ITmix.cz logo

Recenze: chytré hodinky Garmin Vivoactive 5

Silné stránky
  • Výdrž baterie
  • Monitoring šlofíků
  • Funkce pro vozíčkáře
  • Lehké provedení
  • Příznivá cena
Slabé stránky
  • Plastová tlačítka
  • Nemožnost telefonování
  • Absence animovaných tréninků
  • Absence barometrického výškoměru (neměří vystoupaná patra)

I když si spousta lidí myslela, že řada Garmin Vivoactive skončila u modelu Vivoactive 4, opak se stává skutečností. Výrobce nyní přichází s modelem Garmin Vivoactive 5, který přináší hned několik zásadních změn. Tou hlavní je přítomnost AMOLED displeje, který nahradil původní transflektivní variantu. Setkat se ale můžeme i s několika zajímavými funkcemi, jako je například režim pro vozíčkáře či monitoring šlofíků. Hodinky rovněž nyní podporují režim multi-GNSS, tedy všechny systémy současně. Pojďme si tento model blíže představit v naší podrobné recenzi.

Nejčastější otázky a odpovědi 

V čem se liší Garmin Vivoactive 5 od Vivoactive 4?

Hlavní rozdíl spočívá v použitém displeji. Vivoactive 5 dostaly AMOLED displej, Vivoactive 4 pracují s transflektivním displejem. Změnila se také výdrž baterie. Z původních 8 dní se novější model dostal na 11 dní v režimu chytrých hodinek. Objevily se také nějaké nové funkce - například monitoring šlofíků, spánkový poradce, ranní zpráva či režim pro vozíčkáře. Na novějších hodinkách si uživatelé Androidu mohou zobrazit také příchozí obrázky. Vivoactive 5 jsou narozdíl od předchozí generace dostupné pouze v jedné velikosti. Pracují také s levnějšími materiály - ocel vystřídal hliník a kovová tlačítka jsou nyní plastová. Nová generace není vybavena barometrickým výškoměrem a neporadí si tedy s monitoringem vystoupaných pater. Rovněž nepodporuje animované tréninky. GPS přijímač nyní dokáže přijímat signál všech systémů najednou, což by mělo přispět k ještě vyšší přesnosti. Mezigeneračně dostaly také novější snímač tepové frekvence.

Jakou aplikaci je třeba si stáhnout?

Pro spárování chytrého telefonu a hodinek slouží aplikace Garmin Connect. Prostřednictvím aplikace Garmin Connect IQ si do hodinek můžete stáhnout doplňkové aplikace.

Lze hodinky využívat ke komunikaci?

Z Garmin Vivoactive 5 bohužel vzhledem k absenci mikrofonu nelze telefonovat. Hodinky vás upozorní na příchozí zprávy, reagovat na ně však mohou pouze uživatelé mobilních telefonů s Androidem.

Obsah balení a technické parametry

Obsah balení těchto chytrých hodinek v ničem nepřekvapí. Uvnitř najdete samotné hodinky s jedním řemínkem, napájecí kabel a návod k použití. Použitý řemínek sedí na obvod zápěstí od 12,5 do 19 cm, vyhovovat tedy bude většině žen i mužů. 

Narozdíl od předchozí generace jsou Garmin Vivoactive 5 k dostání pouze v jedné univerzální velikostní variantě (42,2 mm). Jeden model tedy cílí na muže i ženy, přičemž vybírat můžete z různých designů. 

Název parametruHodnota
Typ řemínkuSilikonový
OdolnostVoděodolné do hloubky 50 metrů
DisplejAMOLED s úhlopříčkou 1,2” 
Běžná výdrž baterieAž 11 dní v režimu chytrých hodinek
Způsob nabíjeníNapájecí kabel
KonektivitaBluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC, ANT+
Operační systémGarmin OS
Rozměry (bez řemínku)42,2 × 42,2 × 11,1 mm 
Váha se silikonovým řemínkem36 g 

Plastová tlačítka kazí celkový dojem

Garmin Vivoactive 5 disponují rámečkem z eloxovaného hliníku (předchozí generace pracovala s ocelí). Na displeji se nachází stejně jako u předchozí generace sklíčko Corning® Gorilla® Glass 3, které jej chrání před poškozením. Po našem testování při běžném používání na něm přitom nejsou viditelné žádné škrábance. 

Řemínek je opět silikonový, nicméně z jemně vroubkovaného designu přešel na zcela hladký vzhled. Celkový dojem také kazí přítomnost lacině vyhlížející plastové přezky. Zcela subjektivně na nás lepším dojmem působila předchozí verze, která podle nás vypadala o něco prémiověji. Na druhou stranu, pokud si kovovou přezkou škrábete plochu na vašem notebooku, tak vám to možná udělá radost. Díky technologii Quick Release však není problém řemínek vyměnit za jiný.

Řada hodinek Garmin Vivo cílí na uživatele, kteří hledají sportovní hodinky s lifestylovými funkcemi na každodenní použití. Vzhledem k tomu pracují s elegantním designem a vkusnými barvami, které se zamlouvají i ženám. Nicméně celkový dojem elegantního provedení v tomto případě trochu kazí přítomnost plastových tlačítek v pravé části. I když je pochopitelné, že k tomuto materiálu Garmin přistoupil z důvodu nižší ceny, kovová tlačítka (například u dražších Venu 3) působí na první pohled mnohem lépe. Tlačítka se rovněž poněkud ztěžka mačkají. 

Předností chytrých hodinek je však bezesporu nízká váha, která se s použitými materiály pojí. S přibaleným řemínkem váží pouze 36 gramů, díky čemuž na ně po chvíli nošení prakticky zapomenete. Zásluhou kompaktních rozměrů s nimi také není problém zvládat běžné úkoly nebo třeba práci na počítači. Hodinky nezavazí a snadno jsme si na jejich přítomnost zvykli. 

Můžete s nimi i plavat

Hodinky si lze vzít s sebou i do bazénu, ostatně mezi podporovanými aktivitami nechybí plavání v bazénu či otevřené vodě. Po skončení plavání na vás čekají statistiky týkající se uplavané vzdálenosti, času plavání, spálených kilokalorií nebo rychlosti záběru. K dispozici je také metrika swolf, která hodnotí efektivitu plavání (čím nižší skóre, tím lépe). 

Hodinky lze bez problémů nosit i za deště
Hodinky lze bez problémů nosit i za deště

Hodinky dostaly starší snímač tepové frekvence

Co se týče senzorové výbavy, Garmin Vivoactive 5 dostaly starší snímač tepové frekvence Elevate 4 (nikoliv novější Elevate 5 objevující se u Garmin Venu 3 a 3S). Mezigeneračně si ale polepšily, Garmin Vivoactive 4 totiž pracují s třetí generací snímače.

Součástí senzorů je rovněž pulzní oxymetr. Hodinky pracují s vícesystémovou GPS, kdy si můžete spustit všechny satelitní systémy najednou. Nechybí pak ani akcelerometr pro detekci pohybu. Na druhou stranu v porovnání s Garmin Venu 3 a 3S schází teploměr a barometrický výškoměr. To znamená, že vám bohužel nezměří vystoupaná patra. 

Výdrž baterie je příjemná

Při výběru chytrých hodinek je bezesporu důležitým parametrem výdrž baterie. Ta se mezigeneračně dočkala velkého zlepšení, a to i přesto, že hodinky nyní mají AMOLED displej náročnější na spotřebu energie. 

Kde koupit Garmin Vivoactive 5
Garmin Vivoactive 5
Hodnocení
4.0/5

Konkrétní čísla jsou následující:

  • Režim chytrých hodinek: až 11 dní (5 dnů s trvale zapnutým displejem)
  • Režim chytrých hodinek s úsporou baterie: Až 21 dní 
  • Režim GNSS pouze s GPS: až 21 hodin
  • Režim GNSS se všemi systémy: až 17 hodin 
  • Režim GNSS se všemi systémy a přehráváním hudby: až 8 hodin

A jak výdrž baterie hodnotíme v rámci našeho testu? Jednoznačně můžeme říct, že výsledky víceméně odpovídají údajům udávaným výrobcem. Hodinky si například skvěle poradí s celodenní túrou na horách se zapnutou GPS, i když na konci dne už bude nutné sáhnout po nabíječce pro plnohodnotný monitoring spánku.

Plného nabití hodinek dosáhnete zhruba za 1,5 hodiny. Pokud si například před cvičením vzpomenete na to, že jsou hodinky vybité, za zhruba 20 minut je nabijete na 30 %, což vám pro monitoring tréninku postačí. Než si tedy nachystáte všechny věci do fitka a převléknete se, bude vaše zařízení připraveno. 

Zásadní mezigenerační změna: displej

Pokud bychom měli jmenovat nejzásadnější novinku, kterou nová generace hodinek přinesla, jednalo by se jednoznačně o displej. Místo původního transflektivního displeje se skvělou čitelností na slunci hodinky do vínku dostaly 1,2” AMOLED displej. U Garmin Vivoactive 4S se jednalo o 1,1”, u Vivoactive 4 o 1,3”. Nová verze je tedy přesně mezi. 

Tento krok je za nás pochopitelný vzhledem k tomu, že se jedná o stylové městské (nikoliv outdoorové) hodinky a přítomnost AMOLED displeje tedy dává smysl. Přesto ale nejnovější model narazil na spoustu odpůrců, kteří na původní transflektivní displej nedají dopustit a po modelu z této řady sahali raději než po hodinkách Garmin Venu s AMOLED displejem. 

Pokud bychom měli hodnotit displej jako takový, jeho čitelnost je velmi dobrá a vyobrazení černé barvy parádní. Na ostrém slunci budete stejně jako u konkurenčních modelů trochu bojovat s odlesky, nicméně nejedná se o zcela zásadní problém. Například monitoring aktivity při venkovním běhu spustíte bez problémů, stejně tak si venku i přečtete příchozí zprávu. Pokud vám slunce zasvítí přímo na displej, vždy si jej můžete druhou dlaní trochu zastínit. 

Mezigenerační změnou je přítomnost AMOLED displeje
Mezigenerační změnou je přítomnost AMOLED displeje

Funkce pro sledování zdraví a sportu

Z hlediska sportovních a lifestylových funkcí najdeme v chytrých hodinkách takový základ. V porovnání s dražšími sportovními hodinkami od Garminu (například řady Fenix či Forerunner) budete o některé tréninkové funkce ochuzeni. Jednat se může například o připravenost k tréninku, tréninkové zatížení, dynamiku běhu či navigaci. To ale samozřejmě dává smysl a tyto funkce na vás zkrátka a jednoduše čekají u více sportovně zaměřených modelů. Ostatně nižší nabídka tréninkových funkcí se projevuje i na příznivější cenovce. 

Nově cílí i na vozíčkáře

Stejně jako u Garmin Venu 3 si můžete při prvotním nastavení hodinek zvolit režim pro vozíčkáře. Následně lze pomocí zařízení sledovat záběry v průběhu dne (místo počtu ušlých kroků). Využívat lze také speciálně sestavené tréninky pro osoby na invalidním vozíku. 

Zaznamenají i krátký šlofík 

Stejně jako u Garmin Venu 3 se vylepšení dočkaly funkce pro monitoring spánku. Kromě sledování nočního spánku by si hodinky měly umět poradit i s monitorováním krátkého šlofíku přes den

Po probuzení se můžete snadno a pohodlně informovat o tom, jak dlouho váš spánek trval (včetně jednotlivých fází). Součástí je také přehled četnosti probuzení. I když je pro nás samozřejmě těžké posoudit pravdivost těchto údajů, čas usnutí za nás mohl odpovídat realitě. Součástí ranní zprávy je i vyhodnocení skóre spánku. V případě, že byl náš spánek dlouhý a kvalitní, obdrželi jsme informaci o tom, že se jednalo o vysoce regenerační spánek. Naopak zhruba 5hodinový spánek si odnesl výrazně nižší skóre. 

V hodinkách dále najdete spánkového poradce, který vás informuje o doporučené délce vašeho dalšího spánku. Na uvedenou hodnotu má vliv historie spánku, aktivit, případné zdřímnutí přes den a variabilita srdečního tepu. Při našem testování nám hodinky stabilně zobrazovaly 8 hodin, nicméně nutno podotknout, že jsme zrovna žádné výkyvy (například v podobě velmi krátkého spánku či velmi intenzivní aktivity) neměli. 

Stejně jako u Garmin Venu 3 se nám bohužel nepodařilo otestovat monitorování šlofíků přes den. V případě, že redaktorka usnula během večerního sledování seriálu na pohovce a po probuzení se přemístila do postele, hodnotily to hodinky už jako součást spánku s probuzením, nikoliv jako šlofík. 

Základní funkce pro monitoring zdraví a pohybu

Samozřejmostí je u Vivoactive 5 řada funkcí, které jsou již takovým pomyslným základem chytrých hodinek. To znamená, že vám změří počet ušlých kroků během dne, srdeční aktivitu a na vyžádání i okysličení krve.

S funkcí Body Battery získáte přehled o rovnováze mezi odpočinkem a výdejem energie. Během našeho testování nás hodinky trochu překvapivě upozornili na dobití dvou bodů baterie poté, co jsme se po dobu jedné hodiny věnovali práci. I když jsme se tedy mentálně cítili unavení, hodinky to trochu úsměvně vyhodnotily jako odpočinek. 

Kde koupit Garmin Vivoactive 5
Garmin Vivoactive 5
Hodnocení
4.0/5

Nechybí ani sledování zatížení organismu během dne, které skvěle odráží realitu. Výkyvy v křivce jsme zaznamenali například v čase, kdy jsme popojížděli v dopravní zácpě a přitom spěchali na důležitou schůzku. Naopak při večerní relaxaci při četbě knihy hodinky zobrazovaly vůbec nejnižší zátěž organismu z celého dne. 

Sledování ženského zdraví

Garmin Vivoactive 5 si skvěle poradí také se sledováním menstruačního cyklu žen, respektive těhotenství. Při zobrazení údajů však hodinky striktně vychází z prostého výpočtu na základě dat, která jim zadáte. S teploměrem pro přesnější odhad ovulace, jako například Apple Watch, nepracují. Pokud se vás ale lékař zeptá, jaký je aktuální den vašeho cyklu, stačí se jednoduše kouknout na hodinky a nemusíte nic zdlouhavě počítat nebo hledat v mobilní aplikaci. 

Sledování menstruačního cyklu
Sledování menstruačního cyklu

Měření VO2 Max a zobrazení věku dle kondice 

Hodinky si stejně jako předchozí generace poradí s měřením hodnoty VO2 max. Společně s funkcí pro zobrazení věku dle kondice tedy můžete sledovat, jak se vaše fyzička vyvíjí v čase

Spousta podporovaných aktivit

Chytré hodinky najdou samozřejmě uplatnění během sportu, kdy si můžete vybrat z velkého množství aktivit. Zobrazené údaje v průběhu cvičení se liší dle toho, pro jakou aktivitu se rozhodnete. Během jógy lze například sledovat frekvenci dýchání a aktuální zátěž organismu, v průběhu chůze pak hodinky nabídnou metriky, jako je například ušlá vzdálenost či rychlost. Silové tréninky umožňují zadávání počtu opakování a hmotností závaží, s nímž jste cvičili. 

Mezi aktivitami přibylo plavání v otevřené vodě, různé sporty pro vozíčkáře a řízená meditace.

Například v porovnání s Garmin Venu 3 a 3S hodinky nenabízí animované tréninky se správným zobrazením cviků, což je pro začínající sportovce velká škoda. Pokud například nevíte, jak se správně provádí přítahy s jednoručkami, budete v koncích a hodinky vám v daném okamžiku nijak nepomohou. Prohlédnout si můžete pouze mapu se zobrazením partií, které daným cvikem posilujete, to je ale všechno.

S hodinkami jsme absolvovali jeden trénink přímo z jejich nabídky. Nejprve jsme byli vyzváni k učinění 20 dřepů, přičemž hodinky by jejich provedení měly umět spočítat. Bohužel v praxi funkce pokulhává a i když jsme ještě ani nezačali, hodinky nám zobrazovaly 3 provedené dřepy. V praxi se tedy na to spoléhat nelze. Následoval krátký odpočinek, přičemž na jeho uplynutí vás upozorní vibrace na zápěstí. Díky tomu máte vždy přehled o tom, kdy je na čase se pustit do dalšího cviku.

Garmin Vivoactive 5 zobrazují také dobu potřebnou pro regeneraci před dalším tréninkem. Díky tomu přispívají tomu, abyste se příliš nepřetěžovali. Nám například po zhruba 2hodinovém silovém cvičení zobrazovaly, že regenerace bude trvat pět hodin. 

Zobrazení doby potřebné pro regeneraci
Zobrazení doby potřebné pro regeneraci

Tvorba vlastních tréninků

Tato funkce přijde vhod všem, kteří si své tréninky sestavují sami (tedy nemají svého osobního trenéra, nenavštěvují skupinové lekce nebo se například neřídí nejrůznějšími dostupnými video tréninky). 

K tvorbě vlastních tréninků lze přistoupit přímo v aplikaci Garmin Connect, kde si můžete své cvičení naplánovat a do fitness centra přijít již připraveni. V aplikaci lze vybírat z velkého množství aktivit na základě vybraného druhu sportu (například u jógy najdete jednotlivé jógové pozice). Zároveň si můžete nastavit, kdy chcete přejít na další cvik (například po uplynutí určitého času nebo po specifickém počtu opakování). 

Stejně jako u jiných Garmin hodinek nechybí ani funkce Garmin Coach, která vás postupně připraví na uběhnutí 5 km, 10 km či půlmaratonu. Nechybí ani nejrůznější cyklistické plány.

Garmin Vivoactive 5 bohužel nedisponují klasickou navigací, do níž byste si zadali požadované místo a nechali se do něj navigovat. Využívat lze pouze navigaci do uložené polohy. Během výletu v horách si můžete například zaznamenat místo, kde se na zpáteční cestě občerstvíte. Následně se lze nechat hodinkami navigovat. Pokyny jsou ale velmi zjednodušené a hodinky v podstatě zobrazují pouze směr a vzdálenost. Použití funkce tedy příliš intuitivní není. 

Navigace do uložené polohy
Navigace do uložené polohy

Lifestylové funkce

Garmin Vivoactive 5 jsou hodinky určené na sport i do města. A tomu odpovídá i bohatá nabídka lifestylových funkcí. Samozřejmostí je upozornění na příchozí notifikace z vašeho mobilního telefonu. Uživatelé iPhonů na příchozí zprávy nijak reagovat nemohou. Uživatelé mobilních telefonů s Androidem mohou využívat přednastavené odpovědi nebo odpověď vyťukat na klávesnici. I když se nejedná o klasickou QWERTZ klávesnici, obsluhuje se poměrně pohodlně a napsání zprávy tedy hravě zvládnete. 

Možnost vyťukání zprávy
Možnost vyťukání zprávy

Hodinky podporují také zobrazení fotografií, které vám přijdou prostřednictvím aplikací pro komunikaci (stejně jako Venu 3). Tato funkce je však bohužel připravena pouze pro mobilní telefony s Androidem, jablíčkáři mají smůlu. 

Kde koupit Garmin Vivoactive 5
Garmin Vivoactive 5
Hodnocení
4.0/5

V porovnání s dražšími Garmin Venu 3 a 3S hodinky nemají mikrofon a neumožňují telefonování přímo ze zápěstí. Na příchozí hovor vás tedy sice upozorní, nicméně pro jeho vyřízení stejně musíte vzít do ruky mobilní telefon. 

Další chytré funkce hodinek

Garmin Vivoactive 5 se stanou pomocníkem i při mnoha dalších každodenních úkolech. My jsme je například využili pro pohodlné zkontrolování předpovědi počasí a zobrazení kalendáře z telefonu pro přehled o nadcházejících úkolech. 

Samozřejmostí je také podpora Garmin Pay, kdy v obchodech oceníte fakt, že pro zaplacení nemusíte vytahovat mobilní telefon či peněženku. Nechybí dále ani možnost poslechu hudby. Přímo do hodinek si můžete stáhnout skladby pro poslech offline, případně ovládat hudbu přehrávanou na vašem chytrém telefonu. Snadno tedy například v průběhu procházky pozastavíte přehrávání hudby a objednáte si kávu. 

Závěr - komu bychom hodinky Garmin Vivoactive 5 doporučili? 

Jak jsme již zmínili, Garmin Vivoactive 5 jsou městské chytré hodinky, které v sobě spojují sportovní a lifestylové funkce. V porovnání s dražšími Garmin Venu 3 přináší o něco menší nabídku funkcí a také méně kvalitní materiály. 

Mezigeneračně pak lze největší změnu zaznamenat v přítomnosti AMOLED displeje, který nahradil transflektivní variantu. Hodinky také pracují s dalšími modernějšími technologiemi a nabízí nové funkce, například v podobě možnosti monitoringu šlofíků nebo funkcí navržených pro vozíčkáře.  

Hodinky vás mohou zaujmout v případě, že se poohlížíte po cenově dostupném modelu z dílny značky Garmin a s nabídkou funkcí si vystačíte. Profesionálním sportovcům či osobám, které potřebují sledovat větší množství tréninkových metrik, pravděpodobně stačit nebudou. Vzhledem k tomu, že na příchozí zprávy mohou reagovat pouze uživatelé Android telefonů, doporučili bychom chytré hodinky právě jim. Věrní jablíčkáři jsou bohužel o tuto funkci ochuzeni.

Recenze: chytré hodinky Garmin Vivoactive 5
  • Kvalita zpracování
  • Baterie
  • Operační systém
  • Kompatibilita
  • Poměr cena/výkon
4

Šikovné městské chytré hodinky

I když si spousta lidí myslela, že řada Garmin Vivoactive skončila u modelu Vivoactive 4, opak se stává skutečností. Výrobce nyní přichází s modelem Garmin Vivoactive 5, který přináší hned několik zásadních změn. Tou hlavní je přítomnost AMOLED displeje, který nahradil původní transflektivní variantu. Setkat se ale můžeme i s několika zajímavými funkcemi, jako je například režim pro vozíčkáře či monitoring šlofíků. Hodinky rovněž nyní podporují režim multi-GNSS, tedy všechny systémy současně. Pojďme si tento model blíže představit v naší podrobné recenzi.

Klady

  • Výdrž baterie
  • Monitoring šlofíků
  • Funkce pro vozíčkáře
  • Lehké provedení
  • Příznivá cena

Zápory

  • Plastová tlačítka
  • Nemožnost telefonování
  • Absence animovaných tréninků
  • Absence barometrického výškoměru (neměří vystoupaná patra)
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré hodinky Garmin Vivoactive 5
Garmin Vivoactive 5
Hodnocení: 4.0/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram