ITmix.cz logo

Recenze: chytré hodinky Suunto 5 Peak

Silné stránky
  • Navigace
  • Výdrž baterie
  • Lehké provedení
  • Možnost sledování aktuálně vystoupaných/sestoupaných metrů
Slabé stránky
  • Pohyb v menu není plynulý
  • Příliš malý displej
  • Příliš tmavý displej
  • Nepodporuje zobrazení emoji

Cenově dostupné Suunto 5 Peak se hodí pro osoby, které touží po monitoringu sportu a přitom nechtějí za chytré hodinky utratit desítky tisíc korun. Zařízení se pyšní elegantním designem a transflektivním displejem se skvělou čitelností ve venkovním prostředí.

Zaujme pokročilým sledováním sportu se zobrazením doby regenerace nebo třeba odhadem spálených sacharidů a tuků. Některé funkce (například monitoring spánku) mají však své mouchy. Přečtěte si, co všechno nás na těchto chytrých hodinkách zaujalo a co by naopak stálo za vylepšení.

Nejčastější otázky a odpovědi

S jakými mobilními telefony lze chytré hodinky spárovat?

Suunto 5 Peak lze spárovat s mobilními telefony s operačním systémem Android ve verzi 6.0 a novější a iOS ve verzi 10 a novější.

Lze Suunto 5 Peak používat ke komunikaci?

Chytré hodinky vás upozorní na příchozí zprávy i hovory. Reagovat na ně však žádným způsobem nemůžete. Bohužel mají hodinky problém se správným zobrazením emoji. Příchozí zprávy lze odmítnout s odesláním automatické odpovědi, nicméně tato funkce je připravena pouze pro uživatele Android telefonů.

Jaké jsou rozdíly mezi Suunto 5 Peak a Suunto 5?

První rozdíl spočívá v designu. Suunto 5 Peak jsou o poznání kompaktnější a elegantnější než Suunto 5. Suunto 5 nabízí až 12denní výdrž baterie, u Suunto 5 Peak se jedná o 7 dní. Další rozdíl spočívá v ochranném sklíčku displeje. Suunto 5 pracují s minerálním sklem, Suunto 5 Peak mají obyčejnější variantu z polyamidu. Liší se také odolnost. Suunto 5 jsou voděodolné do hloubky 50 metrů, Suunto 5 Peak pouze do 30 metrů. Co se týče funkcí, ty jsou u obou modelů prakticky totožné.

Obsah balení a technické parametry

Chytré hodinky se prodávají v krabičce, jejíž součástí je napájecí kabel a uživatelský manuál.

Balení chytrých hodinek

Těšit se můžete pouze na jeden řemínek, který je rovnou upevněn k hodinkám. Vzhledem k jeho velikosti sedí na zápěstí o obvodu 12 až 20 cm, což bude vyhovovat většině žen i mužů. V případě potřeby jej však lze snadno odepnout a vyměnit za jiný.

Název parametruHodnota
Typ řemínkuSilikonový
OdolnostVoděodolné do hloubky 30 metrů
Displej1,1” transflektivní
Výdrž baterieAž 7 dní
Způsob nabíjeníMagnetický napájecí kabel s klipem
KonektivitaBluetooth, GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BEIDOU
Operační systémvlastní z dílny Suunto
Rozměry bez řemínku43 × 43 × 12,9 mm
Hmotnost bez řemínku39 g

Hodí se do města i do přírody

Chytré hodinky Suunto 5 Peak nás hned na první pohled zaujaly svým designem, který se hodí jak do města, tak i do přírody. Vzhledem k tomu je můžete nosit při mnoha různých příležitostech. Klíčovým prvkem je minimalisticky vyhlížející plastové pouzdro doplněné ocelovou lunetou.

Suunto 5 Peak váží příjemných 39 gramů, díky čemuž se na zápěstí prakticky „ztratí“ a vy o jejich přítomnosti nebudete skoro vědět. Zásluhou kompaktních rozměrů nám hodinky nezavazely při běžných činnostech ani během spánku. Trochu opačná situace nastává například u Suunto 9 s hmotností 81 gramů.

Hodinky disponují silikonovým řemínkem, který je na zápěstí příjemný i při celodenním nošení. Řemínek má navíc dvojitý systém upevnění a spolehlivě proto drží na svém místě (kromě klasické přezky konec řemínku ještě upevníte do jednoho z otvorů, díky čemuž vám zbývající část řemínku nikde nezavazí). Tento špunt lze přitom vytáhnout a umístit do kterékoliv otvoru potřebujete.

Systém by mohl být svižnější

Při samotné práci s hodinkami vám možná bude chvíli trvat, než si osvojíte, k čemu které tlačítko slouží. Alespoň během našeho testování tomu tak bylo. Po několika dnech už se nám ale zařízení obsluhovalo intuitivně. Tlačítka jsou vystouplá a snadno je nahmatáte i v rukavicích. Neměli jsme problém ani s ovládáním tlačítek na levé straně pravou rukou.

Samotný operační systém má bohužel tendenci se místy zasekávat. Stávalo se nám to zejména v případě, kdy jsem několikrát rychleji za sebou stiskli tlačítko pro návrat zpět, abychom se dostali na úvodní obrazovku. Na stisknutí tlačítka zkrátka hodinky opravdu nereagují zcela okamžitě a jedná se o jejich slabou stránku. Stejně tak po stisknutí tlačítka, které vás z úvodní obrazovky dostane do hlavního menu, přechod trvá klidně i 1-2 vteřiny.

Ke spárování chytrých hodinek a mobilního telefonu poslouží aplikace Suunto, která je dostupná v Google Play i App Store. Její rozhraní je poměrně přehledné a intuitivní a aplikace nabízí řadu praktických funkcí.

U dražšího a robustnějšího modelu Suunto 7 Titanium jsme se setkali se svižnějším operačním systémem Wear OS. Nicméně s tímto systémem je spojena hlavně horší optimalizace a mnohem větší nároky na baterii.

Senzorová nabídka

Chytré hodinky disponují hned několika senzory pro monitoring vašeho zdraví a pohybu. Konkrétně se jedná o snímač tepové frekvence, výškoměr a GPS. Právě GPS snímač přitom umožňuje výběr 3 satelitních systémů najednou pro zpřesnění měření. Vybrat si můžete mezi systémy BeiDou, QZSS, GPS, Galileo a GLONASS (nebo využít přednastavenou volbu a nic neřešit). Suunto 5 má navíc gyroskop.

Velkou předností hodinek je výškoměr, který umí zobrazovat aktuálně vystoupané a sestoupané metry v reálném čase (nikoliv až po vyhodnocení aktivity v telefonu). Díky tomu můžete snadno sledovat například v průběhu túry na horách nebo cyklistickém tréninku, jak na tom aktuálně jste a co již máte za sebou. Pro outdoorové nadšence a cyklisty se rozhodně jedná o vítanou funkci.

Až příliš malý displej, bohužel bez dotyku

Chytré hodinky disponují 1,1” transflektivním displejem (stejně jako Suunto 5), který sice vyniká skvělou čitelností na slunci, ale zde jeho přednosti končí. Na hodinkách je poměrně malý a okolo se nachází podle nás až příliš rozměrný rámeček. Pokud tedy hůře vidíte, mohou pro vás být informace na displeji špatně čitelné.

V místnosti je rovněž displej až příliš tmavý a čitelnosti nepomáhá ani poměrně nízké rozlišení 218 x 218 pixelů. Displej podobných kvalit najdete například i u Garmin Forerunner 55 v podobné cenové relaci.

Kde koupit Suunto 5 Peak
Suunto 5 Peak
Hodnocení
3.8/5

Další nevýhodou je použitý materiál u ochranného sklíčka. Zde se dočkáte obyčejného polyamidu, díky čemuž sice výrobce držel náklady na výrobu na uzdě, na druhou stranu může být tento materiál náchylnější na poškrábání. Během našeho testu jsme sice žádné škrábance nezaznamenaly, nutno ale podotknout, že jsme na hodinky pochopitelně dávali pozor. U standardního modelu Suunto 5 (tedy bez označení Peak) se setkáte s kvalitnějším minerálním sklem, u Suunto 9 se dokonce jedná o safírové sklíčko.

A ještě jedno upozornění. Displej není dotykový a hodinky se tedy ovládají pouze prostřednictvím 5 tlačítek umístěných na stranách. Ta se mačkají pohodlně a odezva je dobrá.

Výdrž baterie dosahuje 7 dnů

Maximální výdrž baterie činí 7 dnů na jedno nabití (u Suunto 5 se jedná o 12 dnů). Během našeho testování se ukázalo, že tato hodnota víceméně odpovídá skutečnosti. Při každodenním monitoringu spánku, zhruba 3 hodinových aktivitách za týden a příjmu několika desítek notifikací denně jsme hodinky nabíjeli šestý den jejich používání. U konkurenčních Forerunner 55 se jedná o 14 dní, nicméně při nepřetržitém snímání GPS klesá výdrž baterie pouze na 20 hodin. U Suunto 5 Peak výdrž v GPS režimu závisí na tom, pro jaký mód se rozhodnete:

  • S módem Performance (zelený) se dostanete na maximální výdrž 20 hodin. S tímto režimem je záznam trasy nejpřesnější a hodí se tedy pro běhání.
  • Mód Endurance (žlutý) nabízí 40 hodin. Poloha hodinek se aktualizuje zhruba každých 20 až 30 sekund. Skvěle se hodí na turistiku nebo třeba celodenní výlet na kole.
  • A s módem Tour (červený) získáte až 100 hodin provozu. Jedná se o ideální volbu pro turisty, kteří si chtějí změřit i několikadenní túru. Pro úsporu baterie displej ztmavne a parametry se zobrazí až po stisknutí libovolného tlačítka. Zároveň i v tomto módu lze monitoring aktivity pozastavit (například během vašeho spánku ve stanu), čímž se může teoreticky doba provozu ještě protáhnout.

Pokud hledáte hodinky s ještě delší výdrží baterie, možná vás zaujmou dražší Suunto 7 Titanium. U nich celková výdrž v úsporném režimu dosahuje až 40 dní.

K nabíjení hodinek slouží přiložený kabel s (možná již trochu zastaralým) klipem. Plného nabití dosáhnete zhruba 2 hodiny.

Vhodné i do bazénu

Výrobce uvádí, že Suunto 5 Peak jsou voděodolné do hloubky 30 metrů (Suunto 5 pak do hloubky 50 metrů). Vzhledem k tomu si je můžete vzít s sebou i do bazénu. Hodinky během plavání zobrazují uplynulý čas i uplavanou vzdálenost. Odolnost vůči prachu výrobce neuvádí. Vyšší odolnost pak nabízí například Suunto 9, které jsou vodotěsné až do hloubky 100 metrů.

Funkce Suunto 5 Peak

Chytré hodinky Suunto 5 Peak jsou určeny především pro sportovce. Lifestylové funkce jsou u nich proto upozaděny, proto se v tomto výčtu setkáte jen s upozorněním na příchozí notifikace a možností ovládání hudby. Zcela chybí například propojení s kalendářem či funkce pro sledování menstruačního cyklu pro ženy (to najdete např. u Garmin Forerunner 55). U Suunto 7 Titanium se také dočkáte možnosti bezkontaktního placení, to však u Suunto 5 Peak chybí.

Hodinky si také trochu překvapivě neporadí s měřením okysličení krve, které se u většiny konkurenčních modelů objevuje (včetně cenově prakticky srovnatelných Forerunner 55). Na druhou stranu potěší fakt, že lze hodinky spárovat s doplňkovými snímači, jako je například hrudní pás či cyklistické čidlo.

Denní aktivita a tepová frekvence

Mezi základní funkce chytrých hodinek se bezpochyby řadí monitoring denní aktivity. Suunto 5 Peak vám proto změří počet ušlých kroků a množství spálených kilokalorií. Sami si přitom můžete nastavit cíle, kterých chcete dosáhnout.

Hodinky rovněž během dne nepřetržitě měří vaši tepovou frekvenci. Prohlédnout si můžete buď aktuální data, nebo se podívat na vývoj tepové frekvence za posledních 12 hodin. Díky tomu můžete získat informace například o tom, jak probíhá regenerace vašeho těla po náročnějším tréninku.

Sledování spánku

Suunto 5 Peak lze využívat také k monitoringu spánku. Nás překvapilo, že funkce nebyla v továrním nastavení povolena a bylo nutné ji nejprve spustit (při prvním spánku jsme tedy neměli žádné výsledky). Hodinky zároveň umožňují automatické nastavení režimu Nerušit (v určité denní době), aby vás během odpočinku nebudily příchozí notifikace.

Samotné měření má však své mouchy. Hodinky vás nejprve vyzvou k nastavení vaší obvyklé doby spánku (například od 22:00 do 6:30). Pokud ale náhodou půjdete spát ve 21:00, hodinky nebudou tuto hodinu navíc počítat do celkové doby spánku (stejně tak když se probudíte až po 6:30). Vzhledem k tomu je třeba si toto rozpětí nastavit co možná nejširší, abyste pokryli i nestandardní situace, kdy si jdete lehnout později nebo třeba když si o víkendu přispíte.

Po probuzení na vás pak budou čekat informace ohledně kvality vašeho spánku nebo třeba odhadů toho, kdy jste byli během noci vzhůru. Zhodnocení kvality spánku je poměrně zvláštní - po více než 8,5hodinovém spánku jej hodinky ohodnotily 54 %, i když jsem se po probuzení cítila zcela odpočatě. Také nesedělo zobrazení doby, po kterou jsem byla vzhůru - během noci jsme se několikrát probudila, hodinky však tuto skutečnost vůbec nezaznamenaly.

Monitoring sportu

Suunto 5 Peak jsou chytré hodinky, které pochopitelně najdou uplatnění i během monitoringu sportovních aktivit. Vybrat si můžete mezi desítkami nejrůznějších sportů, mezi kterými nechybí populární volby například v podobě běhu, cyklistiky, posilování a mnoha dalšího.

Chytré hodinky bohužel neumí automaticky rozpoznat aktivitu. Měření si vždy musíte zapnout ručně.

Informace v průběhu cvičení se přirozeně liší podle toho, pro jakou aktivitu se rozhodnete (například u chůze nechybí informace ohledně aktuálního tempa či vzdálenosti). U vybraných aktivit si lze také před začátkem nastavit cílové trvání (může se týkat času či vzdálenosti).

Nastavit si lze také intervaly, kdy si určíte, po jaké době vás hodinky mají upozornit na čas věnovaný cvičení a odpočinku. Kromě toho si stanovíte také počet opakování sad zátěže a regenerace. To je ideální pro případ, kdy se rozhodnete pro intervalový trénink a o měření času se nechcete starat.

Pro vybrané sportovní režimy si lze také nastavit funkci automatického přerušení záznamu cvičení, pokud je vaše rychlost menší než 2 km/h. Díky tomu se například nebude zbytečně měřit čas, který během túry v horách věnujete zastavení a občerstvení.

Na hodinkách si lze také k jednotlivým aktivitám přidat obrazovku, která vám bude zobrazovat odhad spálených gramů sacharidů a tuků. To se může hodit v případě, že formujete svou postavu.

Informace o tréninku, regeneraci a zátěži

Suunto 5 Peak umožňují si snadno prohlédnout historii vašich tréninků a informovat se o délce trvání vašich sportovních aktivit za poslední 3 týdny. Nechybí ani zobrazení doby potřebné pro regeneraci, díky čemuž se můžete snadno informovat o tom, zda je na místě zařadit další trénink, nebo se věnovat spíše odpočinku.

Kde koupit Suunto 5 Peak
Suunto 5 Peak
Hodnocení
3.8/5

Prohlédnout si můžete také procentuální odhad aktuální hladiny fyzických zdrojů. Těžko však říct, jak moc lze tuto hodnotu brát vážně. Mně například hodinky již ve 14:00 zobrazovaly 18% hladinu fyzických zdrojů, i když jsem přes den seděla u počítače a zhruba 30 minut se věnovala chůzi. Pocitově jsem však po fyzické stránce byla plná síly.

Adaptivní vedení při tréninku

Již při párování chytrých hodinek s mobilním telefonem nám hodinky nabídly vytvoření 7denního tréninkového plánu. Hodinky vám tedy samy naplánují, který den se máte čemu věnovat. K dispozici jsou 3 různé tréninkové plány s odlišnou zátěží a intenzitou. My jsme si vybrali prostřední variantu a hodinky nám nejprve naplánovaly tři 20minutové tréninky za týden. V závislosti na fyzické kondici se ale doporučení postupně upravují (v našem případě přibyly tréninky i na dny, kdy bylo nejprve plánováno volno).

Doporučení v daném tréninkovém dni týkají pouze délky trvání tréninku a intenzity (podle vámi nastavených zón tepové frekvence). Například v průběhu běhu vám tedy hodinky poradí, zda je na místě přidat v tempu, nebo naopak zpomalit. Nicméně nemusí se jednat pouze o běh. Hodinky vám neříkají, jaké konkrétní aktivitě se máte věnovat a je to jen na vás (i když právě u běhu dávají tato doporučení asi největší smysl).

Fyzická kondice

Úroveň fyzické kondice hodinky určují na základě parametru VO2 Max. Díky tomu můžete v čase sledovat, jak mají vaše tréninky na tuto hodnotu vliv a jak se vaše fyzická kondice zlepšuje. Hodinky na základě této hodnoty zobrazují úroveň fyzické kondice a odhad věku dle vaší fyzičky.

Velkou výhodou Suunto 5 Peak je fakt, že je lze používat také k navigaci po křivce (to například Forerunner 55 neumí). Předem si tak například můžete naplánovat trasu vašeho výletu v mobilní aplikaci a poté již k navigaci používat pouze své hodinky (aniž byste museli neustále sahat pro svůj telefon). Trasu si nastavíte v aplikaci Suunto (jednoduše tak, že do mapy postupně zakreslujete body vaší trasy). Poté vše uložíte a trasa se importuje do hodinek. Samotné pokyny jsou však poměrně zjednodušené a není úplně nejjednodušší se v nich správně zorientovat.

Během našeho testu se také několikrát stalo, že nám hodinky zobrazily, že jsme mimo trasu (i když jsme šli stále po stejné ulici, kterou jsme v mapových podkladech naplánovali). Pokud se tedy nacházíte někde, kde to neznáte, může to být matoucí.

Notifikace

Chytré hodinky vás během dne upozorní na veškeré příchozí notifikace z vašeho mobilního telefonu. Se zobrazením emoji si bohužel neporadí a na příchozí zprávy nelze nijak reagovat. Chytré hodinky také nepodporují telefonování. Komunikační funkce jsou u nich zkrátka a jednoduše upozaděny.

Ovládání hudby

Prostřednictvím chytrých hodinek lze ovládat hudbu, která se právě přehrává na vašem telefonu. Skladbu lze pozastavit, opětovně spustit či přepnout na jinou. Také lze upravit hlasitost. To se hodí zejména v případě, že sportujete, máte sluchátka a chcete si snadno spravovat přehrávání hudby. Suunto 7 mají navíc vlastní úložiště.

Po spuštění přehrávání hudby na mobilním telefonu se však možnost pro ovládání hudby na hodinkách neobjeví automaticky (jako je tomu mnohdy u konkurence). Na funkci je třeba se nejprve proklikat, což je uživatelsky trochu méně pohodlné.

Další funkce

Mezi doplňkové funkce chytrých hodinek můžeme zařadit časovač, stopky či odpočítávání nastaveného času.

Časovač
Časovač

Závěr - komu bychom chytré hodinky Suunto 5 Peak doporučili?

I když se jedná o multisportovní hodinky, nejširší nabídku funkcí nabízí pro běžce. Právě těm bychom Suunto 5 Peak doporučili v případě, že nechtějí investovat do konkurenčních Forerunner 55 nebo jiných dražších hodinek z řady Garmin Forerunner. U tohoto typu aktivity oceníte funkci pro navrhování tréninků nebo třeba virtuálního závodníka, který vás bude motivovat k lepším výsledkům.

Z hlediska dalších funkcí stojí za vypíchnutí přítomnost navigace, která najde uplatnění například u turistů plánujících výlet v horách (i když zobrazení pokynů je poměrně zjednodušené). Díky výškoměru lze v reálném čase sledovat aktuálně vystoupané či sestoupané metry. Samozřejmostí je pak měření tepové frekvence či monitoring spánku, který však podle našeho názoru zcela neodrážel realitu.

Pokud bychom měli jmenovat nějaké nevýhody, jednalo by se o nižší plynulost systému. Hodinkám bychom vytkli také příliš malý a tmavý displej, který je zejména ve vnitřním prostředí hůře čitelný. Drobným nedostatkem je poté nepodporování zobrazení emoji.

Recenze: chytré hodinky Suunto 5 Peak
  • Kvalita zpracování
  • Baterie
  • Operační systém
  • Kompatibilita
  • Poměr cena/výkon
3.8

Skvělé hodinky za fajn cenu

Cenově dostupné Suunto 5 Peak se hodí pro osoby, které touží po monitoringu sportu a přitom nechtějí za chytré hodinky utratit desítky tisíc korun. Zařízení se pyšní elegantním designem a transflektivním displejem se skvělou čitelností ve venkovním prostředí.

Zaujme pokročilým sledováním sportu se zobrazením doby regenerace nebo třeba odhadem spálených sacharidů a tuků. Některé funkce (například monitoring spánku) mají však své mouchy. Přečtěte si, co všechno nás na těchto chytrých hodinkách zaujalo a co by naopak stálo za vylepšení.

Klady

  • Navigace
  • Výdrž baterie
  • Lehké provedení
  • Možnost sledování aktuálně vystoupaných/sestoupaných metrů

Zápory

  • Pohyb v menu není plynulý
  • Příliš malý displej
  • Příliš tmavý displej
  • Nepodporuje zobrazení emoji
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré hodinky Suunto 5 Peak
Suunto 5 Peak
Hodnocení: 3.8/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram