Recenze: fitness náramek Xiaomi Smart Band 8 PRO
Sledování zdraví, pohybu, spánku i upozornění na příchozí hovory a notifikace. To všechno nabídne cenově dostupný fitness náramek Xiaomi Smart Band 8 PRO. Jeho velkou předností je integrovaná GPS. Díky tomu s sebou nemusíte nosit mobilní telefon během venkovních aktivit, a přitom na vás bude po návratu čekat záznam trasy z vašeho běhu, chůze či projížďky na kole. Kromě toho zařízení potěší také slušnou výdrží baterie, svižným prostředím a podporou češtiny.
Nejčastější otázky a odpovědi
První rozdíl lze spatřit ve velikosti displeje. Xiaomi Smart Band 8 disponuje 1,62” AMOLED displejem, varianta PRO má 1,74” AMOLED displej. Model PRO disponuje GPS a umožňuje tedy záznam trasy i bez přítomnosti mobilního telefonu. Standardní verze to neumí. Nabídka funkcí je u obou modelů prakticky totožná.
Standardní model (snad kvůli kompaktnějším rozměrům) umožňuje nošení na noze (pomocí speciálního příslušenství), díky čemuž dosáhnete na ještě širší statistiky při běhu. U varianty PRO jsem možnost spuštění tohoto režimu nenašla.
Xiaomi Smart Band 8 PRO lze propojit s mobilními telefony s operačním systémem Android ve verzi 6.0 a novější a iOS 12 a novější.
Bohužel ne. NFC čipem je vybavena pouze varianta náramku určená pro čínský trh. Model pro globální trh NFC čip nemá a bezkontaktní platby tudíž nepodporuje.
Obsah balení a technické parametry
Součástí balení je kromě samotného fitness náramku jeden řemínek, napájecí kabel s proprietární koncovkou a nezbytná dokumentace. Co se týče délky řemínku, Xiaomi Smart Band 8 PRO sedí na zápěstí o obvodu 13,5 až 20,5 cm. Skvěle tedy bude vyhovovat většině žen i mužů.
Název parametru | Hodnota |
---|---|
Typ řemínku | Silikonový |
Odolnost | Voděodolný do 50 metrů |
Displej | 1,74” AMOLED dotykový |
Výdrž baterie | Až 14 dní |
Způsob nabíjení | Magnetický napájecí kabel |
Kompatibilita | Bluetooth 5.3 |
Rozměry | 46 × 33,4 × 9,9 mm |
Váha | 22,5 g |
Lehká a tenká konstrukce
Sportovní náramek Xiaomi Smart Band 8 Pro je charakteristický svými kompaktními rozměry a lehkým provedením, díky čemuž na zápěstí rozhodně nepřekáží. Jeho hmotnost činí pouhých 22,5 g a tloušťka dosahuje 9,9 mm. Vzhledem k tomu nemá tendenci zavazet při běžných činnostech, jako je například práce na počítači, sport či úklid domácnosti.
Fitness náramku vévodí hladký design a nenajdete zde žádná mechanická tlačítka. K obsluze zařízení tedy budete využívat výhradně dotykový displej. To zpravidla neznamená žádnou překážku.
Silikonový řemínek je vybaven rychloupínacím mechanismem (systém je stejný jako u Xiaomi Smart Band 8), díky čemuž jej snadno připnete na své místo. Zároveň umožňuje rychlou výměnu v případě, že se rozhodnete si dokoupit jiný řemínek a varianty střídat podle vaší aktuální nálady. Pro jistotu upozorním, že řemínky nejsou mezi standardním modelem a modelem PRO kompatibilní.
Přehledné rozhraní s podporou češtiny
Stejně jako u Xiaomi Smart Band 8 se dočkáte vysoké obnovovací frekvence 60 Hz (levnější Band 8 Active pracuje s obnovovací frekvencí 30 Hz). Díky tomu je pohyb v prostředí fitness náramku plynulý a zařízení okamžitě reaguje na každý dotyk. Samozřejmostí je také podpora češtiny. Nemusíte se proto obávat jazykové bariéry. Pohyb v menu dále zpřehledňují i tematické barevné ikony.
Ke spárování chytrých hodinek a mobilního telefonu slouží aplikace Mi Fitness, kterou najdete v Google Play i App Store. Aplikace je přehledná a snadno se v ní zorientujete.
Můžete si jej vzít i do bazénu
Fitness náramek Xiaomi Smart Band 8 PRO je vodotěstný do hloubky „50 metrů“, respektive tlaku 5 ATM. Můžete si jej tedy bez starostí vzít s sebou i do bazénu a využít jej pro monitoring plavání. Během spuštěné aktivity náramek měří nejen uplynulý čas, ale i uplavané metry, délky bazénu a množství spálených kilokalorií. Na druhou stranu zde chybí informace o aktuální tepové frekvenci. Pokud se tedy během plavání chcete držet v určité zóně tepové frekvence, u tohoto zařízení bohužel nepochodíte.
V případě, že hledáte náramek, který vám během plavání aktuální tepovou frekvenci ukazovat bude, Samsung Galaxy Fit 3 s chytrým uzamčením Water mode to umí.
Mezi senzory najdete i GPS
Zásadním rozdílem mezi Xiaomi Smart Band 8 a 8 Active a verzí PRO je přítomnost GPS pro určení polohy. Díky tomu lze fitness náramek používat i bez přítomnosti mobilního telefonu pro záznam vaší trasy (například při chůzi, běhu či jízdě na kole). V tomto směru se liší nejen od zmíněného standardního modelu, ale i mnoha jiných konkurenčních fitness náramků. Z dalších senzorů pak nechybí senzor pro měření srdečního tepu a okysličení krve či akcelerometr pro detekci pohybu.
Výdrž baterie dosahuje až 14 dní
Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 8 PRO je vybaven baterií s kapacitou 289 mAh (u Smart Band 8 se jedná o baterii s kapacitou 190 mAh). Výdrž fitness náramku na jedno nabití dosahuje až 14 dní. V praxi však samozřejmě záleží na tom, jaké konkrétní funkce se rozhodnete využívat.
Během mého testu jsem se rozhodla pro zapnutí automatické regulace jasu a zároveň vypnutí funkce Always-On. Spustila jsem kontinuální měření tepové frekvence a podrobný monitoring spánku. Denně jsem přijala několik desítek oznámení. Každý den jsem jednou změřila okysličení krve a stresové zátěže. Průměrně jsem každý den absolvovala zhruba půlhodinové měření fyzické aktivity. Za těchto podmínek dosáhla výdrž baterie skvělých 10 dní. A aktivací Always-On se výdrž baterie zkrátí zhruba na 5 dní.
V režimu GPS výdrž baterie dosahuje zhruba 30 hodin. Vzhledem k tomu fitness náramek bez problémů zvládne celodenní monitoring vašeho výletu v horách nebo třeba skutečně dlouhou projížďku na kole.
K opětovnému nabití slouží přiložený kabel s proprietární magnetickou koncovkou. Plného nabití dosáhnete zhruba za hodinu a půl.
Dostatečně velký AMOLED displej
Fitness náramek Xiaomi Smart Band 8 Pro na první pohled zaujme přítomností 1,74” AMOLED displeje. I díky němu se zařízení snadno obsluhuje. U standardní verze Xiaomi Smart Band 8 se přitom dočkáte o něco menšího 1,62” displeje. Levnější varianta Xiaomi Smart Band 8 Active disponuje LCD displejem a nenabízí funkci automatické regulaci jasu ani Always-On displeje.
Rozlišení je zcela dostačující a činí 336 x 480 pixelů. Maximální jas pak stejně jako u standardní verze dosahuje až 600 nitů, což je v této kategorii produktů skvělá hodnota. U varianty Xiaomi Smart Band 8 Active se jedná o 450 nitů, přičemž u tohoto modelu zároveň chybí automatická regulace jasu.
Čitelnost displeje je ve vnitřním prostředí perfektní. Pokud vám na displej přímo zasvítí slunce, možná si jej budete muset přistínit rukou. Ve většině případů jsem ale s čitelností potíže neměla.
Pokud hledáte zařízení pro sledování sportovních aktivit s větším displejem, vyzkoušejte hodinky Xiaomi Redmi Watch 5 Active s výhodným poměrem cena/výkon.
Funkce Xiaomi Smart Band 8 PRO
Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 8 PRO je skvělým a zároveň cenově dostupným pomocníkem pro získání základního přehledu o svém zdraví, pohybu a spánku.
Ačkoliv před oficiálním představením fitness náramku panovaly spekulace, že bude vybaven NFC čipem, realita je odlišná. NFC technologii najdete bohužel jen u modelu pro čínský trh. U globální varianty chybí a s náramkem tedy bezkontaktně nezaplatíte.
Základní funkce pro sledování zdraví a pohybu
S tímto fitness náramkem získáte skvělý přehled o tom, kolik kroků jste za den ušli, kolik minut jste věnovali fyzické aktivity a kolik kilokalorií jste spálili. K tomuto účelu slouží přehledné kroužky pohybu, přičemž vy sami si můžete v mobilní aplikaci nastavit cíle, kterých chcete dosáhnout.
Xiaomi Smart Band 8 PRO si poradí také s monitoringem srdečního tepu. Nastavit si můžete nepřetržité měření po celý den, nebo měření každou minutu, každých 10 minut či každých 30 minut. Zvolené nastavení má přitom přirozeně vliv na výdrž baterie.
Z dalších zdravotních funkcí potěší možnost měření okysličení krve. V menu najdete také možnost měření stresové zátěže. Naměřené hodnoty za mě hezky odráží realitu. Například ve chvílích, kdy jsem musela rychle splnit několik pracovních úkolů, byla přirozeně stresová zátěž vyšší než v podvečer při odpočinku na pohovce a sledování filmu. I u této funkce si můžete nastavit, zda má měření probíhat pouze na vyžádání, nebo po celý den.
Pokud budete chtít během dne přijít na jiné myšlenky, můžete k tomuto účelu využít dechová cvičení. Náramek vás tímto cvičením provede a zobrazí vám, kdy se nadechnout, zadržet dech a kdy vydechnout.
Monitoring spánku
Pokud si necháte zařízení na zápěstí i v noci, bude monitorovat váš spánek. V mobilní aplikaci si přitom můžete volitelně zapnout rozšířené měření (pro sledování srdečního tepu a fází spánku) a sledování skóre dýchání. Obě funkce mají přirozeně vliv na vyšší spotřebu baterie, proto je na vašem uvážení, zda jsou pro vás tyto funkce podstatné.
Po probuzení si pak můžete prohlédnout podrobná data týkající se spánku. Nechybí ani číselné zhodnocení jeho kvality. Při mém testu přitom informace ohledně času usnutí, probuzení a kvality spánku odrážela skutečnost (alespoň pocitově). Při dlouhém spánku, kdy jsem se vzbudila odpočatá, jsem měla skóre vyšší než v jiný den, kdy jsem toho naspala málo.
Fitness náramek lze využít také jako budík, který vás ze spánku probere jemnými vibracemi na zápěstí. V nabídce najdete nejen klasický budík, ale i inteligentní, kdy zařízení automaticky vybere nejlepší čas pro probuzení v rozmezí 10 minut před nastaveným budíkem. Osobně mi přijde toto okno poměrně krátké a ocenila bych možnost nastavit si jej libovolně (třeba i v rozmezí půl hodiny).
Monitoring pohybu
Fitness náramek podporuje více než 150 sportovních režimů (levnější varianta Active jich nabízí pouze 50). Abyste se v pestré nabídce snadněji orientovali, jsou tyto aktivity roztříděny do tematických kategorií. Díky tomu není problém najít vhodný režim během pár vteřin.
Statistiky týkající se sportu se přirozeně odvíjí od toho, pro jakou fyzickou aktivitu se rozhodnete. Zatímco u jógy se dočkáte jen údajů o srdečním tepu a množství spálených kilokalorií, u chůze, běhu a cyklistiky můžete sledovat data týkající se uražené vzdálenosti, průměrného tempa, rychlosti a podobně.
Díky podpoře satelitních systémů můžete s hodinkami vyrazit na procházku, běh či projížďku na kole, aniž byste si s sebou museli brát mobilní telefon. Po návratu si pak v mobilní aplikaci snadno prohlédnete trasu na mapě. Při mém testování přitom zakreslená trasa přesně mapovala realitu.
Kromě toho si můžete na náramku zobrazit údaje o vaší tréninkové zátěži, hodnotě VO2 Max a době potřebné pro zotavení. Díky tomu si vaše tréninky lépe rozvrhnete v čase.
Běžecké tréninky
Běžci mají možnost využít některý z přednastavených běžeckých tréninků, v rámci kterých vám hodinky jasně zobrazí, čemu se zrovna máte věnovat (například rychlé chůzi). Na hodinkách uvidíte i rozmezí srdečního tepu, ve kterém byste se měli v danou chvíli pohybovat. Pokud jsem ale v určitou chvíli byla mimo toto rozmezí, fitness náramek mě nijak neupozornil. Jediným řešením je průběžné kontrolování displeje. Na změnu cviku (tedy intenzity běhu) vás fitness náramek upozorní vibracemi na zápěstí a v tomto směru již funguje skvěle.
Narozdíl od Xiaomi Smart Band 8 jsem v mobilní aplikaci nenašla funkci pro změnu běžeckého režimu. Zmíněný Band 8 lze přepnout do tří různých režimů využití (tradiční režim chytrého náramku, připnutí kapsle k běžecké botě a zavěšení kolem krku). Pokud tedy patříte mezi vášnivé běžce a chcete dosáhnout na ještě širší nabídku statistik o cvičení, lze doporučit sáhnout spíše po standardní verzi Smart Band 8.
Ovládání hudby
Fitness náramek lze využívat k ovládání hudby přehrávané na mobilním telefonu. Zařízení však nelze použít samostatně jako zdroj hudby.
Telefonování a notifikace
Fitness náramek vás upozorní na notifikace z mobilního telefonu. Na příchozí zprávy však nelze nijak reagovat. Zprávy zobrazí včetně české diakritiky, na druhou stranu emoji náramek zobrazit nedokáže.
Příchozí hovor máte možnost pomocí náramku odmítnout nebo odpovědět pomocí přednastavené zprávy. Pokud chcete hovor přijmout, je nutné použít mobilní telefon.
Doplňkové funkce
Mezi spíše doplňkové funkce fitness náramku lze zařadit například předpověď počasí, budík, stopky, zobrazení světového času, možnost vzdáleného ovládání spouště fotoaparátu na mobilním telefonu či svítilnu. Při práci nebo studiu může přijít vhod také funkce pro soustředění využívající techniku „pomodoro“ pro zlepšení vaší produktivity.
Závěr - komu bych fitness náramek Xiaomi Smart Band 8 PRO doporučila?
Fitness náramek Xiaomi Smart Band 8 PRO je ideální volbou pro uživatele poohlížející se po cenově dostupném zařízení, které bude takovou zlatou střední cestou mezi obyčejným fitness náramkem a chytrými hodinkami s ještě pestřejší nabídkou funkcí. Jeho velkou výhodou je přítomnost GPS, která v této kategorii produktů není zcela běžná. Její zásluhou zařízení zaznamenává vaši trasu během venkovních aktivit a vy můžete nechat mobilní telefon v klidu doma.
Kromě toho potěší také přítomností dostatečně velkého a přehledného displeje se skvělou čitelností. Těšit se můžete na bohatý výběr sportovních aktivit i běžecké tréninky. Výhodou je také poměrně slušná výdrž baterie.
Pokud bych měla jmenovat nějaké nevýhody, jednalo by se o absenci NFC plateb. V porovnání s Xiaomi Smart Band 8 zde také nenajdete režim pro nošení náramku na noze při běhu a tím pádem i pestřejší nabídku statistik při této sportovní aktivitě.
Recenze: fitness náramek Xiaomi Smart Band 8 PRO
-
Kvalita zpracování
-
Výdrž baterie
-
Ovládání a funkce
-
Displej
-
Poměr cena/výkon
Šikovný fitness náramek s podporou GPS
Sledování zdraví, pohybu, spánku i upozornění na příchozí hovory a notifikace. To všechno nabídne cenově dostupný fitness náramek Xiaomi Smart Band 8 PRO. Jeho velkou předností je integrovaná GPS. Díky tomu s sebou nemusíte nosit mobilní telefon během venkovních aktivit, a přitom na vás bude po návratu čekat záznam trasy z vašeho běhu, chůze či projížďky na kole. Kromě toho zařízení potěší také slušnou výdrží baterie, svižným prostředím a podporou češtiny.
Klady
- Podpora GPS
- Skvěle čitelný displej
- Velký výběr sportovních aktivit
- Běžecké tréninky
- Dlouhá výdrž baterie
Zápory
- Absence NFC plateb
- Nenabízí režim pro nošení na noze při běhu
Hani, máš tam chybu.
Hned na začátku.
Jeho hmotnost činí 22,5cm
Děkujeme za upozornění! Opraveno 🙂