Recenze: chytré hodinky Xiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch jsou lehké hodinky, které zaujmou svými kompaktními rozměry. Pochlubit se mohou velkým displejem, díky kterému se snadno ovládají. Výhodou je operační systém v češtině, ve kterém se snadno zorientujete. Hodinky vynikají také v dlouhé výdrži baterie.
Obsah balení se od konkurence neliší
Tyto chytré hodinky se prodávají v klasické bílé krabičce, které vévodí minimalistický design. Rozměry krabičky činí 10 × 10 × 7,5 cm a celková váha balení je 146 gramů.
Po otevření krabičky na vás kromě samotných chytrých hodinek bude čekat:
- napájecí kabel
- a návod k použití.
Součástí balení je pouze jeden silikonový řemínek, který je rovnou nasazený na chytrých hodinkách. Pokud ale budete mít zájem, můžete si dokoupit další řemínky v různých barevných a materiálových variantách a měnit je mezi sebou dle libosti.
Řemínek se utahuje stejným způsobem jako u klasických hodinek. Vzhledem ke svým rozměrům je vhodný pro zápěstí s obvodem od 14 do 21 cm.
Technické parametry Xiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch Lite mají hranatý ciferník se zaoblenými hranami. Díky kompaktním rozměrům a nízké váze je přitom ocení i ženy s úzkým zápěstím. Jejich rozměry se blíží například chytrým hodinkám od stejné značky Xiaomi Amazfit GTS 2 mini.
TFT displej má skvělou odezvu a hodinky se jednoduše ovládají, na druhou stranu nabízí horší podávní černé barvy a nedosahuje takové kvality jako například OLED displeje. Předností je také operační systém od Xiaomi, který má přehledné rozhraní v češtině. Do hodinek ale není možné instalovat žádné další aplikace. Zařízení rovněž nepodporuje bezkontaktní platby.
Název parametru | Hodnota |
Typ řemínku | Silikonový |
Odolnost | Vodotěsné dle parametru 50M |
Displej | TFT s úhlopříčkou 1,4” |
Výdrž baterie | Až 9 dní |
Způsob nabíjení | Magnetický napájecí kabel |
Konektivita | Bluetooth 5.0, GPS |
Operační systém | vlastní od Xiaomi |
Rozměry (bez řemínku) | 41 × 35 × 10,9 mm |
Váha | 35 g (bez řemínku) |
I přes nízkou cenu nabízí kvalitní zpracování
Tyto chytré hodinky od Xiaomi se řadí k těm nejlevnějším chytrým hodinkám na trhu. Vzhledem k tomu nelze očekávat, že by používaly prémiové materiály jako jejich několikanásobně dražší konkurenti.
I přesto však celkové zpracování působí dobrým dojmem. Výrobce zde vsadil na hranatý ciferník se zaoblenými hranami, což je oproti Xiaomi Mi Watch s kulatým ciferníkem zásadní změna. Hodinky mají rámeček a displej tedy nesahá až k úplným krajům ciferníku.
Na pravé straně najdete jedno tlačítko, které slouží pro přechod do menu. Tlačítko má dobrou zpětnou vazbu a systém má velmi dobrou odezvu na jeho stisknutí. Působí tedy dojmem dlouhé životnosti.
Chytré hodinky disponují silikonovým řemínkem, který je na zápěstí příjemný a ocení jej sportovci a osoby s alergií na kovy. V případě potřeby je možné řemínek snadno uvolnit a vyměnit jej za jiný.
Xiaomi Mi Watch Lite bez řemínku váží pouze 35 gramů. Na trhu jsou přitom k dostání jak těžší modely (např. Apple Watch Series 6 s váhou 47 g), tak i lehčí modely (např. Xiaomi Amazfit GTS 2 mini s váhou 19,5 g).
Kompatibilní s operačním systémem Android i iOS
Uvedení těchto smartwatch do provozu je velmi jednoduché. Po rozbalení bude potřeba hodinky nabít pomocí přiloženého napájecího kabelu. Než stav nabití baterie dosáhne plné kapacity, můžete si do mobilního telefonu stáhnout aplikaci Xiaomi Wear Lite, která je zdarma dostupná na operační systém Android i iOS.
V mobilní aplikaci si následně vyberete model hodinek, který jste si pořídili. Následně potvrdíte synchronizaci na hodinkách a na mobilním telefonu a chvíli počkáte. Zařízení vás následně upozorní na to, že je vše připraveno a vy můžete začít hodinky naplno používat.
Hodinky jsou kompatibilní s mobilními telefony s operačními systémemy Android 5.0 a novějším nebo iOS 10 a novějším. V redakci jsme při testování použili mobilní iPhone 11 s operačním systémem 15.2.1 a vše proběhlo naprosto hladce a bez komplikací.
Jaký operační systém chytré hodinky používají?
Xiaomi Mi Watch Lite pracují na vlastním operačním systému od Xiaomi. Jeho předností je bezpochyby rozhraní v češtině, takže se nemusíte obávat případné jazykové bariéry. Zároveň je vše poměrně intuitivní a v přehledných ikonách se snadno zorientujete.
Z hlediska nevýhod lze zmínit skutečnost, že hodinky neumožňují stažení jakýchkoliv dalších aplikací. Stejně tak tento operační systém nepodporuje bezkontaktní platby (jako je tomu např. u hodinek značky Garmin nebo Apple).
Aplikace Xiaomi Mi Watch Lite
Jak jsme již zmínili, do těchto chytrých hodinek nelze instalovat žádné další aplikace. Používat tedy můžete jen ty, které jsou v zařízení k dispozici.
Pro spárování hodinek a mobilního telefonu slouží mobilní aplikace Xiaomi Wear Lite, která je zdarma dostupná v Google Play a App Store.
Samotné aplikaci přitom není co vytknout. Má přehledné rozhraní, ve kterém se snadno zorientujete. Poměrně povedené je i vykreslení sportovce či sportovkyně podle vámi zadaného pohlaví.
V aplikaci můžete sledovat například počet ušlých kroků v průběhu dne, množství spálených kilokalorií a statistiky týkající se vašeho cvičení. Dámy dále ocení možnost zaznamat si informace týkající se jejich menstruačního cyklu. Nechybí ani data týkající se spánku nebo třeba tepové frekvence.
Funkce chytrých hodinek jsou spíše základní
Nabídka funkcí je u Xiaomi Mi Watch Lite poměrně základní, což odpovídá skutečně nízké pořizovací ceně. V porovnání s Xiaomi Mi Watch je množství funkcí osekáno ještě na větší minimum. U těchto chytrých hodinek proto nenajdete funkci pro měření okysličení krve, měření energie ani monitorování stresu.
Chytré hodinky vám sice zobrazí příchozí notifikace, nicméně na zprávy ani telefonické hovory nelze odpovídat, stejně jako u Xiaomi Mi Watch. Pokud hledáte parťáka, který vám v tomto ohledu usnadní život, vsaďte spíše na Apple Watch. Za tyto chytré hodinky si sice připlatíte, nicméně jako jedny z mála podporují možnost vyřízení zpráv i hovorů. Tyto hodinky ale najdou uplatnění pouze u majitelů iPhone.
Pokud patříte mezi uživatele telefonů s operačním systémem Android, můžete sáhnout aspoň po modelu Xiaomi Amazfit GTS 3, který disponuje mikrofonem a umožňuje alespoň přijetí hovoru.
Krokoměr
Základní funkcí chytrých hodinek je měření počtu ušlých kroků v průběhu dne. S touto funkcí se přitom setkáte prakticky u všech smartwatch a dá se tedy říct, že se jedná o samozřejmost.
Měření tepové frekvence
Chytré hodinky v průběhu dne monitorují vaši tepovou frekvenci. Naměřené hodnoty si lze zpětně prohlédnout v mobilní aplikaci. Pokud chcete znát aktuální tepovou frekvenci, můžete tuto funkci kdykoliv spustit a chvíli počkat na výsledek, který se na hodinkách objeví.
Monitoring spánku
Pokud budete mít hodinky nasazené i v noci, budou vám monitorovat váš spánek. Po probuzení vám přitom kvalitu spánku ohodnotí na stupnici od 1 do 100. Zároveň vás budou informovat o tom, jak dlouho trvaly jednotlivé fáze vašeho spánku (lehká, hluboká a REM).
Na hodinkách si lze nastavit základní budík, který vás probudí jemnými vibracemi na zápěstí. Funkce chytrého budíku pro probuzení v lehké fázi spánku ovšem chybí (stejně jako na dražších modelech).
Hodinky jsme otestovali také při cvičení
Chytré hodinky využijete pro měření vašich sportovních aktivit. Bohužel je ale nabídka fyzických aktivit poněkud omezená a součástí hodinek je pouze 11 různých sportů. U Xiaomi Mi Watch máte na výběr ze 117 sportovních režimů, což je docela podstatný rozdíl.
U každého sportu si lze nastavit cíl v podobě uplynulého času nebo spálených kilokalorií. Jakmile tohoto cíle dosáhnete, hodinky vás na to vibracemi upozorní. U Xiaomi Mi Watch si lze nastavit, aby vás zařízení upozornilo na uplynutí nastaveného časového intervalu, u tohoto modelu to ale bohužel možné není.
Jakmile měření spustíte, bude se vám na displeji zobrazovat uplynulý čas, aktuální srdeční tep a množství spálených kilokalorií. Hodinky bohužel v průběhu sportování nelze používat k ničemu jinému.
Cvičení můžete kdykoliv pozastavit nebo jej úplně vypnout. Následně si můžete podrobnější statistiky prohlédnout v mobilní aplikaci.
Dechové cvičení
Součástí hodinek je také praktické dechové cvičení, které vám může pomoct se uklidnit ve stresových situacích. Na hodinkách si nastavíte délku jeho trvání (1 až 5 minut) a rychlost dýchání (pomalé, průměrné nebo rychlé). Hodinky vám následně budou zobrazovat, kdy se máte nadechnout a kdy vydechnout.
Upozorní vás na příchozí notifikace
Chytré hodinky vás budou upozorňovat na příchozí notifikace z mobilního telefonu. V mobilní aplikaci si můžete nastavit, z jakých aplikací si přejete notifikace dostávat a z jakých nikoliv. Pokud notifikace nebudete chtít určitou dobu dostávat (např. při spánku nebo v průběhu jednání), můžete si je jednoduše vypnout.
Na příchozí zprávy bohužel nelze nijak reagovat, hovor lze na hodinkách pouze odmítnout (nikoliv přijmout). Pokud je pro vás tato funkce klíčová, doporučujeme sáhnout po jiném modelu. Jasným vítězem jsou v tomto ohledu Apple Watch 7, které navíc mají QWERTY klávesnici a zprávu můžete vyťukat rovnou na hodinkách.
Další funkce, které chytré hodinky nabízí
Mezi doplňkové funkce hodinek lze zařadit například svítilnu (v podobě hodně rozsvíceného displeje), budík, časovač a stopky. Hodinky také zastanou funkci kompasu a zobrazí vám aktuální tlak vzduchu. Využít je dále můžete pro ovládání hudby, která hraje na vašem mobilním telefonu. Skladbu lze přepnout, pozastavit a případně zvýšit nebo snížit hlasitost.
Chytré hodinky dále zobrazují aktuální předpověď počasí. Praktická je funkce Najít telefon, po jejímž zapnutí začne váš telefon vibrovat.
Xiaomi Mi Watch Lite mají základní senzory
Xiaomi Mi Watch Lite do vínku dostaly hned několik senzorů. Jedná se o:
- optický senzor tepové frekvence,
- akcelerometr (pro detekci pohybu),
- gyroskop (pro navigaci),
- barometr (pro předpověď počasí),
- glonass (pro navigaci),
- GPS
- a kompas.
V tomto směru lze hodinkám vytknout skutečnost, že nedisponují snímačem kyslíku v krvi, jako je tomu např. u Xiaomi Mi Watch. Pokud od hodinek očekáváte ještě něco navíc, můžete sáhnout po Apple Watch, které si dokáží poradit i s měřením EKG. Jejich cena je však již několikanásobně vyšší, a navíc jsou kompatibilní pouze s mobilním telefonem stejné značky.
Displej podporuje automatickou regulaci jasu
Chytré hodinky vás na první pohled zaujmou svým velkým TFT dotykovým displejem s úhlopříčkou 1,4”. Odezva na dotyk je u těchto hodinek skvělá a předností je také velmi dobrá čitelnost na ostrém slunci. Jas displeje si můžete přizpůsobit sami nebo využít funkci pro jeho automatickou regulaci.
Velikost displeje je navržena tak, aby se hodinky pohodlně obsluhovaly. Pro lepší představu můžeme displej srovnat s konkurenčními hodinkami. U Xiaomi Mi Watch se dočkáte displeje s úhlopříčkou 1,39”, Apple Watch 7 sází na 1,9” (u větší verze). Xiaomi Amazfit GTS 2 mají displej s úhlopříčkou 1,65”, verze GTS 3 je poté o něco větší (1,75”).
Vydrží až 9 dní na jedno nabití
Chytré hodinky jsou vybaveny kvalitní baterií, díky které dokáží vydržet v provozu až 9 dní. U Xiaomi Mi Watch se přitom dočkáte delší výdrže baterie, která dosahuje až 16 dní. Konkrétní výdrž se samozřejmě odvíjí od toho, k čemu hodinky využíváte. Se zapnutou GPS a častým měřením fyzických aktivit bude výdrž nižší.
V rámci našeho testu se výdrž vyšplhala na 7 dní, přičemž hodinky jsme po celou dobu aktivně používali.
K nabíjení slouží přiložený napájecí kabel se stojánkem. Z 0 na 100 % zařízení nabijete zhruba za 2 hodiny.
Výdrž hodinek na jedno nabití lze tedy označit za poměrně průměrnou, rozhodně není nejhorší. Například Apple Watch na jedno nabití vydrží pouze 18 hodin, na druhou stranu vám ale nabídnou širší nabídku funkcí.
Chytré hodinky můžete ponořit i do vody
Xiaomi Mi Watch Lite jsou podobně jako většina chytrých hodinek voděodolné dle parametru 50M. Znamená to, že s nimi bez obav můžete vyrazit do sprchy nebo do bazénu. Úroveň odolnosti vůči prachu výrobce neudává.
Nejčastější dotazy
Chytré hodinky vám na jedno nabití vydrží až 9 dní. V praxi výdrž ovlivňuje to, k čemu všemu hodinky používáte. V případě venkovních aktivit se zapnutou GPS je celková výdrž nižší. V rámci našeho testování jsme přitom dosáhli výdrže 7 dní, což je skvělá hodnota.
Pro spárování chytrých hodinek a mobilního telefonu slouží aplikaci Xiaomi Wear Lite, která je zdarma dostupná na operační systém Android i iOS.
Xiaomi Mi Watch Lite můžete spárovat s mobilním telefonem s operačním systémem Android 5.0 a novějším a iOS 10 a novějším.
Tyto chytré hodinky bohužel bezkontaktní platby nepodporují.
Pro koho jsou chytré hodinky Xiaomi Mi Watch Lite vhodné
Tyto chytré hodinky bychom vzhledem ke svým kompaktním rozměrům doporučili nejen mužům, ale i ženám. TFT displej je objektivně horší v porovnání s dražšími OLED displeji. Vzhledem k nízké ceně je ale třeba s určitým kompromisem počítat. Hodinky se snadno ovládají a umožňují měření tepové frekvence, monitoring spánku i nejrůznějších fyzických aktivit. Nabídka sportovních režimů je ovšem omezená a součástí hodinek je pouze 11 základních aktivit. Nicméně režim cvičení pojmenovaný jako Volný styl lze použít prakticky na cokoliv. Potěší i přítomnost GPS, která zajišťuje přesné měření venkovních aktivit.
Mezi nevýhody lze zařadit skutečnost, že prostřednictvím hodinek nelze odpovídat na zprávy ani telefonické hovory. Rovněž je třeba počítat s tím, že si do zařízení nelze stáhnout žádné doplňkové aplikace. Tyto chytré hodinky dále nepodporují bezkontaktní platby. Když vezmeme v úvahu velmi nízkou pořizovací cenu, jedná se o skvělou výbavu pro všechny osoby, které chtějí mít své zdraví pod kontrolou a přitom si nechtějí kupovat příliš drahé hodinky.
Recenze: chytré hodinky Xiaomi Mi Watch Lite
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Operační systém
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
Lehké hodinky s kompaktními rozměry
Xiaomi Mi Watch jsou lehké hodinky, které zaujmou svými kompaktními rozměry. Pochlubit se mohou velkým displejem, díky kterému se snadno ovládají. Výhodou je operační systém v češtině, ve kterém se snadno zorientujete. Hodinky vynikají také v dlouhé výdrži baterie.
Klady
- Příznivá cena
- Velký displej
- Jednoduché ovládání
- Dlouhá výdrž baterie
- OS v češtině
- GPS
- Kompaktní rozměry
Zápory
- Omezená nabídka sportovních režimů
- Nelze odpovídat na zprávy a hovory
- Nepodporuje bezkontaktní platby
- Nemožnost instalace dalších aplikací