Nejčastější dotazy a odpovědi
Většina chytrých prstenů sestává z vnější kovové a vnitřní plastové části. Vnitřní část obsahuje kromě baterie senzory, kterými prsteny získávají data o tělesném stavu. Získané hodnoty jsou sdíleny do spárované aplikace v chytrém telefonu a následně vyhodnocovány. Na základě analýz nabízí aplikace doporučení a komentáře.
Nabídka funkcí je u prstenů velmi různorodá. Levnější prsteny změří tepovku, okysličení krve a spánek. Dražší prsteny nabízejí v podstatě stejné metriky, avšak s vyšší přesností, lepšími doporučeními a širším kontextem. Některé z nich jsou také doplněny bezkontaktním teploměrem.
Cena chytrých prstenů je závislá na kvalitě jejich zpracování a množství nabízených funkcí. Nejlevnější prsteny jsou dostupné za ceny kolem 1 000 Kč, zatímco cena prémiovějších prstenů se pohybuje mezi 7 000 až 10 000 Kč. V případě některých prstenů jsou navíc potřebné pravidelné platby pro dostupnost všech funkcí.
Chytrý prsten stačí nasadit na prst, vykonat jeho úvodní nastavení, věnovat se běžným aktivitám a o vše ostatní je postaráno prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. Prsten slouží téměř výhradně ke sběru dat. Některé modely ale dokážou vibrovat, čímž oznamují příchod notifikace nebo spuštění budíku.
Většina výrobců doporučujeme nosit chytrý prsten na ukazováčku, prostředníku nebo prsteníčku nedominantní ruky.
Největší výhodou chytrého prstenu jsou jeho rozměry. Oproti hodinkám nevyžaduje prsten žádné interakce s uživatelem, jeho měření probíhají automaticky a nepřekáží při téměř žádné aktivitě. Pokud vyberete správnou velikost, většina prstenů vám nabídne přesnější metriky než chytré hodinky (hlavně v souvislosti se spánkem a tepovkou).
Pro koho jsou chytré prsteny vhodné?
Pokud máte zájem o náhled do vašeho zdravotního stavu a chytré hodinky či fitness náramky vám z jakéhokoli důvodu nevyhovují, může být pro vás prsten nejlepším řešením. Pro jaké uživatele jsou chytré prsteny ideální volbou?
- Pro ty, kteří chtějí mít stálý přehled o zdraví: Chytré prsteny jsou ideální volbou pro každého, kdo má zájem o detailní náhled do svého zdravotního stavu. V mnohém dokážou suplovat chytré hodinky a nabízejí metriky jako regenerace, spánkové skóre nebo stresové zatížení.
- Pro fanoušky klasických analogových hodinek: Pokud nepatříte mezi fanoušky chytrých hodinek a i přesto byste rádi sledovali vaše zdravotní metriky, nenápadný chytrý prsten pro vás může mít velký přínos.
- Pro osoby s horší kvalitou spánku a pod stresem: Prsteny jsou výhodné pro pracující nebo studenty, kteří se potýkají s výraznou denní únavou a horší kvalitou spánku. Přestože mnohdy nemohou prodlužovat svůj spánek, díky přesným metrikám a trefným doporučením mohou kvalitu zvýšit jinými způsoby (např. omezením stimulantů před spaním).
- Pro osoby, kterým chytré hodinky nejsou pohodlné: Přínosem prstenů je jejich spolehlivost kontaktu senzorů s pokožkou. Ta je totiž vyšší ve srovnání s chytrými hodinkami, které máme tendenci utahovat spíše méně pro zachování komfortu.
- Pro osoby, kterým chytré hodinky z jakéhokoliv důvodu nevyhovují: Nošení prstenu může být například pro starší osoby přirozenější než moderní chytré hodinky. Prsteny s intuitivní ovládací aplikací tak mohou být vhodné také pro seniory nebo technicky méně zdatné uživatele, kteří by chtěli mít své zdravotní metriky stále pod dohledem.
Vzhledem k široké nabídce designových zpracování a také velikostí, jsou prsteny vhodné pro muže i pro ženy. Pro dámy nebo chronicky nemocné mohou být obzvlášť vhodné prsteny, které mají ve výbavě funkci SOS tlačítka. Dámské zaměření je pak podtrženo dostupností funkcí pro sledování menstruačního cyklu a v případě prémiových prstenů také teploměru.
Pro koho nejsou chytré prsteny vhodné?
Chytré prsteny nejsou ideální volbou pro osoby, které vykonávají převážně manuální práce. Při fyzické práci může prsten překážet, zachytávat nečistoty a vystavovat se riziku poškození. Z tohoto hlediska mohou být praktičtější chytré hodinky, které jsou umístěny na zápěstí a jsou tak méně náchylné k mechanickému poškození.
Chytré prsteny versus chytré hodinky
Chytré prsteny patří do kategorie nositelné elektroniky spolu s chytrými hodinkami a fitness náramky. V mnohém se funkce těchto zařízení prolínají, jelikož je velká část jejich metrik založena na snímání tepové frekvence. Ovšem navzdory podobnosti senzorové výbavy, v některých funkcích mají chytré hodinky výraznou výhodu.
Hodinky nabízejí oproti prstenům mnohem detailnější monitorování sportovních aktivit. Většina z nich je vybavena GPS moduly, takže zaznamenají také trasu aktivit. Jelikož jsou hodinky vybaveny displejem disponují celou plejádou lifestylových funkcí, mezi které může patřit odbavení hovorů či psaní odpovědí na zprávy.
Chytré prsteny jsou naopak velmi nenápadné a pokud při koupi zvolíte správnou velikost, jejich zdravotní metriky mohou svojí přesností překonat chytré hodinky. Prsteny samozřejmě nabízejí lifestylové funkce jen zřídka a všechny jejich analýzy s doporučeními jsou závislé na spárovaném chytrém telefonu.
Než chytrý prsten objednáte
Přestože vám chytrý prsten může na první pohled připadat jako ten normální ze zlatnictví, při jeho výběru se nesprávná velikost neodpouští. Stejně jako u chytrých hodinek nebo fitness náramků, i v případě chytrých prstenů je pro přesnost měření důležitý kontakt s pokožkou.
Většina výrobců nabízí pro správný odhad velikosti prstenu tzv. Sizing kit. Některé společnosti prodávají tuto sadu separátně, jiné ji doručí zdarma před objednáním prstenu. Sada obsahuje makety prstenů ve všech dostupných velikostech vámi zvoleného prstenu. My jsme v redakci odzkoušeli mimo jiné sadu od výrobce Ultrahuman, která se skládala z 10 velikostí od 05 do 14.
K tomu, abyste si byli 100% jisti svojí velkou, vám doporučujeme nosit maketu prstenu po celý den. Věnujte se běžným aktivitám a mějte na paměti, že se během dne může objem prstu měnit. Prsten by nemělo být možné na prstu volně otáčet.
V případě, že výrobce prstenu, o který máte zájem, výše uvedenou sadu nenabízí, hledejte alespoň tabulku velikostí na stránkách produktu. Prst, na kterém budete prsten nosit, si přesně změřte krejčovským metrem, šuplerou, nití nebo jinou dostupnou pomůckou. Poznamenejte si raději obvod a také průměr. Nicméně většina výrobců uvádí ve velikostních tabulkách obě tyto míry.
Zakoupíte-li nesprávnou velikost, nemůžete očekávat pohodlné nošení ani přesná měření. V takovém případě uděláte nejlépe, pokud prsten v prodejcem určené lhůtě vrátíte a zvolíte vhodnou velikost.
Přestože zvolíte velikost, která vám bude během dne vyhovat, očekávejte, že vám prsten může při některých činnostech překážet víc než chytré hodinky. Chytré prsteny mají větší tloušťku než ty běžné a ochotně zachycují například tuhé mýdlo při mytí rukou.
Při řízení vozidel by prsten neměl překážet ani po delší době, nicméně při různých manuálních činnostech už nemusí být nošení komfortní. Zároveň stoupá riziko poškození jeho povrchu.
Design a možnosti přizpůsobení
Většina chytrých prstenů připomíná svým designem klasické prsteny. Prsteny jako Oura Ring 4 a Ultrahuman Ring Air mají kulatý tvar, zatímco model RingConn připomíná tvarově čtverec se zaoblenými hranami. Šířka prstenů se většinou pohybuje kolem 8 mm, takže svědčí i štíhlejším prstům.
Další druhy nositelné elektroniky, jako jsou chytré hodinky nebo fitness náramky, většinou umožňují měnit řemínky za libovolné alternativy. Chytré prsteny na druhé straně nenabízejí téměř žádné prvky, které byste si po koupi mohli přizpůsobit. Výjimkou jsou prsteny, u kterých vám výrobce umožňuje přidat příplatkové gravírování před objednáním.
Mnozí výrobci vám ale dají na výběr z několika barevných provedení. Nejčastěji se setkáte se stříbrným, matným černým nebo lesklým zlatým zpracováním. V nabídce některých výrobců nechybí ani měděná barva nebo rose gold.
Odolnost a materiály
Přestože jsou chytré prsteny dostupné v různých provedeních, jejich dominantním materiálem bývá titan tvořící vnější stranu. Vnitřní strana je u většiny prstenů vyrobena z průhledného plastu, pod kterým je umístěna matiční deska, senzory a baterie. Většina prstenů je certifikována pro ponor do hloubky 100 metrů a běžné denní aktivity by jejich materiálům neměly nijak uškodit.
Navzdory dobré odolnosti vůči vodě vám doporučujeme, abyste byli opatrní u moře. Informaci, zda prsten odolá slané vodě, raději předem ověřte u jeho výrobce nebo prsten na dobu koupání sundejte z prstu. V případě nutnosti můžete prsten hned po vynoření pečlivě omýt sladkou vodou.
Výdrž baterie a nabíjení prstenů
Výdrž chytrých prstenů se odvíjí především od vašeho životního stylu, kapacity jejich baterie a množství sledovaných metrik. Čím je uživatel aktivnější a čím více údajů prsten získává, tím kratší může být výdrž na baterii.
Většina prémiových chytrých prstenů nabízí výdrž baterie od pěti do sedmi dnů při běžném používání. Levnější prsteny jsou pak zpravidla vybaveny bateriemi o menší kapacitě, takže jejich výdrž na jedno nabití dosahuje zpravidla tři dny.
Nabíječka je pro každou velikost unikátní
Levnější chytré prsteny jsou vybaveny magnetickými konektory, které slouží k nabíjení proprietárními napájecími kabely. Na prémiovějších prstenech se s žádnými konektory nesetkáte. Jejich nabíjení mají na starosti dokovací podstavce ve tvaru nízkého válce. Tyto podstavce mají většinou USB-C konektory, takže si při cestování vystačíte s jedním kabelem pro prsten, chytrý telefon a další zařízení.
Délka nabíjení je mezi prsteny variabilní a pohybuje se mezi jednou až třemi hodinami.
Výjimkou v souvislosti s výdrží je do jisté míry prsten RingConn 1. generace, který je dodáván s nabíjecím pouzdrem. V pouzdře je zabudován akumulátor, který prstenu poskytne dalších 150 dní výdrže na baterii. Prsten samozřejmě musíte pravidelně nabíjet, ale na kabel budete moct zapomenout. Napájecí stojany jinak nebývají vybaveny akumulátory, takže nabíjejí pouze po připojení kabelu.
Základní funkce chytrých prstenů
Nabídka funkcí je u chytrých prstenů různorodá. Některé jsou funkcemi zaměřené hlavně na spánek a regeneraci, jiné mají spíše holistický přístup a stejný důraz kladou na odpočinek i aktivity. Mezi funkce, které jsou pro většinu prstenů společné, patří následující.
Monitorování a hodnocení spánku
Hodnocení spánku a regenerace je hlavní součástí analýz téměř každého chytrého prstenu. Základem je zaznamenání času usnutí a probuzení, tedy doba spánku. Z těchto hodnot prsteny vypočítají délku jednotlivých spánkových fází (REM, hluboký spánek, bdění).
Prémiové prsteny dále nabízejí pokročilé metriky jako spánková variabilita srdeční frekvence (HRV) nebo doba poklesu tepové frekvence. Obě tyto hodnoty ovlivňují kvalitu spánku a schopnost našeho těla během noci regenerovat.
Během testování prstenu Ultrahuman Ring Air si šel náš redaktor zaběhat v jeden den ve 14:00 a druhý až ve 20:00. Po dřívějším běhu došlo ke spánkovému poklesu tepovky již kolem 3. hodiny v noci, zatímco po pozdějším běhu až v 6:00 ráno. V případě pozdějšího poklesu se náš redaktor cítil ráno a během dne více unavený a i výsledné skóre spánku bylo nižší.
Monitorování stresového zatížení
S fyzickou nebo psychickou zátěží (resp. stresem) bojuje v dnešní době čím dál víc lidí. Právě proto patří monitorování stresu mezi základní metriky chytrých prstenů. Kromě aktuálního stresového zatížení nabízí prsteny dlouhodobé statistiky.
Pokročilé sledování stresu u prémiových prstenů je také spojeno se strojovým učením. Pomocí této technologie se prsteny postupně učí, jaké má uživatel celodenní návyky a jaká je jeho běžná stresová zátěž během 24 hodin. Podle toho pak prsteny stanovují ideální části dne, kdy jste schopni nejlépe odolávat stresu.
Monitorování aktivního času
Pomocí sledování aktivního času se chytré prsteny snaží motivovat uživatele k tomu, aby byli během dne kontinuálně aktivní. Proto je součástí monitoringu především počet udělaných kroků a pasivně spálených kalorií.
Sledování sportovních aktivit
Vestavěné senzory dokážou chytré prsteny využít i k monitorování sportovních aktivit. Množství těchto aktivit se napříč prsteny liší. U prémiovějších modelů se můžete setkat i s více než 100 podporovaných sportů.
Nicméně i přes dostupnost této funkce, pro větší část uživatelů nemusí mít velký přínos. Důvod je v omezené nabídce metrik. Většina prstenů samozřejmě zaznamená tepovou frekvenci, počet spálených kalorií a dobu cvičení. Prsteny zatím ale nedisponují GPS senzory, takže neočekávejte údaje jako tempo a trasa. Chybí také pokročilé sportovní metriky jako běžecký výkon, kadence, plavecká efektivita SWOLF a další.
V případě, že prsten nepodporuje sledování vašeho preferovaného sportu, s některými ovládacími aplikacemi můžete spárovat služby jako Strava, Google Fit, Apple Zdraví a další.
Další méně rozšířené funkce
Mezi senzory některých prstenů patří také teploměr. Součástí analýz je v tom případě také vývoj tělesné teploty, resp. její odchylka od zaznamenaného standardu uživatele. Jelikož je teplota měřena na prstu, její absolutní hodnota nemá velký význam. Právě proto je v souvislosti s přicházejícím onemocněním mnohem praktičtější její odchylka.
Prémiové chytré prsteny dále nabízejí sledování menstruačního cyklu s predikcí jeho průběhu. V aplikacích lze zadávat různé doprovodné jevy.