Recenze: chytré hodinky Honor Watch 4
Honor Watch 4 jsou cenově dostupné chytré hodinky, které mají svým nositelům co nabídnout. Skvěle poslouží pro monitoring zdraví i pohybu, navíc s nimi lze také plnohodnotně telefonovat přímo ze zápěstí. Jak si hodinky vedly během mého testu a komu bych je doporučila? A které konkrétní funkce trochu pokulhávaly?
Nejčastější otázky a odpovědi
Honor Watch 4 jsou kompatibilní s mobilními telefony s operačním systémem Android ve verzi 9.0 a novější a iOS ve verzi 11.0 a novější.
Ano, z hodinek lze plnohodnotně telefonovat. Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android navíc mohou využívat funkci odesílání přednastavených odpovědí na příchozí zprávy.
Ke spárování hodinek s mobilním telefonem a sledování jednotlivých statistik slouží aplikace HONOR Health, která je k dispozici v Google Play i App Store.
Obsah balení a technické parametry
Obsah balení těchto chytrých hodinek v ničem nepřekvapí. Součástí jsou samotné hodinky s jedním řemínkem, napájecí kabel a návod k použití.
Vybrat si můžete model ve zlato-krémové barvě, nebo celočernou variantu. První možnost sedí na zápěstí o obvodu 15 až 20 cm, druhá na zápěstí o obvodu 15 až 19,5 cm. Obě varianty jsou tedy velikostně prakticky srovnatelné. Já osobně mám spíše užší zápěstí a hodinky mi seděly bez problémů.
Název parametru | Hodnota |
---|---|
Typ řemínku | Silikonový |
Odolnost | Vodotěsné do hloubky 50 metrů |
Displej | AMOLED dotykový, úhlopříčka 1,75" |
Výdrž baterie | Až 14 dní |
Způsob nabíjení | Magnetický napájecí kabel |
Kompatibilita | Bluetooth 5.2, GPS |
Operační systém | Honor OS |
Rozměry | 45,3 × 39,1 × 11,2 mm (bez řemínku) |
Váha | 32 g (bez řemínku) |
V podobné cenové relaci najdete např. hodinky Amazfit Active, které jsou v mnoha ohledech srovnatelné. Na zápěstí jsou navíc o něco lehčí, automatickou regulaci jasu však nenabízí.
Design připomínající Apple Watch
Stejně jako Huawei Watch Fit 2, i Honor Watch 4 až nápadně připomínají o poznání dražší Apple Watch. Schází jim sice boční korunka, nicméně tvar hodinek je podobný. Z hlediska materiálu se dočkáte hliníkové slitiny, přičemž celek působí povedeně, bytelně a rozhodně ne nijak ochuzeně.
Na pravé straně najdete jediné boční tlačítko, které se pohodlně nahmatává i tiskne. Kromě toho se zde nachází mřížka reproduktoru. Řemínek je silikonový, což jistě ocení všichni příznivci sportu. Na pokožce je pohodlný, i když se člověk potí, a navíc dobře odolává vlhkosti.
Osobně mi smartwatch na zápěstí hezky sedly a nijak mě v běžném denním provozu neomezovaly. Nevadily mi ani během spánku či práci na počítači. Model bez řemínku váží 32 gramů, což hodnotím jako takovou zlatou střední cestu.
Mobilní aplikace Honor Zdraví
K párování chytrých hodinek slouží mobilní aplikace HONOR Health, která je k dispozici v Google Play i App Store. Samotná aplikace slouží nejen k nastavení hodinek, ale najdete v ní i přehledné statistiky týkající se vašeho zdraví a cvičení.
V souvislosti s tím také zmíním, že hodinky běží na operačním systému z dílny Honor, který je za mě přehledný a osobně jsem neměla problém se v něm zorientovat. Jak operační systém, tak i mobilní aplikace podporují češtinu, jazyková bariéra zde tedy nehrozí. Narazila jsem jen na pár pojmů, které přeloženy nebyly, ale použití to nijak nevadilo.
Jediné, co mě trochu překvapilo, bylo odpojování hodinek od telefonu v domácím prostředí, s čímž jsem se prozatím nesetkala. Pokud jsem měla mobilní telefon umístěný v přízemí a s hodinkami vyšla do prvního patra, pravidelně se od telefonu odpojily.
V hlavní roli AMOLED displej
Dominantou chytrých hodinek Honor Watch 4 je bezpochyby 1,75” AMOLED displej, s rozlišením 450 × 390 pixelů a jemností 340 PPI. Jas si můžete přizpůsobit ručně, případně najdete v nastavení funkci automatického nastavení jasu. Nechybí ani podpora Always-On-Display.
Funkce automatického nastavení jasu funguje hezky a většinou plynule. Jen párkrát se mi stalo, že změna jasu při přechodu do tmavšího/světlejšího prostředí trvala o něco déle. Samotný displej se pohodlně ovládá a díky obnovovací frekvenci 60 Hz je používání hodinek zcela plynulé.
Hodnotu týkající se výše maximálního jasu výrobce neuvádí. Subjektivně však mohu říct, že čitelnost je na velmi dobré úrovni, i když během jasného poledního slunce se mi pocitově více osvědčily například Huawei Watch Fit 3.
Skvělá výdrž baterie
Honor Watch 4 disponují baterií s kapacitou 451 mAh. Její zásluhou dokáží vydržet až 14 dní na jedno nabití. V praxi však pochopitelně záleží, k čemu všemu se rozhodnete hodinky používat.
Já jsem se během testu dostala na velmi příjemných 9 dní. Během dne jsem přijímala desítky oznámení, třikrát týdně jsem se věnovala zhruba hodinové aktivitě. Hodinky jsem využívala také k monitoringu srdečního tepu a spánku. Na druhou stranu funkci Always-On-Display jsem ponechala vypnutou.
K nabíjení slouží přiložený magnetický napájecí kabel. Standard bezdrátového nabíjení Qi bohužel podporován není. Z 0 na 100 % hodinky nabijete zhruba za 1,5 hodiny.
Bez problémů i do bazénu
Hodinky jsou navrženy tak, aby s vámi mohli i do bazénu a vy je využili k monitoringu plavání. Vzhledem k tomu jsou voděodolné do hloubky 50 metrů. Na potápění však neposlouží.
Funkce Honor Watch 4
Honor Watch 4 lze charakterizovat jako lifestylové hodinky za rozumnou cenu. Pokročilých statistik a sportovních funkcí jako například u dražších modelů Garmin se zde nedočkáte, nicméně pro nenáročné uživatele zcela jistě postačí. Vzhledem k absenci NFC počítejte také s tím, že s hodinkami nezaplatíte.
Základní monitoring zdraví a pohybu
Chytré hodinky poslouží pro základní přehled o vašem zdraví a pohybu. Mezi funkce se řadí takzvané Záznamy aktivit, které informují o počtu ušlých kroků, minutách strávených fyzickou aktivitou a množství aktivně spálených kilokalorií.
Honor Watch 4 měří tepovou frekvenci během dne, přičemž prohlížet si můžete nejen aktuální hodnotu, ale i hodnoty za celý den prostřednictvím přehledného grafu. Kromě toho nechybí ani funkce pro měření okysličení krve či monitoring stresové zátěže. Uvedené hodnoty podle mě poměrně věrně odráží realitu. Během dne můžete s hodinkami absolvovat také krátké dechové cvičení.
Monitoring spánku
Hodinky nabízí funkce pro sledování vašeho spánku i zdřímnutí. V mém případě však zdřímnutí detekovaly ve chvíli, kdy jsem byla vzhůru a údaj mě v aplikaci zcela překvapil.
Co se týče monitoringu spánku, při mém testování čas probuzení víceméně odpovídal skutečnosti (podle budíku se lišil o 5 minut). Jako čas usnutí však hodinky chybně uvedly zhruba o 1,5 hodinu dřívější údaj, což výsledek bohužel značně zkresluje. Pokud vás zajímají informace o jednotlivých fázích spánku, je potřeba nakouknout do mobilní aplikace, v hodinkách je nenajdete. Alespoň by to takto fungovat mělo. V mém případě se data týkající se spánku z nějakého důvodu nesynchronizovala (i když například údaje o tepové frekvenci v mobilní aplikaci aktualizovány byly).
Monitoring sportovních aktivit
Mezi režimy aktivit najdete velkou spoustu sportů, mezi kterými nechybí ani poněkud netradiční varianty v podobě laser game, pouštění draků nebo třeba kulečníku.
Data zobrazená v průběhu cvičení se liší v závislosti na zvolené aktivitě. U silového tréninku zde například najdete informace o tepové frekvenci, množství spálených kilokalorií a uplynulém čase. Při běhu se navíc můžete informovat třeba o vašem tempu, kadenci či uběhnuté vzdálenosti. Stejně tak cyklisté získají přehled o své rychlosti a vzdálenosti, plavci se pak mohou informovat o počtu uplavaných bazénů.
Tréninky pro běžce a animované tréninky
Pro běžce je přímo v hodinkách připraveno několik tréninků v různých délkách, které vás během provedou. Může se jednat o perfektní variantu například pro začátečníky. Kromě toho v hodinkách najdete několik animovaných tréninků, kdy se vám na displeji zobrazí, jaký cvik máte vykonávat a po jak dlouhou dobu. Součástí jsou i hlasové pokyny, ty lze ale v případě potřeby snadno vypnout. Pokud tedy s cvičením začínáte, hodinky vám velmi dobře pomohou osvojit si správné provedení vybraných cviků.
Na základě vaší sportovní aktivity hodinky odhadují dobu potřebnou pro zotavení před dalším tréninkem, celkovou tréninkovou zátěž za posledních 7 dní a hodnotu VO2 Max. Podle mého názoru tato data poměrně dobře odrážela realitu.
Sledování menstruačního cyklu
Pro ženy je připravena funkce pro získání základního přehledu o svém menstruačním cyklu. Podobně jako u konkurence do mobilní aplikace nejprve zadáte data týkající se vašeho cyklu a následně vám hodinky zobrazí, v jaké fázi se aktuálně nacházíte a kdy nastanou vaše plodné dny.
Notifikace a telefonování
Smartwatch Honor Watch 4 zrcadlí notifikace z vašeho mobilního telefonu, díky čemuž budete neustále v obraze. Uživatelé mobilních telefonů s Androidem navíc mají možnost na příchozí zprávy odpovídat pomocí rychlých přednastavených odpovědí.
Pro uživatele iPhonů i Androidu je pak připravena plnohodnotná funkce telefonování přímo ze zápěstí. Kontakty není třeba nikam přenášet (jako např. u Huawei Watch Fit 3), ale automaticky se přenesou do hodinek. Zároveň zde najdete i číselník pro vytočení libovolného telefonního čísla.
Kvalita hovoru je slušná a v mém případě jsme se s druhou stranou bez potíží domluvili. Zatímco model určený pro čínský trh počítá s podporou eSIM, u varianty pro český trh se této funkce bohužel nedočkáte.
Poslech hudby
Honor Watch 4 jsou vybaveny interní pamětí s kapacitou 4 GB, kterou lze využít pro uložení skladeb a jejich offline poslech (třeba během sportu prostřednictvím bezdrátových sluchátek). Bohužel je tato funkce stejně jako například u Huawei Watch Fit 3 připravena pouze pro uživatele mobilních telefonů s operačním systémem Android.
Doplňkové funkce
Mezi další funkce chytrých hodinek lze zařadit například předpověď počasí, stopky, časovač, kompas, svítilnu či funkci Najít můj telefon.
Závěr – komu bych chytré hodinky Honor Watch 4 doporučila?
Honor Watch 4 bych doporučila spíše nenáročným uživatelům. Abyste dosáhli na kompletní nabídku funkcí, budete potřebovat mobilní telefon s Androidem. Věrní jablíčkáři jsou stejně jako u konkurence ochuzeni o odesílání přednastavených odpovědí a přenos hudby.
Honor Watch 4 nabízí základní funkce pro sledování zdraví a pohybu, které jsou již v dnešní době u chytrých hodinek pomyslnou stálicí. Ve většině případů jsem se dočkala měření, které odráželo realitu. Jedinou výtku mám k nepřesnému odhadu doby usnutí a zaznamenání šlofíku v době, kdy k němu nedošlo. V tomto směru tedy u mě docházelo ke zkreslení hodnot.
Na druhou stranu pozitivně hodnotím přítomnost funkce telefonování přímo ze zápěstí. Potěší také velký výběr sportovních aktivit a přehledný AMOLED displej pro snadnou obsluhu. Sportovci mohou těžit z běžeckých tréninků a také několika animovaných tréninků. Třešničkou na dortu je pak velmi slušná výdrž baterie.
Recenze: chytré hodinky Honor Watch 4
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Operační systém
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
Cenově dostupné chytré hodinky
Honor Watch 4 jsou cenově dostupné chytré hodinky, které mají svým nositelům co nabídnout. Skvěle poslouží pro monitoring zdraví i pohybu, navíc s nimi lze také plnohodnotně telefonovat přímo ze zápěstí. Jak si hodinky vedly během mého testu a komu bych je doporučila? A které konkrétní funkce trochu pokulhávaly?
Klady
- Funkce telefonování
- Velký výběr sportovních aktivit
- Přehledný AMOLED displej
- Slušná výdrž baterie
- Animované tréninky
Zápory
- Přednastavené odpovědi jen pro Android
- Přenos hudby jen pro Android
- Nepřesný monitoring spánku