ITmix.cz logo

Recenze: ProtonVPN s bohatou nabídkou funkcií a prémiovou bezpečností

Silné stránky
  • Cenová dostupnost
  • Vynikající kompatibilita
  • 10 zařízení v balíku
  • Optimalizované servery
  • Bohaté funkce
  • Indikátory vytížení serverů
  • Jednoduché uživatelské prostředí
  • Švýcarská společnost
Slabé stránky
  • Trvalý pokles rychlosti stahování
  • Problémy s americkým Netflixem
  • VPN Accelerator nefunguje

Švýcarská služba ProtonVPN nabízí za dostupnou cenu široké spektrum funkcí, bohatou podporu platforem a 11 799 serverů napříč 117 zeměmi. Samozřejmostí jsou servery optimalizované pro stahování torrentů, streamování videí a využívání sítě Tor. VPN je dostupná i v bezplatné verzi, která sice nabízí omezené funkce, ale v některých případech může být dostatečná. Je ProtonVPN bezpečná a vyrovná se konkurenci?

Nejčastější dotazy a odpovědi

Kolik zařízení může ProtonVPN využívat?

V případě plánu Plus můžete službu využívat na 10 zařízeních. Bezplatná verze je dostupná pouze pro jedno zařízení.

Kolik stojí ProtonVPN?

Během testování je cena závislá na době, na kterou si VPN předplatíte. Měsíční předplatné vás vyjde na 9,99 EUR, roční na 4,99 EUR/měsíc a dvouleté na 4,49 EUR/měsíc. Bezplatná verze je bez poplatků doživotně.

Nabízí ProtonVPN zkušební dobu?

Ano, bezplatnou VPN můžete zkoušet jakkoli dlouho. Plnohodnotný plán ProtonVPN Plus máte na zkoušku k dispozici na měsíc za drobný poplatek 1 EUR.

Na jaká zařízení lze ProtonVPN nainstalovat?

Kompatibilita je velmi silnou stránkou ProtonVPN. Podpora systémů Windows a macOS je samozřejmostí, službu však můžete využít i na Linuxu nebo Chromebooku. ProtonVPN je dostupná i pro systémy Android a iOS. V případě potřeby ji můžete nainstalovat i na chytré televizory se systémem AndroidTV a přehrávače Apple TV a Fire TV. Velkou výhodou je možnost využití na Wi-Fi routerech.

Jaký je rozdíl mezi bezplatným a placeným plánem ProtonVPN?

Největším rozdílem jsou dostupné země a servery. Bezplatná verze umožňuje připojení na 308 serverů v 6 zemích, placená na 11 790 ve 117 zemích. Bezplatný plán nabízí solidní rychlost a neomezuje šířku pásma. Služba je ale omezena jen na jedno zařízení.
Ztrácíte také přístup k serverům optimalizovaným pro streamování či torrenting a ve špičce můžete zaznamenat výrazný pokles rychlosti. Placený plán Plus tyto možnosti nabízí a spolu s nimi i nástroje jako Netshield či Split tunneling.

Základní parametry jsou příjemným překvapením

Následující přehled základních parametrů VPN svědčí o velmi dobře vybavené službě. Široké spektrum zemí, množství serverů, zkušební doba prémiového plánu a celá plejáda podporovaných zařízení – je jasné, že ProtonVPN se zajímá o preference uživatelů.

ParametrHodnota
Počet zemí117
Počet serverů11 799
Maximální počet zařízení10
Zkušební dobaProgram Plus na 1 měsíc za 1 EUR
Lhůta vrácení peněz30 dní
PlatformyWindows, macOS, Linux, Android, iOS, Chromebook, Apple TV, Android TV, Fire TV, Wi-Firouter, prohlížet Chrome a Firefox

Protokoly WireGuard a OpenVPN jsou standardem

ProtonVPN využívá napříč platformami protokoly WireGuard, OpenVPN a IKEv2. Chybí bohužel protokol Mimic, se kterým se setkáte u Avast SecureLine VPN nebo NortonVPN. Protokol Mimic maskuje využití VPN pro země, které využití zakazují (Čína, Írán). V těchto zemích tak služba ProtonVPN nemusí vůbec fungovat.

Protokoly OpenVPN a WireGuard jsou open-source a patří obecně mezi nejpoužívanější. Liší se hlavně svým šifrováním a rychlostí. OpenVPN a IKEv2 využívají šifrování SHA256 s relativně dobrou rychlostí. WireGuard nabízí modernější šifrování ChaCha20, které se bezpečností vyrovná SHA256, ale jeho rychlost je o něco vyšší.

V nastaveních služby můžete protokol nastavit buď manuálně (WireGuard nebo OpenVPN, UDC nebo RCP připojení), nebo můžete zvolit doporučenou možnost automatického výběru podle vašeho připojení.

Servery a podporované weby jsou výhodou

Se 117 zeměmi je ProtonVPN na prvních příčkách v žebříčku nejlepších. Nejde však jen o evropské nebo americké státy. Se službou se připojíte i na servery v Súdánu, Mauritánii, Senegalu a dalších afrických státech. Kromě státu a města si můžete v uživatelském prostředí vybrat také konkrétní server, na který se chcete připojit. Jedná se o výhodu například oproti Avast SecureLine VPN, ve které si můžete vybrat jen stát a město, konkrétní server vybírá služba podle sebe.

Každý ze serverů je doplněn údajem o jeho procentuálním vytížení. Díky tomu máte jistotu, že se můžete vždy připojit na ten nejvhodnější server. Pokud nechcete server vybírat manuálně, využijete možnost Quick Connect, která zvolí nejlepší lokální server za vás. V nastavení můžete také vytvořit profily, kterými lze servery kategorizovat podle vašich potřeb.

Možnost výběru konkrétního serveru
Možnost výběru konkrétního serveru

Bezpečnost ProtonVPN garantovaná švýcarskou společností

Služba si zakládá na své transparenci a otevřenosti. Svědčí o tom i fakt, že je kód volně dostupný (open-source). Samotní uživatelé a bezpečnostní experti si tak mohou kód prohlížet a hledat případné slabiny, což zlepšuje důvěryhodnost a bezpečnost VPN.

Co se týče údajů, které ProtonVPN zaznamenává, jsou velmi jasně vysvětleny na stránkách poskytovatele. Služba dodržuje striktní no-log politiku, která je ověřena auditem třetí strany. Znamená to, že nedochází k ukládání vaší historie procházení, IP adres či jiných osobních údajů, které by mohly být použity ke sledování vaší aktivity online.

Kde koupit ProtonVPN
ProtonVPN
Hodnocení
4.3/5

Nezisková společnost ProtonVPN sídlí ve Švýcarsku. Jedná se o zemi, která není součástí žádného mezinárodního paktu o sdílení informací (5 Eyes nebo 14 Eyes), takže údaje uživatelů spadají jen pod švýcarskou legislativu. V žádném případě by tak nemělo docházet k únikům vašich informací do ostatních zemí na základě mezinárodních smluv.

DNS Leak Test

Tento jednoduchý test slouží k ověření, zda VPN skutečně skryje vaši IP adresu a geografickou polohu. K ověření jsem použil nástroj dnsleaktest.com. V době testování jsem nacházel v sicilské Catanii, což se dalo snadno zjistit z mé IP adresy. Jakmile jsem se pomocí VPN připojil k serveru ve vzdálené jihoamerické Brazílii, moje IP adresa a geografická poloha se změnily podle očekávání, viz snímek níže.

Test úniku DNS informací
Test úniku DNS informací

Rychlost VPN je solidní

Test rychlosti jsem zahájil měřením bez VPN za použití nástroje speedtest.net. Následně jsem rychlost měřil na jednom lokálním italském serveru, vzdálenějším českém serveru, a nakonec na nejvzdálenějším americkém serveru. Každý server jsem proměřil čtyřikrát a srovnával jednotlivé průměrné hodnoty. V následující tabulce naleznete konkrétní průměrné rychlosti v Mb/s a jejich procentuální změny.

ServerDownloadZměnaUploadZměna
Bez VPN (IT)612–⁠475
IT lokál260Pokles o 58 %391Pokles o 18 %
CZ305Pokles o 50 %462Pokles o 3 %
USA (Boston)298Pokles o 51 %444Pokles o 7 %

K poklesu rychlosti nahrávání nemám žádné výhrady. Rozdíl o méně než 20 % je vynikající. Pokles rychlosti stahování je ale u všech testovaných serverů přibližně 50 %, což už stojí za zmínku. Test jsem provedl během špičky ve večerních hodinách a když jsem ho opakoval dopoledne, pokles byl podobný.

Situaci nezlepšuje ani funkce VPN accelerator, kterou popisuji níže. Nižší rychlost tak není dána vytížením serverů, ale službou samotnou. V případě pomalejšího připojení bez VPN může být výrazným limitem.

Funkce ProtonVPN – jednoznačně silná stránka

Služba ProtonVPN nabízí kromě samotné soukromé sítě relativně bohaté spektrum funkcí, které zvyšují vaši bezpečnost, brání únikům informací ve specifických situacích a celkově zvyšují pohodlí používání. V následující kapitole si tyto funkce blíže popíšeme.

Netshield

Funkce Netshield nahrazuje rozšíření prohlížečů na blokování reklam. Kromě toho blokuje malware, čímž přispívá nejen k pohodlí prohlížení, ale také bezpečnosti. V možnostech aplikace můžete funkci zcela deaktivovat nebo nastavit pouze pro blokování malwaru. V praxi funguje Netshield výborně. Stránky, které jsou běžně plné reklam jsem mohl prohlížetbez rušení a nepříjemných vyskakovacích oken (pop-up).

Test blokování reklam
Test blokování reklam

Killswitch

VPN obsahuje funkci Kill Switch, která automaticky odpojí vaše zařízení od internetu v případě nečekaného výpadku připojení. Díky tomu předchází odhalení vašich soukromých údajů, které by jinak mohly být viditelné při selhání VPN. Pokud jsem po aktivaci VPN změnil zemi serveru, internet byl blokován, dokud se služba nepřipojila k cílovému serveru. Ani při ztrátě internetového připojení po aktivování služby nedošlo k úniku IP adresy. Kill Switch tedy funguje spolehlivě.

ProtonVPN ale posouvá tuto funkci ještě o stupeň výše s nastavením Permanent Kill Switch. Ten se stará o to, aby se vaše zařízení odpojilo od internetu vždy, když dojde k zavření programu VPN (vypnutí nebo restartování zařízení). Internet zůstane zablokován až do momentu, než program opět neotevřete a nepřipojíte se k VPN serveru.

Možnosti funkce Kill Switch
Možnosti funkce Kill Switch

Split tunneling

Funkce Split tunneling slouží k tomu, abyste mohli vybrat konkrétní aplikace či programy, které mají používat VPN a které ne. Funkce je ideální v případě, že jste v zahraničí a potřebujete mít najednou přístup k lokálnímu a zároveň vašemu domácímu serveru. Ideálním příkladem je používání jednoho prohlížeče s VPN pro pracovní úkony, zatímco druhý prohlížeč bez VPN můžete použít k prohlížení aktuálních lokálních zpráv.

Kde koupit ProtonVPN
ProtonVPN
Hodnocení
4.3/5
Split Tunneling
Split Tunneling

Já jsem funkci v Itálii využíval naplno. Hlavní prohlížeč, ve kterém jsem používal náš redakční administrativní systém, jsem měl připojen k českému VPN serveru. Ve druhém prohlížeči bez VPN jsem mohl bez problémů sledovat stream stanice Rai Play, protože jsem se nacházel v Itálii.

Port forwarding

Funkce port forwarding zajišťuje efektivnější přenos dat. Podstatou je zjednodušení připojení zařízení v síti tím, že dojde k přesměrování komunikace přes konkrétní síťové porty. V praxi to znamená, že při využití P2P serverů (peer-to-peer), a tedy například při stahování torrentů, můžete dosáhnout vyšší rychlosti stahování při zachované anonymitě.

Funkce Port Forwarding
Funkce Port Forwarding

V praxi funguje Peer forwarding spolehlivě. Bez VPN jsem během stahování torrentu dosahoval rychlosti 13 MB/s. Po aktivování VPN bez této funkce klesla rychlost na 9 MB/s. Jakmile jsem ale funkci aktivoval, opět jsem dosáhl rychlosti 13 MB/s.

Naše redakce v žádném případě nepropaguje šíření pirátského obsahu. Při testování stahujeme pouze torrenty s volně šiřitelným obsahem..

VPN Accelerator

Funkce VPN Accelerator může podle poskytovatele v některých případech zvýšit rychlost připojení až o 400 %. Technologie pomáhá zvýšit rychlost a stabilitu VPN připojení, zejména při připojení na vzdálené servery. Funguje tak, že lépe řídí tok dat a optimalizuje způsob, jakým se informace přesouvají po síti. Využívá moderní algoritmus TCP BBR, který snižuje odezvu a zlepšuje propustnost sítě, díky čemuž se stránky načítají rychleji a streamování je plynulejší. Kromě toho minimalizuje zátěž procesoru při šifrování dat, což pomáhá udržovat vysokou rychlost i při vysoké úrovni zabezpečení.

V praxi přinesla tato funkce relativně malé rozdíly v rychlosti. Otestoval jsem nejprve server bez VPN a následně dva vzdálené VPN servery – v USA a na Novém Zélandu. Oba VPN servery jsem přeměřil před i po aktivaci akcelerátoru. Výsledky naleznete v tabulce níže.

ServerRozdíl v rychlosti stahováníRozdíl v rychlosti odesílání
USA s deaktivovanou funkcíPokles o 10 %Pokles o 17 %
USA s aktivovanou funkcíPokles o 12 %Pokles o 15 %
Nový Zéland s deaktivovanou funkcíPokles o 19 %Pokles o 75 %
Nový Zéland s aktivovanou funkcíPokles o 8 %Pokles o 33 %

Jak vidíte, na americkém serveru nepřinesla funkce velké změny. Namísto zrychlení dokonce mírně zpomalila stahování. Podstatnější a pozitivnější rozdíl si ale můžete všimnout na novozélandském serveru. Aktivace funkce znamenala zrychlení stahování o 8 % a odesílání až o 42 %.

VPN akcelerátor
VPN akcelerátor

Servery optimalizované pro torrenting

Drtivá většina serverů, které ProtonVPN nabízí, je optimalizováno pro P2P připojení, které je podkladem stahování torrentů. Tak široká nabídka serverů pro tento účel je jednoznačným pozitivem. Co se týče rychlosti, nemám k ní v podstatě žádné výhrady. Během testování jsem ve špičce dosahoval rychlosti kolem 15 MB/s bez VPN. Po připojení na lokální VPN server klesla rychlost stahování maximálně o 20 %. Pokud jsem následně aktivoval Port forwarding, pokles dosahoval maximálně 5 %, což je přijatelné.

Severy optimalizované pro streaming

Pokud hledáte server vhodný pro streamování filmů a seriálů, v seznamu naleznete u každého optimalizovaného serveru symbol přehrávání. Díky tomu můžete vybrat vždy ten, který je nejméně vytížen a zároveň optimalizován. V době testování byly servery přizpůsobeny pro streaming dostupné ve většině zemí. Po připojení k německému serveru jsem mohl sledovat živé vysílání stanic ZDF a ARD ve Full HD kvalitě, stejně jako americkou CNN bez jakýchkoli problémů s připojením v USA.

Zkusil jsem i streamování seriálů na Netflixu. Díky ProtonVPN jsem získal přístup ke knihovnám v Japonsku, Austrálii či Kanadě. Při testování připojení v USA a Brazílii jsem ale narazil na problém. Po připojení na některé ze serverů se mi nepodařilo ani načíst knihovnu služby s chybou DNS nebo samotného internetového připojení. Řešením bylo zkoušení dalších serverů, což situaci vždy vyřešilo, přesto bych ale ocenil, kdyby k tomuto problému vůbec nedocházelo.

Vzhledem k tomu, že jsem službu testoval v Itálii, zajímalo mě také streamování českých stanic. Po připojení k českému serveru jsem se bez problémů dostal k dané knihovně na Netflixu.

Tor optimalizované servery

ProtonVPN nabízí mimo jiné připojení k serverům optimalizovaným pro využití Tor sítě. Jedná se o anonymizační síť, která přesměrovává internetový provoz přes šifrované uzly, čímž skrývá IP adresu uživatele a zajišťuje jeho soukromí. V kombinaci s použitím VPN jde o vyšší úroveň anonymity. Služba ProtonVPN totiž šifruje připojení ještě před vstupem do sítě Tor.

Vzhledem k tomu, že používání VPN může výrazně snížit rychlost připojení a Tor síť jako taková to dělá také, rozhodl jsem se rychlost otestovat. Pomocí prohlížeče Tor browser jsem postupně načítal portál seznam.cz, stopky jsem zastavil až v momentě, kdy byly ukončeny všechny přenosy v levém dolním rohu stránky. Tímto způsobem jsem otestoval rychlost bez VPN, s připojením na optimalizovaný server a nakonec se serverem bez optimalizace ve státě sousedícím s předchozí zemí. Po každém načtení jsem prohlížeč zavřel a opět otevřel.

PodmínkaČas (minuty a vteřiny)
Bez VPN00:53
Server bez optimalizace01:44
Optimalizovaný server01:26

Jak vidíte na výsledcích, optimalizace serverů má určitě smysl. Přestože jsem nedosáhl rychlosti bez VPN, stále však došlo ke zrychlení oproti použití neoptimalizovaného serveru.

Závěr – pro koho je ProtonVPN vhodná?

ProtonVPN je spolehlivá VPN služba s velkým důrazem na bezpečnost a transparentnost. Nabízí širokou kompatibilitu napříč zařízeními, servery ve 117 zemích a bohaté funkce, jako je NetShield, Kill Switch či Split Tunneling. Výhodou je i přísná no-log politika a švýcarská legislativa, která chrání soukromí uživatelů.

Nevýhodou je až 50% pokles rychlosti stahování, který může být při pomalejším připojení výraznou slabinou. Přestože funkce VPN Accelerator slibuje zlepšení, v praxi nepřináší výrazné zrychlení. Bezplatná verze je sice dostupná s omezenými možnostmi, pro malou část uživatelů ale může být přínosem. Služba ProtonVPN mě během testování v mnohém příjemně překvapila a doporučuji ji každému, kdo hledá dobře vybavenou VPN za rozumnou cenu.

Kde koupit ProtonVPN
ProtonVPN
Hodnocení
4.3/5
Recenze: ProtonVPN
  • Rychlost
  • Bezpečnost
  • Streaming a torrenting
  • Uživatelské prostředí
  • Poměr ceny a výkonu
4.3

Spolehlivá a bezpečná VPN za rozumnou cenu s praktickými funkcemi

Švýcarská služba ProtonVPN nabízí za dostupnou cenu široké spektrum funkcí, bohatou podporu platforem a 11 799 serverů napříč 117 zeměmi. Samozřejmostí jsou servery optimalizované pro stahování torrentů, streamování videí a využívání sítě Tor. VPN je dostupná i v bezplatné verzi, která sice nabízí omezené funkce, ale v některých případech může být dostatečná. Je ProtonVPN bezpečná a vyrovná se konkurenci?

Klady

  • Cenová dostupnost
  • Vynikající kompatibilita
  • 10 zařízení v balíku
  • Optimalizované servery
  • Bohaté funkce
  • Indikátory vytížení serverů
  • Jednoduché uživatelské prostředí
  • Švýcarská společnost

Zápory

  • Trvalý pokles rychlosti stahování
  • Problémy s americkým Netflixem
  • VPN Accelerator nefunguje
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: ProtonVPN s bohatou nabídkou funkcií a prémiovou bezpečností
ProtonVPN
Hodnocení: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram