Recenze: chytré hodinky Garmin Vivoactive 4
Hodinky Garmin Vivoactive 4 na první pohled působí nenápadně. Uvnitř toho ale tento model ukrývá více, než byste čekali a ve své cenové kategorii patří k nejlépe vybaveným hodinkám. Díky svým funkcím jsou hodinky určeny všestranným sportovcům, aktivním lidem i těm, kteří chtějí detailně sledovat své tělo. Můžete je bez obav nosit celý den, protože se pyšní příjemně čistým a elegantním designem.
Nejčastější dotazy
Hodinky Vivoactive 4 jsou díky odolnosti 5 ATM vodotěsné až do 50 metrů pod hladinou (k potápění však určeny nejsou).
Hodinky vás upozorní na příchozí zprávy i hovory. Hovor můžete přijmout, nebo odmítnou, ale k vyřízení hovoru budete vzhledem k absenci reproduktoru potřebovat chytrý telefon resp. k telefonu připojená sluchátka. Uživatelé Android telefonů mohou na zprávy i hovory odpovídat pomocí přednastavených textových odpovědí. Pro uživatele iPhonů tato funkce k dispozici není.
Řada Venu společnosti Garmin je přední řadou chytrých hodinek s detailnějším a modernějším AMOLED displejem. Řada Vivoactive využívá obrazovku MIP. Ta nezhasíná, je zpravidla lépe viditelná za přímého slunečního svitu a má nižší nároky na baterii. I přesto model Garmin Venu 2 oproti Vivoactive 4 disponuje delší výdrží na baterii (8 vs 12 dní).
Model S (small) se liší velikostí pouzdra hodinek a displeje, který má úhlopříčku 1,1” oproti standardnímu modelu s úhlopříčkou 1,3”. Garmin Vivoactive 4S jsou určené spíše pro dámy a recenzovali jsme je samostatně.
Balení hodinek Garmin Vivoactive 4
Hodinky dostanete v krychlové krabičce v šedém designu. V balení kromě hodinek najdete také napájecí kabel s klasickým USB-A konektorem a návody v papírové podobě. Nic nechybí, nic nepřebývá.
Technické parametry Garmin Vivoactive 4
Hodinky Garmin Vivoactive 4 se svou výbavou v nabídce Garminu řadí do nižší kategorie, ale disponuje řadou funkcí i vlastností, které najdete ve vyšších modelech, například Garmin Forerunner 265. Transreflexní displej MIP, který znáte i z vlajkového modelu Garmin Fenix 7, funguje spolehlivě především na přímém slunci a například černé údaje na bílém podkladu v režimu aktivity jsou vidět naprosto famózně ze všech úhlů. S hodinkami si můžete navíc jít i zaplavat díky vodotěsnosti do 5 ATM.
Název parametru | Hodnota |
---|---|
Typ řemínku | Silikonový |
Odolnost | Voděodolné do 5 ATM (vhodné pro plavání) |
Displej | MIP s úhlopříčkou 1,3” (1,1” ve variantě Vivoactive 4S) |
Výdrž baterie | Až 8 dní (až 18 hodin s GPS) |
Způsob nabíjení | Napájecí kabel |
Konektivita | Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC, ANT+ |
Operační systém | Garmin OS |
Rozměry (bez řemínku) | 45,1 × 45,1 × 12,8 mm |
Váha | 50,5 g |
Zpracování hodinek
Testovali jsme variantu Vivoactive 4 ve velikosti 45 mm v černé barvě. Hodinky vás svým vzhledem na první pohled neohromí, ale na ruce vypadají elegantně a poměrně nenápadně. Díky svému minimalistickému provedení se navíc hodí ke každému oblečení a můžete je bez obav nosit každý den i do práce. Hodinky se podobají modelu Vivoactive 3 a Forerunner 645 a svou velikostí se hodí pro zápěstí s obvodem 135 mm–200 mm.
Pro dámy se pak hodí spíše 40mm varianta Vivoactive 4S.
Tělo hodinek je z tvrzeného plastu a součástí balení je silikonový řemínek, který působí tužším dojmem a i díky vroubkovanému povrchu je na ruce velmi příjemný. Na pravé straně ciferníku, který chrání ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3, najdete dvě tlačítka, která doplňují dotykové ovládání displeje Garmin Chroma Display s rozlišením 260 × 260 px.
Tlačítka však neumožňují plnohodnotné ovládání a potřebujete ho doplňovat dotykovým ovládáním, což může být někdy při pohybu v terénu (nebo s ušpiněnýma rukama) problém. Hodinkám by možná slušely tlačítka navíc, které využívá například model Garmin Forerunner 265. Jinak ale dotykové ovládání funguje svižně a pohodlně.
Příjemná je také hmotnost 50 gramů, díky které o hodinkách na ruce prakticky nevíte.
Výdrž baterie a nabíjení
Výdrž baterie je v režimu smartwatch 8 dní. Podle našeho testu tato hodnota odpovídá. Samozřejmě výdrž akumulátoru rapidně klesá s využíváním hodinek v režimu využívání GPS (max. 18 hodin) a GPS s přehrávání hudby – například při běhu (max. 6 hodin).
Při jedné aktivitě denně na 1–2 hodin klesá výdrž baterie na cca 4–5 dní.
Vzhledem k tomu, že hodinky nejsou určeny pro extrémní využití v terénu, výdrž baterie je naprosto dostačující i pro aktivní sportovce. I s ohledem na fakt, že nabíjení hodinek je poměrně rychlé a za hodinu je dobijete z vybitého stavu na cca 50 % kapacity baterie.
Výdrž baterie hodinek můžete prodloužit například snížením jasu nebo trvání podsvícení, vypnutím některých senzorů nebo třeba využíváním vzhledu hodinek bez ukazatele vteřin (neaktualizuje se každou sekundu).
K nabíjení slouží klasický proprietární kabel Garmin, který se zapojuje do zadní části hodinek. Na druhém konci najdete klasický konektor USB-A.
Bohužel ani tento spíše lifestylový model od Garminu nedostal podporou bezdrátového nabíjení.
Spárování je svižné
Abyste hodinky mohli propojit s telefonem, potřebujete aplikaci Garmin Connect, tu si stáhnete v obchodech Google Play i App Store. Vyberete možnost přidání nového zařízení, zvollíte typ hodinek se seznamu a pomocí kódu spárujete. Propojení je okamžité, nějaký čas vám zabere registrace do aplikace a nastavení údajů o vaší osobě, jako je věk, výška, váha nebo cíle (kroky, kalorie, atd.). Pokud už jste hodinky Garmin využívali předtím, vše máte nastavené a stačí se přihlásit.
Při testování jsme měli drobný problém s opakovaným propojením po předchozím odpárování. Stačilo však hodinky ručně odpojit od Bluetooth, restartovat aplikaci a všechno zase fungovalo, tak, jak mělo.
Aplikace Garmin Connect pro vyhodnocení běžeckých tréninků
V aplikaci Garmin Connect můžete sledovat přehled veškerých statistik, sportovních výkonů a zdravotních měření, které Garmin Vivoactive 4 nabízejí. Můžete analyzovat své výkony, sledovat různé grafy nebo například plánovat tréninky. S tím vám může pomoci přímo funkce Garmin Coach, ve které najdete tréninkové plány pro běh, kdy si můžete nastavit požadovaný cíl (například datum závodu a délku trasy) a řídit se tréninkovými doporučeními trenéra (kterého si předtím sami vyberete).
Dále v aplikaci najdete přehled svých aktivit, můžete analyzovat vývoj tepové frekvence, sledovat svou připravenost k tréninku a doporučenou regeneraci nebo analyzovat svůj spánek.
Můžete se také zapojovat do různých výzev, ať už s přáteli nebo do těch globálních, a získávat různé odznaky. O motivaci ke sportu máte s hodinkami Garmin Vivoactive 4 postaráno.
Vodotěsnost
Hodinky se mohou pochlubit vodotěsností do 5 ATM (50 metrů hloubky), takže si s nimi můžete jít klidně zaplavat a nemusíte je sundávat ani ve sprše.
Mezi aktivitami najdete plavání (pouze v bazénu, ne v otevřené vodě) ale také třeba paddle board.
Funkce pro aktivní život
Vivoactive 4 mají ve výbavě celkem 23 sportovních režimů a pomocí aplikace Garmin Connect IQ můžete jejich počet ještě navýšit. Sledování aktivit a dalších ukazatelů jako např. spálené kalorie, počet kroků, vystoupaná patra), spánek, stres umožňují spolehlivé senzory v Garmin kvalitě, mezi které patří:
- akcelerometr,
- gyroskop,
- optický snímač tepové frekvence,
- měření okysličení krve,
- kompas,
- barometr
- a výškoměr.
Při výběhu do přírody oceníte také bezpečnostní funkce:
- Detekce incidentů, kdy hodinky dokážou vyhodnotit nebezpečnou situaci (nehodu) a odešlou zprávu s údaji o vaší aktuální poloze na předdefinované kontakty.
- LiveTrack potom umožňuje v rámci aktivity přímé sdílení polohy a přednastavené trasy s vašimi blízkými v reálném čase. Obě tyto funkce je potřeba nastavit.
Navigace po trase
Vivoactive nedisponují plnohodnotnými mapami (jako modely z vyšších kategorií – například Garmin Fenix 7X, Garmin Instinct 2 Solar nebo Garmin Forerunner 955), ale samozřejmě mají ve výbavě GPS navigaci, takže umožňují sledování vaší trasy při aktivitě nebo jednoduchou navigaci podle šipky k předem uložené pozici. To je dostačující pro základní orientaci, ale nepočítejte se složitějším navigováním. Pro sledování své polohy si můžete nastavit využívání satelitů GPS, GPS + GLONASS nebo GPS + GALILEO.
Měření tepové frekvence
Hodinky samozřejmě neustále sledují váš aktuální srdeční tep a můžete si také prohlédnout graf své tepové frekvence za poslední čtyři hodiny se zvýrazněním nejvyšší a nejnižší hodnoty.
Okysličení krve
Pulzní oxymetr měří aktuální okysličení krve, buď aktuální hodnotu nebo si můžete nastavit neustálé měření (v tom případě pozor na nižší výdrž baterie). Hodnota z pulzního oxymetru se zobrazuje jako procento nasycení kyslíkem. V aplikaci Garmin Connect si pak můžete zobrazit další podrobnosti, například trendy v rozmezí několika dní.
Monitoring spánku
Když nosíte hodinky i v noci, můžete těžit také z detailní analýzy spánku a přizpůsobovat denní aktivity tomu, jak kvalitně jste v noci regenerovali. Hodinky sledují, jak dlouho jste spali, kdy jste byli vzhůru, lehký a hluboký spánek a fáze REM.
Hodinky nedisponují chytrým budíkem, takže vám nezbývá než si nastavit ten klasický.
Měření VO2 max
Garmin Vivoactive dokážou změřit, resp. odhadnout hodnotu VO2 max.
VO2 max vyjadřuje maximální objem kyslíku, který je člověk schopen využít a hodnotí tak fyzickou výkonnost. Čím vyšší hodnota, tím lépe pro vaši fyzickou kondici.
Monitoring zatížení organismu a Body Battery
Hodinky sledují také tzv. skóre stresu (z anglického Stress Score), tedy spíše zatížení organismu v průběhu celého dne (pokud máte hodinky na sobě), kdy je tělo v klidu (hodinky neměří Stress Score během tréninku nebo jiné fyzické aktivity).
V reálném čase skóre dosahuje hodnoty od 1 do 100, kdy 100 odpovídá nejvyšší zátěži. Nejvyšších hodnot skóre dosahuje těsně po náročném tréninku, zvýší ho ale také například blížící se viróza, přepracování, nevyspání, nadměrná konzumace alkoholu nebo jídla. Díky monitoringu zátěže organismu tak můžete sledovat reakce svého těla a upravovat podle něj náročnost tréninku.
Když jste odpočatí, cítíte se dobře a jste v klidové pozici, hodnoty se pohybují nízko (v pásmu Opočinek), takže pak snadno můžete sledovat odchylky a efekt různých vlivů na váš organismus. Například pití alkoholu úroveň zatížení organismu velmi rychle zvyšuje.
Zjednodušené sledování a vyhodnocování této metriky umožňuje funkce Body Battery, která zatížení organismu převádí do indexu, který vyjadřuje “nabití vašich baterek” přes den. Po kvalitním s dostatečně dlouhém spánku se můžete dostat na úroveň 100 (většinou spíše méně) a postupně se tato hodnota podle vašich denních aktivit přes den vybíjí. Na základě Body Battery tak můžete lépe plánovat své aktivity (sportovní i jiné).
Pocitově funkce Body Battery dle naší zkušenosti z testu dobře odpovídá skutečnému stavu. Po špatném spánku se dostatečně nedobijete a například po náročném dlouhém dni, kdy se vám večer zavírají oči, je hodnota téměř u nuly.
Desítky sportovních módů
I na hodinkách Garmin Vivoactive 4 si můžete si v hodinkách vybrat z desítek sportovních aktivit, které můžete měřit. Už jsme zmínili plavání, ale v nabídce najdete samozřejmě různé typy běhu (včetně toho na páse), cyklistické módy, lyžování, veslování nebo třeba kardio tréninky. Hodinky nabízejí i možnost stažení připravených cvičení na HIIT, posilování, kardio, jógu nebo pilates.
Hodinky dipsonují také režimem golfu, který jinak najdete jen ve vyšších řadách hodinek (například Fenix 7 nebo EPIX 2).
Funkce pro lifestyle
Hodinky při spárování s iOS neumožňují telefonování a odpovídání na zprávy. Pro ty, kteří ale chtějí neustále vědět, co se děje, umožňují hodinky zobrazování veškerých notifikací z telefonu.
V případě operačního systému Android vás hodinky upozorní na příchozí zprávy i hovory a vy na ně budete moci odpovědět pomocí přednastavených textových odpovědí.
Skvělou funkcí pro běh i do města je hudební přehrávač s interní pamětí 3,6 GB, takže i když s sebou nemáte telefon, můžete poslouchat stažené playlisty, například ze Spotify.
Garmin Vivoactive 4 také patří mezi hodinky vybavené technologií NFC potřebnou pro bezkontaktní placení, takže si nemusíte brát ani peněženku na nějaké to občerstvení.
V aplikaci Garmin Connect přidáte platební kartu, vyplníte číslo, platnost a další potřebné údaje a nastavíte si PIN, který zadáváte při placení.
Než se pustíte do nastavování, ujistěte se, že vaše banka platby pomocí Garmin Pay podporuje. Seznam bank najdete tady.
Funkce pro ženy
Pomocí aplikace Garmin Connect můžete sledovat také průběh menstruačního cyklu nebo těhotenství. Umožňují sledování příznaků, předkládají tipy pro cvičení a výživu a další informace. Vše máte s hodinkami neustále při sobě.
Závěr – pro koho se hodí Garmin Vivoactive 4?
Garmin Vivoactive 4 jsou hodinky pro ty, kteří chtějí co nejvíce funkcí, ale nemají vysoký rozpočet (nebo nechtějí investovat do hodinek vysokou částku). Za nízkou cenu totiž poskytují přes 20 sportovních režimů, pokročilé metriky sledování spánku nebo zatížení organismu, kvalitní senzory pro zdravotní funkce nebo třeba skoro 4 GB paměti pro uložení hudby.
To vše na MIP displeji, který sice v době AMOLED displejů působí trochu zastarale, ale svému účelu poslouží a například na přímém slunci doslova exceluje. Kdo chce AMOLED displej, sáhne spíše po modelu Venu 2, kdo potřebuje více funkcí nebo delší výdrž baterie, vybere si třeba model Fenix 7.
Garmin Vivoactive 4 si ale najde spoustu zákazníků mezi méně náročnými ale aktivně žijícími uživateli, kteří se zároveň nechtějí strachovat o příliš drahé zařízení.
Recenze: chytré hodinky Vivoactive 4
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Operační systém
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
Mistr světa v poměru cena/výkon
Hodinky Garmin Vivoactive 4 na první pohled působí nenápadně. Uvnitř toho ale tento model ukrývá více, než byste čekali a ve své cenové kategorii patří k nejlépe vybaveným hodinkám. Díky svým funkcím jsou hodinky určeny všestranným sportovcům, aktivním lidem i těm, kteří chtějí detailně sledovat své tělo. Můžete je bez obav nosit celý den, protože se pyšní příjemně čistým a elegantním designem.
Klady
- Dotykové ovládání
- Desítky sportovních režimů
- Solidní výdrž baterie
- Mnoho zdravotních funkcí
- Vodotěsnost do 5 ATM (50 m)
- Interní 3,6GB úložiště pro hudbu
Zápory
- Přednastavené odpovědi jen na Android
- Vyšší cena
- Absence plnohodnotného ovládání tlačítky
hm... zajímavé jak si autor recenze protiřečí, nebojí se do závěrečného shrnutí použít frázi: "Mistr světa v poměru cena/výkon" a pak do záporů uvede "Vyšší cena". Tak si pojďme říct pravdu - za tu cenu toho tyto hodinky nabízí hodně málo a ani zpracování není tak kvalitní jako vyloženě u čínské konkurence, mimochodem, byť je Garmin americká firma, tak hodinky stejně vyrábí v Číně. Za mě se absolutně nevyplatí tento model kupovat.
Dobrý den, děkujeme za komentář. Význam hodnocení dobrého poměru ceny a výkonu znamená, že hodinky jsou za danou cenu dobře vybaveny, zpracovány, vykazují dobrou kompatibilitu atp. (více v samotné recenzi). Dobrý poměr cena/výkon však nemusí nutně znamenat, že je cenovka nízká. S tím tímto hodnocením se tak můžete běžně setkat i u modelů za vyšší cenu. Nejedná se tak o protimluv.
Autor by měl uvádět, jaké jsou jeho osobní preference. Mám VA3 a právě absence tlačítek a dotykové ovládání bylo pro moji volbu rozhodující. Ono stačí projít FB skupiny a zjistíte jak jsou tlačítka riziková ohledně vodotěsnosti. Další požadavek byl nenosit na ruce něco, co připomíná kapesní sextant. Jen by mohla být lepší výdrž s GPS, to jediné beru jako nedostatek. I když u VA4 je už lepší.
Měl jsem VA3, teď již řadu let VA4. 2 tlačítka jsou lepší, ovládání je přehlednější. Např. není třeba zamykat displej. U VA3 dlouhý rukáv bez zámku dokázal přenastavit celé hodinky. Nutnost odemykat znepříjemňovala přepínání obrazovek. U VA4 zámek vůbec nepoužívám, nastavování hodinek se dělá přes tlačítko. Nejsem potápěč, takže horší těsnost mne vůbec netrápí.
S VA4 jsem velmi spokojen. Snad je to bezdrátové nabíjení by se hodilo.
Výdrž s GPS by šla prodloužit použitím GPS z mobilu.
VA4 nebrat.
Obecně od garminu nic nebrat..po záruce hodinky končí..na displeji se objeví modrý trojúhelník a nejde s tím nic dělat..když voláte na firmu tak vás pošlou do Prahy kde je jediný servis v cr🤣🤣🤣
Zásadní nedostatek těchto hodinek je, že když prerusite aktivitu (např.jedete s dětmi/běžíte s dětmi/jedete sami někde na kole a dáte si pauzu na oběd atd), po nějakém čase vám 2x nabídnou chcete li aktivitu uložit a potřetí už se neptají a samy ji ukládají 💣
Jinak výdrž baterky v prvním půlroce používání bez bluetooth a GPS (i v týdnech, kdy jsem jen ležela nemocná doma) je max 5 dní, což mi přijde oproti reklamě dost málo.
Ja mam tyto hodinky, ale za boha nemuzu najit informace o stavu treninku, pripravenosti treninku a pod. Nekde jsem cetl, ze to jsou funkce pro radu Fenix 5 a vyse. Jak to tedy je?
Dobrý den, máte pravdu, připravenost k tréninku na Vivoactive 4 nenajdete.
Po třech letech používání VA4 můžu říct, se mi při aktivitě klidně už po třech hodinách vypnou (GPS, Bluetooth, hrudní pás s ANT+), protože došla baterka.
Pravidelně se mi taky vypínají na kole díky cyklorukavicím, o které se opřou tlačítka. Stává se mi to i bez rukavic, že pokrčená kůže ruky hodinky vypne.
Pokud by šlo hodinky na levé ruce otočit o 180 stupňů, tak by bylo po problému.
Chtěl jsem hodinky s dobrým poměrem cena/výkon a to tyhle splnily.
Dobrý den, přestože mají hodinky barometr, snažím se najít kde bych jej mohla zkalibrovat a taktéž zkalibrovat nadmořskou výšku. Hodinky podměřují 150 výškových metrů a to mi přijde už dost. Můžete mi prosím poradit?
Dobrý den, tento návod by mohl posloužit https://support.garmin.com/en-US/?faq=TBpNa6wJf2AbZK4Jgb99E6 Bohužel už nemáme hodinky v redakci, abychom ověřili jeho aplikaci. Dejte nám prosím vědět, zda-li uspějete, děkuji!