ITmix.cz logo

Recenze: elektrokoloběžky City Boss RS350 a RS250

Silné stránky
  • Lehká konstrukce
  • Elegantní design
  • Vysoká kvalita zpracování
  • Intuitivní ovládání
  • Přehledná aplikace City Boss
  • Sklápěcí konstrukce
  • Tempomat
Slabé stránky
  • Po uzamčení není možné vypnutí koloběžky
  • Nižší efektivita předního světla

Elektrokoloběžky City Boss RS350 a RS250 si vás na první pohled získají svým elegantním vzhledem. Oba modely mají poměrně nízkou hmotnost a skládací konstrukci, takže jsou ideální pro tzv. last-mile přepravu, cestu do školy nebo do práce. I přesto, že se zvenčí mohou zdát jako totožné modely, uvnitř se skrývá několik zásadních rozdílů. V naší recenzi vás s těmito rozdíly seznámíme a popíšeme vám, co všechno koloběžky nabízejí.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Pro koho jsou koloběžky RS250 a RS350 vhodné?

Elektrokoloběžku RS250 doporučujeme především dětem od 14 let a mladistvým, jelikož její výkon dosahuje pouhých 250 W. Model RS350 nabízí vyšší výkon a pohodlně odveze také dospělé osoby.

Jaký je dojezd elektrokoloběžky?

Výrobce uvádí u koloběžky RS250 dojezd 15 km a u RS350 25 km. V testu se nám tyto hodnoty podařilo potvrdit. S koloběžkou RS250 jsme dosáhli 17 km na jedno nabití a s RS350 26 km.

Jaké funkce nabízí City Boss RS350 a RS250?

Nabídka funkcí se u koloběžek neliší. Obě nabízejí čtyři rychlostní režimy, tempomat a elektronickou bezpečnostní brzdu.

Dá se elektrokoloběžka odblokovat?

Ano, rychlostní limit koloběžek RS250 i RS350 můžete deaktivovat a opětovně aktivovat. Během testování jsme po odblokování dosáhli na koloběžce RS350 rychlosti 30 km/h a na RS250 24 km/h.

Balení je u obou produktů stejné. Kromě samotných elektrokoloběžek v něm naleznete napájecí adaptér, inbusové klíče a uživatelskou dokumentaci.

Technické parametry City Boss RS250 a RS350

Elektrokoloběžky City Boss RS350 a RS250 jsou na první pohled stejné, z hlediska více technických parametrů se ale výrazně odlišují. Jak z jejich názvu vyplývá, hlavním rozdílem je výkon. Kromě toho se koloběžky liší kapacitou baterie, dojezdem a také délkou nabíjení. Z toho vyplývá, že každý model je určen pro odlišné uživatele, k čemuž se dostaneme v závěru recenze.

ModelRS350RS250
Jmenovitý výkon350 W250 W
Typ baterieLi- ionLi- ion
Kapacita baterie5,2 Ah7,5 Ah
Provozní napětí36 V36 V
Maximální dojezd15 km25 km
Doba nabíjení4 hod5 hod
Maximální rychlost25 km/h (lze odblokovat)25 km/h (lze odblokovat)
Maximální úhel stoupáníVýrobce neuvádí (náš test 7 %/4°)Výrobce neuvádí (náš test 12 %/7°)
Průměr pneumatik8,5“8,5“
Nosnost120 kg120 kg
Výška jezdce145–185 cm145–185 cm
Rozměry v poskládaném stavu (V x Š x D)105 x 44 x 108 cm105 x 44 x 108 cm
Hmotnost11,3 kg11,7 kg
Mobilní aplikaceAnoAno

Kromě technických parametrů elektrických koloběžek by vás měly před koupí zajímat také jejich další vlastnosti. Pokud hledáte více informací o koloběžkách, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat elektrokoloběžku, nebo nahlédněte do recenzí konkrétních modelů.

Montáž zvládnete levou zadní

Montáž obou elektrokoloběžek je rychlá a intuitivní. Vzhledem k tomu, že jejich hmotnost nepřesahuje 12 kg, zvládnete montování bez pomoci dalších osob. Po rozbalení je nutno narovnat a zajistit tyč řídítek pomocí pojistky vpředu. Následně už stačí jen přišroubovat řídítka s představcem pomocí čtyř šroubů a případně potřeby upravit sklon brzdové páky.

Montáž koloběžky jsme zvládli bez použití manuálu a od rozbalení po první jízdu neuběhla ani jedna minuta.

Kvalita zpracování opět nezklamala

Kromě modelů RS250 a RS350 jsme se v redakci setkali už i s výkonnější elektrokoloběžkou City Boss RS500, která svou kvalitou nastavila laťku poměrně vysoko. Výrobce City Boss nás ale opět nezklamal. Obě testované koloběžky nabízí vysokou kvalitu zpracování. Spoje koloběžek během testování nevrzaly, vše na sebe pěkně doléhalo a jízdy nedoprovázely žádné nepříjemné zvuky.

Konstrukce koloběžek splňuje normu IPx4. Znamená to, že s nimi můžete jezdit nejen za dobrého počasí, ale také v dešti.

Rozměrově jsou koloběžky RS250 a RS350 stejné, liší se jen v porovnání s elektrokoloběžkou RS500, která nabízí vyšší a širší řídítka a také větší nožní plochu. Z hlediska komfortu dospělých je z trojice nejlepší model RS500. Na koloběžkách RS250 a RS350 měl náš redaktor ze začátku problém najít správnou polohu chodidel (velikost obuvi 43).

Jak jsme zmínili v úvodu, konstrukce koloběžek je skládací. V rozloženém stavu je tyč řídítek sklopena a zajištěna na zadním blatníku. V tomto stavu můžete koloběžky jednoduše přenášet, převážet v kufru auta nebo skladovat. Přestože koncovky jejich řídítek nejsou rozkládací (častěji u terénně orientovaných koloběžek), na odparkování si vystačíte s prostorem o velikosti 0,5 m2.

Koloběžky RS250 a RS350 jsou určeny do města

Elektrokoloběžky jsou vybaveny 8,5“ vzduchem plněnými pneumatikami. Na nápravách nenajdete odpružení, takže jsou pneumatiky jediným tlumícím prvkem. Koloběžky RS250 a RS350 jsou tak vhodné pro jízdu na upravených površích (cyklostezky a podobně). S menšími nerovnostmi jako drobné větve nebo kamínky si pneumatiky hravě poradí, ale jakékoli větší nerovnosti se do rukou jezdce přenášejí téměř netlumené.

Pokud hledáte elektrokoloběžku do města s lepším komfortem jízdy, doporučujeme vám koloběžku Lamax eCruiser SC30 o výkonu 400 W a odpružením na obou nápravách.

Stoupání oba modely potrápilo

Elektrokoloběžka RS250 je vybavena 250W motorem a model RS350 zase 350W motorem. Provozní napětí obou koloběžek dosahuje 36 V. Znamená to, že jsou určeny především do rovinatého terénu, což se nám podařilo osvědčit i během našeho testování.

Maximální sklon, který překonala koloběžka RS250 dosahoval přibližně 7 %/4°. V případě elektrokoloběžky RS350 s vyšším výkonem byla situace pochopitelně o něco lepší s maximálním sklonem 12 %/7°. Z elektrokoloběžek City Boss řady RS si se stoupáním nejlépe poradil model RS500, který překonal maximálně 20%/11° stoupání.

Oba modely nabízejí čtyři rychlostní režimy

Elektrokoloběžky RS250, RS350 a RS500 sdílejí stejný systém, takže nabídka jejich rychlostních režimů je také shodná. Režim Walk je omezen na 6 km/h a je určen pro pomalou jízdy například ve stísněných prostorách. Režim ECO je omezen na 10 km/ha a nabízí úspornější jízdu. Během testování jsme režim využili v případě, kdy koloběžce RS250 zůstávalo minimum baterie. Díky úspornějšímu režimu jsme se do redakce nemuseli vracet po vlastních.

Režim Drive je omezen na 15 km/h a je vhodný pro svižnější jízdu. Zvolit můžete také režim Sport, který je výrobcem omezen na 25 km/h. V případě potřeby ale můžete toto omezení deaktivovat.

Jak deaktivovat rychlostní limit?

Deaktivování omezení rychlosti je snadné. Stačí stisknout brzdovou a plynovou páku současně a pětkrát po sobě stisknout tlačítko ON/OFF. Ozve se zvukový signál, který vás informuje o deaktivování limitu. V případě, že byste rádi limit opětovně aktivovali, kroky jsou totožné.

Tempomat vám usnadní delší trasy

Tempomat může být ve výchozím nastavení na elektrokoloběžkách deaktivován. Aktivovat jej můžete pomocí aplikace, kterou vám popíšeme níže. Tempomat funguje na jednoduchém principu. Budete-li po dobu alespoň 5 sekund udržovat stálou rychlost, koloběžka zaznamená množství výkonu, které pro její udržení musí vyvinout.

Kde koupit City Boss RS250 a RS350
City Boss RS250 a RS350
Hodnocení
4.1/5

Dojde-li k aktivaci tempomatu během jízdy do kopce a vy překonáte stoupání, koloběžka bude pravděpodobně opět přidávat, protože motor ztratí předchozí odpor.

Skutečný dojezd City Boss RS350 a RS250

Elektrokoloběžky jsme otestovali v proměnlivém terénu s upraveným povrchem, ve kterém se střídaly rovinky, stoupání a klesání. Výrobce uvádí u koloběžky RS250 dojezd 15 km a u RS350 25 km. V praxi se nám tyto hodnoty podařilo potvrdit. V případě 250W koloběžky jsme dosáhli dojezdu 17 km a v případě 350W modelu 26 km.

Nabíjení obou koloběžek je poměrně rychlé
Nabíjení obou koloběžek je poměrně rychlé

Z maximálního dojezdu koloběžek vyplývá, že jsou vhodné spíše pro kratší jízdy. Výkonnější koloběžka odveze pohodlně i dospělou osobu, zatímco 250W model je určen spíše pro děti nebo osoby s nízkou hmotností. V případě, že hledáte výkonnější městskou koloběžku s vyšším dojezdem, doporučujeme vám City Boss RS500, která je ovšem dostupná za vyšší cenu.

Výbava a funkce elektrokoloběžek

Z hlediska výbavy bychom vám rádi popsali především osvětlení elektrokoloběžek. Přední LED reflektor je na obou koloběžkách umístěn na představci, resp. ve výši řídítek. Podobně je tomu tak i u konkurenčních koloběžek jako Xiaomi Mi Scooter 4 Pro nebo LAMAX E-Scooter S7500 Plus.

Přední osvětlení je z dálky dobře vidět a trasu před jezdcem osvětluje do vzdálenosti přibližně 7 metrů. Ovšem bezprostřední prostor před koloběžkou není kvůli vysoké poloze a fixnímu úhlu diody téměř vůbec osvětlen. V případě terénnějších koloběžek, jako například BLUETOUCH BT1000 nebo City Boss K600, se setkáte s úhlově stavitelným reflektorem ve výšce předního reflektoru. V praxi jde o efektivnější řešení, jelikož je prostor před koloběžkou lépe osvětlen.

Na zadním blatníku naleznete koncové světlo kombinované s odrazkou. Koncové světlo během brzdění bliká, takže upozorňuje osoby za vámi, že zpomalujete. Zadnímu osvětlení nemáme co vyčítat.

Koloběžky splňují normu IPx4, takže mírný déšť a jízda po mokru by jim neměly uškodit. Pro tyto účely jsou obě nápravy vybaveny plastovými blatníky. Blatníky drží na svém místě pevně a k jejich efektivitě nemáme žádné výhrady. Oceňujeme, že má zadní blatník dva kovové nosníky, což přidává na jeho odolnosti. Tento úchyt hodnotíme pozitivněji než u terénnější koloběžky City Boss K600, jejíž plastový blatník drží na místě jen jeden platový nosník, který se může snadno odlomit.

Jak si řekneme v následující kapitole, pozitivem koloběžek z řady RS je jejich podpora aplikace City Boss. Pomocí aplikace můžete mimo jiné aktivovat elektronickou brzdu motoru. Brzda znemožní aktivaci plynu a pokud se někdo bude v tomto stavu snažit s koloběžkou rozjet, spustí se alarm. Elektrická brzda je vhodná především pro krátkodobé stání (např. rychlý nákup). V případě, že plánujete koloběžku odstavit na déle, doporučujeme použít klasické zámky.

Elektrokoloběžky nabízejí různé druhy prvků proti odcizení. City Boss Z500 je vybavena zapalováním na klíč, bez kterého se její systém nespustí a BLUETOUTH BT1000 zase disponuje NFC zámkem. Setkáte se však i s modely, které nemají žádné prvky proti krádeži, a to například City Boss K600 nebo D1000LH. Řešení koloběžek City Boss RS250, RS350 a RS500 proto jistě oceňujeme.

Ovládání koloběžky a aplikace chytrého telefonu

Elektrokoloběžky City Boss RS250 a RS350 vás zaujmou svým intuitivním ovládáním. Díky přehlednému displeji, který je dobře viditelný na přímém slunci, budete mít vždy přehled o aktivních funkcích. Displej je umístěn na představci, podobně jako u Xiaomi Mi Scooter 4 Pro nebo Ninebot Kickscooter MAX G30.

Jelikož je displej zabudován do představce, je jeho sklon fixní. V případě terénnější koloběžky City Boss K600 je displej samostatnou součástkou a jeho sklon můžete upravovat.

Displej zobrazuje informace jako aktuální rychlost, nabití baterie a zvolený rychlostní režim. Kromě toho vás informuje o tom, zda je koloběžka připojena k aplikaci City Boss, zda má zapnutá světla nebo zda nedošlo k poškození motoru.

Displej je barevné a přehledný
Displej je barevné a přehledný

Aplikace CITYBOSS je praktickým doplňkem

Prodlouženou rukou systému elektrokoloběžek je v některých případech aplikace CITYBOSS. Aplikaci naleznete v obchodech Google Play a App Store, takže jsou koloběžky kompatibilní s chytrými telefony se systémem Android a iOS.

Kromě informací, které nabízí displej samotné koloběžky naleznete v aplikaci statistiky jako celková doba provozu koloběžky, odhadovaný dojezd nebo celková překonaná vzdálenost od výroby. Aplikace dále umožňuje:

  • nastavit elektronický zámek,
  • aktivovat/deaktivovat tempomat,
  • nastavit minimální rychlost pro automatickou aktivaci tempomatu.

Aplikace na nás zanechala velmi dobrý dojem. Je přehledná a s koloběžkami komunikuje spolehlivě.

Závěr – pro koho jsou elektrokoloběžky City Boss RS250 a RS350 vhodné?

Elektrokoloběžky City Boss RS250 a RS350 nabízí za velmi rozumnou cenu vysokou kvalitu zpracování, elegantní design, skládací konstrukci a jejich hmotnost nepřesahuje 12 kg. Koloběžky můžete poměrně snadno přenášet, převážet nebo skladovat. Z hlediska funkcí jsou oba modely dobře vybaveny, a kromě tempomatu nabízejí také elektronickou brzdu s alarmem.

Navzdory podobné výbavě je ale každá koloběžka vhodná pro jiné uživatele. Koloběžka City Boss RS250 je určena především pro děti od 14 let, pro které by neměl být limitem 250W motor či kratší dojezd. Koloběžka je vhodná pro kombinovanou přepravu s hromadnou dopravou nebo krátké dojíždění do školy.

City Boss RS350 ocení hlavně mladiství a dospělí s nižší hmotností. S přiměřenou zátěží je 350W motor poměrně dynamický a překoná i mírnější stoupání. Koloběžka je tak ideální pro přesuny do práce či do školy a opět na tzv. last-mile přepravu.

Kde koupit City Boss RS250 a RS350
City Boss RS250 a RS350
Hodnocení
4.1/5

Koloběžky naopak nedoporučujeme osobám, které na svých cestách překonávají strmější stoupání nebo hledají prostředek pro dynamickou jízdu na delší vzdálenosti. V tomto případě je lepší volbou model z vyšší cenové kategorie, jako například City Boss RS500 s 500W motorem a 45km dojezdem. Pokud hledáte terénněji orientovanou koloběžku, vyzkoušet můžete například BLUETOUCH BT1000 nebo City Boss K600.

Recenze: elektrokoloběžky City Boss RS350 a RS250
  • Jízdní vlastnosti
  • Kvalita zpracování
  • Výbava
  • Poměr cena/výkon
4.1

Skládací elektrokoloběžky pro městskou přepravu pro děti a mladistvé

Elektrokoloběžky City Boss RS350 a RS250 si vás na první pohled získají svým elegantním vzhledem. Oba modely mají poměrně nízkou hmotnost a skládací konstrukci, takže jsou ideální pro tzv. last-mile přepravu, cestu do školy nebo do práce. I přesto, že se zvenčí mohou zdát jako totožné modely, uvnitř se skrývá několik zásadních rozdílů. V naší recenzi vás s těmito rozdíly seznámíme a popíšeme vám, co všechno koloběžky nabízejí.

Klady

  • Lehká konstrukce
  • Elegantní design
  • Vysoká kvalita zpracování
  • Intuitivní ovládání
  • Přehledná aplikace City Boss
  • Sklápěcí konstrukce
  • Tempomat

Zápory

  • Po uzamčení není možné vypnutí koloběžky
  • Nižší efektivita předního světla
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: elektrokoloběžky City Boss RS350 a RS250
City Boss RS250 a RS350
Hodnocení: 4.1/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram