ITmix.cz logo

Recenze: Norton VPN se zajímavým poměrem ceny a výkonu

Silné stránky
  • Přehledné uživatelské prostředí
  • Výborné rychlosti
  • Praktické funkce
  • VPN vhodná pro torrenting
  • Příplatkové bezpečnostní funkce
Slabé stránky
  • Pod americkou legislativou
  • Podpora více zařízení ve vyšších tarifech
  • Absence symbolů optimalizace

Norton VPN nabízí za svoji cenu solidní rychlosti, spolehlivé funkce a celé spektrum bezpečnostních nástrojů ve vyšších tarifech. Samotná VPN má přehledné uživatelské prostředí se 61 dostupnými zeměmi pro připojení. Služba se řídí no-log politikou, ale její sídlo se nachází ve Spojených státech amerických. Jak se Norton VPN daří v porovnání s konkurenčními službami a komu bych ji doporučil?

Nejčastější dotazy a odpovědi

Pro kolik zařízení je Norton VPN?

Množství zařízení, která mohou službu používat najednou, závisí na vašem tarifu. Tarif Standard je určen pro jedno zařízení, Plus pro pět zařízení a Ultimate pro deset zařízení.

Jaký je rozdíl mezi předplatným?

Tarif Norton VPN Standard nabízí pouze služby VPN. Mezi funkcemi naleznete Split tunneling, Kill Swtitch a všechny ostatní možnosti uvedené v recenzi. Tento tarif je zároveň nejlevnější.
Tarif Norton VPN Plus nabízí vše v balíčku Standard a je doplněn o antivirovou ochranu vašeho zařízení. Balíček nabízí také správce hesel a 10GB cloudové úložiště.
Nejvyšší a nejdražší tarif Norton VPN Ultimate obsahuje všechny funkce tarifu Plus. Ochrana je rozšířena o rodičovskou kontrolu a různé nástroje ochrany dětí v online prostoru. Tarif nabízí navíc 50GB cloudové úložiště.

Jak dlouho trvá zkušební lhůta?

Norton VPN nabízí v případě všech tarifů 30denní zkušební dobu s nutností zadání platebních údajů.

Jaká zařízení Norton VPN podporuje?

Služba je dostupná pro systémy Windows, macOS, Android a iOS.

Základní parametry Norton VPN

Při zjišťování základních parametrů jsem narazil na malou komplikaci – poskytovatel na stránkách nezveřejňuje přesný počet zemí a serverů, což mě trochu zklamalo. Zatímco země jsem mohl snadno spočítat v programu, k počtu serverů jsem se už nedostal. Rovněž je třeba podotknout, že Norton VPN můžete používat na více než jednom zařízení pouze v případě, že připlatíte za vyšší než standardní tarif. Většina konkurenčních VPN je dostupná na 10 zařízeních již v základním balíčku.

ParametrHodnota
Počet zemí61
Počet serverůNeuvádí se
Maximální počet zařízení1–10 (podle tarifu)
Zkušební doba60 dní
Lhůta vrácení peněz30 dní
PlatformyWindows, macOS, Android, iOS

Tři dostupné protokoly jsou výhodou

Při používání VPN máte na výběr tři různé VPN protokoly – OpenVPN, WireGuard a Mimic. První dva jsou nejběžněji používaná open-source řešení, což znamená vyšší bezpečnost a transparentnost.

  • OpenVPN je známý svou spolehlivostí a silným šifrováním (AES-256, SHA256, RSA). Umožňuje připojení přes UDP i TCP, čímž nabízí větší flexibilitu.
  • WireGuard využívá modernější šifrovací algoritmy (ChaCha20, Poly1305, Curve25519) a vyniká vyšší rychlostí. Nevýhodou je, že podporuje pouze UDP připojení, což může být problém v sítích, kde je tento typ přenosu blokován.
  • Mimic je nejnovější protokol v nabídce, navržený speciálně k obcházení cenzury a VPN omezení. Jedná se o ideální volbu pro země s přísnou regulací internetu, jako jsou Čína nebo Írán.

Manuální výběr protokolu samozřejmě není nezbytný. V programu je ve výchozím nastavení vybrána možnost automatického výběru, který zvolí nejvhodnější protokol podle vašeho připojení.

Výběr VPN protokolů
Výběr VPN protokolů

Servery a podporované weby jsou menší slabinou

Z hlediska dostupných serverů je na tom Norton VPN lépe než Avast SecureLine VPN a AVG Secure VPN. Nicméně pořád zaostává za službami jako Proton VPN nebo ExpressVPN. 61 zemí je tak poměrně slušné číslo – najdete mezi nimi i Libyi, Albánii či Tunisko. Celkový počet serverů, které služba nabízí, se mi ale nepodařilo dohledat na stránkách poskytovatele. Je tedy sporné, zda vůbec přesahuje hodnotu 1000.

Zemi pro vaše připojení můžete vybrat buď manuálně, nebo můžete zvolit možnost Poloha s nejrychlejším připojením. Zvolením druhé možnosti vybere služba nejlepší server a zemi podle vaší aktuální polohy. K dispozici máte také možnost Oblast optimalizovaná pro P2P, která vybere automaticky ideální server pro stahování torrentů. Pokud pravidelně stahujete soubory tohoto druhu, tato možnost vám aktivování VPN výrazně urychlí, protože nebudete muset zemi hledat vlastnoručně. To by se vám samozřejmě ani nepodařilo, jelikož v seznamu zemí nenajdete žádné symboly optimalizace jako u jiných VPN.

Dostupnost serverů
Dostupnost serverů

Bezpečnost VPN – no-log politika, nicméně sídlo v USA

To, jak Norton VPN využívá údaje o svých uživatelích, je detailně popsáno na stránkách poskytovatele. Služba se řídí no-log politikou, která zaručuje, že poskytovatel neuchovává údaje jako historie prohlížení, informace o trafficu či IP adresy zařízení, která byla se službou použita.

Některé další informace však může poskytovatel uchovávat sedm dní až tři roky. Jde hlavně o technické specifikace používaných zařízení, jazyk nebo celkové množství přenesených dat, nikoli však jejich konkrétní obsah. S takovým rozsahem uchovávaných dat se setkáte u více konkurenčních VPN.

No-log politika služby Norton VPN je ověřena externím auditem třetí strany, což oceňuji.

Co je na druhou stranu charakteristické pro Norton VPN, Avast SecureLine a AVG Secure VPN je fakt, že spadají pod americkou společnost Gen Digital. Ta vznikla přejmenováním původní společnosti NortonLifeLock. Služba Norton VPN tak sice má no-log politiku, ale zároveň se řídí americkou legislativou, která se nestaví k soukromí právě nejdiskrétněji. Nesmíme zapomenout ani na mezinárodní pakty o sdílení online informací jako 5 Eyes a 14 Eyes, jejichž součástí je i USA.

K ověření úniku informací aktivování VPN jsem použil nástroj dnsleaktest.org. Jak vidíte na snímku níže, po připojení k serveru v Portugalsku se změnila moje IP adresa a geografická lokalita podle očekávání.

Test úniku DNS informací
Test úniku DNS informací

V testu rychlosti si Norton VPN vedla skvěle

Test jsem zahájil měřením připojení bez VPN prostřednictvím nástroje speedtest.net. Následně jsem provedl testy na lokálním italském serveru, poté na vzdálenějším českém serveru a nakonec na nejodlehlejším americkém serveru. Každý server jsem otestoval čtyřikrát a vypočítal průměrné hodnoty. V tabulce níže naleznete průměrné rychlosti v Mb/s spolu s procentuální změnou oproti původní rychlosti.

ServerDownloadZměnaUploadZměna
Bez VPN (IT)419482
IT lokál308Pokles o 27 %434Pokles o 10%
CZ308Pokles o 27 %454Pokles o 6 %
USA (Boston)263Pokles o 37 %423Pokles o 12 %

V mém testu dosahovala rychlost stahování a nahrávání napříč více zeměmi vynikajících výsledků. Jen 27% pokles rychlosti stahování na lokálním a vzdáleném serveru jsou srovnatelně dobrá čísla jako v případě Avast SecureLine VPN nebo AVG Secure VPN. Pokles o 37 % na americkém serveru je také velmi působivá hodnota. Rychlost odesílání byla na všech testovaných téměř stejná jako bez VPN.

Funkce jsou relativně slušné

Přestože Norton nabízí celé spektrum funkcí ve mnou testovaném tarifu Ultimate, v recenzi se zaměřím jen na ty, které jsou specifické pro VPN. Přestože služba nabízí Kill Switch, Split tunneling a blokování reklam, stále mírně zaostává za konkurenčními VPN jako NordVPN nebo ProtonVPN s širším spektrem funkcí.

Kde koupit Norton VPN
Norton VPN
Hodnocení
3.9/5
Přehled funkcí
Přehled funkcí

Automatické aktivování VPN

Automatická aktivace a deaktivace VPN je vždy vítaným doplňkem. Pokud nepoužíváte VPN nepřetržitě, můžete díky této funkci předejít v některých případech úniku vašich údajů, pokud ji zapomenete manuálně aktivovat. VPN se může aktivovat vždy, když dojde ke spuštění programu nebo jen v případě, že budou splněny podmínky. Mezi ty může patřit:

  • Připojení k veřejné síti (s možností manuálního výběru sítí tohoto druhu),
  • P2P připojení (po spuštění programu např. ke stahování torrentů).

Automatické spuštění při P2P připojení funguje na výbornou. Kdykoli jsem spustil příslušný program, téměř okamžitě došlo k aktivaci služby. Pokud jsem program vypnul, po několika sekundách došlo také k deaktivaci VPN. Menším zklamáním pro mě ale bylo, že nejsou k dispozici další podmínky pro spuštění, jako např. návštěva online bankovnictví nebo streamovací platformy (dostupné u Avast SecureLine VPN).

Blokování reklam

Norton VPN je doplněna funkcí pro blokování reklam, která poměrně účinně zlepšuje pohodlí brouzdání na webu. Bez problémů dokáže odstranit nepříjemné reklamní prvky ze zpravodajských stránek a dalších webů. Avšak některé pokročilejší techniky umístění reklam (např. vyskakovací pop-up okna) již služba neblokovala tak spolehlivě.

Kill Switch

Norton VPN disponuje funkcí Kill Switch, která automaticky odpojí zařízení od internetu, pokud nastane neočekávaný výpadek VPN připojení. Tím chrání soukromé údaje před odhalením. Při přepínání serverů během aktivní VPN došlo ke krátkodobému zablokování internetu, dokud se spojení neobnovilo s novým webem. Ani při ztrátě internetového připojení po aktivaci VPN nedošlo k úniku mé IP adresy, což potvrzuje spolehlivost této funkce.

Split tunneling

Funkce Split tunneling vám umožňuje rozhodnout, které aplikace nebo programy budou používat VPN připojení a které se připojí přímo k internetu. Tato funkce je ideální, pokud se nacházíte v zahraničí a potřebujete současně přistupovat k lokálnímu obsahu i k vašemu domácímu serveru. Například můžete používat VPN pro zabezpečenou práci v jednom prohlížeči, zatímco v druhém bez VPN sledujete lokální zprávy.

Sám jsem tuto funkci otestoval naplno – hlavní prohlížeč byl připojen k českému VPN serveru, kde jsem pracoval v redakčním systému, a ve druhém prohlížeči bez VPN jsem bez problémů sledoval stream stanice Rai Play během pobytu v Itálii.

Servery optimalizované pro torrenting

Služba Norton VPN nabízí několik serverů optimalizovaných pro P2P (peer-to-peer) připojení. Avšak na rozdíl od drtivé většiny konkurenčních VPN, Norton VPN nezobrazuje u zemí a měst s optimalizací žádný symbol. Vždy se tak budete muset spoléhat na možnost Oblast optimalizovaná pro P2P. Pokud se ručně připojíte k zemi, jejíž server není pro tento účel přizpůsoben, stahování se vůbec nespustí.

Servery optimalizované pro torrenting
Servery optimalizované pro torrenting

Servery optimalizované pro streaming

Pokud plánujete používat Norton VPN k používání populárních streamovacích platforem, nemusí se jednat o nejlepší volbu. Informaci o tom, že by služba nabízela servery optimalizované pro tento účel, jsem na stránce poskytovatele nenašel. Streaming jsem se přesto rozhodl otestovat.

Přes německý server jsem bez problémů sledoval ZDF a ARD. Po připojení na americký server jsem se dostal ke streamu CNN ve Full HD kvalitě. Rovněž jsem získal přístup k Netflix knihovnám v Japonsku, Austrálii a Kanadě. Problémem nebyla dokonce ani americká knihovna, ke které jsem se dostal po připojení k více serverům v těchto státech.

Závěr – pro koho je Norton VPN vhodná?

Norton VPN je solidní služba, která vám bez problémů zajistí přístup k zahraničním internetovým serverům. S nabídkou více než 60 zemí sice nepatří mezi nejbohatší VPN na trhu, přesto se jedná o solidní číslo. Slušné jsou také rychlosti, kterých můžete dosáhnout no lokálních i vzdálených serverech. Platí to nejen pro běžné používání internetu, ale také stahování torrentů.

Kde koupit Norton VPN
Norton VPN
Hodnocení
3.9/5

Přestože poskytovatel nenabízí informace o optimalizaci serverů pro streaming, neměl jsem se sledováním filmů a seriálů sebemenší problém. Co je však zarážející je fakt, že společnost Gen digital, která službu vlastní, sídlí ve Spojených státech amerických. To, že si americká legislativa váží méně soukromí a že je tato federace součástí paktů o sdílení informací, činí z této VPN poměrně riskantní volbu.

Recenze: Norton VPN se zajímavým poměrem ceny a výkonu
  • Rychlost
  • Bezpečnost
  • Streaming a torrenting
  • Uživatelské prostředí
  • Poměr ceny a výkonu
3.9

Rychlá VPN se spolehlivými funkcemi za rozumnou cenu

Norton VPN nabízí za svoji cenu solidní rychlosti, spolehlivé funkce a celé spektrum bezpečnostních nástrojů ve vyšších tarifech. Samotná VPN má přehledné uživatelské prostředí se 61 dostupnými zeměmi pro připojení. Služba se řídí no-log politikou, ale její sídlo se nachází ve Spojených státech amerických. Jak se Norton VPN daří v porovnání s konkurenčními službami a komu bych ji doporučil?

Klady

  • Přehledné uživatelské prostředí
  • Výborné rychlosti
  • Praktické funkce
  • VPN vhodná pro torrenting
  • Příplatkové bezpečnostní funkce

Zápory

  • Pod americkou legislativou
  • Podpora více zařízení ve vyšších tarifech
  • Absence symbolů optimalizace
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: Norton VPN se zajímavým poměrem ceny a výkonu
Norton VPN
Hodnocení: 3.9/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram