřednictvím aplikací pro komunikaci. Nicméně v našem případě při použití s iPhonem a aplikací iMessage hodinky obrázek nezobrazily. Notifikace zahrnovala pouze informaci o tom, že je součástí zprávy příloha. Tato funkce je tedy rovněž připravena pouze pro Android.

Další chytré funkce hodinek

Mezi další lifestylové funkce hodinek lze zařadit podporu bezkontaktních plateb Garmin Pay, zobrazení kalendáře z vašeho mobilního telefonu nebo třeba možnost používání hlasového asistenta Siri či Google Assistant.

Nechybí ani možnost poslechu hudby, a to buď prostřednictvím služeb třetích stran (Amazon Music, Deezer či Spotify), nebo přímo z hodinek. Interní úložiště má u Venu 3 i Venu 3S kapacitu 8 GB. Nechybí ani budík, stopky, časovač či předpověď počasí. Doplňkové aplikace si můžete stáhnout prostřednictvím Garmin Connect IQ.

Pokud tedy chcete z hodinek vytěžit maximum, budete potřebovat dvě mobilní aplikace - Garmin Connect pro spárování a Garmin Connect IQ pro případné stažení doplňkových aplikací.

Závěr - komu bychom Garmin Venu 3/Venu 3S doporučili?

Chytré hodinky Garmin Venu 3 a Venu 3S se hodí pro osoby toužící po městském modelu hodinek, který v sobě bude spojovat tréninkové i lifestylové funkce. Hodinky se nejen postarají o monitorování vašeho zdraví a sportu, ale budou vaším pomocníkem také při telefonování nebo odesílání zpráv. Bohužel je však funkce odesílání zpráv z hodinek dostupná pouze pro uživatele Android telefonů. Uživatelé iOS musí dále počítat i s absencí funkce zobrazení zpráv obsahujících fotografie.

Mezigeneračně došlo ke zvětšení displeje i příjemnému prodloužení výdrže baterie. Nově hodinky nabízí také několik funkcí pro vozíčkáře. Další předností je možnost monitoringu šlofíků během dne. Vylepšení se dále dočkalo uživatelské prostředí, které je nyní ještě o něco přehlednější.

Kde koupit Garmin Venu 3 & Venu 3S
Garmin Venu 3 & Venu 3S
Hodnocení
4.3/5
Recenze: chytré hodinky Garmin Venu 3 & Venu 3S
  • Kvalita zpracování
  • Baterie
  • Operační systém
  • Kompatibilita
  • Poměr cena/výkon
4.3

Elegantní a zároveň sportovní chytré hodinky

Garmin představil další model z řady městských chytrých hodinek Venu. Venu 3 a Venu 3S jsou v mnoha ohledech podobné, v pár vlastnostech se ale liší. Na tyto rozdíly podrobně poukážeme v recenzi. Mezigeneračně se dočkáme novinek v podobě většího displeje, delší výdrže baterie, funkce telefonování přímo ze zápěstí nebo třeba funkcí pro vozíčkáře. Pojďme se na oba modely podívat podrobněji.

Klady

  • Funkce telefonování
  • Propracované tréninkové funkce
  • Funkce pro vozíčkáře
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Monitoring šlofíků

Zápory

  • Nutnost instalace dvou aplikací
  • Možnost odesílání zpráv jen pro Android
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
4.8/5 - (6 hodnocení)
Komentáře (4) – Recenze: chytré hodinky Garmin Venu 3 & Venu 3S
  1. Dobrý den, aby bylo možné z hodinek vytěžit maximum funkcí, budete nejprve potřebovat mobilní aplikaci Garmin Connect pro spárování hodinek s mobilním telefonem a následné sledování statistik. Pokud si budete chtít do hodinek dále stáhnout doplňkové aplikace, je k tomu zapotřebí separátní mobilní aplikace Garmin Connect IQ. Každopádně děkujeme za komentář, v článku jsme sekci pro lepší srozumitelnost upravili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré hodinky Garmin Venu 3 & Venu 3S
Garmin Venu 3 & Venu 3S
Hodnocení: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram